Jump to content

Zemljiste glasi na covjeka od kojeg je kupljeno


Branka Kiseljak

Preporučene objave

Zemljište na kojem se nalazi kuća u kojoj sada živimo kupili su 1971.godine moji pokojni djed i baka. Na zemljištu je sagrađena kuća koja pripada mom, sada takpđer pokojnom ocu. Zemljište i kuća nisu preneseni u vlasničkim knjigama i katastru niti na djeda i baku niti na oca, tako da na današnji dan sve glasi na potomke čovjeka od kojeg je zemljište kupljeno. Nas kupoprodajni ugovor se izgubio tokom godina.

 

Kao kćer, želim rješiti nastalu situaciju te kuću i zemljište prenjeti na sebe. Molim Vas da me uputite o koracima koje je potrebno poduzeti.

 

Unaprijed hvala!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nas kupoprodajni ugovor se izgubio tokom godina.
to je već problem,obzirom da bi se navedena kupoprodaja mogla provesti u zemljišnim knjigama,na način da rješenjima o nasljeđivanju dokažete da ste Vi pravni sljednik umrlog kupca,a da vam istovremeno pravni sljednici prodavatelja(upisani su-vlasnici)izdaju valjanu suglasnost kojom dopuštaju provedbu upisa(tabularnu ispravu).
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

1. Kako mogu dokazati da sam pravni nasljednik umrlog kupca?

(na ostavinskoj raspravi nisam nista nasljedila od oca jer nista nije glasilo na njega)

jel proveden ostavinski postupak iza umrlog djeda

2. Dali pravni nasljednici prodavatelja-vlasnici mogu podnjet tabularnu izjavu ako takoder nemaju kupoprodajni ugovor?

u konkretnom slučaju tabularna izjava je dodatak ugovoru,što će reći da kao takva bez ugovora neće proizvoditi pravne učinke.
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija