Jump to content

Vožnja pod utjecajem alkohola, priveden


iviilic

Preporučene objave

Pozdrav,

vozim se s kolegom jučer (nedjelja) na utakmicu Sl. Belupo-Hajduk i u selu 3-4km prije Koprivnice zaustavi me policija (15 min prije utakmice). Pitaju nas kamo idemo, odgovorim na utakmicu i nakon toga me pozove van i napušem 0,82 (0,72 umanjeno) -mladi vozac 21 god, kojih mi je ostalo od subotnjeg izlaska (ne osporavam krivnju po toj točki). I dalje nastaju problemi s kojima nisam upoznat pa tražim savjet ili odgovor. Naime nakon testiranja su mi odmah oduzeli vozačku te me pritvorili za vrijeme trajanja utakmice. Na pitanje mogu li me pustiti doma umjesto pritvora odgovorili su ne i bezobraznim tonom me požurivali u maricu. Moj kolega je ostao na mjestu događaja i cekao prijevoz kući. Pitali su me kad, što i koliko sam popio i ja sam im u više navrata rekao da mi je to od jučer i da sam pio pivu, a jedini dokument koji sam dobio je zapisnik o testiranju na alkohol u kojem je pisalo da sam u 14h (45 min prije nego su me zaustavili) konzumirao 1l pive. I tako provedem sat i pol u pritvoru s još 7 navijaca, i dalje neznam zasto me policija dodala među njih iako nisam bio na utakmici ni dosao blizu stadiona. Na kraju su mene zajedno s tim navijacima odvezli pred stadion i tamo ostavili, a što se tiče kazne rekli su 2000kn i 6mj vjerojatno vozačka. Danas ujutro dođem kod njih po vozačku koja je oduzeta na 12h, a dezurni policajac me trazio neki dokument vezan za vozacku koji nisam dobio, dakle imao sam samo potvrdu o testiranju. Zanima me naravno osim žalbe, jesam li legitimno priveden, zašto se u zapisniku navodi ono što ja nisam ni jednom rekao te mogu li uopce išta poduzeti po tom pitanju. Hvala, lp

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nisam odmah dobio prekršajni nalog ni ništa osim tog dokumenta o testiranju. Ni meni nije jasno kako sam toliko napuhao jer je prošlo 9-10h sigurno. Možda je problem što sam prilično sitne građe i nisam nista jeo ali i dalje sumnjam da to prolazi niti se ne mislim boriti protiv toga, jedino mi je to čudno da je ispalo 0,82. Zbog ovih ostalih stvari poput krivog navođenja stvari u zapisnik te zbog toga što su me kvalificirali kao gostujuceg navijaca( pripadnika torcide), a to sam saznao iz lokalnog web portala, ne znam što očekivati na suđenmju nakon žalbe.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Evo stigla pošta pa da počnem.

 

Dakle dobio sam 2 prekršajna naloga.

 

1. nalog:

Kazna 1700kn (1333kn umanjeno) + 100kn troškovi prekršajnog postupka.

U nalogu se navodi da sam u 14.47 zatečen u Koprivnici kod ulaza na stadion identificiran kao navijač Hajduka pod utjecajem alkohola 0,72.

Pošto su me oni u to isto vrijeme zaustavili 5km prije Kc ja ne znam kako istovremeno mogu biti tamo i kod stadiona, te na temelju čega su oni pretpostavili da sam ja navijač Hajduka kad im o tome nisam rekao ni riječ. Kaznu također smatram previsokom te se u postupku navode potpuno netočni navodi.

 

2. nalog

2100kn kazna (1400kn umanjeno) + 100kn troškovi prekršajnog postupka i oduzimanje vozačke dozvole na 1 mjesec

Tu se navodi da sam u isto vrijeme kao i na prošlom nalogu (14:47h) zatečen da upravljam vozilom pod utjecajem alkohola (0,62) u mjestu Subotica podravska 5km od Kc. Ovdje više manje ništa ne osporavam osim po mom mišljenju stvarno previsoke novčane kazne pošto mi je ovo prvi ovakav prekršaj.

 

U oba 2 naloga navedeno je da mogu iznijeti obranu, dostaviti pismenu obranu itd.

Sad me zanima što da dalje radim, trebam li pisati 2 žalbe za svaki prekršaj, može li se obrana usmeno izreći. Sve ovo mi je prvi put i zato ovdje tražim pomoć. Za plaćanje kazni umanjenih 2/3 imam 8 dana isto kao i za podnošenje prigovora. Ukoliko podnesem prigovor jesam li obavezan ići na sud? Što se tiće olakotnih okolnosti brat i ja smo studenti, majka nezaposlena, otac u mirovini te je ovo prvi prekršaj ovakve naravi. Isto tako što poduzeti s netočnim tvrdnjama iz prvog naloga, naravno imam i svjedoka koji je bio uz mene, a osim toga nisam dobio apsolutno nikakve papire vezane za prekršaj nakon puštanja iz pritvora osim zapisnika o testiranju na alkohol u kojem su također navedene netočne tvrdnje.

Hvala još jednom. Lp.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Na ovom linku imaš općenito o prigovorima, a na ovom primjere.

 

Uglavnom, moraš na svaki pisati posebni prigovor (možeš se u jednom pozvati na drugi), a šalješ ih postaji koja ih je izdala (oni će ih dalje poslati na sud). Ovo što si nabrojao su olakotne okolnosti i možeš ih napisati u oba.

 

U slučaju obrazloženih naloga možda te i neće zvati na sud (posebno u drugom u kojem prigovaraš na sankciju), ali ako želiš ići na sud i reći svoje, najbolje je iskoristiti kratki prigovor na ovom linku.

 

Što se tiče tvojih konkretnih naloga, drugi je čist i tu možeš prigovarati na visinu sankcije (kao na ovom primjeru) i zamoliti za smanjenje kazne, što će ti sigurno i smanjiti (u onom objašnjenju imaš zašto). Možeš tražiti i ukidanje zaštitne mjere, za što isto postoje šanse.

 

Što se tiče prvog, pisali su po špranci i pogriješili su, jer je prekršaj i to što su te zatekli na putu na utakmicu. U slučaju negiranja, oni to mogu ispraviti tijekom postupka, a činjenica je da si išao na utakmicu. Uglavnom, s obzirom da smatram da se ne isplati negirati, pogotovo kod takvih manjih sudova, tu ti nemam što pametno reći, pa ćeš pričekati nekog drugog.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Evo proučio sam ove materijale i malo promislio o svemu te sam odlučio slijedeće:

 

Za ovaj drugi nalog ću priznati krivnju i tražiti maksimalno spuštanje kazne i troškova, te ukidanje zabrane voznje uz priloge o studiranju, nezaposlenosti itd, a kod toga me jedino zanima kad stupa na snagu zabrana vožnje?

 

Što se tiče ovog prvog naloga tu se dvoumim između žalbe s priznanjem ili prigovora bez izjašnjavanja o krivnji gdje bih ja objasnio tu cijelu priču koja uistinu jest istinita (zato se i javljam ovdje, jer slični odgovor mogu vjerojatno očekivati na sudu), a nije sukladna s onim u nalogu, pokušao se izvući na tih 0,72 promila koji je blizu dopuštenoj granici od 0,5 za prisustvovanje na stadionu. Isto tako bih objasnio da sam "klasični gledatelj", a ne navijač Hajduka odnosno pripadnika Torcide kao što su naveli u nalogu, što aludira na potpuno drugačije ponašanje gledatelja (huliganizam, neredi i sl.). Dvoumim se jer ne znam na koji način bih više spustio kaznu jer kad bi obje bile npr. spuštene na 1/3 opet bi to bio prilično visok iznos koji si ne mogu priuštiti. Ukoliko bih išao na sud, koliki su otprilike troškovi i je li moguće da ih ja osobno ne snosim?

Postoji li ikakva mogućnost da prođem s opomenom vezano za prekršaj o vožnji, a ako ne koliko mogu očekivati krajnju kaznu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Za ovaj drugi nalog ću priznati krivnju i tražiti maksimalno spuštanje kazne i troškova, te ukidanje zabrane voznje uz priloge o studiranju, nezaposlenosti itd, a kod toga me jedino zanima kad stupa na snagu zabrana vožnje?

Postoji li ikakva mogućnost da prođem s opomenom vezano za prekršaj o vožnji, a ako ne koliko mogu očekivati krajnju kaznu.

 

S obzirom na prekršaj, nema šanse da prođeš bez kazne, ali ju sud može znatno smanjiti, pa ćeš i od te kazne imati pravo plaćanja 2/3. Po meni, realno bi bilo očekivati 500 kuna kazne.

 

Zabrana počinje tek na kraju svega, što znači da predaš prigovor i normalno voziš. Ako presudom bude određena zabrana, sud to šalje policiji, a policija tek onda šalje obavijest, pa tek kad primiš tu obavijest ne smiješ voziti. Uglavnom, ima vremena.

 

 

Što se tiče ovog prvog naloga tu se dvoumim između žalbe s priznanjem ili prigovora bez izjašnjavanja o krivnji gdje bih ja objasnio tu cijelu priču koja uistinu jest istinita (zato se i javljam ovdje, jer slični odgovor mogu vjerojatno očekivati na sudu), a nije sukladna s onim u nalogu, pokušao se izvući na tih 0,72 promila koji je blizu dopuštenoj granici od 0,5 za prisustvovanje na stadionu. Isto tako bih objasnio da sam "klasični gledatelj", a ne navijač Hajduka odnosno pripadnika Torcide kao što su naveli u nalogu, što aludira na potpuno drugačije ponašanje gledatelja (huliganizam, neredi i sl.). Dvoumim se jer ne znam na koji način bih više spustio kaznu jer kad bi obje bile npr. spuštene na 1/3 opet bi to bio prilično visok iznos koji si ne mogu priuštiti. Ukoliko bih išao na sud, koliki su otprilike troškovi i je li moguće da ih ja osobno ne snosim?

 

U tom slučaju, bolje je prigovor bez izjašnjavanja, pa ćeš otići na sud kad dobiješ poziv i razgovarati sa sucem. Bolje je da te vidi osobno, pa da može bolje procijeniti, a odmah ćeš vidjeti i kako diše. Jedino što ćeš na sud morati prema mjestu počinjenja prekršaja.

 

Što se tiče troškova, oni budu dodatnih 100-200 kuna, ali s obzirom da si student (i sve ostalo što si napisao), možeš tražiti oslobađanje od troškova (samo priložiš dokaze tomu što pišeš), pa uvijek oslobađaju.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala još jednom na trudu i svim informacijama, stvarno je pomoglo te sam više optimističniji po pitanju cjelokupnog slučaja.

Za kraj da pitam još nekoliko formalnosti pošto ću vrlo vjerojatno tražiti suđenje.

 

Koliko je preporučljivo odnosno ima li potrebe za svjedokom, te ukoliko će on svjedočiti, trebam li to prethodno najaviti u žalbi (prijatelj koji se sa mnom vozio na utakmicu)?

Kako dugo bi mogao čekati do poziva na sud?

Mogu li ja osobno podići potvrde o nezaposlenosti i mirovini za roditelje?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Možeš odmah u prigovoru napisati da predlažeš da se sasluša svjedok i njegove osobne podatke, tako da vas zaejdno pozove na sud.

 

Nakon što pošalješ prigovor policiji, policija to u roku od tjedan-dva šalje na sud, pa još tjedan-dva da se to tamo nekome zaduži, pa dok dođe na red. Ne znam kakva im je tamo gužva, ali vjerojatno neće biti unutar mjesec dana, a možda prođe i godina dana.

 

Ovo zadnje ti ne znam, možda naleti netko tko zna. Jednom sam dizao za svoju staru, ali se ne sjećam jesam li imao punomoć ili su mi dali i ovako...

 

I nema na čemu, sretno i javi kako je prošlo.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

I za taj prekršaj si odlučio ići sa priznanjem i kajanjem?

 

Onda ti ne treba dio u kojem prigovaraš na mjesto legitimiranja i kvalifikaciju kao vozača, a i u tom slučaju neće zvati niti tebe niti svjedoka, nego će donijeti odluku bez vas.

 

Možeš li mi tu kopirati taj dio teksta (taj dugački odlomak, samo obriši podatke prijatelja), pa da ti ga možda malo prepravim?

 

I bi li ti više odgovaralo da idete na sud (ti i prijatelj) ili da ideš na smanjenje kazne odmah u prigovoru?

 

Pitam jer se, po mojem mišljenju, radi o težem prekršaju, a suci nisu blagonakloni prema navijačima, čak i onim rekreativnim (pogotovo na manjim sudovima prema ljudima koji nisu s tog područja, što je s jedne strane i razumljivo). Mislim da bi bilo puno bolje da se ide na prigovor bez izjašnjavanja o krivnji sa saslušavanjem tebe i svjedoka, a onda na raspravi ići u smjeru priznanja alkoholiziranosti na putu na utakmicu, ali s objašnjenjem da niste pripadnici navijačkih skupina i sl. Tako bi te sutkinja/sudac mogli puno bolje procijeniti i puno su veće šanse da prođeš sa najvećim mogućim umanjenjem.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

To sam ja i htio da dođe do toga na raspravi samo sam očito krivo formulurirao cijelu žalbu. Mislim, za ovaj dio o alkoholu sam kriv pa sam to i morao priznati i htio sam se izjasniti o tome da nisam nikakvi pripradnik navijacke skupine. Evo onda teksta.

 

Prekršaj u potpunosti priznajem i kajem se za njega, a navodim da do sada nemam nikakav prekršaj ovog tipa (predlažem uvid u prekršajne evidencije Suda). Prigovaram na obavezni prekršajni nalog o visini kazne, te na izjave o mjestu legitimiranja i mojeg kvalificiranja kao navijača HNK „Hajduk“ što na neki način aludira na drugačije ponašanje na športskom objektu. Ukoliko je potrebno pozvao bih se na svjedoka . Ja studiram u Varaždinu, majka mi je nezaposlena, otac u mirovini te imam brata, također redovnog studenta koji studira u Zagrebu (za sve navedeno prilažem potvrde). Molim Vas da mi smanjite novčanu kaznu u čim većoj mogućoj mjeri jer ove predložene narušavaju egzistenciju moje obitelji te bi otežale studiranje mojem bratu i meni, a kako je i sam ovaj postupak djelovao na mene da više neću činiti takve prekršaje, i najmanja novčana kazna će u potpunosti ispuniti svrhu kažnjavanja.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ti si formulirao žalbu na način da priznaješ prekršaj no međutim postoji šema da se nisu mogli "zaj...t" ili pogriješit pisajući da si u oba slučaja zaustavljen kod stadiona tj.ulasku u stadion jer je to izvrtanje bitnih činjenjica.I to se može vodit kao pogrešno utvrđeno činjenično stanje pa te sud oslobađa odgovornosti jer su pisali dva naloga.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Bez obzira što je velika greška, sud im može dati rok da ju isprave ili može sve odbaciti, pa će oni pokrenuti ponovno kako treba.

 

S obzirom da bi ti išao osobno pred sutkinju/suca, najbolje je koristiti samo onaj kratki prigovor bez izjašnjavanja o krivnji (na ovom linku), a samo dodaš da predlažeš saslušanje svjedoka tog-i-tog (napisati njegove osobne podatke).

 

Uglavnom, po ovom obrascu, samo iza teksta "Prigovaram na obavezni prekršajni nalog u cijelosti i molim da se provede postupak pred prekršajnim sudom" dodaš još da predlažeš saslušavanje svjedoka i navedeš njegove podatke. To ti jamči da će te zvati, pa ćeš tamo kako smo prije pisali.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

Postovani, molim savjet..

Krajem 2012te napuhao sam 1,52..vozacka mi je oduzeta na 6mj,platio sam kaznu.

2014. u 8mj dolazi mi obavijest za vanredni liječnički pregled kojeg još nisam napravio zbog teskog imovinskog stanja i malih prihoda

u 10. mj ove godine napravio sam životnu glupost..sjeo sam u prijateljev auto da ga odvezem kuci jer ovaj nije znao za sebe,zanemario sam sve ko budala,policija me zaustavila,napuhao 1,48.

napravili su zapisnik i pustili me

prosli tj dobio sam optuzni prijedlog mupa u kojem se trazi zurni postupak,maksimalna novcana ili kazna zatvora zbog pocinjenih prekrsaja 199 st2,kaznjiv po st 7,te 289 st1,kaznjiv po st 4. Isto tako pise da protiv mene u vezi istog nije podnesena kaznena prijava.

uz to dobio sam poziv prekr.suda za glavnu rapravu u vezi clanka 199, drugi se nigdje ne spominje..

 

znam da sam pogrijesio,od tog dana ne spavam normalno jer se bojim da me ne posalju u zatvor.sto me ceka,da li mogu racunati na uvjetnu kaznu?

 

Hvala vam na strpljenju i paznji

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...

Evo update za prvi prekršaj o voznji u alkoholiziranom stanju.

Kazna je smanjena na 900 kn (2/3 umanjeno - 600kn) i 100kn sudski trošak (za koji sam naglasio da me se oslobodi ali se opet pojavio vjerojatno zbog novog postupka)

i ukinuta mi je zabrana upravljanja vozilom koju sam dobio na 1mj.

Jos se ceka sudski poziv za drugi prekršaj vezan za utakmicu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Vezano za plaćanje jedino što piše je "izriče novčana kazna u iznosu 900kn, a koju je duzan platiti u roku od 1 mjeseca dana od primitka ove presude, a ako okrivljenik na taj nacin uplati dvije trecine izrecene novcane kazne, a što iznosi 600kn, smatrat će se da je novcana kazna placena u cijelini." Jel to znaci da imam 1 mj za plaćanje ili onih 8 "defaultnih" dana?

Isto tako tražio sam oslobođenje sudskog troška no došla mi je uplatnica od tih 100kn ali u presudi o tome ništa ne piše.

 

Nadalje stigao je i poziv na sud za ovu drugu kaznu gdje me jedino zanima što je sa svjedokom pošto sam se pozvao na njega, a u pozivu ništa ne piše ni njemu ništa nije došlo na adresu. Da li to znači da nema potrebe za svjedokom? I kakav savjet dajete kod pristupanja sucu i cijelom postupku? Lp.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Vezano za plaćanje jedino što piše je "izriče novčana kazna u iznosu 900kn, a koju je duzan platiti u roku od 1 mjeseca dana od primitka ove presude, a ako okrivljenik na taj nacin uplati dvije trecine izrecene novcane kazne, a što iznosi 600kn, smatrat će se da je novcana kazna placena u cijelini." Jel to znaci da imam 1 mj za plaćanje ili onih 8 "defaultnih" dana?

 

Imaš 1 mjesec, kako piše u presudi.

 

 

Isto tako tražio sam oslobođenje sudskog troška no došla mi je uplatnica od tih 100kn ali u presudi o tome ništa ne piše.

 

Pri kraju presude ništa ne piše o troškovima?

 

 

Nadalje stigao je i poziv na sud za ovu drugu kaznu gdje me jedino zanima što je sa svjedokom pošto sam se pozvao na njega, a u pozivu ništa ne piše ni njemu ništa nije došlo na adresu. Da li to znači da nema potrebe za svjedokom? I kakav savjet dajete kod pristupanja sucu i cijelom postupku? Lp.

 

U tvom pozivu niti ne bi pisalo, a ako mu nije došlo, sud je procijenio da ga za sada ne treba zvati. Možda će biti dosta tvoje svjedočenje, a možda će ga kasnije zvati, nemoguće je znati. Moj savjet je reći da si išao na utakmicu, ali nisi imao obilježja, nisi pripadnik nikakvih skupina i ne sudjeluješ u politici i nasilju, nego te zanima samo sport, pa što bude. Mislim da se bolje poklopiti ušima, jer lokalni sudovi nisu baš ljubazni prema gostujućim navijačima, zbog loših prethodnih iskustava. Naravno, ovisi o tebi što misliš da je najbolje, a ako želiš, možeš ići na to da nisi išao na utakmicu, nisi imao obilježja i nisi navijač, kao što si spominjao. Moje mišljenje je da to nema velike šanse za prolaz…

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Za sudske troškove ne piše apsolutno ništa, samo je uplatnica došla. Da li bi trebao kontaktirati sud i pitati o čemu se radi ili što jer mi je i tih 100kn trenutno mnogo na neki način.

I hvala na ovim savjetima, naravno priznati ću da sam išao na tekmu i zapravo je bilo sve kako navodite tu (obilježja, odlazak samo zbog sportske zanimacije....). Ukoliko svjedoku ništa ne dođe onda će očito moji iskazi i obrana biti dovoljni samo se nadam da ću moći suca uvjeriti da su tvrdnje u onom početnom postupku lažne.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Tvrdnje nisu lažne, nego pogrešne - napisali su da su te zaustavili na ulasku u stadion, a ne na putu, što je manja greška s obzirom da je i jedno i drugo prekršaj. To nema utjecaja na tvoju krivnju, samo želiš da se razjasni.

 

Što se tiče troškova, trebalo bi pisati u presudi, ali provjeri na sudu da se ne zezneš.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 tjedna kasnije...

Evo da i ovo napokon privedem kraju.

Bio sam kod suca i temeljem ovih netočnih tvrdnji gdje se navodi da sam istovremeno bio na 2 mjesta, detaljnog objašnjenja cijele priče, te zbog olakotnih okolnosti sudac me kaznio opomenom, odnosno s 300kn ali je to poništio pošto sam 1,5h bio u pritvoru. Isto tako sam oslobođen sudskih troškova pa sam tehnički završio samo s opomenom.

Eto to bi bilo sve, hvala svima na savjetima, možda ovaj post pomogne nekome.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija