Jump to content

Doživotno uživanje


daki1978

Preporučene objave

Poštovani molim savjet,

 

majka mi je prije 15-tak godina darovala stan uz mogučnost njenog doživotnog uživanja u njemu. Kako je ista u zadnje vrijeme našla čovjeka s kojim želi živjeti u istom i vjerojatno se u skorije vrijeme udati za istog, kako se ja mogu zaštititi da dotični gospodin nebi ženidbom imao prava na bilo kakvo raspolaganje stanom po njenoj eventualnoj smrti ili eventualnog plodovima uživanja od iznajmljivanja istog?

Naime majka mi je u srednjim 60 godinama i psihički je bolesnik i imamo sumnje da je čovjek kojeg gore spominjem ustvari želi samo iskoristiti da bi došao do moje nekretnine u koju sam u zadnjih nekoliko godina uložio dosta novaca za obnovu iste da bi ona mogla živjeti i da isti kasnije ostane mojim nasljednicima. Naravno ništa još ne mogu sa sigurnosti potvrditi njegove namjere zato ga ne mogu prijaviti nikome.

Pokušao sam s tim da se odrekne doživotnog uživanja ali nije išlo ali opet mislim da joj predložim neku drugu varijantu da bi možda potpisala ali ne znam što.

 

Molim pomoć.

 

Hvala unaprijed.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Vaša majka je ovlaštenik osobnog prava služnosti,što će reći da njenom smrću to pravo prestaje,a za svog života ona to pravo nemože prenositi na treću osobu.

E sad ima druga situacija nevezana za majčino pravo služnosti,tj.ukoliko majka sklopi brak sa dotičnim a isti je nadživi,to daje za učinak da je on kao i Vi majčin nasljednik.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala na brzom odgovoru.

Imam sada dalje pitanje u svezi drugog djela pitanja majka nema ništa ostaviti u nasljeđivanje jer sam ja vlasnik stana po darovnom ugovoru od prije 15-tak godina više ne posjeduje ništa. dali to što mijenja na situaciji.

 

Isto tako zanima me situacija npr. majka se oženi za dotičnog gospodina i zbog nekog razloga završi u bolnici ili ustanovi dali isti ima pravo uživanja i dalje u stanju do njene smrti ili to prestaje i nekim od navedenih razloga.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Matrix vam je natuknuo mogućnost da majčin partner (ukoliko sklope brak ili zadovolje kriterije za izvanbračnu zajednicu) može u slučaju majčine ranije smrti potraživati nužnio dio, tim više što sama kažete, majka više nema ništa od imovine.

 

Pritom se nemojte pouzdati u činjenicu kako ste vi trenutno vlasnica stana, jer ste isti stan stekla darovanjem, a kod izračuna visine nužnog dijela u obzir se uzimaju i darovi koje je ostavitelj učinio za života ostalim nasljednicima, stoga bi se i majčin dar stana vama uzeo u obzir i teoretski bi majčin partner mogao dobiti udio u stanu. No, ovo je zasad, sve teroija, pa nema smisla razbijati glavu dok ne postane zbilja, a nadam se da neće.

 

Glede drugog pitanja - pravo osobne služnosti je strogo osobno pravo i važi isključivo za osobu njena ovlaštenika, dakle vašu majku. Ono što bi majčin partner eventualno mogao dobiti je posjedovnu zaštitu temeljem njena pristanka da se useli k njoj, ali ako majka završi u bolnici, njen partner na vaš zahtjev kao vlasnika nekretnine, bio bi dužan istu napustiti, ako ne dobrovoljno, onda u sudskom postupku.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...

OVDJE SE NAMEČE I SLJEDEČE.

 

- U SLUČAJU SKLAPANJA BRAKA..

SVATKO JE VLASNIK ONOGA ŠTO JE UNEO U BRAK.

NJEZINA MAJKA,,U BRAK NE UNOSI - NIŠTA..

JER JE SVOJU IMOVINU DAROVALA PRIJE 15.G.

JEDINO ŠTO NJEZINA MAJKA POSJEDUJE ,JE - PRAVO -

DOŽIVOTNOG UŽIVANJA. - KOJE NIJE NASLJEDNO,

TAKO..DA PO OVOJ DEFINICIJI..JE ISKLJUČEN - NUŽNI DIO.

JER GA NEMA,,TJ. NE POSTOJI IMOVINA OD KOJE BI SE TRAŽIO

- NUŽNI DIO.

POZ- Frenki

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 godina kasnije...

Dugovanje već postoji ili ćete se tek zadužiti? Ako ne plaćate dug, a darujete imovinu na kojoj se vjerovnik može naplatiti, tada to darovanje vjerovnik može pobijati, uz ograničenja i sukladno odredbama o pobijanju pravne radnje dužnika. Ako još nemate nikakvo dugovanje, možete raspolagati imovinom kako želite i supruga svojom imovinom neće odgovarati za Vaš dug.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, Ruby_Danderfluff je napisao:

Dugovanje već postoji ili ćete se tek zadužiti? Ako ne plaćate dug, a darujete imovinu na kojoj se vjerovnik može naplatiti, tada to darovanje vjerovnik može pobijati, uz ograničenja i sukladno odredbama o pobijanju pravne radnje dužnika. Ako još nemate nikakvo dugovanje, možete raspolagati imovinom kako želite i supruga svojom imovinom neće odgovarati za Vaš dug.

Poštovani. Ja sam blokirana već 2.mjeseca,zbog duga banci za kredit.na sebi od nasljedstva nemam ništa jer je sve na majci. E sad moje je pitanje,mogu li ja napravit ugovor o dosmrtnim uzdržavanju sa svojoj nećakinjom dok je majka živa? Molim odgovor?                         Hvala!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pojasnite pitanje...

> mogu li ja napraviti ugovor o dosmrtnom uzdržavanju, sa svojom nečakinjom dok je majka živa <

Dali mislite - na -  svoju imovinu -ili na imovinu svoje majke..?

Jer,,kažete..Ja. - navodi na vašu imovinu

Dok je majka živa - navodi na majčinu imovinu.

Koliko sam shvatio,, :  - vi bi da se sklopi -dosmrtno uživanje između - vaše majke i vaše nečakinje..??

Morate pojasniti - jer ugovor sa >nekim< o dosmrtnom uživanju,,sklapa vaša Majka..sa određenom 

osobom. - Shvačam ,,da bi vi na taj način htjeli da izbjegnete da na tu imovinu nakom majčine 

smrti - ne sjedne banka sa svojim potraživanjem.

-------------------

Nema pravog odgovora - bez pojašnjenja..to više radi vas..da dobijete pravi odgovor.

poz.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 16 sati , frenki zg je napisao:

Pojasnite pitanje...

> mogu li ja napraviti ugovor o dosmrtnom uzdržavanju, sa svojom nečakinjom dok je majka živa <

Dali mislite - na -  svoju imovinu -ili na imovinu svoje majke..?

Jer,,kažete..Ja. - navodi na vašu imovinu

Dok je majka živa - navodi na majčinu imovinu.

Koliko sam shvatio,, :  - vi bi da se sklopi -dosmrtno uživanje između - vaše majke i vaše nečakinje..??

Morate pojasniti - jer ugovor sa >nekim< o dosmrtnom uživanju,,sklapa vaša Majka..sa određenom 

osobom. - Shvačam ,,da bi vi na taj način htjeli da izbjegnete da na tu imovinu nakom majčine 

smrti - ne sjedne banka sa svojim potraživanjem.

-------------------

Nema pravog odgovora - bez pojašnjenja..to više radi vas..da dobijete pravi odgovor.

poz.

 

Mogu li ja napraviti dosmrtni ugovor sa svojoj nećakinjom na moj dio nasljedstva? Na majci je cijela imovina. Jel se to može napravit dok je majka živa. U stvari možete mi objasnite kako to ide.i ne bi volila da mi banka sjedne na imovinu kad dobijem svoj dio poslje majčine smrti.molim objašnjenje? Hvala!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Po mom mišljenju, ne možete, jer ne možete raspolagati nečim što je u ovom času još uvijek tuđa imovina, s obzirom da Vam je majka živa. Vaša majka može time slobodno raspolagati, može prodati, može opteretiti...

Ako ne želite da se banka toga domogne nakon što naslijedite, onda se morate odreći nasljedstva, nema druge. Ima li još nasljednika osim Vas?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 13 minuta, Ruby_Danderfluff je napisao:

Po mom mišljenju, ne možete, jer ne možete raspolagati nečim što je u ovom času još uvijek tuđa imovina, s obzirom da Vam je majka živa. Vaša majka može time slobodno raspolagati, može prodati, može opteretiti...

Ako ne želite da se banka toga domogne nakon što naslijedite, onda se morate odreći nasljedstva, nema druge. Ima li još nasljednika osim Vas?

Ja,i brat.a mogu li se odreći svog dijela nasljedstva na ostavinskoj raspravi.npr.sa svojoj nećakinjom napravit dosmrtno uzdržavanje i da moj dio pripadne njoj.molim savjet što mi je najbolje učiniti? Hvala!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 6 minuta, Ruby_Danderfluff je napisao:

Ako se odreknete u korist nekoga, npr. nećakinje, onda se smatra da ste prihvatili nasljedstvo i odmah ga dalje darovali, pa ćete biti dužni platiti porez na nasljedstvo, ako se ne varam.

Da li je to skupo? Mislim taj porez na nasljedstvo.i kada i kako to napravit? Što mi je najbolje napravit? Hvala Ruby!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 4 sati , Ruby_Danderfluff je napisao:

4% od vrijednosti nekretnine, 4% novčanog iznosa... niste napisali što majka ima od imovine. A zašto se ne odreknete nasljedstva i time prepustite nasljedstvo bratu?

A sa bratom nisam baš u dobrim odnosima.nepredvidiv je i nesiguran! Ako mi možete dat savjet što se može napravit bila bih vam zahvalna.valjda ima načina. Hvala!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, Mara123456789 je napisao:

A sa bratom nisam baš u dobrim odnosima.nepredvidiv je i nesiguran! Ako mi možete dat savjet što se može napravit bila bih vam zahvalna.valjda ima načina. Hvala!

Poštovani! Molim vas savjet. Stvarno mi je potrebno! Ja se meni odrekla svog dijela nasljedstva kad bude ostavinska,pa bi svoje nasljedstvo prepustila nećakinji,zasad je na majci kuća.,i zemlja.ja od toga dobivam pola,a pola brat. Što da učinim da to dobije moja nećakinja,s kojom sam odličnim odnosima za razliku od brata. Molim odgovor. Hvala!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 12 sati , Mara123456789 je napisao:

odrekla svog dijela nasljedstva kad bude ostavinska,pa bi svoje nasljedstvo prepustila nećakinji,

Odricanje u korist je moguće isključivo prema sunasljedniku,a što u konkretnom slučaju to nećaka nije.

 

, Ruby_Danderfluff je napisao:

Po mom mišljenju, ne možete, jer ne možete raspolagati nečim što je u ovom času još uvijek tuđa imovina,

Ovo iz razloga što je svaki takav ugovor ništav osnovom čl.103 Zakona o nasljeđivanju.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 9 minuta, Mara123456789 je napisao:

ima li koji drugi način i kako? Molim vas dajte mi dobar savjet?

Poštovana,u nekim stvarima jednostavno ima crta preko koje se dalje ne može,pa vam jedino ostaje opcija da majka za života izvrši darovanje u korist vašeg brata i nećake,s tim da se osigura na način osnivanja prava plodouživanja.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 7 minuta, Matrix je napisao:

Poštovana,u nekim stvarima jednostavno ima crta preko koje se dalje ne može,pa vam jedino ostaje opcija da majka za života izvrši darovanje u korist vašeg brata i nećake,s tim da se osigura na način osnivanja prava plodouživanja.

Ok.hvala vam. A ako ja prihvatim nasljeđe na ostavinskoj kad majka umre mogu li tada napravit neki ugovor sa svojoj nećakinjom npr.dosmrtno uzdržavanje mene? Da li se to može? Hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Naravno da možete. No čini mi se da smo to već riješili ovdje. S tim u vezi za naglasiti je da u tome slučaju vjerovnik može pobijati takovu naplatnu (doživotno/dosmrtno uzdržavanje) pravnu radnju u roku od godine dana od dana poduzimanja pravne radnje, ne kao u slučaju darovnog ugovora u kojem je rok tri godine. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 16 minuta, Spitfire je napisao:

Naravno da možete. No čini mi se da smo to već riješili ovdje. S tim u vezi za naglasiti je da u tome slučaju vjerovnik može pobijati takovu naplatnu (doživotno/dosmrtno uzdržavanje) pravnu radnju u roku od godine dana od dana poduzimanja pravne radnje, ne kao u slučaju darovnog ugovora u kojem je rok tri godine. 

Ok.hvala vam svima na savjetima! Javim se!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 4 mjeseci kasnije...

Da ne otvaram novu temu, potpisao sam s ocem ugovor o dosmrtnom ali sam 2 tjedna prije potpisao darovani ugovor.taj darovni nije proveden u zk niti je dan na knjiženje. Da li dosmrtni ima vrijednost bez obzira na potpisani darovni ili s obzirom da isti nije potpisan dosmrtni nema snagu? dosmrtni je predan na knjiženje

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Niste mi odgovorili na pitanje znači darovni ugovor je potpisan u JB dva tjedna prije i nakon toga je ponovno u JB potpisan za istu nekretninu Ugovor o dosmrtnom. Kako nije pri potpisu raskinut ugovor o darovanju, ali isti nije proveden ni u ZK,zanima me da li je ugovor o dosmrtnom važeći ili nije s obzirom da je potpisan prije njega ugovor o darovanju. Molim Vas mi odgovorite zdravo seljački jer nisam pravnik ni odvjetnik i ne znam koji se uvjeti moraju ispuniti i bojim se da li sam 5000kn bacio u vjetar. Hvala.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 23 minuta, dokumenttoni je napisao:

Kako nije pri potpisu raskinut ugovor o darovanju, ali isti nije proveden ni u ZK,zanima me da li je ugovor o dosmrtnom važeći ili nije s obzirom da je potpisan prije njega ugovor o darovanju

Pravo vlasništva na nekretninama na temelju pravnog posla (ugovor),stječe se upisom u zemljišne knjige,pa kako ste u konkretnom slučaju stjecanje svog prava zahtijevali temeljem ugovora o dosmrtnom uzdržavanju,to je sasvim izvjesno stjecanje po tom osnovu,neovisno o postojanju darovnog ugovora.

Ovdje se u biti radi o dvostrukom otuđenju nekretnine,glede čega u takvim situacijama kad su različiti stjecatelji nekretnine i može biti problem,no kako se u konkretnom slučaju na strani obdarenika i davatelja uzdržavanja javlja ista osoba (stjecatelj) sasvim izvjesno da sam sebi neće komplicirati stvar.

Zaključak,tj.ono što vas interesira;

-glede činjenice da je prethodno sklopljen darovni ugovor neče u tom pogledu proizvesti nikakve negativne učinke na ugovor o dosmrtnom uzdržavanju.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 9 sati , Matrix je napisao:

kako se u konkretnom slučaju na strani obdarenika i davatelja uzdržavanja javlja ista osoba (stjecatelj) sasvim izvjesno da sam sebi neće komplicirati stvar.

Zaključak,tj.ono što vas interesira;

-glede činjenice da je prethodno sklopljen darovni ugovor neče u tom pogledu proizvesti nikakve negativne učinke na ugovor o dosmrtnom uzdržavanju.

Moja isprika što sam za svog oca vodio nekoliko sudskih sporova pa sam svjestan sljedećih činjenica.  Ugovor je sklopljen zbog činjenice da se otac preoženio a ja sam dijete iz prvog braka. Koliko mi je poznato poreznoj upravi na znanje svaki JB šalje po službenoj dužnosti ugovore. Nije problem da ja mašem s darovnim ili ne, nego je problem da u scenariju tužbe sud zatraži na uvid prethodne ugovore od porezne/ njihove evidencije i s tim darovnim meni sruši dosmrtni jer ne možeš otuđiti ono što nije tvoje zar ne? A ako se vratimo na prethodni ugovor o darovanju, tada se pojavljuje nužni dio što se htjelo izbjeći tim više što je u tu nekretninu značajna sredstva uložila žena iz prvog braka, a nisu nikada podijelili bračnu stečevinu. U ugovoru o dosmrtnom su se potpisali i majka i otac i naveli da je to dio bračne stečevine. Moje jedino pitanje je da ste vi suci bi li stvorio problem taj darovni ili ne bi u pogledu nužnog dijela u najgorem scenariju jer je dosmrtni napisan u obliku JB akta. Hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 18 sati , dokumenttoni je napisao:

ne možeš otuđiti ono što nije tvoje zar ne? 

Točno,no niste pratili što vam se piše,u trenutku sklapanja ugovora o dosmrtnom uzdržavanju je primatelj uzdržavanja bio vlasnik nekretnine,jer darovni ugovor kao i svi drugi pravni poslovi upereni na stjecanje prava vlasništva na nekretninama predstavlja samo pravnu osnovu ,ali ne i pravo vlasništva sve dok se ta osnova ne upiše u zemljišne knjige (osnova kao titulus stjecanja + upis kao modus stjecanja=pravo vlasništva).

 

prije 18 sati , dokumenttoni je napisao:

zatraži na uvid prethodne ugovore od porezne

Več rečeno,u konkretnom slučaju darovni ugovor neče biti zapreka valjanosti ugovora o dosmrtnom uzdržavanju.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala Matrix samo sam to htio znati. Nužni dio neće ni toj sadašnjoj ženi biti ugrožen jer je i ona obezbjeđena ali me sad zanima još nešto. On je davno darovao ugovorom o darovanju mojoj sestri jednu manju garažu i ona se na to uknjižila ima 5-6god. Sad nju zanima može li ona naknadno potpisati i za taj prostor dosmrtni s obzirom da je već uknjižena ili s obzirom na protek godina to nema smisla?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 3 sati , dokumenttoni je napisao:

Hvala Matrix samo sam to htio znati. Nužni dio neće ni toj sadašnjoj ženi biti ugrožen jer je i ona obezbjeđena ali me sad zanima još nešto. On je davno darovao ugovorom o darovanju mojoj sestri jednu manju garažu i ona se na to uknjižila ima 5-6god. Sad nju zanima može li ona naknadno potpisati i za taj prostor dosmrtni s obzirom da je već uknjižena ili s obzirom na protek godina to nema smisla?

Čemu, pa već je vlasnica tog prostora? Ne može primatelj zauzvrat za uzdržavanje davati davatelju uzdržavanja nekretninu koja nije njegova.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani forumaši,

 

Pitanje vezano za darovni ugovor, konkretan primjer.

Moja baka ima sina i dvije kceri. Sinu je ostavila kucu darovnim ugovorom u zamjenu za dozivotno uzdrzavanje. Sin je kucu uredno prepisao sebi, a baka je zivjela u tzv ljetnoj kuhinji. Kada je oboljela i vise se nije mogla sluziti sama, uzela ju je jedna od dvije kceri k sebi, i baka vec 2 godine zivi kod kcerke bez da ju sin uzdrzava. Sin je u meduvremenu pocinio samoubojstvo i u kuci je ostala njegova zena i njihov sin. Zena ima dijagnozu sizofrenije i nije se sposobna brinuti niti za sebe, a pogotovo ne za baku.  Baka i dalje zivi kod kcerke koja zadovoljava sve egzistencijalne potrebe.

Zanima me je li u ovoj situaciji moguce ponistiti darovni ugovor i mogu li kceri traziti svoj nuzni dio od kuce i zemljista? Ako da, kako doci do toga?

Veliko hvala!

 
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 5 sati , G-man je napisao:

radi li se ovdje baš o ugovoru o doživotnom/dosmrtnom uzdržavanju

 

prije 2 sati , zvijezdica1005 je napisao:

Radi se o ovom drugom ugovoru, o darovnom ugovoru

 

prije 6 sati , zvijezdica1005 je napisao:

je li u ovoj situaciji moguce ponistiti darovni ugovor

Iz razloga koje ste naveli nema osnova

 

prije 6 sati , zvijezdica1005 je napisao:

mogu li kceri traziti svoj nuzni dio od kuce i zemljista? 

Samo za slučaj da se iz preostale majčine imovine nije moguće namiriti nužni dio ostalih sunasljednika.

 

prije 6 sati , zvijezdica1005 je napisao:

Ako da, kako doci do toga?

Tek po maminoj smrti u ostavinskom postupku isticanjem prigovora radi povrijede prava na nužni dio,no ako se ostavinski postupak neće provoditi iz razloga nepostojanja imovine o kojoj bi se raspravljalo,izravno tužbom.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 godina kasnije...

Postovani gospodine.

 

Imam 13 godina otac mi je umro pre 6 meseci.Majka i on su ziveli u vanbracnoj zajednici 16 godina.Otac je ostavio testament kojim je svu nepokretnu imovinu ostavio meni kao jedinom nasledniku.Baki je produzeno dozivotno uzivanje od 81 godine kada je umro moj deda.Majka mi je zakonski zastupnik.Koja su moja prava a koja su bakina i da li ja mogu da raspolazem sa tim sredstvima koja su mi ostavljena.

Unapred hvala.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 20 sati , zivan je napisao:

Imam 13 godina otac mi je umro pre 6 meseci.

Prije svega, moja iskrena sućut.

S obzirom da ste maloljetni, Vaša zakonska zastupnica u pravnim poslovima je Vaša majka.

prije 20 sati , zivan je napisao:

Otac je ostavio testament kojim je svu nepokretnu imovinu ostavio meni kao jedinom nasledniku

Ova oporuka je provedena kroz zemljišne knjige, odnosno Vi ste već upisani kao vlasnik tih određenih nekretnina?

prije 20 sati , zivan je napisao:

Baki je produzeno dozivotno uzivanje od 81 godine kada je umro moj deda.

Hoćete reći da na tim nekretninama koje su sada Vaše vlasništvo, baka ima upisano pravo doživotnog plodouživanja?

prije 20 sati , zivan je napisao:

Koja su moja prava a koja su bakina i da li ja mogu da raspolazem sa tim sredstvima koja su mi ostavljena

Pod sredstvima mislite na nekretnine ili? U kojem smislu bi željeli raspolagati?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 5 mjeseci kasnije...

Tetka je dobila od pokojnog djeda doživotno uživanje u kuci ali ona nije živjela u njoj sve dok moja mama nije preminula

. E sad moj brat je vlasnik dvije trećine kuće a ja imam jednu. Zanima me da li ona smije mjenjati raspored u kuci tj od spavaće napraviti kuhinji i kupatilo i baciti sve sto joj smeta a isto tako uvesti gradsku vodu bez našeg dopuštenja???

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 mjeseci kasnije...
  • 1 godina kasnije...

Pozdrav, na nekretnini koju sam kupio stoji stara zabillježba iz 1916.godine  "uknjižuje se pravo doživotnog uživanja jedne osmine nekretnina u A, za korist te i te osobe" . S obzirom da je ta osoba umrla, što trebam učiniti da se ta zabilježba obriše, trenutno imam ugovor i nisam se još upisao kao vlasnik u katastar/gruntovnicu

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 tjedna kasnije...
  • 3 mjeseci kasnije...

Dobar dan imam neke nedoumice pa ako bi mi mogli pomoć savjetom.

Ja i suprug živimo u njegovom stanu tj stanu koji glasi na njegovu majku jer je on u prošlosti to prenio na majku i nije nikakav problem da se ponovo to prenese na njega.Mi u tom stanu živimo već 7 godina i oboje radimo i ulažemo nisu to nikakvi veliki zahvati ali nikad se ne zna ,ja meni imala ništa protiv da sudjelujem u adaptaciji stana i slično ali dali ja imam ikakva prava i slučaju nedaj Bože da se mom suprugu nešto desi?On ima kćer iz prvog braka sa kojom ja nisam u nekim odnosima dapače nije da se baš volimo , i meni je jasno da je moralno da ona jednog dana to nasljedi jer se tu rodila i ja ne tražim niti očekujem da se to prepiše na mene pošto je taj stan postojao prije našeg braka  ....no sad smo se ja i muž posvađali jer kad sam ga pitala što da se njemu sutra nešto desi mene njegova kćer može izbacit drugi dan on kaže na to da je on to napisao kod bilježnika da mene nema niko pravo izbacit i da ja imam pravo tu bit do godinu dana da se snađem s zauzvrat mi nudi da će mi prepisati na moru voćnjak sa montažnim objektom .Ja smatram da to nije fer prema meni i sad nisam sigurna uopće dali želim više od svojih prihoda bilo što ulagati ,kupovati i uređivati u taj stan a imala sam planove.Koja su moja prava ovdje i dali bi ja mogla imati prava doživotnog uživanja ili plodouživanja...malo istražujemo jer mi je sad ovo jako stresno.Sa druge strane ja u svojoj kući gdje sam se rodila trebam nasljediti dva stana koja sad glase na moju majku no ja nemam problema sa tim da jednom kad nasljednim ili majka prepiše na mene da ja napišem to na zajedničko vlasništvo a u slučaju da sad živimo u mojem stanu a ne njegovom i da od zajedničkog rada živimo u mojoj nekretnini i da se meni nešto desi nebi imala problem da moj muž ima doživotno uživanje u toj nekretnini.Ako mi možete malo razjasniti bila bi vam zahvalna 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pravo plodouživanja (doživotnog ili na određeno vrijeme) je stvarno pravo tj. osobna služnost koja se osniva pravnim poslom (ugovorom) i kao takova se upisuje u ZK. Ovo što spominjete da je suprug navodno potpisao kao nekakovu izjavu ili moguće kao dio oporuke vama trenutno ništa ne znači jer može biti tako a i ne mora, a posebno iz razloga što on trenutno i nije vlasnik nekretnine.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

To vam ja ne mogu reći, eventualno napisati opcije. A to su, svakako probati izgladiti odnose pa sastaviti ugovor o plodiouživanju (s vlanikom nekretnine) ili barem isto tako osobnu služnost stanovanja, ako ne ide ne ulažete u nekretninu ili ulažete pa jednom nekada tražite povrat uloženog u smislu obveznog prava jer vjerovatno nećete toliko uložiti da bi ste promjenili identitet nekretnine toliko da bi mogli tražiti (prema stvarnom pravu) udio u nekretnini.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 mjeseci kasnije...

Poštovani molim savjet, 

Stan koji bi željeli kupiti ima zabilježbu o pravu doživotnog uživanja i zabrani o otuđenja i/ili opterećenja na temelju ugovora o darovanju (bez pisane suglasnosti). 
Naime radi se o paru te je muž darovao nekretninu ženi (ona je 100% vlasnik), a njemu je zauzvrat dano pravo doživotnog uživanja. 
Nas sada zanimaju naše mogućnosti, odnosno kolika je to prepreka. 
Oboje bi bili potpisnici kupoprodajnog ugovora te nas uvjeravaju kako je to dovoljno te da će se prebacivanje vlasništva i zabilježba obrisati. 

Molim Vas savjet i unaprijed hvala.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

To je dovoljno, samo treba ubaciti u kupoprodajni ugovor odredbu da se muž odriče prava doživotnog uživanja te daje svoju suglasnost da se izvrši uknjižba brisanja tog prava iz zemljišne knjige. 

Također, kako će muž biti supotpisnik kupoprodajnog ugovora, treba staviti i odredbu da svojim potpisom ugovora potvrđuje da je suglasan s prodajom, svim odredbama tog ugovora i načinom isplate kupoprodajne cijene. 

Naravno, oboje moraju ovjeriti potpis na ugovoru da bi to bilo provedivo u gruntovnici. 

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija