Jump to content

"Braniteljska zgrada"


cardar

Preporučene objave

Pozdrav, u otkupu sam stana u "braniteljskoj zgradi"

U zgradi se ne možemo dogovoriti oko plaćanja pričuve a dešava nam se da se događaju štete (uslijed pijanstva i nemara nekih stanara).

U katastru iako otplaćujem stan već 6 godina kao vlasnik navedena je RH i tako za svih 12 stanova u zgradi.

Kako napraviti da se prisile stanari ili RH da počnu plaćati pričuvu?

(Pokušavao sam i sa komunalnim redarim u gradu, i na razne načine ali bez uspjeha)

I postoji li način da se stanovi prepišu na nas koji ih otplaćujemo ugovorom o kreditu a da se stavi ovrha na njih?

 

Nemoguće nam je da napravimo međuvlasnički ugovor o predstavniku vlasnika i da sklopimo ugovor sa nekim upraviteljem zgrada kad formalno nismo vlasnici :(

Zgrada je useljena još 2005 godine i od tada se ne plaća pričuva koja bi trebala biti obvezna.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pozdrav, u otkupu sam stana u "braniteljskoj zgradi"

U zgradi se ne možemo dogovoriti oko plaćanja pričuve a dešava nam se da se događaju štete (uslijed pijanstva i nemara nekih stanara).

U katastru iako otplaćujem stan već 6 godina kao vlasnik navedena je RH i tako za svih 12 stanova u zgradi.

Kako napraviti da se prisile stanari ili RH da počnu plaćati pričuvu?

(Pokušavao sam i sa komunalnim redarim u gradu, i na razne načine ali bez uspjeha)

I postoji li način da se stanovi prepišu na nas koji ih otplaćujemo ugovorom o kreditu a da se stavi ovrha na njih?

 

Nemoguće nam je da napravimo međuvlasnički ugovor o predstavniku vlasnika i da sklopimo ugovor sa nekim upraviteljem zgrada kad formalno nismo vlasnici :(

Zgrada je useljena još 2005 godine i od tada se ne plaća pričuva koja bi trebala biti obvezna.

 

Pogledajte u gruntovnici (na sudu) kakvi su vlasnički odnosi i tko je upisan kao vlasnik jer katastar nema apsolutno nikakve veze sa vlasništvom obzirom na činjenicu da je mjerodavna gruntovnica barem po pitanju vlasništva. Nadalje netko vjerovatno ima vašu zgradu pod upravljanjem a ta firma bi trebala pokrenuti tužbe za prisilnu naplatu pričuve ukoliko ima neplatiša pa čak do deložacije istih.

Prvi slijedeći korak vam je dobiti 50% + 1 suvlasnik na hrpu i donijeti odluke o predstavniku stanara koji nadalje u ime većine zastupa stanare pred upraviteljem

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pogledajte u gruntovnici (na sudu) kakvi su vlasnički odnosi i tko je upisan kao vlasnik jer katastar nema apsolutno nikakve veze sa vlasništvom obzirom na činjenicu da je mjerodavna gruntovnica barem po pitanju vlasništva. Nadalje netko vjerovatno ima vašu zgradu pod upravljanjem a ta firma bi trebala pokrenuti tužbe za prisilnu naplatu pričuve ukoliko ima neplatiša pa čak do deložacije istih.

Prvi slijedeći korak vam je dobiti 50% + 1 suvlasnik na hrpu i donijeti odluke o predstavniku stanara koji nadalje u ime većine zastupa stanare pred upraviteljem

 

Od prije par dana izvađen Izvadak iz zemljišne knjige - svugdje se navodi vlasništvo RH

U tim ugovorima o otkupu stanova ima neka stavka "o zadržanom pravu vlasništva" i rečeno mi je po otplati zadnje rate tek tada mogu prepisati stan na svoje ime. U tome i je problem jer ne možemo napraviti ni valjan međuvlasnički ugovor.

 

NE postoji niko ko upravlja zgradom, nas par stanara koji vode brigu kupuju iz svog džepa sijalice, šaltere ili šta već treba i sami to mjenjamo.

 

Znam da je vlasnik zgrade obvezan plaćati pričuvu - Kojem tijelu prijaviti da se to ne radi? Koje su sankcije za onog koji ne plaća?15402997_10211561148603438_1331378309_n.jpg

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

cardar , u svim ugovorima sa Ministarstvom branitelja piše da se vlasnikom stana postaje poslije isplate cjelokupnog kredita.nikako prije.ne navodiš da li uopće dobivate uplatnice za pričuvu.provjeri u gradu u stambenim servisima gdje je " upisana" zgrada za potrebe održavanja.tko Vam je predstavnik stanara ?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Jedna osoba koja figurira kao predstavnik stanara izabrana je prije pet godina upravo da pokrene te procese - ali on koristi samo prostorije namjenjen predstavniku stanara (malu ostavu)

On sam nije zainteresiran da se počne plaćati pričuva i ne poduzima ništa već drži bicikle u toj prostorijici.

5 godina nije sazvao ni jedan sastanak niti bilo koga izvjestio o troškovima ili da je bar pokrenuo nešto da se sakuplja novac da se saniraju štete - apsolutno ništa

(tu i tamo zamjeni sijalicu koja pregori - ali to radimo još nas par)

 

Ja sam zvao grad i pisao dopise da nam oni odrede prinudnog upravitelja zgrade - ali oni se ograđuju i kažu da po zakonu više nisu obvezni :(

Zvao sam i komunalne inspektore - opet ništa

 

 

U petak naveče jedan stanar napravio je incident u razbio je ulazna vrata zgrade

Sutradan sam mu bio na vratima i razgovarao s njim - on kaže da on to nije uradio. :psuje:

 

Vjerujte da živimo u košmaru kojeg pokušavam rješiti ali svugdje me odbijaju :(

 

NE dobivamo uplatnice za pričuvu

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

cardar , u svim ugovorima sa Ministarstvom branitelja piše da se vlasnikom stana postaje poslije isplate cjelokupnog kredita.nikako prije.ne navodiš da li uopće dobivate uplatnice za pričuvu.provjeri u gradu u stambenim servisima gdje je " upisana" zgrada za potrebe održavanja.tko Vam je predstavnik stanara ?

Eto u tome je problem koji nas koči.

Mi koji otplaćujemo te stanove i živimo u njima nismo vlasnici -

Za dogovoriti upravitelja zgrade VLASNICI trebaju napraviti "međuvlasnički sporazum" i angažirati tvrtku koja se bavi upravljanjem.

 

-------------------------------

Evo kako to rješiti?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

cardar , u svim ugovorima sa Ministarstvom branitelja piše da se vlasnikom stana postaje poslije isplate cjelokupnog kredita.nikako prije.ne navodiš da li uopće dobivate uplatnice za pričuvu.provjeri u gradu u stambenim servisima gdje je " upisana" zgrada za potrebe održavanja.tko Vam je predstavnik stanara ?

 

Poštovani buda, baš ne u svim kako navodite, i ja sam stan uzeo na otplatu još 1999. g. od MB, jedan dio platio u gotovini, prilikom potpisivanja ugovora, a ostalo u ratama, ali se u ZK vodim kao stvarni vlasnik, samo što je stavljena hipoteka na isti u korist MB do kompletne otplate istog...

A upravitelj bi trebao postojati primjenom odrednica ZOV-a, kao i predstavnik suvlasnika tj. stanara, slučajno sam to ja u našoj zgradi....

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Željac, ja sam isplatio 80% ali me nigdje nema da posjedujem nekretninu.sve na RH.i u ZK i gruntovnici.

Onda iskreno neznam, i meni je otplata pri kraju, ali se vodim kao vlasnik u ZK-u, sa hipotekom (zabilježbom) u korist Ministarstva HB-a do konačne otplate i to hipoteka u stvarnoj vrijednosti stana (bez obzira koliko sam otplatio ista je nepromjenjiva), iskreno neznam..

 

Ažurirano

 

Jedna osoba koja figurira kao predstavnik stanara izabrana je prije pet godina upravo da pokrene te procese - ali on koristi samo prostorije namjenjen predstavniku stanara (malu ostavu)

On sam nije zainteresiran da se počne plaćati pričuva i ne poduzima ništa već drži bicikle u toj prostorijici.

5 godina nije sazvao ni jedan sastanak niti bilo koga izvjestio o troškovima ili da je bar pokrenuo nešto da se sakuplja novac da se saniraju štete - apsolutno ništa

(tu i tamo zamjeni sijalicu koja pregori - ali to radimo još nas par)..

 

Mijenjajte ga, to je Vaše pravo, sakupiti 50% potpisa + 1 (znači 7) i promjenite ga ako radi samo u svom interesu, a ne interesu svih Vas...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

 

Mijenjajte ga, to je Vaše pravo, sakupiti 50% potpisa + 1 (znači 7) i promjenite ga ako radi samo u svom interesu, a ne interesu svih Vas...

 

Da, to sam odlučio

Sutra ću krenuti sakupljati potpise stanara

(to će biti ne baš sasvim pravno rješenje ali pokušat ću tako)

Sinoć sam nakon razbijenih vrata sazvao sastanak - i taj dosadašnji "predstavnik stanara" ponosno kaže "ja sam vam svakom uštedio 10.000 kuna jer niste plaćali pričuvu sve ove godine)

Dakle njegova filozofija je da ne činimo ništa i tako da ne plaćamo pričuvu (dok on ne odškoluje djecu jer ima stan od 110 metara kvadratnih)

 

Nervira me zaista to što stan ne glasi na moje ime, znači li to da ja otplaćujem npr stan 19 god i onda umrem - stan ostaje državi iako sam ga takorekoć sasvim otplatio?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

cardar , kad platiš zadnju ratu otplatio si kredit.potom od Ministarstva branitelja zatražiš tabularnu izjavu kojom se skida hipoteka i Ti postaješ vlasnik stana/nekretnine 1/1 bez tereta/hipoteke.

 

Ako umrem prije otplate zadnje rate čiji je stan?

A recimo otplatio sam sve osim par mjesečnih rata?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ja sam zvao grad i pisao dopise da nam oni odrede prinudnog upravitelja zgrade - ali oni se ograđuju i kažu da po zakonu više nisu obvezni :(

 

Ograđuju se jer im se ne da gnjaviti s time pošto je večinski suvlasnik RH. Pa bi RH tebala plačati pričuvu, odnosno prebaciti plačanje ugovorom korisnicima stanova do otplate istih. A to je puno papirologije.

 

ZVDSP kaže u čl.85

(2) Suvlasnici su dužni sudjelovati u upravljanju nekretninom, odrediti osobu koja će obavljati poslove zajedničkoga upravitelja i osnovati zajedničku pričuvu.

Čl.384

Suvlasnici su dužni međuvlasnički ugovor iz članka 375., ugovor u svezi sa zajedničkim dijelovima iz članka 377. i ugovor s upraviteljem iz članka 378. ovoga Zakona zaključiti u roku od dvanaest mjeseci od dana stupanja na snagu ovoga Zakona.

Čl.385

(1) Ako suvlasnici nisu osigurali upravljanje nekretninom u roku iz članka 384. ovoga Zakona, jedinice lokalne samouprave odredit će fizičku ili pravnu osobu koja će obavljati poslove uprave tom nekretninom (prinudni upravitelj).

 

Tako čl.385 treba tumačiti da postoji trajna obveza JLS da odredi prinudnog upravitelja za svaku zgradu na svojem području koje nije organizirala upravljanje. Nadalje, da su JLS vezane za zgrade, te su po pravu nadzora dužne da organiziraju upravljanje i vrše kontrolu zakonitosti upravljanja i vode potrebne evidencije, proizlazi i iz čl.7 Uredbe o održavanju zgrada, kojim je propisano da suvlasnici, odnosno upravitelj zgrade su dužni dostaviti podatke upravnom odjelu JLS o stanovima glede vlasništva, površine, opremljenosti i položaja stana u zgradi.

 

Sutra ću krenuti sakupljati potpise stanara...

 

Na ovo treba malo pripaziti, jer koliko vidim ima 17 posebnih djelova, a pravo potpisa popisa suvlasnika, a time ujedno i Međuvlasničkog ugovora (u kojem je sadržana odluka o upravitelju i predstavniku) imaju vlasnici svih posebnih dijelova (i stanova i poslovnih prostora).

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

 

Na ovo treba malo pripaziti, jer koliko vidim ima 17 posebnih djelova, a pravo potpisa popisa suvlasnika, a time ujedno i Međuvlasničkog ugovora (u kojem je sadržana odluka o upravitelju i predstavniku) imaju vlasnici svih posebnih dijelova (i stanova i poslovnih prostora).

 

 

Dobro jutro i hvala na javljanju - čini mi se da ste najbolje shvatili situaciju.

Ja sam par puta telefonom kontaktirao grad da nam imenuju prinudnog upravitelja (u skladu sa članom 385.

Tražili su na kraju pismeni trag pa će kao proslijediti dalje - i to sam napravio i urudžbirao

Nazvao me jedan pravnik iz grada koji čini mi se po nastupu poznaje materiju i uvjerio me je da su to kao bile nekakve "prelazne odredbe" i da oni više nisu obvezni da imenuju prinudne upravitelje.

 

- u pravu ste za poslovne prostore, dva su u privat vlasništvu i jedan u vlasništvu RH

 

Tako da će biti dosta teško sakupiti te potpise za korektan međuvlasnički ugovor :(

I opet tapkam na mjestu.

 

Dopuna

Evo da vidite šta nam se događa i bespomoćni smo osim osobnog obračuna

za for.jpg

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

To je dobro pitanje i pitanje na mjestu, što u tom slučaju?

Očito tema za širu raspravu...

 

To je sad hipotetsko pitanje.kod mene u ugovoru piše ako ne platim dvije uzastopne rate ostatak duga (;kredita) moram otplatiti u cijelosti.ako bi ostale dvije rate (npr) kako navodi to bi se dalo srediti podizanjem neke pozajmice od banke da se zatvori kredit i skine hipoteka.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nazvao me jedan pravnik iz grada koji čini mi se po nastupu poznaje materiju i uvjerio me je da su to kao bile nekakve "prelazne odredbe" i da oni više nisu obvezni da imenuju prinudne upravitelje.

 

U prijelaznim i završim odredbma postoji rok u kojem suvlasnici trebaju odrediti upravitelja (čl.384). Ako to ne učine, to je dužna napraviti JLS postavljanjem prinudnog upravitelja za što nije određen rok, pa zbog toga čl. 385 treba i tako tumačiti, da potoji trajna obveza za postavljanje prinudnog upravitalja.

 

Tako da će biti dosta teško sakupiti te potpise za korektan međuvlasnički ugovor :(

I opet tapkam na mjestu.

 

Probajte skupiti što više potpisa + sve ovo o pravljenju štete, pa ponovno pošaljite gradu, pa čak i Ministarstvu branitelja za pomoć pri rješavanju problema.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

U prijelaznim i završim odredbma postoji rok u kojem suvlasnici trebaju odrediti upravitelja (čl.384). Ako to ne učine, to je dužna napraviti JLS postavljanjem prinudnog upravitelja za što nije određen rok, pa zbog toga čl. 385 treba i tako tumačiti, da potoji trajna obveza za postavljanje prinudnog upravitalja.

 

 

 

Probajte skupiti što više potpisa + sve ovo o pravljenju štete, pa ponovno pošaljite gradu, pa čak i Ministarstvu branitelja za pomoć pri rješavanju problema.

 

 

 

Malo kad se čovjek ozbiljnije pozabavi... u

Ugovoru o kupoprodaji stana s pridržanim pravom vlasništva

treba obratiti pažnju na članak 5(fotografija u privitku)

 

*Bilo bi dobro kad bi se moglo iskomunicirati sa Ministarstvom branitelja - ali na žalost njih dobiti na telefon je nemoguća misija :(

 

Ugovor s pridržanim pravom vlasnistva.jpg

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

cardar , ako stan otplatiš ,odnosno kada, pošalješ ministarstvu branitelja izvod iz HPB da je stan otplačen u cijelosti i zatražiš od njih tabularnu izjavu da stan "prelazi" u tvoje vlasništvo 1/1 bez tereta.to doneseš u gruntovnicu i vlasništvo stana prelazi na Tebe.poslije ga prodaješ kad hoćeš.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija