Jump to content

Dug i ovrha


morena_t

Preporučene objave

Poštovani,

 

Imam dugovanja u iznosu od cca 35 000 kn prema Vodoopskrbi, Gradskom stambenom gospodarstvu, Toplinarstvu, Čistoći i HOK osiguranju. Račun mi je blokiran od 2014. te se dio duga i otplatio putem zaštićenog računa dok sam radila. Nezaposlena sam od svibnja ove godine te nisam u mogućnosti otplaćivati dugove unatoč opomenama pred ovrhu, ponajviše od strane GSG-a. Nemam drugih primanja, ali sam vlasnica nekretnine u kojoj trenutno živim. Postoji li mogućnost pokretanja ovršnog postupka nad tom nekretninom (mogu li ostati bez kuće) i na koji način se zaštititi od toga, odnosno odgoditi ili ukloniti mogućnost ovrhe nad nekretninom? Hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani,

 

Imam dugovanja u iznosu od cca 35 000 kn prema Vodoopskrbi, Gradskom stambenom gospodarstvu, Toplinarstvu, Čistoći i HOK osiguranju. Račun mi je blokiran od 2014. te se dio duga i otplatio putem zaštićenog računa dok sam radila. Nezaposlena sam od svibnja ove godine te nisam u mogućnosti otplaćivati dugove unatoč opomenama pred ovrhu, ponajviše od strane GSG-a. Nemam drugih primanja, ali sam vlasnica nekretnine u kojoj trenutno živim. Postoji li mogućnost pokretanja ovršnog postupka nad tom nekretninom (mogu li ostati bez kuće) i na koji način se zaštititi od toga, odnosno odgoditi ili ukloniti mogućnost ovrhe nad nekretninom? Hvala

 

Na žalost prema važećem Ovršnom zakonu možete biti ovršeni i na imovini a to znači da vam i za relativno minoran dug nekretnina može biti ovršena! Iznos koji bi mogao biti ponuđen na dražbi bi vjerojatno premašio vaš dug i bio bi vama isplaćen, ali bi sve bilo završeno vjerojatno sa minimalnim izlicitiranim iznosom koji može biti i pet puta manji od stvarne vrijednosti nekretnine! Takvu situaciju svakako pokušajte izbjeći a imate nekoliko načina! Prijateljska zabilježba na nekretnini od povjerljive osobe (člana obitelji ili prijatelja), darovanje nekretnine bliskom srodniku da izbjegnete plaćanje poreza (uz rizik paulijanske tužbe), ili prodaja nekretnine prije ovrhe trećoj osobi! Optimalno rješenje bilo bi da nađete način da počnete vraćati dugove, ako je to moguće jer je to jedini dugoročni način da VI ostanete VLASNIK svoje nekretnine! Ne znam koliki je točno vaš dug, ali Živi zid i Snaga (Goran Aleksić) upravo pokušavaju progurati u Saboru izmjenu Ovršnog zakona po kojoj će biti nemoguća ovrha na nekretnini u kojoj dužnik živi za iznos manji od 50 000 kn! Naravno s vremenom će svaki dug narasti do tog iznosa pa treba tražiti i drugo rješenje, ako će uopće takav amandman proći u ovoj konstelaciji snaga u Saboru!:vjeruj:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija