Jump to content

Plaćanje poreza na nasljedstvo


kupac 2

Preporučene objave

Naslijedila sam neku zemlju. Ostavina je bila prije 15g. iza dide i bake. Ta zemlja se dijeli na 4 njihove djece od kojih 2 nisu živi pa na njihove unuke od ovih dvoje pokojnika. Prije tri mjeseca sve stranke su se dogovorile što će kome konkretno dopasti pa smo to sproveli u djelo. Neugodno smo se iznenadili kad smo dobili da moramo platiti porez jer to je nasljedstvo. Mislili smo da se na nasljedstvo ne plaća porez.

Može li mi netko to potvrditi ili poreći. Otišli smo mi pitati u poreznu, ali svatko je dobio različite i nepotpune informacije. Uglavnom zbunjeni smo.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Smatram da se tu radi o propustu samih nasljednika, jer umjesto da su se u startu već podijelili, u kojem slučaju poreza ne bi bilo, oni to nisu učinili, već sad naknadno išli u razvrgnuće suvlasničke zajednice, gdje PU pretežno to tumači (u slučaju više nekretnina, i prema još uvijek važećoj regulativi) kao da su stekli više negoli su imali ranije.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Došlo je do razvrgavanja suvlasništva jer tek sad se javila potreba za korištenjem placeva, a kod ostavine se nisu dogovorili kome što ide.

Nekretnina se smatra predmetom oporezivanja u smislu čl.4 Zakona o porezu na promet nekretnina.

Navedeno je porezno rješenje na temelju čl.14 st.1. točke 3. Zakona o poreznoj upravi i čl. 85 st.1. Općeg poreznog zakona

 

po stopi 5%

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Smatram da se tu radi o propustu samih nasljednika, jer umjesto da su se u startu već podijelili, u kojem slučaju poreza ne bi bilo, oni to nisu učinili, već sad naknadno išli u razvrgnuće suvlasničke zajednice, gdje PU pretežno to tumači (u slučaju više nekretnina, i prema još uvijek važećoj regulativi) kao da su stekli više negoli su imali ranije.

 

:palac:..Dobro smatranje. Pa kako nema posebni propis za čl.11 st. 8 onda se jednostavno pozovu na čl.4 ZPPN. No, kako se navelo da se dogovorilo što će kome pripasti, učinilo mi se da se radilo o zamjeni.

 

Uglavnom, da ne ponavljam, objasnio je G-man u postu #5.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija