Jump to content

bracna stecevina


anonimno

Preporučene objave

Supruga je tijekom naseg braka stekla stan temeljem ugovora o dozivotnom uzdrzavanju.Napominjem da je u vremenu izvrsavanja svojih obveza iz ugovora, zivjela u zajednickom kucanstvu samnom, nasim sinom i mojim roditeljima u njihovom stanu.No, kada je postala vlasnicom stana, moje zasluge za to negira i kaze da ja nemam nikakva prava na taj stan, jer je samo ona bila potpisnica ugovora.Da li sam u pravu ako kazem da je to bracna stecevina i da imam pravo na pola, bez obzira sto stan glasi na nju.Obzirom da smo pred rastavom braka(bojim se da nece biti sporazumna), sto mi je ciniti da ostvarim pravo na pola, bilo prije, bilo poslije same rastave?Unaprijed zahvalan...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nekretnina koju je vasa supruga stekla temeljem ugovora o dozivotnom uzdrzavanju nije nikakvo nasljedstvo vec jednostavno imovina koju joj je primatelj uzdrzavanja u trenutku smrti prenio u VLASNISTVO. Zakon je u tom dijelu mijenjan, ne prenosi se vise u nasljedstvo vec u vlasnistvo davatelja uzdrzavanja.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

Ja i muž smo pred rastavom braka a također sam temeljem ugovora o doživotnom uzdržavanju bake dobila u vlasništvo kuću koju smo srušili i pravimo novu. U braku smo 2 godine i samo sam ja radila do unazad 3 mjeseca. Htjela bi dignuti gotovinski kredit i zanima me kakva su moja prava nakon rastave braka, odnosno kakva su njegova prava???

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nakon 2 godine braka ja i suprug smo pred rastavom, imamo jednu kćer od 14 mjeseci. Ja radim i dvije godine smo živjeli od mojih primanja a on se zaposlio prije 4 mjeseca. Nasljedila sam staru kuću od bake s kojom smo sklopili ugovor o doživotnom uzdržavanju. kuću smo srušili i napravili novu. suprug svojim primanjima nije sudjelovao u izgradnji kuće a i stara kuća je prepisana samo na mene. Zanima me koja su njegova prava nakon rastave braka? Da li ima pravo na dio u kući? Digla bi kredit za dovršenje kuće ali me strah da kad ga otplatim od svoje plaće sve budem morala dijeliti s njim.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Osnove ugovora o doživotnom uzdržavanju nisu se mijenjale još od OGZ-a, tj. od polovice 19. stoljeća! ON NIJE NASLJEĐIVANJE, već je ugovor, kao i svaki drugi!

 

On je naplatni, aleatorni ugovor. Aleatorni znaći na sreću, jer se u trenutku zaključenja ugovora ne zna koliko će trajati i koliko će koja od ugovornih stranaka dati. Odnosno, da li će vrijednost dane imovine biti manja ili veća od pruženog uzdržavanja! To je razlog zašto se ne može pobijati zbog prekomjernog oštećenja.

No, da se odgovori na vaše pitanje, s obzirom da je ulaganje odnosno uzdržavanje te osobe trajalo za vrijeme bračne zajednice, isti se smatra stečenim za vrijeme trajanja braka.

 

Što se stana vaših roditelja tiče, on je njihovo vlasništvo, a ako bi eventualno supruga podnjela tužbu za naknadu zbog ulaganja u objekt, istoj bi se mogla podnjeti i protutužba sa zahtjevom za najamninu za vrijeme boravka u tom stanu. Stoga bi takva parnica samo izazvala troškove, bez mogućnosti stjecanja vlasništva na stanu i negdje sa podjednakim uspjehom u parnici!

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija