Jump to content

Povreda ugleda Republike Hrvatske (spada li i valuta u nacionalne simbole?)


Lakonogi

Preporučene objave

Ostvaruju li se ovakvim ponašenjem elementi nekog kaznenog djela ili prekršaja:

 

http://www.index.hr/vijesti/clanak/video-sin-luke-rajica-se-doslovno-razbacuje-novcem/943367.aspx

 

Kazneni zakon u članku 349. (Povreda ugleda Republike Hrvatske) predviđa samo omalovažavanje RH, zastave grba i himne. Valutu ne spominje.

 

Može li se, ipak, malo ekstenzivnijim tumačenjem, povredom ugleda RH smatrati i omalovažavanje njene valute?

 

Malo sam proguglao i pronašao sljedeći rad - ako je suditi po njemu, nažalost, ne može:

 

http://bib.irb.hr/prikazi-rad?rad=835236

 

Naime, rad u vezi toga kaže: "generalni je zaključak da ona za hrvatske građane ima danas prije svega funkcionalni karakter platežnog sredstva."

 

Postoji li možda odredba nekog drugog propisa, a ne KZ-a, koja bi inkriminirala takvo ponašanje (kaznena ili prekršajna, svejedno)?

 

Osim referiranja na pozitivno pravo, zanima me i Vaš subjektivni stav, odnosno stav de lege ferenda.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Bio bi prekršaj da se novac omalovažava na javnom mjestu (pogledaj Zakon o prekršajima protiv javnog reda i mira), ali po meni, nije niti to.

 

Ah, svašta guraju u taj Zakon i svašta podvode pod njegove odredbe, tu se ide preekstenzivno...

 

Ali ako se već uhvatimo tog Zakona, postavlja se pitanje definicije "javnog mjesta". Instagram je mjesto mnogo javnije od najjavnijeg mjesta u fizičkoj stvarnosti (npr. Trg bana Jelačića) jer poanta inkriminacije nekog ponašanja na javnom mjestu je vidljivost takvog ponašanja od strane velikog broja ljudi, a Instagram kao takav ima veći doseg i od Trga, i od Zagreba, pa i od cijele RH.

Ako sudska praksa to tako ne interpretira, u zaostatku je za realnošću u kojoj danas živimo (što ne treba čuditi ako se uzme u obzir da je riječ o prastarom zakonu, koji je posljednji put izmijenjen i dopunjen 1994., i u kojem su npr. novčane kazne još uvijek propisane u DEM).

 

Ja bih članak 349. KZ-a dopunio na način da se osim omalovažavanja RH, te njene zastave, grba i himne, inkriminira i omalovažavanje valute.

 

Ili neka se sve izbriše, cijeli članak 349.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija