Jump to content

Legalizacija balkona i terase


sunshinesplit

Preporučene objave

Pozdrav ekipa ako može pomoć vidim da ima na temi više osoba koje su dobro upućene u problematiku.

 

Kupili smo stan na prvom katu i ispred jedne sobe se nalazi betonska nadstrešnica(oko 4m2) bez ograde,nije prošla postupak legalizacije međutim nalazi se na ortofoto snimku.Kad smo renovirali stavili smo betonsku ogradu i jedan susjed je prijavio nelegalnu gradnju,nakon konzultacija u građevinskoj vidio sam da im to nije toliki problem,međutim želio bih to provesti kroz papire pa ako uzmem jedan od "praznih zahtjeva" i ubacim ovu betonsku nadstresnicu kao legalizaciju balkona hoće li proći s obzirom da na snimci nema ogradu?

 

Druga situacija,ispred druge sobe se nalazi ternita(oko 10m2) kojoj samo mi imamo pristup,nadstrešnica koja je isto na ortofoto snimku i tu nadstresnicu je susjed legalizirao kao takvu i ispod ima sobu.Nakon razgovora sa njim o pretvaranju nadstresnicu u terasu legalno i projektantom našli smo način "poboljšanja svojstava" nadstresnice i napravili projekt po kojem bi se napravila betonska terasa sa ogradom.

E sada ovo je sve legalno,zanima me s obzirom da sam pročitao da se po nadstresnici nemože hodati,postoji li neki zakon po kojem bi mi se zabranilo izlaz ako bi slučajno prijavio netko od susjeda?

Isto tako mogu li ovu nadstresnicu legalizirati pod terasu i ubaciti sa malim balkonom zajedno?

 

Hvala Vam puno

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala ti znaci balkon smo rjesili to sam i ocekivao,a ova ternita je njemu usla u legalizaciju kao i soba koja se ispod nalazi ali nije uplanjeno.E sad mi to gradimo po projektu i nitko to nece moci osporiti medjutim volio bih to legalizirati ali mogu li legalizirati kao terasu ako je on legalizirao kao krov nad sobom?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pozdrav, arhitekt sam po struci, odradio sam dosta legalizacija, pa mislim da bih mogao pripomoći.

 

Nisam siguran da susjednovu legaliziranu nadstrešnicu (odnosno sobu natkrivenu ravnom betonskom pločom) možete legalizirati kao terasu. Prvenstveno iz razloga što je on istu već legalizirao i vjerojatno dobio Rješenje o izvedenom stanju. To što nije uplanio nije bitno.

 

Znači on je legalizirao kao sobu s ravnim krovom, a vi biste tu ravnu ploču legalizirali kao svoju terasu. Mislim da je svakom referentu koji radi na legalizaciji da jedna stvar ne može biti dvije stvari. Idealno bi bilo da ste u jednom potezu legalizirali njegovu sobu i vašu terasu. Ovako ispada da ste naknadno pretvorili njegovu ploču u terasu.

 

Uostalom ako idete nadograđivati po projektu, ne vidim razlog da prije toga idete u legalizaciju. Čim postoji projekt znači da je dogradnja dopuštena po prostornom planu, a legalizacija znači da nije..

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pozdrav, arhitekt sam po struci, odradio sam dosta legalizacija, pa mislim da bih mogao pripomoći.

 

Nisam siguran da susjednovu legaliziranu nadstrešnicu (odnosno sobu natkrivenu ravnom betonskom pločom) možete legalizirati kao terasu. Prvenstveno iz razloga što je on istu već legalizirao i vjerojatno dobio Rješenje o izvedenom stanju. To što nije uplanio nije bitno.

 

Znači on je legalizirao kao sobu s ravnim krovom, a vi biste tu ravnu ploču legalizirali kao svoju terasu. Mislim da je svakom referentu koji radi na legalizaciji da jedna stvar ne može biti dvije stvari. Idealno bi bilo da ste u jednom potezu legalizirali njegovu sobu i vašu terasu. Ovako ispada da ste naknadno pretvorili njegovu ploču u terasu.

 

Uostalom ako idete nadograđivati po projektu, ne vidim razlog da prije toga idete u legalizaciju. Čim postoji projekt znači da je dogradnja dopuštena po prostornom planu, a legalizacija znači da nije..

 

Zahvaljujem na savjetu,naime on je legalizirao prije nego smo mi kupili stan.Iako radimo terasu na osnovu poboljsanja ucinkovitosti ravnog krova pa imamo projekt i papire to je i dalje ravni krov.Mozemo ici na prenamjenu ravnog krova u terasu medjutim to nece proci jer nam trebaju potpisi svih stanara a jedan stanar je vec rekao da nece dati potpis jer on nikome ne potpisuje nista i nemogu se dogovoriti?!Moze li susjed ispod dati suglasnost prilikom legalizacije o pretvaranju ravnog krova u terasu ili nesto slicno?Hvala puno

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nisam siguran da susjednovu legaliziranu nadstrešnicu (odnosno sobu natkrivenu ravnom betonskom pločom) možete legalizirati kao terasu. Prvenstveno iz razloga što je on istu već legalizirao i vjerojatno dobio Rješenje o izvedenom stanju. To što nije uplanio nije bitno.

 

Znači on je legalizirao kao sobu s ravnim krovom, a vi biste tu ravnu ploču legalizirali kao svoju terasu. Mislim da je svakom referentu koji radi na legalizaciji da jedna stvar ne može biti dvije stvari. Idealno bi bilo da ste u jednom potezu legalizirali njegovu sobu i vašu terasu. Ovako ispada da ste naknadno pretvorili njegovu ploču u terasu.

 

Sve ovo stoji, no ja napisah da je moguće da prođe jer nepostoji samo jedan referent, tu je i Agencija, pa se svaki slučaj zbog gomile predmeta ne uspoređje za isti objekat nego im se pristupa kao pojedinačno slučaju. Pa ako je u skladu s propisima moglo se legalizrati sve i svašta. Barem je tako kod nas. Napominjem ako je iole u skladu s propisma. No, da se negdje nije moglo ni u skladu s propisima jer su se isti tumačili na razne načine, i to je moguće.

 

@sunshinesplit vaš najveći problem bi mogao biti, vidjevši tek sad sliku postavljenu na drugom portalu je ta, što ja tu ne vidim betonsku ploću, pa je neće vidjeti ni referent pri izlasku na teren.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Sve ovo stoji, no ja napisah da je moguće da prođe jer nepotoji samo jedan referent, tu je i Agencija, pa se svaki slučaj zbog gomile predmeta ne uspoređje za isti objekat nego im se pristupa kao pojedinačno slučaju. Pa ako je u skladu s propisima moglo se legalizrati sve i svašta. Barem je tako kod nas. Napominjem ako je iole u skladu s propisma. No, da se negdje nije moglo ni u skladu s propisima jer su se isti tumačili na razne načine, i to je moguće.

 

@sunshinesplit vaš najveći problem bi mogao biti, vidjevši tek sad sliku postavljenu na drugom portalu je ta, što ja tu ne vidim betonsku ploću, pa je neće vidjeti ni referent pri izlasku na teren.

 

Zanimljivo razmisljanje hvala ti ;)

 

Da ostavim ternitu pa je poslozim po betonskoj ploci kad dodje kontrola?Mozda zvuci kao sala ali nije :D

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

Pozdrav ekipa,zavrsili smo posao sukladno zakonu o jednostavnim gradjevinama i sukladno glavnom projektu kojeg smo napravili.Jedan stanar tvrdi da smo trebali imati potpise suvlasnika zgrade(iako je krov u vlasnistvu samo jednog stanara koji to adaptira) i moj arhitekt kaze da je dovoljan samo glavni projekt?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...

Nakon više poziva odnosno prijava od strane jednog susjeda koji je uspio naći podršku u još dva susjeda(od 15 stanara) danas je izašla inspektorica na teren,porazgovarala sa susjedom ispod mene u vezi nadstresnice i balkona,on ju je upoznao sa papirologijom,ona je slikala sva i rekla da će mi se javiti za par dana da se izjasnim.Kaže da se dosta propisa mijenja pa nemože ništa reći,međutim tu očekujem pozitivno rješenje.

 

Ono što me brine gdje stvarno je prekršaj,je klizna stijenka u dnevnom boravku iz kojeg se izlazi na lođu.Prije su bila balkonska vrata,a mi smo sružili zid koji nije bio nosivi(vodenom pilom),stavili ojačanje čeličnim gredama sa tri strane i postavili to,koliko je realno da moram vratiti u prvobitno stanje,a koliko je izgledna novčana kazna,čitam da se kreće oko 2000KN za zatvaranje lođe,a pretpostavljam da je ovo u sličnom rangu?Hvala ekipa

 

P.S.Prodajem stan jer iako prihvaćam i dio svojih grešaka u ovome,nikad nisam vidio ovako par neprijateljskih susjeda kao ovi što su me prijavljivali.Apsurd je da dvojica od njih tri imaju nelegalno zatvorene lođe :D

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prodajem stan jer iako prihvaćam i dio svojih grešaka u ovome,nikad nisam vidio ovako par neprijateljskih susjeda kao ovi što su me prijavljivali.Apsurd je da dvojica od njih tri imaju nelegalno zatvorene lođe :D

 

Mda, ne postoji đaba izreka communio est mater rixarium.

 

Otkud sad klizna stijena? To niste spominjali. Je li time lođa izgubila svoju funkciju?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Mda, ne postoji đaba izreka communio est mater rixarium.

 

Otkud sad klizna stijena? To niste spominjali. Je li time lođa izgubila svoju funkciju?

 

Nisam spominjao jer tu nisam vidio problem,ali pitam u strahu su velike oci,znaci lodja je i dalje lodja samo umjesto balkonskih vrata i zida kraj vrata koji je bio tu je sada klizna stijenka za izlaz na lodju.Lodja je zadrzala svoju funkciju

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Super ;) Bio sam danas kod inspektorice nije uspila sve pregledati ali kaze da nije sigurna moze li armirano betonska ploca koja je postavljena sukladno elaboratu koji je arhitektica napravila o poboljsanju temeljnih svojstava nadstresnice proci pod jednostavne gradjevine?Ako stvarno nemoze onda cu se stvarno morati zahvaliti arhitektici jer sam je vise puta pitao dali to prolazi....Sta mislis ako odgovor bude da nemoze bez gradjevinske moze li proci sa novcanom kaznom s obzirom da su gradjevinski radovi po propisima?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Sta mislis ako odgovor bude da nemoze bez gradjevinske moze li proci sa novcanom kaznom s obzirom da su gradjevinski radovi po propisima?

 

Ne bih prejudicirao, sve ovisi o inspektorici dok prelista sve propise. Hoče li tumačeći iste naći uporište za poboljšanje temeljnih svojstava građevine koja u biti više nije nadstrešnica ili ne, ovisi o njoj. Ako ne nađe, hoće li također samo odrediti mjeru otklanjanja nedostataka tijekom građenja, isto ovisi o njoj.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...
Ne bih prejudicirao, sve ovisi o inspektorici dok prelista sve propise. Hoče li tumačeći iste naći uporište za poboljšanje temeljnih svojstava građevine koja u biti više nije nadstrešnica ili ne, ovisi o njoj. Ako ne nađe, hoće li također samo odrediti mjeru otklanjanja nedostataka tijekom građenja, isto ovisi o njoj.

 

Ekipa hvala na savjetima,blizu sam kraja,znači izmjenio sam neke stvari u elaboratu,nešto skratio zid ispred krova(terase) na 60cm i to ostaje neprohodni krov,drugi balkon ogradu sam morao ukloniti to sam izgubio.

Ajmo sada na neprohodni krov(terasu),ako je ona zajednička(iako je izlaz samo iz mog stana) postoji li neki zakon po kojem ja nebi smio staviti stol i stolice na tu terasu?I ako postoji tko mi daje kaznu i kolika je što ga koristim?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 mjeseci kasnije...

Pozdrav!

U sklopu stana od 60m2 imam lođu (što znaći da je već natkriveno i u ravnini s fasadom zgrade) koja je tako reći povezana sa susjedovom lođom s pregradnim staklom između. Obzirom da susjed ima psa i svakim izlaskom na lođu on se oglašava, pored toga što imam i alergiju na pse, te smo htjeli na toj strani pored stakla na strani naše lođe sazidati zid. Je li potrebno sazidavanje zida legalizirati? Lođa bi ostala lođa, ostatak dijela se ne bi staklenim površinama zatvarao.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ako lođa ne bi izgubila svoj smisao, niti bi se nekakovim zatvaranjem iste promjenila korisna površina (a kažete da ne bi zatvarali), ako nije zaštičeno kulturno dobro niti neka poznatija zgrada zbog autorskih prava arhitekta, smatram da ne morate. Pa čak ne vidim i da bi prema Pravilniku o jednostavnim građevinama i radovima trebali baarem glavni projekt jer ne mijenjateorganizaciju prostora gdje se prostor prilagođava novim potrebama. No, svakako se možete konzutirati i s nekim arhit.uredom na vašem području.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija