Jump to content

Remećenje mira pokojnika


Svihorom

Preporučene objave

Pozdrav!

Imam pitanje vezano uz oskvrnuće groba pokojnika.

Ukratko,otac mi je pokopan prije 3 mjeseca i njegove kceri iz prvog braka nam rade probleme oko groba.

Da sad o njima ne pricam previse, ne vole niti mene niti moju majku a nisu voljele niti oca niti ga vidjele 11 godina koliko je bio bolestan niti su dobile sto su ocekivale na ostavinskoj.

Psihicki su nestabilne osobe sa viskom vremena i da sigurni smo da to rade one i samo one.

Znaci redovito se skarama reze cvijece i svijece i baca se skoro sve sa groba.

Do granice da ne postane sumnjivo,ostavi se dva tri lampiona jedino da izgleda kao vjetar.

U 2,3 navrata je prerezana svijeca skupa sa koncem unutra i odrezano je cvijece par stabiljki i bacene latice sa jedne strane groba.

Ja nemam namjeru pustiti da se grob mog oca zlostavlja u nedogled i zanima me dali netko zna koje su mogucnosti tu?

Pustit cemo jos neko vrijeme da vidimo dokle ce to ici ali sve ima granicu.

Ja znam da je to kaznjivo zakonom medjutim doista neznam kako da dokazem sto se zbiva jer ne mozemo spavat na groblju naravno.

Zahvaljujem na odgovorima.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Iako ovo što vaše polusestre rade jeste, na neki način, povreda groba, osobno u opisanom postupku ne vidim da bi se radilo o gruboj povredi, a koju Kazneni zakon traži, da bi se radilo o kaznenom djelu povrede mira pokojnika iz čl. 332. KZ-a.

 

Naime, navedenim kaznenim djelom, potrebno je da se iznimno grubo povrijedi mir pokojnika odnosno povrijedi duboki osjećaj pijeteta prema umrloj osobi. Opisane radnje ne potpadaju pod modalitet grube povrede. O navedenom slučaju imamo i određenu sudsku praksu ŽS u Bjelovaru (Kž-322/95), koji je u jednom predmetu presudio da micanje cvijeća, vijenaca i svijeća sa groba ne predstavlja kazneno djelo povrede mira pokojnika.

 

Doduše, s druge strane, u opisanom postupku polusestara možda bi se moglo raditi o kaznenom djelu oštećenja tuđe stvari iz čl. 235. KZ-a. Pripazite samo na rok od 3 mjeseca od saznanja za djelo i počinitelje, u kojem roku morate izjaviti prijedlog za progon nadležnom općinskom DORH-u.

 

Također, sugeriram da porazgovarate i sa Upravom groblja i vidite postoji li mogućnost da oni pripaze na grob vašeg oca i eventualno potvrde ili demantiraju vaše sumnje.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pretpostavljala sam da ne moze puno da se napravi osim ako nije odlomljeno pola spomenika ili nesto.

Sto je zapravo nevjerojatno jer i ovo je itekako povrijedjivanje umrle osobe,spomena na njega,pijeteta ili sto god.

To je valjda jedna od najsvetijih stvari koje postoje i u to se ne dira.

Ne radi se o micanju nego o ostecenju stvari koje stoje na grobu.

Ja za sada ne mogu nista jer ne radim i nemam financijskih sredstava za progon. Samo tri mjeseca otkad se pocelo dogadjati? Pa onda mi je rok vec istekao lol. Smjesno.

Ali cu svakako slikati svaki put situaciju iako znam da to nista ne dokazuje.

A postoji li mogucnost nekakvog videonadzora skrivenog pa da se uhvati sto se tocno radi?

Iako i to je isto labilno jer je to otvoreni prostor i oprema moze biti unistena.

Kako uprava groblja gleda na to i mora li se dobiti neka dozvola?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Samo tri mjeseca otkad se pocelo dogadjati? Pa onda mi je rok vec istekao lol. Smjesno.

 

Ali računajući od svakog novog čina oštećivanja.

 

A postoji li mogucnost nekakvog videonadzora skrivenog pa da se uhvati sto se tocno radi?

 

Kako uprava groblja gleda na to i mora li se dobiti neka dozvola?

 

Ako groblje ima video-nadzor, onda se može s njima na tu temu razgovarati. Ako nema, to činite na svoj rizik (jer je takvo postupanje upitne zakonitosti), kao i na rizik gubitka opreme koju biste instalirali u tu svrhu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 5 mjeseci kasnije...

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija