Jump to content
martincica

Rad nakon isteka ugovora na odredjeno

Preporučene objave

Pozdrav, molim Vas savjet i pomoc. S poslodavcem sam imala sklopljen ugovor na odredjeno od 1.9.-31.12. Dana 02.01.2017.pojavila sam se normalno na poslu jer sam desetak dana prije imala razgovor s direktorima o mojoj buducnosti u toj firmi, receno mi je - Sve je OK, samo naprijed. Kako nisam dobila novi ugovor niti ikakvu uputu, 04.01. obracam se direktoru i pitam ga zna li da nemam ugovor. Odg je - znam, nemaju ni drugi. Dana 05.01. u mojoj prisutnosti voditeljica donosi kolegici novi ugovor na potpis, a meni nista. Nakon toga pocela sam se zabrinjavati, posebice da me se ne odjavi sa mirovinskog i zdravstvenog (po ugovoru do 31.12.) te sam se uputila u navedene zavode, gdje mi je receno da sam i dalje prijavljena, da se odjava ne moze izvrsit samo tako lako, i da ukoliko u roku 8 dana (od 31.12.) ne zaprime nikakvu promjenu (odjavu poslodavca), smatram se zaposlenom na neodredjeno. Isto to stoji u cl.12. Zakona o radu, dakle od poslodavca nisam dobila uputu da vise ne trebam dolazit na posao nakon 31.12. , dapace odradila sam 13 dana u sijecnju, sto se moze dokazat i dobivala nove radne zadatke itd.

No, dana 13.01. direktor me poziva u ured nudeci mi na potpis novi ugovor, s danom potpisa 1.1., i pocetkom rada 1.1., na rok od mjesec dana. Isti sam odbila potpisati i pozvala se na gore navedeni clanak Zakona. Sto mi je ciniti? Jesam li u pravu? Ispricavam se na duzem tekstu i zahvaljujem na sto hitnijem odgovoru obzirom da se moram pojavit na radnom mjestu spremna na daljnje razgovore. Lp

Podijeli ovu objavu


Link to post
Podijeli na drugim stranicama

U vašu korist djeluje odredba čl. 12. st. 7. Zakona o radu -

 

"Ako je ugovor o radu na određeno vrijeme sklopljen protivno odredbama ovoga Zakona ili ako radnik nastavi raditi kod poslodavca i nakon isteka vremena za koje je ugovor sklopljen, smatra se da je sklopljen na neodređeno vrijeme."

 

Doduše, kako će to utjecati na vaš budući status kod poslodavca i hoće li biti kakve retalijacije ili "pakiranja" otkaza - sama najbolje znate.

Podijeli ovu objavu


Link to post
Podijeli na drugim stranicama

U redu, hvala Vam. Naravno da ocekujem "pakiranje" otkaza. Pa me usput zanima, da li moraju postojati usmene/pismene opomene i koliko njih da bi poslodavac kao razlog otkaza naveo krivnju radnika.

Obzirom na pocetak rada 1.9., ukoliko dodje do otkaza, kakvo mi je pravo na godisnji odmor, razmjerno ili?

Isto tako u ugovoru je navedeno kako se prekovremeni rad placa, no nepisano pravilo firme je da se sati pretvaraju u slobodne dane. Ti prekovremeni upisani su na internoj evidenciji prisutnosti na radu, a na sluzbenoj za obracun place, prikazan je samo redovan rad. Da li smijem trazit pismeno rjesenje ili slicno o ukupnom broju prekovremenih i koliko me slob.dana pripada? Ukoliko to ne uspijem iskoristit prije otkaza, mogu li prema Ugovoru traziti placanje prekovremenih na temelju evidencije (koje mi poslodavac sigurno nece ustupiti) ali ja imam svoje kopije?

Hvala puno jos jednom.

Podijeli ovu objavu


Link to post
Podijeli na drugim stranicama
Pa me usput zanima, da li moraju postojati usmene/pismene opomene i koliko njih da bi poslodavac kao razlog otkaza naveo krivnju radnika.

 

Zavisi o vrsti otkaza koji bi se dao - kod izvanrednog otkaza nema potrebe za opomenom, kod redovnog uvjetovanog skrivljenim ponašanjem radnika, u načelu opomena treba, ali je moguće i bez nje otkazati ugovor (uz određene pretpostavke).

 

Obzirom na pocetak rada 1.9., ukoliko dodje do otkaza, kakvo mi je pravo na godisnji odmor, razmjerno ili?

 

Imate pravo na razmjerni dio za 2016. i razmjerni dio za 2017. Ako se GO ne bi mogao iskoristiti, onda vam se isplaćuje novčana naknada za isti.

 

Isto tako u ugovoru je navedeno kako se prekovremeni rad placa, no nepisano pravilo firme je da se sati pretvaraju u slobodne dane. Ti prekovremeni upisani su na internoj evidenciji prisutnosti na radu, a na sluzbenoj za obracun place, prikazan je samo redovan rad. Da li smijem trazit pismeno rjesenje ili slicno o ukupnom broju prekovremenih i koliko me slob.dana pripada? Ukoliko to ne uspijem iskoristit prije otkaza, mogu li prema Ugovoru traziti placanje prekovremenih na temelju evidencije (koje mi poslodavac sigurno nece ustupiti) ali ja imam svoje kopije?

 

Smatram da imate pravo tražiti isplatu prekovremenih sati obzirom na ugovor o radu. Jasno, ukoliko ih možete dokazati.

Podijeli ovu objavu


Link to post
Podijeli na drugim stranicama

Hvala na trudu i odgovorima.

I samo jos...iz prvotnog posta, time sto se sad smatram zaposlenom na neodredjeno, da li mi je poslodavac duzan dostaviti novi ugovor? Tj.kako sad "dokazati" da sam ja i dalje u radnom odnosu?

Podijeli ovu objavu


Link to post
Podijeli na drugim stranicama

Dokaz imate u činjenici nastavka rada, a bez sklopljenog novog ugovora o radu.

 

Na vaš zahtjev, poslodavac vam treba izdati odgovarajuću dokumentaciju koja se tiče radnog odnosa.

Podijeli ovu objavu


Link to post
Podijeli na drugim stranicama

Registrirajte se kako bi mogli sudjelovati u raspravi

Da bi postavili pitanje ili objavili komentar trebate biti naš korisnik.

Izradite korisnički račun

Izradite korisnički račun na našoj stranici. Lako je!

Registrirajte se

Prijavite se

Već imate korisnički račun? Prijavite se ovdje.

Prijavite se sad




×