Jump to content

nasljedstvo po pok.majci,pok.bratu i pok.sestri.Koliki su naslijeđeni udjeli?


solinjar

Preporučene objave

Molim odgovor.U roku 2 godine mi umiru sestra pa brat pa majka.Rješenja o naslijeđivanju donešena nakon smrti svih troje.Za brata i sestru sam obavezan platiti ogroman porez na naslijedstvo .U prijavi poreza odvjetnica je napisala da je moj naslijedni dio manji nego prikazan jer je majka imala pravo na pola naslijedstva iza smrti brata i sestre.(Otac pokojan,još moj živi brat naslijeđuje).Porezna to nije uvažila.Da li imam pravnu osnovu za prigovor?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Da li imam pravnu osnovu za prigovor?
iz razloga kojeg navodite Vaš prigovor je neosnovan,budući da se porezna veže za pravomoćno rješenje o nasljeđivanju,a ono što je utvrđeno istim rješenjem smatra se istinitim,glede čega Vi nemožete napadati pravomoćno rješenje o nasljeđivanju u upravnom postupku vezanom za utvrđivanje poreza na promet nekretnina,jer ste takve prigovore sa uspjehom mogli isticati već u postupku koji je prethodio donošenju rješenja o nasljeđivanju,pa čak i po njegovom donošenju u žalbenom postupku.
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

sad još i porez na zemlju koja se na katastru samo vodila na pokojnima,ne i u zemljišniku.

Da li tu bar imam uvjeta za prigovor?

nema.

Platit porez na zemlju koja je na katastru moja ali na zemljišniku na drugima?

imate mogućost da kroz ispravni postupak ili parnicu ishodite ispravu podobnu za upis i u zemljišne knjige.
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

I da na to opet platim porez?Na svako zemljište dobiveno sudskim putem se plaća porez (po odluci ustavnoga suda).????

http://www.iusinfo.hr/DailyContent/Topical.aspx?id=9731

citirani članak pod linkom morate sagledati u širem smislu,pa tako vidjeti jedan njegov dio,citiram;

No, pri utvrđivanju poreza na promet nekretnina morat će se, sukladno sadržaju odluke, utvrditi stvarni način stjecanja, a što će, s obzirom na već poznate sadržaje, najčešće upućivati na primjenu oslobođenja od plaćanja poreza na promet nekretnina, na temelju članka 13. (sada 15)Zakona(nasljeđivanja, darovanja i druga stjecanja bez naknade).

U jednoj temi http://www.legalis.hr/forum/showthread.php/79335-Porez-ispravni-postupak se pisalo o sličnom,gdje se u postu br.48 i 70 dalo određeno mišljenje a koje ima vezu sa citiranim dijelom članka IUS Info.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala Matrix na trudu i dobroj volji al evo ako ustavni sud tako misli onda...Jedina nada mi je zastara.Porezna je poslala rješenje 31.12.(indikativno)Ali kako dokazat kad je porezna saznala za nastanak porezne obaveze?Oni tvrde da je to 2015 kad sam predao poreznu prijavu(nakon njihovog poziva).

Rješenje o naslijeđivanju je donešeno 2013,mislio sam tada da javni bilježnici dostavljaju i sudu i poreznoj?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Evo bio na katastru,oni više ne sprovode rješenja o naslijeđivanju čestica u posjedu ukoliko nisu posjednici upisani kao i vlasnici u zemljišniku i ne priložim vlasnički list.Toliko o tome i mom stjecanju nekretnina,pokojnici ostaju upisani u katastru a ja moram platit porez ukoliko ne uvaže žalbu,lakrdija!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Al u katastru se ništa ne mjenja ukoliko ne pokrenem sudski postupak,moji pokojni se ne brišu.(U zemljišniku su bili upisani samo na jednoj čestici.)Zar nije ludo da moram platit porez na zemlju koju čak ni na katastru ne mogu upisat?U međuvremenu su moji pokojni izbrisani sa jedne čestice a upisani vlasnici sa zemljišnika jer je netko odvajao parcelu a na ostatak parcele su upisali "vlasnike" sa zemljišnika.I to je sad praksa u makarskom katastru.Zar je to način za uskladit stanje katastra i zemljišnika?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

U krivu si matrix?To što je naslijednik (majka) umrla prije ostavinske ne znači da ne naslijeđuje dio

Ok,a gdje sam ja to napisao,

rješenje je kako pišu stručniji od mene deklaratorne naravi.

točno,na to se možete slobodno kladiti(deklaratorno ili u prevodu utvrđujuće rješenje)
naslijednik (majka) umrla prije ostavinske
u tom slučaju situacija se odvija na način opisan u članku http://www.legalis.hr/forum/entry.php/28-Nasljedna-transmisija
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Citat solinjar je napisao Pregled objave

Da li imam pravnu osnovu za prigovor?

iz razloga kojeg navodite Vaš prigovor je neosnovan,budući da se porezna veže za pravomoćno rješenje o nasljeđivanju,a ono što je utvrđeno istim rješenjem smatra se istinitim,glede čega Vi nemožete napadati pravomoćno rješenje o nasljeđivanju u upravnom postupku vezanom za utvrđivanje poreza na promet nekretnina,jer ste takve prigovore sa uspjehom mogli isticati već u postupku koji je prethodio donošenju rješenja o nasljeđivanju,pa čak i po njegovom donošenju u žalbenom postupku.

 

Ažurirano

 

Pa napisao si da se porezna veže za rješenje o nasljeđivanju?Znači li to da je moj javni bilježnik krivo sproveo tu "transmisiju naslijedstva"?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pa napisao si da se porezna veže za rješenje o nasljeđivanju
točno tako
Znači li to da je moj javni bilježnik krivo sproveo tu "transmisiju naslijedstva"?
uopće ne ulazim u zakonitost pravomoćnog rješenja o nasljeđivanju,već vam ističem činjenicu da se isto moglo pobijati redovnim pravnim lijekom prije nastupanja učinka pravomočnosti,a ne da to sada činite u upravnom postupku jer poreznu to ni najmanje nezanima.
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici

    No members to show



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija