Jump to content

Da li sam dužan odraditi punu satnicu?


dario.

Preporučene objave

Pozdrav,

 

mooje pitanje je da li sam zakonski dužan odraditi punu satnicu ili mogu odraditi manje od onog sto je propisano za taj mjesec?

 

Šta ako odradim manje?

 

 

Znači zanima me isključivo zakonski aspekt.

 

 

 

Jeste li možda provjerili da li je to pitanje uređeno kolektivnim ugovorom ili pravilnikom o radu poslodavca ( pod uvjetom da postoje)?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Čl.115.,st.3. ZOR-a kaže kako je kršenje obaveza iz radnog odnosa od strane radnika – opravdan razlog za otkaz. Potpisom Ugovora o radu pristali ste na u njemu navedene obaveze (u Ugovoru mora biti navedeno i dnevno, odnosno tjedno radno vrijeme). A kako je rekao kolega Gunnerboy, tu su još i Pravilnik o radu, Kolektivni ugovor... kojima se može regulirati radno vrijeme. Ugl. poslodavac je taj koji donosi plan rada, radnik je taj koji se tog plana mora držati, svaki izostanak mora biti opravdan

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

Ma kao što sam napomenuo u ovom slučaju nebitno je sa aspekta poslodavca, nego je bitno samo sa pravnog aspekta.

U firmi nemamo propisano ništa, jer je tvrtka mala i ja sam jedni zaposleni.

Knjigovođa mi tvrdi da moram napraviti "šihtericu" radnih sati kao da sam sve sate odradio, a nisam.

Čak mi ni plaća ne ovisi o tome, zato pitam.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Sa stajališta države, da, dužni ste odraditi sve sate na koje ste prijavljeni, ako to pitate. I dužni ste napisati šihtericu tako da odgovara Vašem ugovoru o radu, u protivnom (kao poslodavac) činite teški prekršaj čl. 5. Zakona o radu, kažnjiv sa čak 61-100 tisuća kuna, ako ne vodite uredno evidenciju radnog vremena, sukladno ugovoru o radu i satnici na koju ste prijavljeni.

 

E sad, hoćete li vi kao poslodavac sebi kao zaposlenom dati "slobodne sate" koji se nigdje ne vide i ne mogu se dokazati, to je druga stvar i mislim da državu ne zanima.

 

Ovo je samo jedan u nizu apsurda kod malih poduzetnika.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici

    No members to show



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija