Jump to content

Problem oko nasljeđivanja


Jozlek

Preporučene objave

Problem s pravomočnom oporukom

Pozdrav, imam dva pitanja

 

1) može li se pravomoćno rješenje o nasljeđivanju ukinuti/ poništiti kako bi se provelo ponovno. Razlog je praktičan a on je taj jer je prvi sin dobio novac, a kćerka i drugi sin nekretninu po pola. Međutim, prvi bi se htio odreći svog novca (manje bitno) a drugi sin bi prepustio kuću svojoj sestri, no u tom slučaju plaća porez iako bi ju darovao, jel. (nisu se snašli tijekom postupka jer se nisu odmah dogovorili kako će što podijeliti, a željeli bi pomoći sestri koja je imovinski slabija) (nitko od njih ne živi u istom kućanstvu)

 

2) može li drugi sin darovati pola nekretnine svom ocu bez plaćanja poreza kako bi taj otac opet darovao kćerki, njegovoj sestri?

uređeno: od Spitfire
Uređenje i ispravak naslova
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovanje, molim Vas za savjet. Naime nakon bakine smrti prije 2 godine , kuća sa dvorištem pripala je dvojici njezinih sinova , mom ocu i njegovom bratu. Moj otac ima 2/3 kuće sa dvorištem, a njegov brat 1/3 po vlasničkom papiru. Otac ima stambeni kredit još godinama i naravno da ni onda želio da je kuća 1/1 da glasi na njega i u par navrata se pokušao dogovotiri sa bratom oko te situacije ali neuspješno.

Njegov brat jednostavno ne želi se odreći svoje 1/3 u korist mog oca , niti ne želi da ga se isplati. Jednostavno ne želi sudjelovati, s time napominjem da nikada oni dvoje nisu bili na ratnoj nozi ili nekoj svađi u vezi ničega.

Moje pitanje je da li postoji neko pravno sredstvo kako bi prisilili njegovog brata da se riješi ta situacija i kako bi kuća bila riješena 1/1 ????

Ili jednostavno čekati dok dotični ne odluči pregovarati ??

Hvala Vam puno unaprijed!!!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nekretnina je pod hipotekom jer je otac dizao stambeni kredit u Zagrebačkoj banci prije nekoliko godina. Također je bila ovrha na toj kući, ali napravio se reprogram kredita prije nekoliko dana ... Zato bi i voljeli da se više sredi ta situacija i posto se plaća toliki kredit da se zna da će to ostati ocu. Ja bih zbilja voljela da se to naravno sredi i dogovori dok su živi i zdravi. Jer ionako očev brat već 20 godina ne živi u toj kući, i ne razumijem korist.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani

 

molim Vas pomoć i savjet. Pokušati ću biti što kraća i jasnija

 

Otac je vlasnik kuće, okućnice, zemlje. Sada je nepokretan i ja ga njegujem.

Imam 2 sestre koje ne žive s nama i ne sudjeluju niti u njegovanju oca niti u bilo kakvim financijskim potporama oko kuće i imanja.Otac ne želi dok je živ raditi oporuku. Izvodila sam neke radove na adaptaciji kuće i htjela bi ih legalizirati s tim da želim da se i sestre financijski uključe u to.

Međutim, jedna radi problem.

Molim Vas da mi pomognete savjetom i uputite - kako zakonski kad tata umre na teret staviti i ostalima sve troškove oko uzdržavanja, legaliziranja...ukoliko se prihvate nasljedstva?

Postoji li PRAVNI I LEGALNI način uključiti ih jer smatram nepravednim da dijele zajedno samnom imanje ali ne i troškove.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nekretnina je pod hipotekom jer je otac dizao stambeni kredit u Zagrebačkoj banci prije nekoliko godina. Također je bila ovrha na toj kući, ali napravio se reprogram kredita prije nekoliko dana ... Zato bi i voljeli da se više sredi ta situacija i posto se plaća toliki kredit da se zna da će to ostati ocu. Ja bih zbilja voljela da se to naravno sredi i dogovori dok su živi i zdravi. Jer ionako očev brat već 20 godina ne živi u toj kući, i ne razumijem korist.

 

Jedino sredstvo "prisile" koje imate na dispoziciji (barem koje ja vidim) je razvrgnuće suvlasničke zajednice, ali način razvrnuća zavisi o okolnostima slučaja.

 

Idealno bi bilo da onda vaš otac kupi tu 1/3 svog brata, ali civilna dioba ne mora biti način na koji će se suvlasništvo razvrgnuti budući je pravilo da se nekretnina, u nedostatku dogovora, dijeli geometrijski (kod kuće doduše, je to moguće samo ako možete napraviti dvije zasebne samostalne cjeline).

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici

    No members to show



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija