Jump to content
ivankabu

Darovni ugovor i nasljeđivanje

Preporučene objave

Poštovani,

 

muž je darovnim ugovorom dobio kuću i okućnicu od svoje majke. Suprug ima sestru. S obzirom da zajedno ulažemo u adaptaciju kuće i imamo dijete skupa, voljela bih da ta kuća ostane našem djetetu.

Koliko sam shvatila, nakon smrti njegove majke ta kuća će se dijeliti na ostavinskoj raspravi između njega i sestre.

Što napraviti kako bi ta kuća koju mu je majka darovala ostala u potpunosti u njegovom vlasništvu i kako se ne bi dijelila na ostavinskoj raspravi?

Ivanka

Podijeli ovu objavu


Link to post
Podijeli na drugim stranicama
Koliko sam shvatila, nakon smrti njegove majke ta kuća će se dijeliti na ostavinskoj raspravi između njega i sestre.
a na osnovu čega ste takvog shvatanja,budući da darovana nekretnina neće biti sastavni dio ostavine.

Podijeli ovu objavu


Link to post
Podijeli na drugim stranicama

Poštovani,

na osnovi iskustva drugih ljudi te Zakona o nasljeđivanju, potraživanje nužnog dijela. Na temelju čega tvrdite da darovana nekretnina neće biti dio ostavine, pitam s razlogom jer sam na više mjesta pročitala da se darovni ugovor može pobiti i potraživati nužni dio? Što se događa s darovnim ugovorom nakon smrti darovatelja, da li prestaje važiti i taj dar ulazi u ostavinu ili ne? Iz odgovora na drugim sličnim pitanjima može se zaključiti da se dar može uključiti u ostavinu. Možete li razložiti u kojem slučaju da, u kojem ne?

Podijeli ovu objavu


Link to post
Podijeli na drugim stranicama

Vi ste jednostavno napisali da će se darovana nekretnina dijeliti između brata i sestre,nespominjući uopće nužni dio,niti činjenicu da li majka pored nekretnine koju je darovala ima još imovine koja bi činila ostavinu nakon njene smrti,a iz koje bi se mogao namiriti sestrin nužni dio.

Na temelju čega tvrdite da darovana nekretnina neće biti dio ostavine
na temelju odredbi čl.5 st.3.ZN,prema kojim se ostavina sastoji od svega onog što čini imovinu ostavitelja u trenutku njegove smrti,pa je u konkretnom slučaju i više no jasno da konkretna nekretnina nepredstavlja majčinu imovinu(izuzev ako se niste upisali),no druga je stvar prava na nužni dio,kad se u slučaju povrijede prava vrši redukcija dara,tako da nemiješate ostavinu i redukciju dara.

Podijeli ovu objavu


Link to post
Podijeli na drugim stranicama

Poštovani,

nema druge imovine s majčine strane, ali ima stan koji su roditelji zajedno stekli u braku.

Taj stan po usmenom dogovoru bi ostao sestri, dok je kuća darovana sinu (suprugu).

Ali me zanima da li se može dogoditi da nakon smrti majke, sestra zakonski može potraživati udio u kući, odnosno ovo što ste naveli, tražiti redukciju dara.

Ivanka

Podijeli ovu objavu


Link to post
Podijeli na drugim stranicama

To vam je pitanje matematike, tj. bi li iz ostale imovine iza majke sestra supruga bila namirena u visini svog nužnog dijela, a koji iznosi 1/4 cijele ostavine (uključujući i darovanje učinjeno od strane majke vašem suprugu).

 

Druga stvar - što je s ocem i na koga glasi u ZK stan u kojem se sestra trenutno nalazi?

Podijeli ovu objavu


Link to post
Podijeli na drugim stranicama

Poštovani,

što se tiče imovine majka ima samo tu imovinu koju je poklonila sinu, a stan u kojemu žive roditelji glasi na oca.

Vrijednost stana u trenutku darovanja je bila veća, jer kuća koju je poklonila nije imala doslovno ništa osim izgrađenih zidova, i sada smo ju mi adaptirali i sredili za život.

Ivanka

Podijeli ovu objavu


Link to post
Podijeli na drugim stranicama

U tom slučaju vam "prijeti" opasnost da, ukoliko majka umre prije oca, da se navedeni stan u cijelosti neće smatrati njenom imovinom (iako bi se i tu moglo doskočiti tome, barem djelomično), a onda obzirom majka druge imovine nema, zahtjev za nužnim dijelom protivne strane bi bio utemeljen.

 

Moja sugestija je da otac prizna majci udio od 1/2 u stanu na ime bračne stečevine (a kojeg majka neka oporukom ostavi kćeri), kako bi sestri (kćeri) izbili "adut" iz ruke u pogledu njezina zahtjeva za nužnim dijelom.

Podijeli ovu objavu


Link to post
Podijeli na drugim stranicama
, Matrix je napisao:
ivankabu je napisao:
Koliko sam shvatila, nakon smrti njegove majke ta kuća će se dijeliti na ostavinskoj raspravi između njega i sestre.

a na osnovu čega ste takvog shvatanja,budući da darovana nekretnina neće biti sastavni dio ostavine.

Kako to mislite? Pa zar brat nema pravo na nuzni dio te kuce nakon smrti majke ,odnosno na ostavinskoj raspravi

Podijeli ovu objavu


Link to post
Podijeli na drugim stranicama
prije 3 sati , mimosa je napisao:

Pa zar brat nema pravo na nuzni dio te kuce

Ima pravo ako je povrijeđen u svom pravu na nužni dio,a to znači kako je več rečeno da nema druge imovine iz koje bi se namirio nužni dio,što se pak iz citata "ivankabu" nije moglo pouzdano zaključiti.

Podijeli ovu objavu


Link to post
Podijeli na drugim stranicama

Registrirajte se kako bi mogli sudjelovati u raspravi

Da bi postavili pitanje ili objavili komentar trebate biti naš korisnik.

Izradite korisnički račun

Izradite korisnički račun na našoj stranici. Lako je!

Registrirajte se

Prijavite se

Već imate korisnički račun? Prijavite se ovdje.

Prijavite se sad




×