Jump to content

Kupnja vozila sa skrivenim nedostatcima


Šokre71

Preporučene objave

Poštovani

Prije 20 dana sam kupio rabljeno vozilo registriano godinu dana od prodavatelja koji se oglašavao preko oglasnika.Kupovina je obavljena po principu viđeno-kupljeno (stoji u ugovoru).Vizualnim pregledom uočeni su nedostaci koji bi odgovarali starosti vozila(9 god.).Odradio sam probnu vožnju i nisam uočio neke probleme vezane za upravljivost i rad motora tijekom vožnje.Nakon probne vožnje,prodavatelj me usmeno informira o nedavnoj zamjeni ulja i filtera,te ulja u kočnicama i izjavljuje da auto nije bio karamboliran i da on garantira za motor sljedećih 30000km.Nakon te izjave odlučio sam kupiti vozilo te smo dogovorili cijenu.Drugi dan smo se našli i odradili formalnosti oko ugovora gdje sam uočio da on nije prvi vlasnik već prodaje vozilo sa punomoći.Tada prodavatelj izjavljuje da je to bratovo vozilo.Svejedno pristajem i obavljamo isplatu i on mi predaje ugovor,prometnu knjižicu i jedan ključ,sa obečanjem da će se javiti za 2-3 dana kada pronađe drugi ključ.Ja sam po obećanju izvršio prijenos vlasništva u roku par dana.Nakon toga vozilo uredno radi caa 15 dana kada dolazi do problema sa motorom.Naime motor je u vožnji izgubio snagu na kratko te je počelo nešto lupati iz motora.Pošto sam bio blizu kuće dovezao sam se do kuće i zaustavio vozilo.Provjerom razine ulja ustanovio sam da je količina ulja znatno manja od količine kada sam kupio vozilo.Nakon toga kontaktiam prodavatelja i objašnjavam mu situaciju,na što on odgovara da će kontaktirati svog majstora.Od tada je prošlo 2 dana i ni glasa više od prodavatelja.Obzirom da je nezvanična procijena popravka poprilično visoka imam li kakve osnove za tražiti plačanje popravka od strane prodavatelja i u kakvom obliku bi to trebalo napraviti,ili možda povrat novca?

Hvala,pozdrav

Krešimir

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Jedino što možeš je tužiti ga privatno, a i to je pitanje s kojim rezultatom.

 

Auto si vidio, dobio ga priliku provozati (što jesi) i odvesti na servis ili stanicu za tehnički pregled da ga pregledaju (što nisi), nakon čega si potpisao ugovor (čak i kad si vidio da je preprodavač, a ne vlasnik) i isplatio ga.

 

Eventualna tužba bi trajala godinama, sve troškove (eventualna vještačenja) bi snosio ti, a i ako bi presuda bila u tvoju korist, pitanje je kako bi se naplatio od njega.

 

Ako imaš njegove podatke, pismeno mu s povratnicom pošalji pisani zahtjev za plaćanjem popravka ili vraćanjem dijela novca (ili vraćanjem auta i novca) i upozori ga da ćeš u protivnom pokrenuti privatnu tužbu, prijaviti ga državnom odvjetništvu i policiji za prijevaru i prijaviti ga inspekcijama da se bavi preprodajom automobila. Sve to i možeš napraviti, mada većinom bez rezultata (privatnu tužbu sam načeo, prijava DO i policiji bi bila odbačena radi nemogućnosti dokazivanja namjere prijevare, a jedino ga inspekcije možda stisnu radi preprodaje), ali možda uspije. Neke druge opcije nemaš.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala na odgovoru

Još bih pitao da li u eventualnom privatnom postupku može svjedočiti moja kćer (16 god)koja je bila prisutna kada je prodavatelj izjavio da vozilo nije nikad karambolirano ta da daje garanciju na motor na 30000km.Prisutan je također bio i moj susjed koji me je dovezao na dogovoreno mjesto sastanka i koji je voljan svjedočiti.Također iz povijesti grešaka na motoru koju su očitali u servisu vidljivo je da su greške postojale netom prije prodaje,znači da je znao za njih,a nije ih spomenuo.Koliko bi u grubo koštao takav postupak?Znam da sam postupio naivno ,ali eto htio bih znati čisto da mu malo zagorčam život kao on meni,a ne da se nekažnjeno hvali okolo svojim "novim" uspjehom i nastavi varati poštene "naivce" kao što sam ja.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

U eventualnom postupku sud saslušava svakog koga predložiš, ali pitanje je koliko bi to težinu imalo, s obzirom da se ne radi o nepristranim svjedocima.

 

Za troškove pokretanja tužbe ćeš morati pričekati nekog drugog, a do tad možeš probati i ono kao što sam ti naveo, pismenim putem tražiti uklanjanje nedostataka, povrat novca ili poništenje ugovora.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani

Prije 20 dana sam kupio rabljeno vozilo registriano godinu dana od prodavatelja koji se oglašavao preko oglasnika.Kupovina je obavljena po principu viđeno-kupljeno (stoji u ugovoru).Vizualnim pregledom uočeni su nedostaci koji bi odgovarali starosti vozila(9 god.).Odradio sam probnu vožnju i nisam uočio neke probleme vezane za upravljivost i rad motora tijekom vožnje.Nakon probne vožnje,prodavatelj me usmeno informira o nedavnoj zamjeni ulja i filtera,te ulja u kočnicama i izjavljuje da auto nije bio karamboliran i da on garantira za motor sljedećih 30000km.Nakon te izjave odlučio sam kupiti vozilo te smo dogovorili cijenu.Drugi dan smo se našli i odradili formalnosti oko ugovora gdje sam uočio da on nije prvi vlasnik već prodaje vozilo sa punomoći.Tada prodavatelj izjavljuje da je to bratovo vozilo.Svejedno pristajem i obavljamo isplatu i on mi predaje ugovor,prometnu knjižicu i jedan ključ,sa obečanjem da će se javiti za 2-3 dana kada pronađe drugi ključ.Ja sam po obećanju izvršio prijenos vlasništva u roku par dana.Nakon toga vozilo uredno radi caa 15 dana kada dolazi do problema sa motorom.Naime motor je u vožnji izgubio snagu na kratko te je počelo nešto lupati iz motora.Pošto sam bio blizu kuće dovezao sam se do kuće i zaustavio vozilo.Provjerom razine ulja ustanovio sam da je količina ulja znatno manja od količine kada sam kupio vozilo.Nakon toga kontaktiam prodavatelja i objašnjavam mu situaciju,na što on odgovara da će kontaktirati svog majstora.Od tada je prošlo 2 dana i ni glasa više od prodavatelja.Obzirom da je nezvanična procijena popravka poprilično visoka imam li kakve osnove za tražiti plačanje popravka od strane prodavatelja i u kakvom obliku bi to trebalo napraviti,ili možda povrat novca?

Hvala,pozdrav

Krešimir

Kupoprodajni ugovor koji ste potpisali i koji je ovjeren kod javnog bilježnika je jasan !

Lijepo piše pod točkom 3. da kupac nakon što je pregledao vozilo nema prigovora u vezi s kvalitetom i prodajnom cijenom,

točka 5. kaže koji je sud nadležan u slučaju eventualnih sporova prodavatelja i kupca, pa ga tužite privatno-.......ALI i to VELIKO ALI ......je najvjerojatnije već u samom startu da ste izgubili parnicu a samim time i još dosta novaca oko iste parnice i sudskih troškova.

 

Što se tiče garancije, ona se daje samo CRNO na BIJELO , odnosno u pisanom obliku ali je onda i cijena vozila obično za 5 do 10 % veća.

 

Ova usmena garancija je jedno veliko NIŠTA!

 

Osobno kada sam kupovao rabljeno vozilo ( od jedne auto kuće koja prodaje rabljena vozila ) , nudili su mi garanciju za isto vozilo od 2 godine ili 20.000 km , na što su prilikom kupoprodajnog ugovora naveli u istom.

 

Kad sam ja prodavao svoje rabljeno vozilo, nisam davao nikakvu pismenu garanciju ali sam rekao kupcu neka slobodno izabere bilo koji servis ili stanicu za tehnički pregled kako bi moje navode da je vozilo u tip-top stanju potvrdio i netko s kim ja nemam nikakve veze.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

pismenim putem tražiti uklanjanje nedostataka, povrat novca ili poništenje ugovora.

 

Poradi čega bi valjalo proučiti odredbe Zakona o obveznim odnosima, od čl.400 pa nadalje, posebno čl.404, 408, 410, 411, 412.

 

Što se tiče garancije, ona se daje samo CRNO na BIJELO , odnosno u pisanom obliku ali je onda i cijena vozila obično za 5 do 10 % veća.

Ova usmena garancija je jedno veliko NIŠTA!

 

čl.423 st.2, posebno 3.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poradi čega bi valjalo proučiti odredbe Zakona o obveznim odnosima, od čl.400 pa nadalje, posebno čl.404, 408, 410, 411, 412.

 

 

 

čl.423 st.2, posebno 3.

 

Članak 423.

 

(1) Kad je prodavatelj predao kupcu jamstveni (garancijski) list kojim proizvođač jamči ispravnost stvari u tijeku određenog vremena, računajući od njezine predaje kupcu, kupac može, ako stvar nije ispravna, zahtijevati kako od prodavatelja tako i od proizvođača da stvar popravi u razumnom roku ili ako to ne učini da mu umjesto nje preda stvar koja je ispravna.

 

(2) Ova pravila ne isključuju primjenu pravila o odgovornosti prodavatelja za nedostatke stvari.

 

(3) U jamstvu moraju biti navedena prava iz jamstva koja pripadaju kupcu, te jasno navedeno da jamstvo ne utječe na ostala prava koja pripadaju kupcu po drugim pravnim osnovama.

 

_______________________________________________________

 

I ?

Piše pisano jamstvo.

Čovjek nema pisano jamstvo , ima samo kupoprodajni ugovor .

 

I tu se radi o autu. Tu se nikada ne zna kada će nastupiti kvar. Pogotovo što je auto starije godište.

 

Tko ikome od nas može garantirati da se sutra nekome od nas neće pokvariti naš auto ?

 

Nema od tužbe koristi. Samo će potrošiti novac koji je bolje dati za popravak auta , pa se čovjek vozi.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala Spitfre.Iz ovoga proizlazi da bi mogao imati neke šanse za naplatu,ovisi samo kome je naše sudstvo naklonjenije pri tumačenju navedenih odredbi,prevarantima ili prevarenima.Kakve sam sreće vjerojatno prvima.

 

Nema na čemu. Ovo vam je napisano u svrhu onoga što je i Drot naglasio, dakle bitno vam je pravodobno pismeno obavjestiti prodavatelja. Hoće li prodavatelj reagirati na obavjest i kako, te da li će sve otići u sudski postupak, u to ne ulazim niti nagovaram na nešto. Posebno na sudski postupak. To je nešto za što će te morati sami donijeti odluku. Samo vam navodim prava i mogučnosti.

 

A na pitanje komu je sudstvo naklonjeno, ne bih komentirao, mogu samo citirati jednu od nekoliko sudskih odluka, u korist drugima.

 

Žs Varaždin Gž.566/03-2

Sentenca

Iako kupac kupuje vozilo «po viđenju» prodavatelj odgovara za materijalne nedostatke koji se nisu mogli otkriti uobičajenim pregledom, ukoliko je tvrdio da vozilo nema nikakvih nedostataka.

 

Niti okolnost da iz sadržaja pismene isprave koja je sačinjena prilikom sklapanja ugovora proizlazi da kupac kupuje vozilo po viđenju i u stanju u kakvom ga je pronašao i da nema nikakvih prigovora glede kvalitete vozila i kupoprodajne cijene, koju okolnost tuženik posebno ističe u žalbi, ne isključuje odgovornost tuženika kao prodavatelja za nedostatke prodanog vozila, budući da iz sadržaja prvostupanjskog postupka nedvojbeno proizlazi da je riječ o nedostatku koji se nije mogao otkriti uobičajenim pregledom prilikom preuzimanja vozila, odnosno na probnoj vožnji, pa u takovoj situaciji tuženik odgovara za skriveni nedostatak koji je otkriven prilikom redovitog korištenja vozila...

 

Članak 423.

 

(1) Kad je prodavatelj predao kupcu jamstveni (garancijski) list kojim proizvođač jamči ispravnost stvari u tijeku određenog vremena...

 

_______________________________________________________

 

I ?

 

Ne znam Kompa gdje si ovo izvukao, ali hajdemo se malo ažurirati

 

Zakon o obveznim odnosima

 

čl.423

(2) Ako prodavatelj jamči za ispravnost stvari u tijeku određenog vremena, računajući od njezine predaje kupcu, kupac može, ako stvar nije ispravna, zahtijevati od prodavatelja da stvar popravi u razumnom roku ili, ako to ne učini, da mu umjesto nje preda ispravnu stvar.

 

(3) Jamstvo obvezuje pod uvjetima pod kojima je dano bez obzira na oblik u kojem je dano (jamstveni list, usmena izjava, popratno reklamiranje i sl.), ali je kupac ovlašten zahtijevati da mu jamstvo bude izdano u pisanom obliku ili u nekom drugom, njemu dostupnom, trajnom mediju.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nema na čemu. Ovo vam je napisano u svrhu onoga što je i Drot naglasio, dakle bitno vam je pravodobno pismeno obavjestiti prodavatelja. Hoće li prodavatelj reagirati na obavjest i kako, te da li će sve otići u sudski postupak, u to ne ulazim niti nagovaram na nešto. Posebno na sudski postupak. To je nešto za što će te morati sami donijeti odluku. Samo vam navodim prava i mogučnosti.

 

A na pitanje komu je sudstvo naklonjeno, ne bih komentirao, mogu samo citirati jednu od nekoliko sudskih odluka, u korist drugima.

 

Žs Varaždin Gž.566/03-2

Sentenca

Iako kupac kupuje vozilo «po viđenju» prodavatelj odgovara za materijalne nedostatke koji se nisu mogli otkriti uobičajenim pregledom, ukoliko je tvrdio da vozilo nema nikakvih nedostataka.

 

Niti okolnost da iz sadržaja pismene isprave koja je sačinjena prilikom sklapanja ugovora proizlazi da kupac kupuje vozilo po viđenju i u stanju u kakvom ga je pronašao i da nema nikakvih prigovora glede kvalitete vozila i kupoprodajne cijene, koju okolnost tuženik posebno ističe u žalbi, ne isključuje odgovornost tuženika kao prodavatelja za nedostatke prodanog vozila, budući da iz sadržaja prvostupanjskog postupka nedvojbeno proizlazi da je riječ o nedostatku koji se nije mogao otkriti uobičajenim pregledom prilikom preuzimanja vozila, odnosno na probnoj vožnji, pa u takovoj situaciji tuženik odgovara za skriveni nedostatak koji je otkriven prilikom redovitog korištenja vozila...

 

 

 

Ne znam Kompa gdje si ovo izvukao, ali hajdemo se malo ažurirati

 

Zakon o obveznim odnosima

 

čl.423

(2) Ako prodavatelj jamči za ispravnost stvari u tijeku određenog vremena, računajući od njezine predaje kupcu, kupac može, ako stvar nije ispravna, zahtijevati od prodavatelja da stvar popravi u razumnom roku ili, ako to ne učini, da mu umjesto nje preda ispravnu stvar.

 

(3) Jamstvo obvezuje pod uvjetima pod kojima je dano bez obzira na oblik u kojem je dano (jamstveni list, usmena izjava, popratno reklamiranje i sl.), ali je kupac ovlašten zahtijevati da mu jamstvo bude izdano u pisanom obliku ili u nekom drugom, njemu dostupnom, trajnom mediju.

 

To što piše " USMENO " o tome ja govorim. To je nemoguće dokazati na sudu !

Sudske parnice su prljave. Ta osoba koja je prodala auto će tvrditi da sa kupcem nije bio nitko ( bez obzira što će on i njegova kćer tvrditi drugačije ) i reći će da mu nije dao baš nikakvo jamstvo za isto vozilo, ni pisano ni usmeno. I - kako će kupac dokazati da mu je prodavatelj dao jamstvo ?

 

Neka ga tuži, to je njegovo pravo. Nemam ništa protiv, no na njegovom mjestu bi bio spreman na još jedan financijski gubitak ( vezano za istu parnicu jer na sudu su bitne činjenice i samo činjenice koje su potkrepljene dokazima ).

 

Znaš kako se kaže; " Tri puta mjeri, jednom sijeci ".

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Sve to stoji Kompa, no svejdoci ipak imaju nekakovu svoju težinu i to je stvar postupka. Na kraju krajeva sami svjedoci usmene garncije i nisu toliko bitni poradi citirane presude. Dakle radi se prvenstveno o skrivenim nedostatcima a ne o davanju garancije. Čl.423 je samo stavljen kao odgovor da garancija mora biti pismena.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Sve to stoji Kompa, no svejdoci ipak imaju nekakovu svoju težinu i to je stvar postupka. Na kraju krajeva sami svjedoci usmene garncije i nisu toliko bitni poradi citirane presude. Dakle radi se prvenstveno o skrivenim nedostatcima a ne o davanju garancije. Čl.423 je samo stavljen kao odgovor da garancija mora biti pismena.

 

Ono što je za kupca bitno u ovoj situaciji da pismeno obavijesti prodavatelja o nedostatku vozila/u rokovima kako to je zakon predvidio/ sa zahtjevom da prodavatelj nedostatak otkloni u razumnom roku koji nemoże biti duži od 30 dana,,ako prodavatelj ne postupi po zahtjevu kupca i vozilo ne dovede u ispravno stanje u razumnom roku tada će kupac ugovor o kupnji vozila smatrati raskinutim.

Ovo je najbitnije za eventualno pokretanje sudskog spora kao i za mirno rješenje nastali ugovornih odnosa..

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Sve to stoji Kompa, no svejdoci ipak imaju nekakovu svoju težinu i to je stvar postupka. Na kraju krajeva sami svjedoci usmene garncije i nisu toliko bitni poradi citirane presude. Dakle radi se prvenstveno o skrivenim nedostatcima a ne o davanju garancije. Čl.423 je samo stavljen kao odgovor da garancija mora biti pismena.

 

To je polovni auto.

Na sudu prodavač može tvrditi da je auto bio u tip top stanju, no da je kupac nešto svojevoljno i svjesno prčkao po autu ( recimo može reći da je motor zamijenjen ili neki dio u motoru ) , ajde ti dokaži da nije.

 

Prljavo se igra na sudu. A love za parnice nikad dosta. I što to vremenski traje u nedogled.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Najdraži moj Kompa, polovni ili ne, nema veze. Prema zakonu prodavatelj odgovara za skrivene nedostatke. A kupac ima određena prava poradi istoga. I to je moja poanta od početka. U raspravu da li se na sudu igra prljavo ili ne mi se baš i ne ulazi, trebala bi onda zadnja odredba svakog ugovora glasiti "U slučaju spora nadležan je sud u XY, ali zaboravite na to jer se tamo igra prljavo". No, netko je ipak probao, pa otuda i presude od kojih sam jednu naveo. Hoće li u ovome slučaju što vrijediti svjedoci i njihove izjave, saznanja iz servisa, što će tvrditi prodavatelj (naravno da je vozilo bilo tip-top, k'o novo) i uspjeti to dokazati, rekoh, stvar je samog postupka. I odluke samog korisnika hoće li se upustiti u to.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Najdraži moj Kompa, polovni ili ne, nema veze. Prema zakonu prodavatelj odgovara za skrivene nedostatke. A kupac ima određena prava poradi istoga. I to je moja poanta od početka. U raspravu da li se na sudu igra prljavo ili ne mi se baš i ne ulazi, trebala bi onda zadnja odredba svakog ugovora glasiti "U slučaju spora nadležan je sud u XY, ali zaboravite na to jer se tamo igra prljavo". No, netko je ipak probao, pa otuda i presude od kojih sam jednu naveo. Hoće li u ovome slučaju što vrijediti svjedoci i njihove izjave, saznanja iz servisa, što će tvrditi prodavatelj (naravno da je vozilo bilo tip-top, k'o novo) i uspjeti to dokazati, rekoh, stvar je samog postupka. I odluke samog korisnika hoće li se upustiti u to.

Razumijem ja što ti pišeš. Ti pišeš kako je u po zakonu i to je u redu.

 

Ja želim samo naglasiti da je isto jako teško dokazivo i neisplativo se upuštati u sudske zavrzlame s jako neizvjesnim krajem jer taj zakon po kojem taj kupac ima to određeno pravo ima dva kraja, kao i svaka batina.

 

Hoću reći da po meni nema financijske računice upuštati se u istu parnicu jer su šanse u najbolju ruku za tog kupca , odnosno tužitelja da dobije parnicu 50 %.

 

Razumiješ ? To želim skrenuti pozornost istom korisniku koji je pokrenuo ovu temu. Neka vidi ima li prije svega za njega u svemu tome financijske računice. Da ga ne bi na kraju sudski troškovi ispali kao popravak tog kvara.

 

Šta onda ?

 

Neka tuži ako baš želi ali neka tri puta izmjeri prije nego što počne rezati, hoću reći prije nego što podnese tužbu.

 

U slučaju da izgubi plaća sve troškove.

 

To sam želio naglasiti. Šanse ima, one uvijek postoje sa

mo je upitno u kojem postotku.

 

A ovo sam mislio da odvjetnici igraju prljavo na sudu. Pogotovo ako su dobri.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija