Jump to content

Pastorak - posvojenje


senderos

Preporučene objave

Zanimalo bi me koja je procedura oko posvojenja pastorka, dakle sina moje supruge, vanbračno dijete.

 

Njegov pravi otac najprije nije htio priznati dijete i izbjegavao je kontakt, u djetetov rodni list nije upisano ime oca. Nakon toga ga moja supruga (tada još nije bila) tuži, on na sudu priznaje očinstvo, slaže se s iznosom alimentacije itd.

 

No od tada niti plaća išta niti viđa dijete, iskreno supruga ga to nikad nije ni tražila, dakle ništa nije poduzimala sudski. Mi smo u braku godinu dana, djetetu je sad šest godina, ja sam mu očuh, dijete me doživljava kao oca.

 

Zanima me kako ide zakonska procedura posvojenja i je li to uopće moguće?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Zanimalo bi me koja je procedura oko posvojenja pastorka, dakle sina moje supruge, vanbračno dijete.

 

Njegov pravi otac najprije nije htio priznati dijete i izbjegavao je kontakt, u djetetov rodni list nije upisano ime oca. Nakon toga ga moja supruga (tada još nije bila) tuži, on na sudu priznaje očinstvo, slaže se s iznosom alimentacije itd.

 

No od tada niti plaća išta niti viđa dijete, iskreno supruga ga to nikad nije ni tražila, dakle ništa nije poduzimala sudski. Mi smo u braku godinu dana, djetetu je sad šest godina, ja sam mu očuh, dijete me doživljava kao oca.

 

Zanima me kako ide zakonska procedura posvojenja i je li to uopće moguće?

 

Možete ga posvojiti, pročitajte Obiteljski: zakon http://zakon.hr/z/88/Obiteljski-zakon od članka 185 nadalje

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Možete ga posvojiti, pročitajte Obiteljski: zakon http://zakon.hr/z/88/Obiteljski-zakon od članka 185 nadalje

 

Hvala Vam na odgovoru.

 

Znam da ga mogu posvojiti, pročitao sam te članke. Dakle moja suprga, majka djeteta, će naravno dati suglasnost za posvojenje. No zanima me šta je potrebno od biološkog oca? Potrebna je i njegova suglasnost, dakle centar mora pokrenuti postupak davanja te suglasnosti?

 

Rješenje o skrbništvu ili nešto slično, ne znam sad naziv, ima majka, no postoji presuda suda gdje je on priznao očinstvo i utvrđen mu je iznos alimentacije, kao šta sam rekao nikakve roditeljske obveze nije izvršavao. U rodnom listu još uvijek ne stoji ime oca, izgleda da sud tu presudu nije dostavio matičnom uredu, ili su to stranke (majka i otac) trebale napraviti, a nisu.

 

Da rezimiram, treba li nam pristanak oca za posvojenje? Ili pokretanje tog postupka od strane centra kako bi se pristanak dobio, a ako se ne dobije ide se na odluku suda?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija