Jump to content

Opomena i posljedice iste


ivek159

Preporučene objave

Zaustavila me policija i sa obzirom da nisam kažnjavan dobio opomenu umjesto kazne od 500 kuna.

Policajac mi je rekao da opomena vrijedi 12 mjeseci i da nesmijem napraviti više prekršaj, mislim da je nešto promrmljao u istoj kategoriji, nisam ga baš dobro razumio.

 

Uglavnom, sada me zanimaju posljedice iste, ako dobro shvaćam nakon 1 godine ta se opomena briše, i opet mi mogu izdati opomenu?

 

Glupo pitanje, da li bi pravno gledano bilo bolje da sam platio 50% kazne (250 kuna), nego dobio opomenu koja će se sad sljedećih 12 mjeseci (ili možda i više) vući po policijskim dosjeima? :)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uglavnom, sada me zanimaju posljedice iste, ako dobro shvaćam nakon 1 godine ta se opomena briše, i opet mi mogu izdati opomenu?

 

Tako je.

 

Glupo pitanje, da li bi pravno gledano bilo bolje da sam platio 50% kazne (250 kuna), nego dobio opomenu koja će se sad sljedećih 12 mjeseci (ili možda i više) vući po policijskim dosjeima? :)

 

To je stvar vaše "preferencije", da se tako izrazim i koliko često činite prekršaje.

 

Osobno smatram da vam je policajac učinio uslugu, jer rijetki su oni koji samovoljno izdaju opomene, obično ih se mora na to "podsjetiti", iako i tada nema obveze za opomenom budući je to dispozicija konkretnog policijskog službenika.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Aha, hvala. :)

 

Mislio sam da možda opomena ostaje u evidenciji više nego plaćena kazna, pa nakon recimo 2-3 godine, policajac mi nabije na nos "pa gle ti si tog i tog datuma prije 3 godine dobio opomenu", a plaćenu kaznu od prije 3 godine u sustavu nebi ni vidio. :D

 

Ukatko, opomena vs plaćena kazna -> opomena nema negativnijih posljedica od novčane kazne, a pozitivno je naravno što ostane koja kuna u džepu. :)

 

 

EDIT: Zanima me još i sljedeće. Kod onih kazni gdje se u roku 3 dana plati 50% piše nešto ovako, "ako se plati u roku 3 dana 50% izrečena kazna neće ući u prekršajnu evienciju, a osoba se neće smatrati počiniteljem prekršaja".

 

Da li u mom konkretnom slučaju znači da ja da sam uzeo kaznu 500 kn i platio je u 3 dana 250 kn, nebi bio u prekršajnoj evidenciji, tj da li dobivanjem opomene sam ušao u prekršajnu evidenciju?

I jesam li ja opće ušao u prekršajnu evidenciju jer sam opomenut, ako jesam kad će me izbrisati?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala na pojasnjenju.

 

Da jos pitam hipotetski pa da naucim nesto. Sto bi bilo da mi nije izdao upozorenje nego moram platiti? Da li bi odmah dobio prekrsajni nalog od 500 kn sa podacima za uplatu sa kojima uplatim 250 kn ako platim u sljedeca 3 dana?

 

Pitam jer neznam sto tocno znaci prekrsajni nalog.... Da li je to ono sto se odmah dobije na licu mjesta ili nesto sto se kasnije dobije?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija