Jump to content

Solemnizacija-pomoc


Lastemperor

Preporučene objave

Molim pomoc i da mi neko objasni postupak solemnizacije i kada ga se pokrene koliko se to ceka i procedura.

Naime,prosle godine sam posudio jednoj osobi novce te je ta osoba samnom potpisala ugovor o solemnizaciji na njezin stan.

Na njezin stanu je jos bila i uknjizena i drzava zbog nekakvog poreznog duga i nakon toga ja.

Za mjesec dana taj tok istice,osoba mi nije vratila novce te cu ja pokrenit taj postupak.

Koliko moze vremena proc dok ja nevidim svoje pare,odnosno kako ide ta procedura?

I da li je ovo sta je duzna i drzavi plus za mene ili minus?

 

Hvala svima unaprijed!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Sad kad uspoređujem vaš prvi i drugi post ne mogu zaključiti radi li se o osiguranju založnim pravom ili fiducijom.

 

U svakom slučaju, nakon proteka roka za povrat zajma potrebno je bilježniku podnijeti prijedlog za iskazivanje klauzule ovršnosti ugovora.

 

Nakon toga:

 

Ako se radi o zalogu, podnosite prijedlog za ovrhu na nekretnini. Ovršni postupak može potrajati i godinu-dvije. Ne znam kakav je ugovor, ako je ugovorom dužnik pristao na provedbu ovrhe na svojoj cjelokupnoj imovini, onda je moguće ići i s prijedlogom za ovrhu na novčanim sredstvima, u kojem slučaju će naplata biti brža ako dužnik ima ikakvih sredstava na svojim računima.

 

Ako se radi o fiduciji (osiguranje prijenosom vlasništva), onda vam je najvjerojatnije cijeli postupak prodaje opisan u ugovoru. Pogledajte odredbe čl. 309. - 327. Ovršnog zakona. Postupak također može trajati nekoliko mjeseci.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Znaci tocno mi pise da ta osoba ukoliko nevrati novce zasnuje zalozno pravo nekretninu,da bez njezinog odobrenja zatrazi i postigne u knjigama uknjizbu zaloznog prava u tom iznosu koji je posudjen uvecano za kamatu koja tece od datuma kojeg nije vratila novce,da mogu provesti ovrhu prodajom te nekretnine....

 

Znaci zanima me kako to ide...posto je to stan a meni nije duzna toliko puno novaca,rijec je o 10 000 e.

 

I kad smo potpisivali na njezinu nekretninu je vec bila upisana drzava zbog poreznog duga od par tisuca kuna.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija