Jump to content

Invalidska mirovina(profesional.ili opća nesposobnost)


YUKA

Preporučene objave

U invalidskoj mirovini (profesionalna nesposobnost) sam od 01.01.2007.g, U međuvremenu mi je došlo do drastične promjene zdrastvenog stanja, te mi je Rješenjem HZMO-P.S.Zagreb utvrđeno tjelesno oštećenje od 80 %. Molio bih vas da mi odgovorite da li ja mogu od nadležne ustanove tražiti OPĆU invalidnost, i da li je ona kao takva financijski povoljnija od profesionalne invalidnosti.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

U Rješenju se navodi:"Osiguraniku (meni osobno),djelatnoj vojnoj osobi, priznaje se,počevši od 1.1.2007.g.pravo na invalidsku mirovinu zbog profesionalne nesposobnosti za rad....." (INVALIDSKA MIROVINA ZBOG PROFESIONALNE NESPOSOBNOSTI ZA RAD PREMA čl.6.a ZAKONA O PRAVIMA IZ MIROVINSKOG OSIGURANJA DVO,PS i OSO od 18.12.2002.g.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Molio bih vas da mi odgovorite da li ja mogu od nadležne ustanove tražiti OPĆU invalidnost, i da li je ona kao takva financijski povoljnija od profesionalne invalidnosti.

 

Poštovani YUKA,

 

Možete tražiti ali na žalost nije moguće točno odgovoriti na Vaše pitanje, hoće li opća invalidska mirovina biti veća od profesionalne invalidske koju sada primate, uz dužno suosjećanje sa Vašom zdravstvenom situacijom.

 

Iznos invalidske profesionalne ili opće mirovine definiraju puno faktora:

 

1. Zakon po kojem se ostvaruje mirovina

- Zakon o pravima branitelja

- Zakon o mirovinskom osiguranju DVO i PS i

- Zakon o mirovinskom osiguranju (ZOMO) – opći propis

 

2. Mišljenja medicinskih vještaka jeli je invalidnost nastala zbog

- ozljede na radu ili profesionalne bolesti ili

- bolesti ili ozljede izvan rada

 

3. Godina života

 

4. Stvarnog mirovinskog staža u trenutku umirovljenja

 

5. Pridodanog mirovinskog staža, zbog umirovljenja prije 60. godine

 

6. Primanja tijekom radnog staža

 

7. Za koji se dio radnog staža uzimaju primanja za izračun mirovine

 

8. Kakvu ste imali sreću, koja se formula primjenjuje u trenutku izračuna nove mirovine

 

Svaka procedura mora početi od Vašeg izabranog liječnika a koju proceduru morate proći, po kojem zakonu Vam je povoljnija mirovina i koliko, te kada ćete ostvariti opću invalidsku mirovinu je nepoznanica.

 

Lijep pozdrav

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani prof;

 

u riješenju od mirovine ,od 2008.godine ,a u obrazloženju piše citiram. -da je bio pripadnik *izvan* gardijske postrojbe- dragovoljac domovinskog rata,

što uopće nije točno bio sam pripadnik gardijske postrojbe, dali ova kriva konstatacija mijenja daljnji sadržaj rješenja koje ima 4-5 stranica.Mislio sam na koeficjente,osobne bodove.

19.09.1991. do 14.12.1992.-pričuvni sastav, zatim 15.12.1992. do 11.03.2003. DVO,umirovljen s činom natporučnika,profesionalna nesposobnost.Kasnije invalidska.Dali oni u mirovinskom uopće znaju da sam bio DVO i dali to mjenja način izračuna mirovine,nigdje u rješenju (ima ih dosta)ne stoji da sam bio DVO, piše HRVI,čitam vaš gornji post,nije moguće da i sreća igra ulogu u svezi mirovine,molim za pojašnjenje,hvala unaprijed

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani prof;

 

u riješenju od mirovine ,od 2008.godine ,Dali oni u mirovinskom uopće znaju da sam bio DVO i dali to mjenja način izračuna mirovine,nigdje u rješenju (ima ih dosta)ne stoji da sam bio DVO, piše HRVI,čitam vaš gornji post,nije moguće da i sreća igra ulogu u svezi mirovine,molim za pojašnjenje,

 

Poštovani npr,

 

Poslije 9. godina korištenja mirovine, sjetite se da Vam u rješenju za istu piše – izvan gardijske postrojbe i jeli to mijenja iznos mirovine.

Od 4-5 stranica rješenja navodite samo nebitne za pitanje koje ste postavili.

 

Pravo pitanje:

 

Tamo negdje pri kraju kad se množe neki brojevi,množi li se sa 1,5 ili 1,85 ?

 

 

Lijep pozdrav

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani npr,

 

Poslije 9. godina korištenja mirovine, sjetite se da Vam u rješenju za istu piše – izvan gardijske postrojbe i jeli to mijenja iznos mirovine.

Od 4-5 stranica rješenja navodite samo nebitne za pitanje koje ste postavili.

 

Pravo pitanje:

 

Tamo negdje pri kraju kad se množe neki brojevi,množi li se sa 1,5 ili 1,85 ?

 

 

Lijep pozdrav

 

mislim -dakle jesam;-))

mislim da se status za mir.6a uzima zadnja dužnost-onda je van gardijske.

ako nema status HRVI,mislim da se o tome dosta pisalo na ovom forumu, nema prelaska iz profi u opću invalidsku.

dakle-rješiti status HRVI,pa onda profi u opću. i tek tada ,dakle da je HRVI i da dobije opću-išao bi novi izračun mirovine s koeficijentom za GBR( DDR 1,85) i koeficijent 1 umjesto o,8.

ali tu je i kvaka omjer rat.mir.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 4 tjedna kasnije...
mislim -dakle jesam;-))

mislim da se status za mir.6a uzima zadnja dužnost-onda je van gardijske.

ako nema status HRVI,mislim da se o tome dosta pisalo na ovom forumu, nema prelaska iz profi u opću invalidsku.

dakle-rješiti status HRVI,pa onda profi u opću. i tek tada ,dakle da je HRVI i da dobije opću-išao bi novi izračun mirovine s koeficijentom za GBR( DDR 1,85) i koeficijent 1 umjesto o,8.

ali tu je i kvaka omjer rat.mir.

 

mislim - dakle neznam,

HRVI 20% trajno,opća nesposobnost za rad,omjer 40/60 pripadnik gardijske postrojbe do mirovine.Kako kaže profesor "tamo negdje pri kraju kada se množe neki brojevi" ,isprike prof. za propust koji sam napravio,da poznam ovu materiju sigurno bi radio u mirovinskom .Što se tiče izračuna a koje spominje prof. opća nesposobnost za rad članak 17.ZOPHBDR-a iznosi 1,85,a mirovinski faktor za invalidsku mirovinu zbog opće nesposobnosti za rad članak 80. stavka 1 točka 3. ZOMO-a iznosi 1,0.Ovo je jedno od inih rješenja koliko ih imam,kad sam se obratio HZMO navodeći ne brojke koeficjente i dr. kad oni to rade,nego sam naveo moguće nejasnoće,poslao poštom ,kontaktirao ih i kažu da će moj predmet ići na razmatranje da tu možda nešto ne štima,i to traje sad 20 dana,čekam da mi kažu da nema propusta i da je sve u redu,kao i mnogima drugim braniteljima.Hvala na odgovorima,ako još nešto nedostaje mogu napisati,lp

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hrvatski sam branitelj sa 20% HRVI stalno. Proveo sam na ratištu oko 1100 dana borbenog sektora. Bio sam na vještačenju u prvom mjesecu, još uvijek čekam riješenje. To mi je četvrto vještačenje, prije sam imao 20% HRVI privremeno. Da li me može odbiti sa 20% HRVI stalno za braniteljsku mirovinu. Što da radim ukoliko mi dođe negativno? Trenutno sam nezaposlen na burzi rada. (4 godine)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hrvatski sam branitelj sa 20% HRVI stalno. Proveo sam na ratištu oko 1100 dana borbenog sektora. Bio sam na vještačenju u prvom mjesecu, još uvijek čekam riješenje. To mi je četvrto vještačenje, prije sam imao 20% HRVI privremeno. Da li me može odbiti sa 20% HRVI stalno za braniteljsku mirovinu. Što da radim ukoliko mi dođe negativno? Trenutno sam nezaposlen na burzi rada. (4 godine)

Moze te odbiti kao sto su i mene,prosao sam sesti puta ako dodje negativno skupljas nove papire i opet u boj,iz vlastitog iskustva negativno rijesenje rijesenje dobio sam za mjesec dana a kad sam prosao cekao sam sest mjeseci,tko ceka taj doceka,sretno.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...
Ja evo čekam mjesec i 2 tjedna. Za sada još nisam dobio nikakav odgovor, ali s kim sam god razgovarao tko god ima HRVI stalno taj je dobio i mirovinu. Rekla mi je i u Tvrtkovoj 2015. da kad dobijem za stalno da imam pravo na braniteljsku mirovnu. Ja sam dobio peti put za stalno 20% HRVI.

dal netko zna,prijatelj se sprema za mirovinu,ima 50 god,oko 200 dana ratista,nije hrvi,dali moze u braniteljsku mirovinu prije 65 a ako nemoze dali mu sudjelovanje u dr povecava mirovinu,hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

sa 50g života bez hrvi može se (ako se ima uvjeta) samo civilnu invalidsku mirovinu

 

Ako ide u civilnu mirovinu a bio je u HV i odredi mu se niža od najniže braniteljske mirovine ima pravo na najnižu braniteljsku mirovinu,tako je bilo ako se nije što mjenjalo,e sada koji je iznos te najniže opet ovisi o masu faktora moja je kao profesionalna najniža oko 2000 kuna bilo ih je tu pisano i sa nižim i sa većim iznosima,znači nema ništa fiksno,kako te dopadne

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ako dobije civilnu invalidsku dali zbog sudjelovanja u dr mu se uvecava mirovina,hvala na odgovorima

 

ecwashere nije istina,ja koristim najnižu,jedino ako su mjenjali zakon,znači ponavljam ako dobije nižu od najniže braniteljske dodjeliće mu se najniža braniteljska mirovina

http://www.mirovinsko.hr/UserDocsImages/Upravnovijece/sjednice/44_17032016/05_Odluka_visina%20najni%C5%BEe%20mirovine%20hrvatskom%20branitelju%20iz%20Domovinskog%20rata%20za%202016..pdf

http://www.mirovinsko.hr/default.aspx?id=1204

Pošto kod nas nije ništa sigurno,trebao bi za svaki slučaj odnjeti potvrdu od ureda za obranu o sudjelovanju u HV i poslije kada dobije tu civilnu vidjeće jeli niža od najniže,ako bude preda zahtjev za tu najnižu i dobiće je

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

nema najniže braniteljske prije navršenih 65g

 

Nisi u pravo, ako se ide u normalnu mirovinu prema ZOMO-u nemoze se dobiti najniza braniteljska mirovina prije navrsene 65 godine zivota, ali ako se ide u invalidsku onda ima pravo, procitaj clanak 4, Odluke o visini najnize mirovine hrvatskom branitelju iz Domovinskog rata za godinu 2016.

 

 

Članak 4.

Najniža mirovina odreduje se hrvatskom branitelju iz Domovinskog rata, korisniku starosne ili invalidske i obiteljske mirovine, članu obitelji nakon smrti hrvatskog branitelja kojemu je mirovina priznata prema Zakonu o mirovinskom osiguranju, uz primjenu polaznog faktora iz članka 85. i mirovinskog faktora iz članka 87. Zakona o mirovinskom osiguranju.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poz.. nedavno sam dobio rješenje na 20% HRVI trajno, pa me zanima da li mogu tražit da me iz profesionalne prebace u opću nesposobnost...i da li ima vajde da tražim povečanje omjera.. sad imam 20/80 rat-mir.....lp

 

Prika nisi Ti u slastičarnici da tražiš sladoled.znaš li šta predhodi izlasku na vještačenje?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

buda1965 znam što prethodi, samo pitam, odnosno da li ima vajde da ponovo pravim obradu papira s obzirom da se stalno nešto mijenja, u ovoj našoj lijepoj....

 

Koliko je meni poznato, još uvijek vrijedi da možeš na ponovno vještačenje nakon 6 mj od posljednjeg. No, što će tamo odlučiti ovisi o njima. I nažalost, samo o njima. Več je previše toga ovdje napisano o njihovim odlukama bez obzira na papirologiju itd. Ali isto tako sam mišljenja da samim zahtjevom nemaš što izgubiti. Osim malo živaca.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 godina kasnije...

pozdrav imam 51god 28 god staza na bolovanju sam 22 mj imao sam tri operacije kicme za par dana idem u toplice pisjećujem psihologa u oba koljena ubrizgan gel istr hrskavica jaka bol u vratu ruka desna trne trebam obavit magnet vene ljeva noga dva polipa na zući povisen tlak i masnoća radio kao konobar a raspitao sam se za neke druge poslove a na moje stanje i godine sumnjaju da mogu radit molim vas sto mi je cinit ddrata sam hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija