Jump to content

Ostavina i izvanknjižno vlasništvo


aleko

Preporučene objave

Imam dva rođaka koja su pokojna več 100 godina i nekoliko. Oba dva imala su imanje (nekretnine) na katastrskoj općini u kojoj ne postoji zemljiška knjiga (spaljena je bila u II. svetskom ratu). U toj katastrskoj općini tako važijo podatki iz katastra.

 

U 2013. godini sam na pristojnem sudu pokrenil oba primera nasledstva i dostavili dokumente koji dokazuju sorodstvo s pokojnima. Oba primera je vodio javni bilježnik, koji me je pred izdavanjem rešenja u postupkih obvestio, da iznosi PDV u oba dva primera preko 40.000€. Naravno, da sam zbog toga oba postupka ustavil pošto je javni bilježnik u rješenje naveo, da če se s postupki u dogledno vrijeme nastavit ako bude došlo do koje promjene ili na području zakona ili ocjene vrednosti nekretnina na tom področju.

 

Krajem prošle godine sam htio obnoviti postupak nasledstva kod rođaka koji ima manje nekretnina i bi posledično bio također PDV nižji, slučajno pa sam na web stranicah katastar.hr opazil, da se je na česticah, koje su bile pisane u katastru kao vlasništvo drugog pokojnog rođaka upisala treća osoba kao (izvanknjižni vlasnik).

 

Od pristojnog suda sam zatražil fotokopije dokumenata koji su bili predložene u postopku upisa vlasništva i dobio kopijo posjedovnog lista iz katastra i kopiju predugovora o kupoprodaji nekretnina na osnovi koje je sud donio presudu i dozvolio upis u katastru izvanknjižnega vlasnika. Na osnovi predugovora o kupoprodaji nekretnina je stranka koja je prodala nekretnine samo navela, da je "u katastrskima knjigama upisan njihov pokojni pravni prednik", bez kakvih dodatnih dokaza, da je prodavač u bilo kakvom sorodstvu sa osobom, koja je kao vlasnik bila do tad upisana u katastru.

 

Na osnovi toga imam za vas sledeća pitanja:

 

1. šta znaći izvanknjižni vlasnik u katastru nekretnina?

 

2. kad postaje vlasnik iz točke 1. zemljiškoknjižni vlasnik nekretnine?

 

3. koja prava ima na nekretninama izvanknjižni vlasnik?

 

4. koje postupke je potrebno izvesti za vračanje nekretnina pravnom nasledniku, koji to lahko dokazuje dokumentima?

 

5. dali se je moguće na posjedovnom listu na kojem se još nije upisao niko drugi (kao izvanknjižni vlasnik) upisati kao vlasnik i kakav je u ovom primeru način odnosno postupak upisa?

 

 

Pošto stanujem u Sloveniji se izvinjavam ako moj hrvatski nije slovnično ispravan.

 

Hvala i lep pozdrav.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

šta znaći izvanknjižni vlasniku katastru nekretnina?
općenito znači da svoje pravo vlasništva nije upisao u zemljišne knjige
kad postaje vlasnik iz točke 1. zemljiškoknjižni vlasnik nekretnine?
kao na što i sam upit upućuje,kad to pravo upiše u zemljišne knjige
koja prava ima na nekretninama izvanknjižni vlasnik?
prava koja ga ovlašćuju da nekretninu drži u posjedu toliko dugo dok druga osoba pred sudom nedokaže svoje jače pravo

koje postupke je potrebno izvesti za vračanje nekretnina pravnom nasledniku, koji to lahko dokazuje dokumentima?

sasvim izvjesno da je tužbom nužno inicirati parnični postupak radi utvrđenja
dali se je moguće na posjedovnom listu na kojem se još nije upisao niko drugi (kao izvanknjižni vlasnik) upisati kao vlasnik i kakav je u ovom primeru način odnosno postupak upisa?
moguće kroz ostavinski postupak u kojem bi ishodili rješenje o nasljeđivanju
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija