Jump to content

Tijek kaznenog potupka , odugovlačenje


Extreme3003

Preporučene objave

Ako netko zna, molim vas savjet.

 

Radi se o Kaznenom djelu po prijedlogu, prijetnja, čl.139.st.2.

 

Dobila sam kazneni nalog, žalila sam se, optužnica je bila vračena. Dobila sam drugi kazneni nalog, žalila sam se, optužnica je nakon uređenja potvrđena. Treba početi glavna rasprava.

 

Kaznene naloge nisam prihvatila jer se radi o lažima bivšeg supruga. Nebitno za tijek kaznenog postupka, što je ono što me zanima.

 

Ono što me zanima je, pošto je on u međuvremenu napustio državu, hoće li suđenje bez njega biti moguće?

 

Jednom mi se javio telefonski, te rekao da ga slučaj više ne zanima, ali ništa nije poslao sudu, tako da ne znam dali je ostao pri tome ili ne. Da će se više javiti, ne vjerujem. Kontakt s njim ne postoji, prebivalište mu je nepoznato... Dostave njemu su vračene.

 

Potrebno mi je jedno ročište, da bi sve ovo završilo, ali do njega kao oštečnika ne može se doći. Molim vas, ako itko zna, može li se suđenje nastaviti bez oštečenika? Dao je izjavu u istražnom postupku. Dali je to dovoljno za suđenje ili će sud čekati dali će se ikada on pojaviti?

uređeno: od Extreme3003
Naslov
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije svega - jeste li sigurna da se radi o kaznenom djelu iz st. 2. čl. 139. KZ-a? Nije li možda u pitanju st. 2. u vezi st. 4. čl. 139.? Pitam zbog toga, jer procesna pozicija tužitelja može ovisiti o tome.

 

Ono što me zanima je, pošto je on u međuvremenu napustio državu, hoće li suđenje bez njega biti moguće?

 

Moguće je.

 

Dao je izjavu u istražnom postupku. Dali je to dovoljno za suđenje ili će sud čekati dali će se ikada on pojaviti?

 

Taj iskaz, ukolikol je dan u obliku dokazne radnje ispitivanja svjedoka, može se pročitati na raspravi.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Mislim da ste u pravu sto se tice opisa kaznenog djela. Molim vas mozete li mi reci koja je razlika u procesnoj poziciji tuzitelja?

 

A dali je sudenje bez njega moguce, pitala sam, jer sam vidjela clanak iz novina o slucaju koji traje godinama i unatoc tome sto sud do ostecenika može telefonski/postom, pise da sudenju nema kraja dok se ostecenik osobno ne pojavi na sudu.

Hvala vam na odgovoru

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

U oba slučaja, ovlašteni tužitelj je DORH, ali u "vašem" slučaju njegova (samo stavak 2.), sudbina postupka u rukama je oštećenika, jer se kazneni progon poduzima povodom prijedloga za progon oštećenog (ako nema prijedloga, nema ni mogućnosti osude), dok u ovom "mom" slučaju (stavak 2. u vezi stavka 4.) to nije slučaj i DORH je "gospodar" slučaja.

 

Oštećenika će se svakako pokušati dobiti na raspravu, ali ako se ne uspije, a dao je iskaz u formi dokazne radnje u tzv. prethodnom kaznenom postupku, taj iskaz će se pročitati i donijeti presuda.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Piše: "djelo opisano u čl.139.st.4, u svezi st.2. Kaznenog zakona., a kažnjivo po čl.139.st.2 Kaznenog zakona", piše "počinjeno prema bliskoj osobi".

Taj dio mi nije najjasniji: bliska osoba/član obitelji.

 

Hvala na odgovoru, jer došle su mi obavijesti o "promjeni u statusu predmeta", te sam vidjela da se datumi pomiču i mislila sam da će se nastaviti pomicati u nedogled.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Bliska osoba je, prema odredbi čl. 87. st. 9. KZ-a -

 

"Bliske osobe su članovi obitelji, bivši bračni ili izvanbračni drug, bivši životni partner ili neformalni životni partner, osobe koje imaju zajedničko dijete i osobe koje žive u zajedničkom kućanstvu".

 

Vi potpadate pod boldano, zato i progon ide ex offo, tj. po službenoj dužnosti.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija