Jump to content

Obveza otvaranja Žiro računa


Bilancist

Preporučene objave

Iz razloga kontrole protoka novca - prihoda - rashoda.

Da na kraju poslovne godine vaša >osobnost< plati državi porez u realnom iznosu.

A. ne u onome koji pojedinim >osobnostima< Osobno odgovara.

P.S. 1. Pravna Osoba.- vaša Firma

2.Fizička Osoba - Vi Osobno

 

poz. frenki.

 

Ažurirano

 

P.S.

 

Odgovor na 1. pitanje.

 

Pozitivnim propisima Republike Hrvatske.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Iz razloga kontrole protoka novca - prihoda - rashoda.

Da na kraju poslovne godine vaša >osobnost< plati državi porez u realnom iznosu.

A. ne u onome koji pojedinim >osobnostima< Osobno odgovara.

P.S. 1. Pravna Osoba.- vaša Firma

2.Fizička Osoba - Vi Osobno

 

poz. frenki.

 

Ažurirano

 

P.S.

 

Odgovor na 1. pitanje.

 

Pozitivnim propisima Republike Hrvatske.

 

Kojim propisima? Zahvalan sam na odgovoru, međutim to nije ono što sam pitao. Kontrola naplate prihoda stoji, to je utvrđeno točno određenim propisima...porezi se moraju platiti...itd. Mene zanima gdje piše da se moraju platiti sa žiro računa i gdje piše da pravna osoba mora imati žiro račun.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani.

Sve odgovore koje ovdje dobije te su iz Prakse - ili sličnog Osobnog iskustva.

Da bih ja Vama .,ili bilo kome pisao Čl.Zakona..itd.iz Zakona o Trgovačkom

Pravu znate koliko bi trebalo vremena.

Ja sam mišljenja.a i savjeta.Ako niste zadovoljni Odgovorom, potražite Savjet

kod određenog Odvjetničkog Ureda ili Ovlaštenog Savjetnika za Financije.

S poštovanjem. Frenki.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Slažem se da bi to uzelo dosta vremena ali pitanje je bilo upućeno nekome tko je možda već imao nekog iskustva sa takvom situacijom, možda zastupao firmu bez žiro računa itd. pa je već proučio navedenu tematiku. Na kraju krajeva ovo jest pravni portal. Naravno da nije uputno čitati zakone i pokušati nešto naći vezano za to ali upravo to i jest posao pravnika, nažalost to uzima puno vremena:). Uglavnom hvala na odgovoru, lp.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Slažem se sa Vama..ali u HR nije moguće (za sada) poslovati bez Žiro - Računa.

Platiti,određenu..Uslugu ili Robu ..na - RUKE..je Siva Ekonomija..itd.

Trenutno se ,,koliko sam uspio pratiti..vodi polemika i oko Žiga..

Za usporedbu..u Njemačkoj je Vaš > potpis< ujedno i Žig.

Vjerovatno će.u dogledno vrijeme i kod nas ..Potpis biti..osnova za određena dokazivanja..

a ne Žig...jer je Žig puno pogodniji za KRIVOTVORENJE ..u odnosu na Vlastoručni Potpis.

Poz. i ujedno izvinjenje za moj ..malo >tvrđi< odgovor.

 

Frenki

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ako Tvrtka ne kupuje niti ne prodaje nikakvu Robu ili Uslugu..

Koja je svrha postojanja Tvrtke..?

Kako registrirati Tvrtku ..a da u opisu djelatnosti koje obavlja piše - Nula..

Ja sam..mišljenja,, bez uvrede..da je Vama jako Dosadno..!

Evo..napišite ..mi Djelatnost takve Tvrtke..?

Čisto me Privatno zanima Vaš Odgovor.

Poz. Frenki

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ne razumijem, pa nije osnivanje tvrtke stvar osobnih osjećaja ili preferencija. Govorimo o pravu. Dakle o pravnim normama. Zašto bi netko osnivao tvrtku da ima bilo kakve transakcije? Možda samo želi imati tvrtku i biti direktor jer mu se to sviđa. Dakle mene zanima pravna regulativa i iskustva s navedenom situacijom, a ne vaše osobne nedoumice ili osjećaji po tom pitanju. Hvala na angažmanu ali nemojte odgovarati ako ne znate pravnu terminologiju ili sudske primjere vezane za navedene slučajeve, ne trošite svoje i moje vrijeme. Pitanje je jasno, koji pravni akt uvjetuje već registriranoj pravnoj osobi da mora imati, naglašavam, mora, registrirani žiro račun. Da li uopće postoji takva odredba? Nemojte se ljutiti, ali ako mi ne odgovarate na pitanje već iznosite osobne preferencije vezano za nešto deseto, neću čitati.

 

P.S.-registracija djelatnosti nema veze sa žiro računom, već sa zavodom za statistiku kojem nije uopće bitno da li će tvrtka imati ili nemati transakcija već samo da uvedu u zapisnik jednu glavnu djelatnost. Molim, ne pišite ako niste upućeni u tematiku.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pitanje je jasno, koji pravni akt uvjetuje već registriranoj pravnoj osobi da mora imati, naglašavam, mora, registrirani žiro račun. Da li uopće postoji takva odredba?

 

Več vam odgvoreno u #6.

No kao što rekoh, sadržano je u drugim zakonima. Npr, plaću smijete uplačivati samo na nečiji račun. Pa vam je potreban poslovni s kojeg će te tu plaću isplaiti nekome na račun. Ili osnivate doo, polažete temelji kapital na nekakav rčn, te taj temeljni kapital nakon upisa td stavljete na poslovni rčn jer ne može stojati na nekom privremenom računu. Slično za jdoo za koji nema obveze temeljnog kapala od 20000kn, no na taj rčn morate uplačivati 25% prihoda dok ne dosegnete 20000kn itd...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 godina kasnije...

Dižem temu iz razloga što sam u praksi naišao na slučaj trgovačkog društva koje posluje bez ikakvog računa.

Zatvorili su sve račune u bankama, Fina vraća rješenje o ovrsi s objašnjenjem da se nema na čemu provesti ovrha, a oni izbjegavaju stečaj činjenicom da nisu u blokadi te urednim slanjem gfi-a.

Moram priznati da dvodnevnim proučavanjem nisam naišao na konkretan propis koji određuje da društvo mora imati otvoren račun da bi postojalo i poslovalo. Zakon o porezu na dohodak i Zakon o radu nisu relevantni, jer društvo ne mora imati zaposlenike da bi postojalo i poslovalo.

Prije nego se ponove pitanja postojanja društva koje ne kupuje i prodaje robu, moram reći da bilo tko tko je poslovao u RH zna mnoštvo razloga. 

Trgovački sud nije od pomoći u ovom pitanju, bar neformalno su nam odgovorili da to nema veze s njima i da neće zbog toga brisati društvo.

uređeno: od Spinn
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija