Jump to content

Ovrha i nekretnina


PointBlank

Preporučene objave

Imam dva pitanja, pa da nepotrebno ne otvaram dvije teme, stavit ću sve ovdje.

 

Interesira me sljedeće.

 

1. Prijatelj u vlasništvu ima stan, istovremeno ima nenamjenski kredit od 180 tisuća kuna u Zagrebačkoj banci. Nije plaćao redovito, pa su ga ovršili. Posao ima, otvorio je zaštićeni račun, pa mu dio primanja odlazi na plaćanje duga.

 

Zanima me, obzirom da radi i dio primanja odlazi na plaćanje duga, da li svejedno banka može/ima praksu tražiti ovrhu nad nekretninom?

 

2. Trenutno sam i sam ovršen, ne radim, no blizu sam dobivanja posla. Plaća će mi biti 10 tisuća kuna. Znam da prema ovršnom zakonu, jedna trećina primanja ide na podmirivanje duga, zanima me, da li se to u ovom slučaju oduzima od tih 10 tisuća kuna ili se računa nekakav postotak prosječne hrvatske plaće? Tako mi je netko rekao pa da provjerim.

 

Hvala.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Imam dva pitanja, pa da nepotrebno ne otvaram dvije teme, stavit ću sve ovdje.

 

Interesira me sljedeće.

 

1. Prijatelj u vlasništvu ima stan, istovremeno ima nenamjenski kredit od 180 tisuća kuna u Zagrebačkoj banci. Nije plaćao redovito, pa su ga ovršili. Posao ima, otvorio je zaštićeni račun, pa mu dio primanja odlazi na plaćanje duga.

 

Zanima me, obzirom da radi i dio primanja odlazi na plaćanje duga, da li svejedno banka može/ima praksu tražiti ovrhu nad nekretninom?

 

2. Trenutno sam i sam ovršen, ne radim, no blizu sam dobivanja posla. Plaća će mi biti 10 tisuća kuna. Znam da prema ovršnom zakonu, jedna trećina primanja ide na podmirivanje duga, zanima me, da li se to u ovom slučaju oduzima od tih 10 tisuća kuna ili se računa nekakav postotak prosječne hrvatske plaće? Tako mi je netko rekao pa da provjerim.

 

Hvala.

 

1. Može, ali nema takvu praksu! Draže im je da dobivaju novac jer sa ovrhom nekretnine mogu nastati i razni problemi! Ako se kamate i barem dio glavnice naplaćuju ovrhom vjerojatno banka neće pokušati ovrhu nekretnine!

 

2. Ovrhom je zaštićeno 2/3 prosječne plaće ili otprilike 3800 kn u slučaju da vam je plaća veća od tog iznosa! Znači da bi vama uzimali oko 6200kn za ovrhu, a na zaštićeni račun bi vam išlo oko 3800kn! Ukoliko je plaća manja od prosjeka onda se uzima 1/3 takve plaće! U nacrtu novog Ovršnog zakona predviđeno je da iznos koji se može ovršiti bude 1/4 plaće i to je sad u Saborskoj proceduri!

:pravila:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija