Jump to content

Uzdržavanje punoljetnog djeteta nakon završetka studija


Zdenko27

Preporučene objave

Sin od 22 godine je završio trogodišnji fakultet. Sada je upisao drugi, privatni fakultet sa vrlo visokom školarinom. Zaposlen je, navodno preko student servisa.

Alimentaciju mu uredno uplaćujem svo vrijeme od rastave, no sada traži i više zbog velikih troškova. Ja nisam u financijskoj mogućnosti pružiti mu ono što mu je potrebno.

Imam još dvoje maloljetne djece kojima neću moći priuštiti niti jedan fakultet.

Koliko znam, dužan sam plaćati alimentaciju do djetetove 26. godine ako se redovno školuje. Da li je to redovno školovanje?

Koliko god mu želim pomoći i koliko god sam ponosan na njegov uspjeh, ne mogu dozvoliti da su mi druga djeca gladna dok on nakon završene diplome studira na drugom, skupom fakultetu.

I sada prijeti tužbom i optužuje me da mu nikada nisam bio otac.

Svoj svojoj djeci ću pomagati zauvijek, koliko god budem mogao, ali do kada sam mu zakonski dužan plaćati alimentaciju?

Hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Sin od 22 godine je završio trogodišnji fakultet. Sada je upisao drugi, privatni fakultet sa vrlo visokom školarinom. Zaposlen je, navodno preko student servisa.

Alimentaciju mu uredno uplaćujem svo vrijeme od rastave, no sada traži i više zbog velikih troškova. Ja nisam u financijskoj mogućnosti pružiti mu ono što mu je potrebno.

Imam još dvoje maloljetne djece kojima neću moći priuštiti niti jedan fakultet.

 

Vi biste trebali na sudu tražiti smanjenje iznosa alimentacije, za što imate sve zakonski definirane uvjete.

Ako odraslo dijete ima vlastiti prihod onda se alimentacija može umanjiti. Kažete zaposlen je preko student servisa - je li to neki stalni posao? Koliki je prosječni godišnji prihod?

Ako ne znate, pokušajte doznati. Vi kao otac obveznik alimentacije tebali biste po mom mišljenju imati pravo na tu informaciju. Ako vam ne žele dati, sud će zatražiti tu informaciju.

 

Također, ako imate više djece, to može biti razlog za smanjenje iznosa alimentacije. Argument ste i sami naveli - drugoj djeci neće biti dostupna ista razina potpore.

 

I sada prijeti tužbom i optužuje me da mu nikada nisam bio otac.Koliko god mu želim pomoći i koliko god sam ponosan na njegov uspjeh, ne mogu dozvoliti da su mi druga djeca gladna

 

Pogotovo kad vam počne predbacivati ovakve stvari.

Vjerujte mi, više će vas na dugi rok poštivati ako mu smanjite alimentaciju. Ljudi uzimaju benificije zdravo za gotovo, tek kad ih izgube znaju ih cjeniti.

 

 

Koliko znam, dužan sam plaćati alimentaciju do djetetove 26. godine ako se redovno školuje. Da li je to redovno školovanje?

...

...dok on nakon završene diplome studira na drugom, skupom fakultetu.

 

Nažalost, ovakve situacije nisu baš pravno definirane. Sve je više situacija da mladi nastavljaju školovanje na raznim privatnim kvazi fakultetima i "business-školama za management".

Mogli biste pokušati osporiti da je to redovno školovanje, ali ishod takvog spora je neizvjestan.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija