Jump to content

Rješenje o nasljeđivanju


tomoc

Preporučene objave

Da li je javni biljznik obavezan poslati rješenje o nasljeđivanju svim nasljednicima, uključujući i onim nasljednicima koji su nekoga opunomocili da ih zastupa na ostavinskoj raspravi.

Ostavinski postupak vodio se kod javnog biljeznika u Zagrebu, a kako ja zivim na otoku Murteru dao sam punomoć bratu koji zivi u Zagrebu da me zastupa. Brat koji je i sam jedan od nasljednika odrekao se u svoje ime nasljedstva dobio je rjesenje, a ja koja sam se prihvatila nasljedstav nisam ga dobila.

U telefonskom razgovoru sa javnim biljeznikom rekao mi je da je dovoljno da je brat dobijo rjesenje i kako je proslo vise od 8 dana kako je on dobio rjesenje te da meni isteklo pravo na žalbu.

Htio bi se žaliti jer bi po rjesenju (brat mi ga je poslao) trebao bi nasljediti nešto što mi po oporuci nije ostavljeno nego drugim nasljednicima.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dovoljno je da je vaš punomoćnik primio rješenje i isto nije bilo potrebno dostaviti i vama.

 

U ostavinskom postupku je moguća žalba i izvan proteka roka, ali samo ako se time ne utječe na prava ostalih nasljednika. Budući da biste se vi žalili jer ste dobili više nego vam pripada, s te pozicije bi žalba bila ok, ali postoji drugi problem.

 

Za žalbu morate imati pravni interes, a ako se žalite zbog toga što ste dobili više nego vam pripada, pravni interes je vrlo upitan.

 

Puno bolja opcija bi bila da su se žalili nasljednici koji su zakinuti tim rješenjem o nasljeđivanju.

 

Ako postoji suglasnost svih nasljednika oko toga tko je što trebao dobiti i nema nikoga tko radi problem, pokušajte vidjeti s bilježnikom postoji li ikakva osnova ili mogućnost za ispravkom rješenja o nasljeđivanju.

 

Dakle, postoji nekoliko opcija, ali je jako nezahvalno davati ikakav odgovor bez informacije o tome tko je sve sudjelovao u postupku, kakav je sadržaj oporuke, jesu li se oporučni nasljednici prihvatili nasljedstva i u kojem je točno trenutku došlo do pogreške.

 

Napominjem samo da uvjeta za ispravak rješenja o nasljeđivanju najvjerojatnije nema, ali da bi usprkos tome javni bilježnik mogao na takav način riješiti problem ako se nedvojbeno uvjeri da nitko od nasljednika neće stvarati problem.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 9 mjeseci kasnije...
, tomoc je napisao:

U telefonskom razgovoru sa javnim biljeznikom rekao mi je da je dovoljno da je brat dobijo rjesenje i kako je proslo vise od 8 dana kako je on dobio rjesenje te da meni isteklo pravo na žalbu.

 

Pretpostavljam da isti odgovor bilježnika važi i za odvjetnika koji zaprimi rješenje o nasljeđivanju stranke koju zastupa?!

, bovu je napisao:

 

zar ti brat nema e-mail? mail stigne iste minute.mogli ste se čuti telefonom i dogovoriti.

mogli ste se dogovoriti da žalbu piše i preda umjesto tebe.

U kojem roku javni bilježnik dostavlja rješenje o nasljeđivanju punomoćniku / odvjetniku kad je rješenje doneseno? U roku od 5,10,15, 30, 60,90 ili nakon više mjeseci??? Je li odvjetnik obavezan takvo rješenje dostaviti svojoj stranci koju zastupa ili može proizvoljno raditi sa tim rješenjem što želi bez da stranka zna da je isto doneseno nakon što je isto odvjetnik  zaprimio i kad je protekao zakonski mogući rok za žalbu za koju bi stranka mogla biti zainteresirana? Hvala na eventualnom odgovoru!

uređeno: od ciciban-jorgovan
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 7 sati , ciciban-jorgovan je napisao:

U kojem roku javni bilježnik dostavlja rješenje o nasljeđivanju punomoćniku / odvjetniku kad je rješenje doneseno

Sukladno odredbama čl.335 st.4 ZPP u vezi čl.347 ZPP koji se osnovom čl.175 ZN primjenjuju u ostavinskom postupku,rok je 45 dana.

 

prije 7 sati , ciciban-jorgovan je napisao:

Je li odvjetnik obavezan takvo rješenje dostaviti svojoj stranci koju zastupa

Naravno,nemože raditi na štetu svog klijenta.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 3 sati , Matrix je napisao:

Sukladno odredbama čl.335 st.4 ZPP u vezi čl.347 ZPP koji se osnovom čl.175 ZN primjenjuju u ostavinskom postupku,rok je 45 dana.

 

Naravno,nemože raditi na štetu svog klijenta.

Matrix, puno hvala na odgovoru. Debelo sam se preznojio nakon vašeg odgovora. Sve mi je jasno. Samo ja još rješenje ne mogu dobiti od opunomoćene odvjetnice koji tvrdi u svom e -mailu (od prije 3 dana) da nije zaprimila rješenje i čeka da joj se dostavi iz javno bilježničkog ureda. Preko online praćenja e-spisa, sad sam vidio da je u osmom mjesecu ove godine rješenje postalo pravomoćno što znači da je u sve upućena, a ja sam istoj poklonio apsolutno povjerenje. Odvjetnica mi je prešutjela kad je održana zadnja rasprava u ostavinskom postupku i da je doneseno rješenje, koje je nakon isteka roka za žalbu postalo pravomoćno. Dao sam ovjerenu nasljedničku izjavu o prihvaćanju nasljedstva i jedini sam nasljednik iza moje pokojne majke koja drugu djecu nije imala.

 

Poslala mi je samo račun prije 3 dana javno bilježničke naknade od šestog mjeseca, kad sam pitao prije 7 dana, privodi li se ostavinska rasprava kraju i je li ima komplikacija. Rekla je da je tek sad saznala da je doneseno rješenje i da čeka dostavu istoga. Šokiralo me je da je javno bilježnički račun tako kasno  dostavljen, jer sam ga već mogao ranije uplatiti, mada na tom računu ne piše krajnji rok uplate troškova javnog bilježnika. Nadam se kako javni bilježnik u međuvremenu nije pokrenuo ovrhu, zbog nenaplaćene naknade sa ostalim nametima vezanim za ovrhu kroz proteklih par mjeseci, jer zaista nisam znao za postojanje tog računa do prije 3 dana i nije mi uopće za cilj imati ikakve komplikacije glede dugovanja . Imam dokaz kroz svu e-mail korespodenciju sa odvjetnicom o izbjegavanju dostavljanja rješenja, kao i dokaz kad mi je proslijedila račun za javno bilježničku nakandu. Nemam pojma što se dogodilo kroz cijeli taj ostavinski postupak, odnosno nije mi jasno što je navedenu motiviralo na takav oblik ponašanja prema meni kao stranci. Sve je kroz komunikaciju sa odvjetnicom bilo u redu do šestog mjeseca ove godine, da bi nakon toga sa njene strane nastala apsolutna šutnja koja je rezultirala sa svime ovime gore napisanim. Morao sam je u jednom trenutku pitati što je sa ostavinom, jer mi je bila čudna ta više mjesečna šutnja pošto nije davala ikakve znakove što se događa sa ostavinskom procedurom.

 

Što ja mogu učiniti kako bih dobio rješenje iz ostavinskog postupka kao i zapisnik sa ročišta na kojem je doneseno rješenje, odnosno kako bih mogao doći do kopije spisa radi uvida u svu dokumentaciju, za koji sam uočio da je sa desetim mjesecom ove godine, prema e-spisu isti arhiviran. Živim jako daleko i nisam u mogućnosti osobno doći da načinim uvid u isti, ne samo zbog daljine puta, već i zbog mog lošeg zdravstvenog stanja. Može li se dobiti kopija spisa elektronskim putem, gdje bih vrlo rado platio sve vezane troškove da mi se isto proslijedi ili moram nekog opunomoćiti tko će tražit svu tu dokumentaciju, što bi mi znatno otežalo cijeli ovaj slučaj jer nemam nikoga tko bi to uradio za mene. U kranjem slučaju ne znam kome bih više nakon ovog mogao i vjerovati... I konkretno, kako da se postavim glede opunomoćene odvjetnice kad je došlo do ove neugodne i nepovoljne situacije po mene i vjerojatno na moju štetu... Što da učinim? Molim jedan otvoren i konkretan savjet!

 

Nije mi nimalo ugodna cijela ova situacija i volio bih da do nje nikad nije došlo.

Zahvaljujem na razumijevanju. Hvala još jednom za prethodni odgovor, jako puno mi znači.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 3 sati , ciciban-jorgovan je napisao:

 

Što ja mogu učiniti kako bih dobio rješenje iz ostavinskog postupka kao i zapisnik sa ročišta na kojem je doneseno rješenje, odnosno kako bih mogao doći do kopije spisa radi uvida u svu dokumentaciju, za koji sam uočio da je sa desetim mjesecom ove godine, prema e-spisu isti arhiviran.

 

Nije mi nimalo ugodna cijela ova situacija i volio bih da do nje nikad nije došlo.

Zahvaljujem na razumijevanju. Hvala još jednom za prethodni odgovor, jako puno mi znači.

rješenje o ostavini postaje pravomoćno tek kad  ga stranka primi (ili zastupnik stranke).

da  bi utvrdio dali je i kad odvjetnica primila rješenje  potrebno je izvršiti uvid u spis. to može učiniti i opunomoćenika (samo uvd u spis)

Stranku kao punomoćnik može zastupati srodnik po krvi u pravoj liniji, brat, sestra ili bračni drug – ako je potpuno poslovno sposoban i ako se ne bavi nadripisarstvom.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 14 sati , bovu je napisao:

rješenje o ostavini postaje pravomoćno tek kad  ga stranka primi (ili zastupnik stranke).

da  bi utvrdio dali je i kad odvjetnica primila rješenje  potrebno je izvršiti uvid u spis. to može učiniti i opunomoćenika (samo uvd u spis)

Stranku kao punomoćnik može zastupati srodnik po krvi u pravoj liniji, brat, sestra ili bračni drug – ako je potpuno poslovno sposoban i ako se ne bavi nadripisarstvom.

 

Poštovani Bovu, hvala na odgovoru, no  spomenuo sam da sam sin jedinac, jedini nasljednik. Drugih krvnih srodnika nemam u Hr po pravoj krvnoj liniji koji bi mogli za mene to učiniti, jer krvni srodnici po mojoj majci (djeca njenih braća i sestara), pred smrt moje majke i uoči njene smrti zbog moje odsutnosti otuđili su dio imovine te u njih ne mogu imati više povjerenja a niti oni više kontaktiraju sa mnom. Ja sam oko 2000 km daleko od mjesta gdje se vodio ostavinski postupak i zbog teškog zdravstvenog stanja nisam u mogućnosti putovati, a niti imam koga ovdje tko bi mogao poduzeti taj put umjesto mene i učiniti taj uvid u spis. Rješenje prema e- spisu je postalo pravomoćno i tu nema više dileme. Dakle, rješenje je uručeno odvjetnici,  prošao je rok za žalbu i zato je došlo do pravomoćnosti budući da ista nije uložena. Nisam uvjeren da bi  javni bilježnik imao interesa ne proslijediti rješenje opunomoćenoj odvjetnici, jer drugih sunasljednika nije bilo. Ako  joj je proslijedio troškovnik za nakandu javnobilježničke nagrade koji mi je dostavila prije par dana, onda joj je davno i na vrijeme dostavio rješenje. Ja u svako doba mogu predočit kompletnu korespodenciju putem elektronske pošte sa odvjetnicom jer nemam što skrivati, a koja korespodencija to sve dokazuje što sam naveo.

Jedino me čudi u cijeloj toj ostavinskoj raspravi što mi sad jako pobuđuje sumnje pošto je moja majka imala dva ili tri bankovna računa sa određenim sumama, da me je opunomoćena odvjetnica putem e-maila tražila da joj dostavim za potrebe ostavinskog procesa kopiju moje osobne iskaznice ili putovnice što sam ja učinio, ništa ne sumnjajući kakav će biti ishod sa ostavinskim rješenjem. Također me tražila da potpišem  bjanko punomoći i pošaljem poštom, čiji predložak mi je poslala putem e-maila,  zatim posebno jednu ovjerenu punomoć za ostavinski postupak,  ovjerenu nasljedničku izjavu o prihvaćanju nasljedstva.
  Otvorio sam jučer temu je li kroz ostavinski postupak za javnog bilježnika potrebna kopija osobne iskaznice ili putovnice , odnosno je li to obaveza da stranka nasljednik istu dostavi i zbog čega.

Napomena moderatora:

tema koju navodite je brisana,obzirom da se upit ponavlja a isti je tijesno povezan sa postojećom temom.

Meni nije jasan taj detalj, jer sad prema razvoju događaja od kako je došlo do pravomoćnosti rješenja sa čijim sadržajem ja nisam upoznat, ne bi mi bilo ugodno da se netko sa  bjanko punomoćima koje sam potpisao odvjetnici i kopijom moje identifikacijske isprave posluži i učini nešto na moju štetu meni iza leđa. Velikim dijelom iz tog razloga sam pitao jučer u ovoj temi kako da se postavim prema odvjetnici. Što trebam sad uraditi, jer ona se više ne javlja? Nastupila je apsolutna tišina.
Kako sad ona meni može opravdati da je došlo do pravomoćnosti rješenja a da ja nisam znao kad je rješenje doneseno, odnosno nije me obavijestila dok je bilo nepravomoćno, kakav može mi argument dati, kad je sigurno bila na zadnjem ročištu na kojem je doneseno rješenje i znala je da će joj ga uručiti. Zar nije bila na njoj kao punomoćnici profesionalna obaveza da pazi na rokove za žalbu i da me redovno o svemu izvjesti?

Meni je ova situacija oko utajenog rješenja i odvjetnice, sad postala jednako teška kao i okolnosti pod kojima je preminula moja majka i sve ono što je prošla pred smrt uz njene daljnje krvne srodnike i nesrodnike, a ja nisam bio u mogućnosti biti uz nju.

Kako ja više mogu imati povjerenja u jednu pravnu osobu nakon ovakve geste da mi se prešutjelo pravomoćno rješenje, gdje vjerujem da i odvjetnica zna bolje od mene otvoriti e-spis. Online e-spis ne laže. Ne vjerujem da u javno bilježničkom uredu u kojem zacijelo ima više osoba, i kroz čije sve ruke prolazi jedan ostavinski spis da bi sve redom skrivale pravomoćno rješenje, a da neka od tih osoba koje rade u uredu ne bi primjetila da rješenje nije otposlato. Sigurno su provjerili je li dostava bila uredna kad je proglašena nakon izvjesnog roka pravomoćnost.

Još  jednom hvala Bovu na razumijevanju i na savjetu. 
Sa štovanjem, pozdrav!

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 9 sati , ciciban-jorgovan je napisao:

Poštovani Bovu, hvala na odgovoru, no  spomenuo sam da sam sin jedinac, jedini nasljednik. Drugih krvnih srodnika nemam u Hr po pravoj krvnoj liniji

 

kao jedini nasljednik nisi trebao poslati izjav o prihvaćanju nasjedstva. nepojavljivanje na ostavinskoj rapravi zakonski podrazumjeva da prihvatate nasljedstvo. nije vam trebao odvjetnik. kopije osobne su poslužile za neke mutne radnje odvjetnice. prijavi je odvjetničkoj komori ( kao odvjetnca nije zastupala tvoje interese). račun javnog  bilježnika nemoj platit dok ti ne dostavi rješenje o nasljeđivanju.

dali si bio na sahrani? ko je snosio trošak sahrane? ko je upisao šta je posjedovala?

možda je imala dugova pa kao nasljednik nasljeđuješ i dugove ili su oni plaćeni iz nasljedstva.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 15 sati , bovu je napisao:

kao jedini nasljednik nisi trebao poslati izjav o prihvaćanju nasjedstva. nepojavljivanje na ostavinskoj rapravi zakonski podrazumjeva da prihvatate nasljedstvo. nije vam trebao odvjetnik. kopije osobne su poslužile za neke mutne radnje odvjetnice. prijavi je odvjetničkoj komori ( kao odvjetnca nije zastupala tvoje interese). račun javnog  bilježnika nemoj platit dok ti ne dostavi rješenje o nasljeđivanju.

dali si bio na sahrani? ko je snosio trošak sahrane? ko je upisao šta je posjedovala?

možda je imala dugova pa kao nasljednik nasljeđuješ i dugove ili su oni plaćeni iz nasljedstva.

Nisam niti znao da je moja majka preminula. Zahvaljujući anonimnom pismu upućenom na moju adresu saznao sam da je majka preminula i sahranjena desetak dana iza njene smrti. Promptno sam kontkatirao Upravu groblja te saznao da je druga osoba bez punomoći i mog znanja sklopila u moje ime ugovor o zakupu grobnice, a pritom je navela moju točnu adresu u inozemstvu i lažni broj telefona u ugovoru o zakupu grobnog mjesta kako me se ne bi kontaktiralo telefonski od strane Uprave groblja, te kako ne bih pristupio na posljednji ispračaj majci. Radi se o broju telefona koji meni ne pripada i to je hrvatski broj mobilne mreže dok ja ne posjedujem uopće hrvatsku mobilnu liniju, zbog čega sam pretpostavio da osoba čiji je to broj bila je pomagač u otuđenju pokretnina i osobnih stvari, vrijednosti i dokumentacije pred smrt i iza smrti moje majke. Uprava groblja proslijedila mi je elektronskim putem u kratkom roku kopiju ugovora na moj zahtjev, pa sam tako dobio kompletno saznanje što se dogodilo i tko je pristupio sklapanju tog ugovora bez mog znanja i ovlaštenja.

Čudilo me kako u Upravi groblja osobi koja je pristupila u moje ime hineći da sa mnom kontaktira i da je u vezi sa mnom, nisu posumnjali da uz stranu adresu koja im je data i upisana u taj ugovor o zakupu grobnog mjesta, je pripisan hrvatski broj mobilnog operatera, a ne broj mobilnog operatera ili fiksne linije zemlje za koju je naznačena adresa na kojoj živim što bi bila logička reakcija. Službena osoba je ovjerila taj sadržaj odnosno ugovor, sa tim toliko uočljivim i sumnjivim brojem koji jednostavo vrišti i upada u oči toliko različit i toliko hrvatski uz stranu adresu. 

U biti cijeli manevri koji su se desili bili su sa ciljem da me se spriječi u posljednjem ispračaju moje majke na njeno posljednje počivalište i kako ne bih saznao kako je pred smrt i iza smrti moja majka pokrađena. Kojim slučajem da je bio naveden moj broj telefona u inozemstvu, te da me je netko nazvao iz Uprave groblja, bilo je još dovoljno vremena da stignem u Hrvatsku. Ugovor je sklopljen dva dana prije ukopa pokojne moje majke. Sama ta činjenica jasno sve govori.

Osoba koja je sklopila ugovor o zakupu grobnog mjesta na moje ime, je osoba sa kojom ja nemam nikakav kontakt, a poznam je, nije moj krvni srodnik a radi se o osobi koja je u više navrata maltretirala moju majku za života i pred smrt, ucjenjivala je i iznuđivala novac, jer u suprotnom da to nije ta osoba činila nažao mojoj majci ne bi bilo potrebe da me se spriječi prisustvovanju posljednjem ispračaju i utaji smrti moje majke preda mnom. Sam ukop najjeftinije grobnice koja uopće nije bila predviđena od strane moje majke a niti od mene, platila je osoba koja je taj ugovor u moje ime sklopila od novčanih sredstava kojima je moja majka u gotovini i na računu raspolagala. Inače moja majka je redovno dugi niz godina plaćala posmrtnu pripomoć. Vodila je o tome računa. Moja majka je nepoštenje te osobe godinama trpjela i stojički podnosila samo kako ne bi došlo do eskalacije većih sukoba.

U moje znanje, što se tiče dugova, moja majka nije bila rasipna žena, dapače jako štedljiva pa dugova nije imala. Imala je na računima zagrebačke banke pred smrt nešto između 90 000 i 100 000 kn, i oko 4000€ gotovine u kući, vrijednosti nakita oko 2000€ te pokretnine koje je sama kupovala za života. Živjela je na legatu koji je dobila oporučno po zadnjem suprugu, te posjedovala kućicu u neposrednoj blizini, vrijednosti nešto više od 30 000€, a koju je desetljećima iznajmljivala namještenu, te koju je kupila od svoje sestre šezdesetih godina. Kućica je bila vanknjižno vlasništvo. Po mojim saznanjima druga osoba se uselila u tu kućicu uoči ili odmah po smrti moje majke koja nije gruntovni vlasnik, a niti katastarski posjednik nekretnine moje majke. Dotičnu osobu ja ne poznam, niti mi je jasno po kojem pravnom osnovu je uselila. O svemu tome iscrpno sam zajedno sa suprugom izvjestio odvjetnicu putem elektronske pošte, koju sam opunomoćio u postupku ostavine i za to također imam materijalni dokaz da sam u detalje sve što sam znao napisao, proslijedio joj svu moguću dokumentaciju što sam imao, kao i moja supruga koja može također sve svoje mailove priložit kad ja zbog zdravstvenih razloga i učestalih boravaka u bolnici nisam mogao kontaktirati odvjetnicu, a koje je uputila odvjetnici, jer i moju suprugu je potresla ta činjenica oko skrivanja datuma smrti moje majke i svega što se posljedično desilo.

Za mene je bio to šok što se dogodilo sa majkom i kakve su manipulacije napravljene da bi se treća lica dočepali njene imovine, te istu rasparčali međusobno bez ikakvog pravnog osnova. Kad sam kontaktirao matični ured bilo je već oko mjesec dana od dana smrti, kako bih saznao tko je dao podatke za sastavljanje smrtovnice, kad se već netko pobrinuo da mi se sakrije datum smrti majke, očistio stan temeljito od stvari i vrijednosti u privatnoj kući u kojoj je moja majka živjela na osnovu legata, očekivao sam da ću saznati ime i prezime osobe koja je dala podatke o imovini. Na moje veliko iznenađenje, matični ured me izvjestio kako se nitko nije pojavio radi sastavljanja smrtovnice pa me matičarka tražila da dam podatke o imovini za koju imam saznanja da je istu moja majka posjedovala u vlasništvu netom prije smrti. Popis imovine sam napravio, dao ovjeriti i ovjereni primjerak je proslijeđen u matični ured, a koji je jasno kasnije napravio sve što jedna procedura nalaže. U tom dokumentu striktno sam naveo svoje saznanje koje sam dobio iza smrti moje majke, tko je međusobno samovoljno i samoinicijativno raspodijelio međusobno imovinu moje majke i kod koga smatram da se imovina nalazi.

Matičarka mi je dala do znanja kako se nitko od bližnje rodbine moje majke iz Zagreba nije pojavio radi podataka nužnih za smrtovnicu, makar je ta rodbina brojna koja je živjela u neposrednoj blizini moje majke u neposrednom njenom susjedstvu, rodbina sa kojom nisu bili baš primjereni odnosi i koja je uvijek nešto predbacivala mojoj majci na osnovu njene prošlosti, širili o njoj glasine, a istovremeno je svako malo žicali novaca jer su znali da materijalno pomažem moju majku. O činjenici što su joj sve radili ja nisam imao saznanja do nedugo. Mene je ta rodbina od malih nogu držala na jednoj distanci, jer ja sam bio vanbračno dijete, za ono vrijeme dijete kojem bi se rugali kao kopiletu i zbog te činjenice nikad se nije stvorio jedan prisniji odnos sa tom rodbinom, nego onaj nužni čisto iz obzira radi moje majke, jer je nisam htio dovodit u neugodniju situaciju nego što je već bila.

Osamnaestog ovog mjeseca, kad sam kontaktirao putem e – maila odvjetnicu, dva dana prije saznao sam konkretno sa čime se ucjenjivalo moju majku i psihološki je se zlostavljalo pa sam iz tog razloga poslao joj kratki upit što je sa ostavinskom procedurom i je li se bliži kraju bez obzira na ishod iste, da bi mi 22. studenog ove godine odgovorila na moj e-mail, kako je rješenje doneseno, bez da je navela datum kada, te da čeka da joj se isto dostavi. U biti navela je da je doneseno rješenje o ovrsi iza moje pokojne majke, da bi se u drugom e- mailu ispravila kako je bila omaška u pisanju te da se radi o rješenju o nasljeđivanju uz priložen račun javnog bilježnika koji datira od 01/06/2017. Bila mi je čudna situacija da ima račun prije nego rješenje u rukama, pa sam išao provjeravati što se desilo i što je na kraju rezultiralo mojim javljanjem ovdje na forum.

Ta njena navodna omaška gdje je navela da je došlo rješenje o ovrsi iza moje pokojne majke, potenciralo me da je odmah putem e-maila pitam u odnosu na datum troškovnika javnog bilježnika koji je vodio postupak ostavine a koji troškovnik je datiran sa 01/06/2017 u odnosu na datum kad sam isti zaprimio 22/11/2017, jer se radi o proteku vremena više od 5 mjeseci, da kojim slučajem nije javni bilježnik pokrenuo ovrhu zbog neplaćenog računa što mi ne bi bilo ugodno. Nisam dobio nikakav odgovor od odvjetnice.

U šestom mjesecu sam putem e-maila zamolio odvjetnicu da mi pošalje kopiju izvoda Fine za račune moje majke kako bi se vidio kud je sve eventualno trasferiran novac sa računa moje majke i pod kojim okolnostima, obećala je da će tražit javnog bilježnika da dobije kopiju i onda je nastala apsolutna šutnja do ovog sad nedugog saznanja o donesenom rješenju. Ponovio sam sa zadnjim e-mailom od 22.11.2017 da mi dostavi kopiju izovda iz Fine uz rješenje o nasljeđivanju, i na kraju je ispalo opet samo šutnja. Nema rješenja, nema izvoda iz Fine glede bankovnih računa moje majke.

Upravo zbog tih okolnosti oko utajivanja vremenskog perioda smrti i ukopa moje majke kad se iskoristila činjenica i saznanje koje su druge osobe imale da sam zdravstveno u lošem stanju, smatrao sam da je potrebno za ostavinski postupak imati pravnu osobu uz sebe jer ja sam nisam bio u stanju išta u tim trenucima napraviti. Vjerovao sam kako pravna osoba u vidu odvjetnika ili odvjetnice zna i može poduzeti sva pravna sredstva kako bi se zaštitili moji interesi, a istovremeno vidjelo zbog čega su sve te manipulacije napravljene i kojim povodom i sa kojim motivima. Nisam opunomoćio pravnu osobu u želji da se dočepam i zapomognem materijalno na temelju imovine moje majke, već isključivo iz principa kako bih saznao što se to sve događalo meni iza leđa i zašto se nad mojom majkom vršila psihološka tortura, da se je zbog te torture i ona pogubila u svojoj poznoj dobi, a najviše me pogodila činjenica utaja njezine smrti i datuma ukopa.

Mogao sam se i odreći nasljedstva jednostavnom izjavom, te ne bih se sa ničime više okupirao niti imao brige oko toga tko je sve pokrao moju majku u mojoj odsutnosti, niti bih se zabrinjavao ičime, mada sam u jednom trenutku i to pomislio, ali ja to nisam mogao, jer mene je majka sama podigla na noge bez ičije pomoći. Istina, primjetio sam da vuče neke traume iz mladosti, ali pošto je ona bila jako zatvorena osoba, te emocionalno potiskivala sve što bi joj se ikad ružno dogodilo, stojički podnoseći sama svaki teret i psihički pritisak nisam nikad uspio saznati od nje osobno što je muči. Saznao sam ovih dana iza njene smrti što je moju majku cijeli život mučilo, a što je bio povod da se moju majku maltretira od strane rodbine te osoba koje joj nisu krvni srodnici. Ako je i netko drugi na ime moje majke načinio dugovanje, a ona to sigurno nije, jer je na financije jako pazila, bila zapravo sakupljač i jako štedljiva, nikad rasipna, što je rezultiralo pod njene stare dane jednom finacijskom i materijelnom sigurnošću, sve ovisi o visini tj. vrijednosti eventualno nasljeđene imovine koliko se stvarno netko na njoj može naplatiti. Imala je dovoljno novaca uvijek na računu i gotovini, da si može platit osobu koja joj je povremeno pomagala u domaćinstvu i što je ona činila. Plaćala je kćerku od svoje sestre za sve usluge koje su joj bile potrebne, tj. moju sestričnu, koja nije našla za shodno da me obavijesti što se sa majkom desilo, a znala je da majku i sam financijski podupirem od čega je ona dobivala više nego pristojne napojnice.

 

 

Hvala na razumijevanju Bovu i na uputi.
Srdačan pozdrav.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Danas 01 prosinca sam zaprimio rjšenje o nasljeđivanju od odvjetnice koje je postalo pravomoćno 31 kolovoza 2017, a koja ujedno tvrdi da je postupala korektno i profesionalno u odnosu na činjenicu što mi je  utajeno rješenje i uskraćeno pravo žalbe. Ostao sam preneražen sa tekstom odvjetnice jer za nju je to moralan čin.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 23 sati , Matrix je napisao:

Da li ste zadovoljni sadržajem rješenja,odnosno da li je utvrđeno da ste jedini nasljednik cjelokupne imovine umrle majke.

Poštovani Matrix, puno vam hvala na brizi i vašoj ljubaznosti, jer vi ste mi prvim vašim odgovorom otvorili oči, ali moram vam reći kako sam preneražen utajom dijela imovine kroz sadržaj rješenja, a koji je bio naveden i ovjeren službenim pečatom u smrtovnici jer se radi o pokretninama, vrijednostima i novcu u gotovini, zbirkom običaja, i tradicije u Zagorskom kraju sve pisano rukom mog djede, nizom fotografija sa ruske fronte od mog djede za koju bi se danas fotografski kolekcionari itekako pograbili, a koju je posjedovala moja majka na adresi, na kojoj je živjela, bila prijavljena pri MUP-u, na osnovi legata od vanbračnog supruga koji je preminuo 1992, dok u susjedstvu je imala manju kuću (46 m2) njeno vlasništvo, kuću koju je godinama iznajmljivala podstanarima sve do pred smrt na manjoj parceli nešto više od 100m u Zg. Dubravi.

Na mala vrata uvedeni su (ne)”nasljednici”, otuđitelji te imovine koja se odmah mogla unovčiti, bez da su evidentirani u rješenju o nasljeđivanju, koji su u potpunosti sve vrijednosti i pokretnine, kao i novčani ulog otuđili uoči smrti i iza smrti moje majke iz kojeg razloga mi se utajila majčina smrt, a te iste osobe su u tom izvjesnom vremenu mojoj staroj majci, oduzele osobnu slobodu kretanja i mogućnosti komunikacije sa mnom na način da su joj zabranile i onemogućile pristup telefonskoj linji, a niti su mene obavijestile o smrti moje majke, samo iz razloga kako bi se te osobe dočepale svega onoga što je moja majka posjedovala na toj adresi na kojoj je bila i službeno prijavljena da živi. Čak niti rješenje zakupu grobnice, bez obzira tko ga je isposlovao na moje ime, što u ugovoru o zakupu grobnice vidi se tko ga je potpisao,kako sam u ranijem postu naveo, nije uvedeno u rješenju o nasljeđivanju. Takvi sunasljednici, ne evidentirani, postali su nasljednici sve otuđene imovine iza smrti moje majke uz blagoslov moje punomoćnice koja me nekoliko mjeseci izbjegavala. Oni imaju konkretnu imovinu, a ja samo komad papira koji sam dobio putem e-pošte, jer je prešućivanjem te imovine kroz ostavinski postupak, nije mi jasno kako je došlo do tog prešućivanja, omogućena bespravna pljačka osobe visoke starosne dobi. 

 

Odvjetnica mi se sad u zadnjoj komunikaciji kad mi je poslala rješenje,nasmijala u lice kroz pisanu korespodenciju e-pošte unatoč činjenici što je znala sve što se dogodilo sa mojom majkom i o čemu je bila obaviještena i ona i policija, jer sam joj ja u apsolutnom povjerenju proslijedio podatak koji mi je policija dostavila gdje je zapravo bila moja majka uoči smrti jedno izvjesno vrijeme pod paskom i uskratom osobne slobode kretanja i komunikacije i od kojih osoba je bila onemogućena da me telefonski kontaktira, bez da je policija prethodno znala pod kojim uvjetima se moju majku izoliralo u potpunosti od grupice osoba, odvjetnica mi se nasmijala na moj upit što je sa imovinom koja je bila u vlasništvu moje majke i koja je bila jedini vlasnik pokretnina , vrijednosti i svega onoga što se nalazilo u prostoru u kojem je ona živjela po legatu. Dala mi je do znanja svojim ponašanjem kako ta imovina nije bitna i nije mogla biti uvedenom, a u petom mjesecu me tražila u ime javnog bilježnika putem e- pošte da joj pošaljem najprecizniju deskripciju svih pokretnina i vrijednosti u kući koju je moja majka iznajmljivala namještenu i kući u kojoj je na osnovu legata imala prijavljeno boravište i prebivalište pri MUP-u RH, i gdje je stvarno živjela. Naglasila je da je bilježnik tražio detaljan opis svih pokretnina, od dimenzija pa do vremenskog razdoblja kad su kupljene i od čega su napravljene, tražila me kompletan popis literature i svega vrijednoga što je moja majka imala.

Ja sam joj proslijedio svu deskripciju kao i preslike bankovnih računa koje sam posjedovao, a ona od toga ništa prema sadržaju rješenja nije dala uvesti pri javnom bilježniku, te mi tvrdila sad u zadnjoj komunikaciji da ja njoj nisam dostavio nikakav podatak, jer je očito zaboravila ili nije niti gledala što sam joj ranije za postupka dostavio. Danas mi je jasno zašto nisam više iza šestog mjeseca više čuo odvjetnicu i zašto mi se nikad više nije javila kako bi me obavijestila za zadnje ročište na kojem je očito se nešto dogodilo, za što ja nisam smio biti upućen i na kraju što je rezultiralo prešućivanjem donesenog rješenja koje je nakon isteka roka za žalbu postalo jasno po sili zakona pravomoćno.

Intrigantna je činjenica kroz rješenje o nasljeđivanju da su izrekom navedene "sve pokretnine u kući" koju je moja majka iznajmljivala, ali su vidljivo svjesno izbjegnute  su pokretnine u stanu po legatu koje su bile njezino vlasništvo i što je ona godinama sama kupovala i unijela u tu nekretninu stupajući u vanbračnu vezu prije 35 i više godina... u u stanu kuće, u kojom su bile sve vrijednije pokretnine, vrijednosti i novac u gotovini.

 

Sve ono što je moju majku od svega navedenog okruživalo i bilo njezino i njoj na raspolaganju odmah pri ruci, uopće nije uvedeno u rješenju, niti slova kao da je živjela na toj adresi u zraku, od zraka među golim zidovima, a što nije istina. Nitko ne živi u stanu niti na zraku, od zraku i bez ičega, kako se vidi iz tog rješenja što je jako čudno i upada u oči.

Jako sam razočaran takvim ponašanjem odvjetnice i sadržajem rješenja i žalim dan kad sam istu odvjetnicu opunomoćio po preporuci čovjeka za kojeg nisam znao da i ona njega zastupa u procesu koji traje, kao i niz njegovih prijatelja koje je isto njoj proslijedio kao nove stranke za njen odvjetnički ured, a što sam naknadno ovih dana saznao i što me je iskreno sablaznilo i zbog toga se osjećam iskorišten.

Službeno jesam nasljednik u slovu rješenja, ali ja od nasljedstva nemam ništa u posjedu, niti jednu čak privatnu sitnicu moje majke, a niti imam omogućen ulazak na nekretninu koju sam naslijedio a koju je okupirala druga osoba bez meni znanog osnova. Želim li doći u Hrvatsku, ja nemam gdje prespavati, a službeno na papiru imam u Hrvatskoj krov nad glavom. Istina, ta kuća mi treba za moje osobne potrebe i majka je istu čuvala cijeli život da bih iza njene smrti imao gdje doći u svoju domovinu, ali se bojim da je nikad neću dobiti za mog života, jer nisam ni ja u cvijetu mladosti.

Žao mi je, iskreno mi je žao što je tako ispalo. Moje povjerenje bilo je izgirano. Kako mi je utajena smrt majke, zbog činjenice jer joj je uskraćena osobna sloboda radi otuđenja svega što je imala, na isti način mi je utajeno zadnje ročište  i rješenje u ostavinskom postupku. Moglo bi se reći prst sudbine. Što je tu je, i to je to...

Hvala Matrix još jednom. Zlatni ste čovjek. Život ide svejedno dalje...Laka vam noć. 
 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 17 minuta, ciciban-jorgovan je napisao:

niti imam omogućen ulazak na nekretninu koju sam naslijedio a koju je okupirala druga osoba bez meni znanog osnova. Želim li doći u Hrvatsku, ja nemam gdje prespavati, a službeno na papiru imam u Hrvatskoj krov nad glavom. Istina, ta kuća mi treba za moje osobne potrebe i majka je istu čuvala cijeli život da bih iza njene smrti imao gdje doći u svoju domovinu, ali se bojim da je nikad neću dobiti za mog života, jer nisam ni ja u cvijetu mladosti.

Vlasnik ste nekretnine koju neko drugi bez pravnog osnova drži u posjedu,glede čega ste ovlašteni tužbom zahtijevati predaju u posjed i pri tome postaviti zahtjev za isplatu najamnine unazad 5 godina.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 9 sati , Matrix je napisao:

Vlasnik ste nekretnine koju neko drugi bez pravnog osnova drži u posjedu,glede čega ste ovlašteni tužbom zahtijevati predaju u posjed i pri tome postaviti zahtjev za isplatu najamnine unazad 5 godina.

Ta činjenica mi je poznata. Da i pošaljem pismo osobi koja je okupirala kuću neka iseli iz nje u roku od 30 dana pa onda tražit tužbom iseljenje, ali pitanje je koliko će takva procedura dugo trajati. Mogu se ja parničiti sa takvom osobom 5,10,15 ili više godina, a već sam sa jednom nogom praktički u grobu, pa sam objektivno siguran kako za života neću nikad dočekati neki sudski ishod da bi mogao stupit u posjed nekretnine. Nemam nikakva konkretna saznanja u odnosu na okolnosti kako je ta osoba uselila neposredno pred smrt ili iza smrti moje majke u kuću, o tome nemam zasad ništa konkretno, te da će ista po dopisu za iseljenje ili po tužbi za predajom posjeda, skočit i vratit meni moju nekretninu. Ta osoba je morala znati što se događa sa mojom majkom i morala je biti sa nekim u dosluhu, sa istim osobama koje su otuđile sve pokretnine i vrijednosti moje majke iz stana u kući koji je imala na osnovu legata i koje su mojoj majci uskratile mogućnost komunikacije i kretanja. Na taj način je što govorim cijelo vrijeme sva imovina raspodijeljena između nekoliko osoba, koje nisu nasljednici, a htjeli su nasljediti bez regularnog rješenja o  nasljeđivanju, jer su smatrali da po nekom njihovom internom zakonu to zaslužuju te istovremeno mene iznasljediti. Sumnjam da je uopće moja majka svojom voljom nekom prodala kuću uoči smrti ili je nekom u tim trenucima iznajmila, kad je nije imala namjeru nikad nikome prodavati. Iznajmljivala je istu samo zato da ne zjapi prazna, jer ja kad sam dolazio kod nje, dolazio sam na adresu gdje je živjela sa vanbračnim mužem u zajednici koja je trajala više od 35 godina, i kasnije iza njegove smrti, pošto se radilo o prostoru od nekih 50m2. 
 Kućica je sad okupirana zadnjih godinu dana nije bila iznajmljena i nitko nije bio u njoj, jer je trebalo napravit neke radove, odnosno manje zahvate čisto radi komfora i poboljšanja uvjeta života, a mene je moja bolest u tome spriječila pa su ti zahvati bili odgođeni. Ta odgoda je stvorila očito u nekom ideju kako se imovine dočepati jer su smatrali kako ista nije nužna niti mojoj majci, a niti meni... Ako se bilo što desilo u što sumnjam, sve se dogodilo pred smrt mojoj majci pod utjecajem represalija gdje ona više nije mogla držat kontrolu niti se obraniti. 

Ja mogu pokušat tražit iseljenje, i pratit možebitni ishod, ali što učiniti sa utajenom imovinom sa adrese na kojoj je moja majka živjela jer ta imovina je ukupne materijalne vrijednosti oko 7000€. Nema nigdje dokaza da osobe koje su međusobno raspodijelile tu imovinu i otuđile istu o čemu je i javni bilježnik bio upoznat kroz ovjereni sadržaj u popisu imovine uz smrtovnicu, da su te osobe imale neki pravni osnov po kojem su mogle tu imovinu uzeti i da spriječe da ta imovina uđe u ostavinsku masu. Zato sam rekao da su na mala vrata uvedeni prešutno ne nasljednici, kao nasljednici ali bez rješenja o nasljeđivanju kojima je pripala ta imovina bez dokazanog pravnog interesa. Za tu imovinu preskočen je doslovno nasljedni red i druge osobe koje nisu krvni srodnici, a glume da jesu, dobile su dio nasljednog kolača. Bila je to vješta igra u kojoj ih je netko pravno morao savjetovati kako da to izvedu. U tom stanu po legatu bila je i sva dokumentacija moje majke koja je tom prilikom u potpunosti otuđena. Ja od te dokumentacije nemam baš ništa, a odvjetnica mi se u pismu putem e-pošte narugala da sam joj trebao dostaviti svu tu majčinu dokumentaciju a znala je jako dobro kako nisam mogao do te dokumentacije i znala je koje su osobe otuđile istu jer u ovjerenom popisu imovine naznačio sam imena i prezimena osoba koje su tu imovinu prisvojile bez nekog zakonitog akta. Ona je imala taj popis sa imenima i prezimenima osoba kod kojih se nalazi ta otuđena imovina, a koja nije uvedena u rješenje o nasljeđivanju, niti su te osobe pretpostavljam pozvane da se izjasne po kojem osnovu su stekle tu imovinu moje majke a nisu njezini nasljednici. Ja za neki takav akt nemam nikakva saznanja. Prisvojili su imovinu jedne 90+ godišnje starice koju su maltretirali i čekali njenu smrt. Tko bi drugi treći imao neki pravni osnov za prisvojit sve te pokretnine i vrijednosti, te materijalna sredstava sa kojima je moja majka raspolagala? Nitko drugi, već samo osobe koje su prema mojoj majci gajile jedan dugogodišnji animozitet, a moja majka nije mogla razlučiti u svojim godinama što netko smjera. U to me nitko ne može uvjeriti.

Hvala Matrix još jednom. Pokušat ću učiniti što mogu, ali više nisam siguran u ništa nakon toliko niza manipulacija i obmana koje su se provukle kroz pravomoćni akt a postojali su svi podaci i uvjeti koji su trebali biti ipak uzeti u obzir sa malo više pažnje. Ako je bilo nedoumica u pogledu te imovine za koju se znalo tijekom ostavinskog postupka da su prisvojile druge osobe i kod kojih se ta imovina nalazi, čudim se da ostavinski postupak nije prekinut kako bi se precizno utvrdila gdje je ta imovina nestala da se pozovu osobe koje su je samovoljno uzele, a potom nakon utvrđenja gdje je ta imovina da se završi ostavinski postupak. I šećer na kraju, onemmogućeno mi je pravo žalbe, koja je bila zadnji mogući pravni lijek za tu otuđenu imovinu. Papiri ne lažu, ne laže e-predmet, jer u dokumentima su stajala točna imena i prezimena osoba kod kojih se nalazi ta imovina kao što i e- predmet je bio precizan, jasan i glasan gdje je naznačeno kad je rješenje doneseno i postalo pravomoćno bez da je žalba podnesena, ne mojom krivicom, a ne laže niti e-korespodencija iz koje jasno proizlazi kad sam putem e- pošte 01 prosinca zaprimio rješenje o nasljeđivanju. Netko drugi laže, svjesno i sa namjerom nanošenja štete. Ne bih se tome čudio takvim manipulacijama i pohlepi, da je u pitanju veliki kapital, već to je jedna osrednja imovina jedne starice koja je cijeli život štedjela da bi imala pod stare dane od čega živjeti. 

Matrix, hvala! Lijep pozdrav.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 3 sati , ciciban-jorgovan je napisao:

pa onda tražit tužbom iseljenje, ali pitanje je koliko će takva procedura dugo trajati. Mogu se ja parničiti sa takvom osobom 5,10,15 ili više godina, a već sam sa jednom nogom praktički u grobu, pa sam objektivno siguran kako za života neću nikad dočekati neki sudski ishod da bi mogao stupit u posjed nekretnine

Sve je do Vas,no postoji velika mogućnost da Vi ili vaši sljednici u budućnosti budete tuženi od strane trenutnog posjednika ili njegovih sljednika.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 4 sati , Matrix je napisao:

Sve je do Vas,no postoji velika mogućnost da Vi ili vaši sljednici u budućnosti budete tuženi od strane trenutnog posjednika ili njegovih sljednika.

Poštovani Matrix, ja bih vas lijepo zamolio da mi malo pobliže objasnite zbog čega bih ja bio tužen ili moji sljednici od trenutnog posjednika kuće koji je kuću okupirao bez meni znanog temelja. Osobu dotičnu nisam nikad vidio, niti čuo.

Smatrate da će me tužiti samo zato jer sam naslijedio pravomoćnim rješenjem o nasljeđivanju? Je li to običaj da osobe koje okupiraju nečije nasljedstvo tuže nasljednike??? Zbog čega? Koji razlog i povod takvoj tužbi može biti?????

Objasnite mi osnov tužbe jednog takvog posjednika koji je više nego očito uselio bespravno i na temelju čega može takav posjednik tužiti mene kao nasljednika a ja toj osobi nisam ništa nažao učnio i živim daleko od te osobe više od 1500 km, nemam nikakvu komunikaciju sa dotičnom osobom, niti osobno, niti verbalno telefonski, a niti pismeno. Čak nisam tu osobu išao niti posjećivati, jer sam svjesno htio izbjeći bilo kakav sukob. Nije moj stil da ja idem nekog napadati jer ja se jedva držim na nogama i teško sam pokretan.   Ako ću što učiniti to će biti pismenom zamolbom  preporučenim pismomo, da se dotična osoba iseli na miran način, kako bi se svaka sudska procedura izbjegla koja nosi svoje skupe troškove sa sobom, i zato sam stavio naglasak na dužinu parničenja, jer vjerovali ili ne, nije mi do parničenja unedogled, a  smatram da sve ovisi o toj osobi, a  ne meni,kako će se postaviti i jel može dokazati svoj pravni osnov boravka u toj kući koja je bila predmet nasljeđivanja, pošto je osoba  morala znati pod određenim okolnostima kako vlasništvo moje majke u datom trenutku podliježe ostavinskoj proceduri.

Mislim da je ipak boravak takve osobe u tuđem vlasništvu sve stvar osobne savjesti takve osobe. Nije moja majka bila nevidljiva i nemoguće da nije takva osoba koja je uselila u kuću, nije znala da moja majka ima svog nasljednika. Takva priča nisam siguran da bi držala vodu. Hajde budimo realni. Trenutni posjednik kuće koji nije ništa sa mnom sklopio ne može me tužiti za nešto što ja nisam skrivio. Ja jedino sad mogu poslat pismo  kao poziv za mirno iseljenje iz kuće jer mi treba za osobne potrebe, a na osobi je da argumentira svoj boravak u kući.  Jesam li u pravu? Ili smatrate kako ne bih smio poslat pismo za iseljenje takvoj osobi, da me ne bi tužila?????

Hvala na detaljenijem objašnjenju.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 14 minuta, ciciban-jorgovan je napisao:

Ili smatrate kako ne bih smio poslat pismo za iseljenje takvoj osobi, da me ne bi tužila?????

Naprotiv,vi kao vlasnik bi se trebali više potruditi u svrhu vraćanja nekretnine u posjed.

 

Prije 17 minuta, ciciban-jorgovan je napisao:

Je li to običaj da osobe koje okupiraju nečije nasljedstvo tuže nasljednike???

Prođite malo forumom pa se uvjerite u osobna iskustva pojedinih korisnika.

 

Prije 20 minuta, ciciban-jorgovan je napisao:

Zbog čega? Koji razlog i povod takvoj tužbi može biti?

U svrhu ishođenja presude temeljem koje bi upisao svoje pravo vlasništva na nekretnini.

 

Prije 21 minuta, ciciban-jorgovan je napisao:

Trenutni posjednik kuće koji nije ništa sa mnom sklopio

Da,sa vama sigurno nije,no nije vam poznato da li je to učinio sa vašom umrlom majkom.

 

Prije 24 minuta, ciciban-jorgovan je napisao:

Objasnite mi osnov tužbe jednog takvog posjednika

Postoji mogučnost u budučnosti kroz institut dosjelosti,ili pak da je sa vašom majkom sklopio kakav određeni pravni posao koji zbog pojedinih manjkavosti nije provediv u zemljišnim knjigama,ili npr da se odjednom pojavi nekakva oporuka.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani Matrix, sve sam jasno razumio i hvala vam na pojašnjenju. Ja ću svakako sve što je u mojoj mogućnosti napraviti radi zaštite mog posjeda. Sutra već ide pismo sa poziviom predaje posjeda poštom preporučeno pa ću po eventualnom odogovoru dotične osobe koja okupira moju kuću, znati što je na stvari.

Što se tiće moje majke, nije moja majka mogla u svojih 97 godina starosti sa 4 razreda osnovne škole, koja se jedva mogla potpisati, koja nije razumjela smisao nekog pravnog posla, sklopiti sa bilo kime neki poseban ugovor. Ako se nešto takvo desilo onda se moglo samo dogoditi pod  prisilom bez njezine volje, pa iz tog razloga što ste uočili već ranije kroz moj tekst nije me se obavijestilo o njezinoj smrti kako ne bih znao za  teške manipulacije preko kojih je otuđena imovina. Ja posjedujem dokaz kad sam obaviješten o njezinoj smrti i koje osobe su napravile njezin ukop, jer me o tome obavijestila pisanim dopisom pravna služba Uprave groblja kad sam ih tražio da vidim tko je sklopio ugovor i kad je ukop bio. Anonimnim pismom putem pošte sam dobio kopiju rješenja o zakupu grobnom mjesta ali ne i ugovor 10 dana nakon što je moja majka ukopana. Osoba za koju sumnjam a nisam uspio još utvrditi koja je konkretno, jer mi rukopis nije baš poznat, vrlo vjerojatno mi se htjela nasmijati kako sam nasamaren i izigran, jer ta bi se osoba u pismu potpisala. Promptno sam poslao dopis upravi groblja temeljem tog sazanja, da me izvjesti tko je neovlašteno i bez mog znanja i punomoći u moje ime sklopio ugovor o zakupu grobnog mjesta. Tako sam saznao i za unošenje neistinitih podataka koji su ovjereni u tom ugovoru a u kojem se prirkivao svaki mogući kontakt Uprave groblja ukoliko bi netko od službenika htio me nazvati radi provjere vjerodostojnosti podataka. Saznao sam ime i prezime osobe koja se predstavila kao moja opunomoćenica, a ja nisam nikog opunomoćio, mada ta osoba nije imala nikakvu punomoć od mene. Upravo ta činjenica u cijelom tom spletu okolnosti je ključna koja mi govori ako se išta dogodilo sa mojom majkom, u vezi sklapanja nekog pravnog posla, dogodilo se mimo njezine dobre volje, jer u suprotnom ja bih bio obaviješten na vrijeme o činjenici smrti moje majke i došao bih prvim avionom u Hrvatsku na njezin posljednji ispračaj te bilo koje otuđenje imovine iza smrti moje majke ne bi se dogodilo. Pokušajte se zamislit u takvoj situaciji jer vjerujem da bi i vi posumnjali da se vašoj majci nešto događalo protiv njezine volje kad bi vam netko utajio njezinu smrt. Hvala na razumijevanju kao i vašem iscrpnom odgovoru. Puno mi Vaši odgovori znače, jer kako razgovaramo vidim sve više jasniju sliku cijele situacije.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 godina kasnije...

prije par godina sam dobio rješenje o nasljeđivanju od majke, i tek prošli tjedan sam uvidio da nije prošla uknjižba na mene, mislio sam da to ide automatizmom te nisam vodio računa, i kada sam išao na zemljišnik provjeriti zašto pokazali su mi grešku u rješenju, napisana je jedna kriva riječ koju treba ispraviti, ne sjećam se tko mi je dao to rješenje otprije, tko bi to sada trebao ispraviti, da li trebam tražiti novo rješenje na zemljišniku ili treba u javnog bilježnika da on to ispravi ili da novo??

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 8 minuta, split15 je napisao:

 ne sjećam se tko mi je dao to rješenje otprije, tko bi to sada trebao ispraviti, da li trebam tražiti novo rješenje na zemljišniku ili treba u javnog bilježnika da on to ispravi ili da novo??

U rješenju piše tko ga je donio, prema tome taj ga i ispravlja. Ne donosi se novo rješenje već ispravak prvog rješenja o nasljeđivanju.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...
, Borbena7 je napisao:

Kako Vam je i navedeno, obratite se javnom bilježniku koji je donio rješenje, da žurno donese ispravak tog rješenja, a sve kako bi se isto mogli provesti u zemljišnim knjigama.

rekli su mi i na sudu da to treba riješiti javni bilježnik, bio sam kod nje 3 puta međutim ne znam zbog čega tjera svoj inat i neće to da riješi, inače su mi rekli na sudu da je ta malo luda, ne znam šta da radim, ili je stvarno luda ili želi mito, da li da se obratim odvjetniku, je li se može šta pravnim putem je tužiti i natjerati da to ispravi? više ne mogu ići kod nje jer gubim kontrolu, ovo je postalo nenormalno

uređeno: od split15
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 14 sati , split15 je napisao:

više ne mogu ići kod nje jer gubim kontrolu, ovo je postalo nenormalno

Pošaljite joj pismenim pute (preporučeno i s povratnicom) da hitno tražite uzimanje predmeta u rad, a nakon toga joj na ovoj svoj podnesak šaljite požurnice. Ukoliko ni to ne bude djelotvorno, onda od nadležnog suda zatražite (isto pisanim putem) da požure njen rad s obzirom da je ona sudski povjerenik u postupku ili da ovlašteni sudac dobije predmet u rad, a sve s ciljem žurnog okončanja postupka.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 36 minuta, Borbena7 je napisao:

Pošaljite joj pismenim pute (preporučeno i s povratnicom) da hitno tražite uzimanje predmeta u rad, a nakon toga joj na ovoj svoj podnesak šaljite požurnice. Ukoliko ni to ne bude djelotvorno, onda od nadležnog suda zatražite (isto pisanim putem) da požure njen rad s obzirom da je ona sudski povjerenik u postupku ili da ovlašteni sudac dobije predmet u rad, a sve s ciljem žurnog okončanja postupka.

hvala na odgovoru. je li to treba izgledati samo ono kratko napisati da je žurno ili bi bilo dobro da to napiše odvjetnik i pošalje?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 24 minuta, split15 je napisao:

je li to treba izgledati samo ono kratko napisati da je žurno ili bi bilo dobro da to napiše odvjetnik i pošalje?

Ne treba Vam odvjetnik za ovo. Napišite joj kratko i jasno, a nakon toga joj šaljite požurnice (naznačite požurnica br.1., požurnica br. 2. itd). Budite naporni, ali pisanim putem, tako da imate trag o svojoj aktivnosti i osnovu za traženje da sud preuzme spis ukoliko ona ne bude u nekom primjerenom roku to odradila. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 19 minuta, Borbena7 je napisao:

Ne treba Vam odvjetnik za ovo. Napišite joj kratko i jasno, a nakon toga joj šaljite požurnice (naznačite požurnica br.1., požurnica br. 2. itd). Budite naporni, ali pisanim putem, tako da imate trag o svojoj aktivnosti i osnovu za traženje da sud preuzme spis ukoliko ona ne bude u nekom primjerenom roku to odradila. 

bit ću itekako uporan i naporan, ako treba tjedno slati požurnice. samo ne znam je li ona dužna kad to riješi poslati to ispravno rješenje na moju kućnu adresu ili bi trebao doći tamo osobno provjeravati i preuzeti?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 2 minuta, split15 je napisao:

samo ne znam je li ona dužna kad to riješi poslati to ispravno rješenje na moju kućnu adresu ili bi trebao doći tamo osobno provjeravati i preuzeti?

Dužna ga je dostaviti putem pošte, ali ukoliko se Vi u međuvremenu nađete u njenom uredu, tada ga možete i osobno preuzeti.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 7 minuta, split15 je napisao:

bit ću itekako uporan i naporan, ako treba tjedno slati požurnice. 

Ukoliko Vam ovakvo postupanje bude predstavljalo trošak za Vaš kućni budžet, tada možete pismena i osobno odnositi njoj u ured, ali s tim da nosite u dva primjerka, jedan njoj u spis, a drugi sa potvrdom prijemnog štambilja Vama kao dokaz. I ovako ćete joj biti još dosadniji.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 30 minuta, Borbena7 je napisao:

Ukoliko Vam ovakvo postupanje bude predstavljalo trošak za Vaš kućni budžet, tada možete pismena i osobno odnositi njoj u ured, ali s tim da nosite u dva primjerka, jedan njoj u spis, a drugi sa potvrdom prijemnog štambilja Vama kao dokaz. I ovako ćete joj biti još dosadniji.

aha, a to ona treba kada donesem u ured na moj primjerak pečatom potvrditi da je primila?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...
, Borbena7 je napisao:

Ukoliko Vam ovakvo postupanje bude predstavljalo trošak za Vaš kućni budžet, tada možete pismena i osobno odnositi njoj u ured, ali s tim da nosite u dva primjerka, jedan njoj u spis, a drugi sa potvrdom prijemnog štambilja Vama kao dokaz. I ovako ćete joj biti još dosadniji.

poslao sam joj kako ste naveli i dobio sam pismeni odgovor od javne bilježnice, točnije ponovo sam dobio od nje poziv na ostavinsku raspravu koja je istu napravila prije više od 10g, je li ovo normalan postupak, sve šta je trebala promijeniti jednu riječ a sad me poziva na ponovnu ostavinsku koju je ista ta bilježnica provela prije više od 10g??

uređeno: od split15
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 13 minuta, Borbena7 je napisao:

Ovisi o kakvoj riječi se radi. Nema razloga da se ne odazovete.

piše 'zemljišni sud u supetru' a treba pisati 'zemljišni sud u splitu'

naravno da ću se odazvati, međutim kaže da trebam donijeti i oporuku od preminule a to nemam, predano je nekome, sad ne znam je li to na sudu ili u te bilježnice, gdje to inače bude? koliko inače bi trebala trajati ta ostavinska, bi li to moglo biti riješeno taj isti dan ili se čeka neko vrijeme?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 11 minuta, split15 je napisao:

piše 'zemljišni sud u supetru' a treba pisati 'zemljišni sud u splitu'

Za ovo joj ne bi trebala nova rasprava.

Prije 11 minuta, split15 je napisao:

međutim kaže da trebam donijeti i oporuku od preminule a to nemam, predano je nekome, sad ne znam je li to na sudu ili u te bilježnice, gdje to inače bude?

Ovisi. Tražite da je pribavi službenim putem, radi potreba postupka. 

Prije 12 minuta, split15 je napisao:

koliko inače bi trebala trajati ta ostavinska, bi li to moglo biti riješeno taj isti dan ili se čeka neko vrijeme?

Da, trebalo bi biti gotovo taj dan.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 2 minuta, Borbena7 je napisao:

Za ovo joj ne bi trebala nova rasprava.

Ovisi. Tražite da je pribavi službenim putem, radi potreba postupka. 

Da, trebalo bi biti gotovo taj dan.

otkud joj onda pravo tražiti novu raspravu, šta ja sad tu mogu napraviti da se izbjegne nova rasprava?

onda bi je opet trebao pisanim putem tražiti da pribavi oporuku radi postupka?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 4 minuta, split15 je napisao:

otkud joj onda pravo tražiti novu raspravu, šta ja sad tu mogu napraviti da se izbjegne nova rasprava?

Možda si je našla još kakvu pogrešku.

Prije 5 minuta, split15 je napisao:

onda bi je opet trebao pisanim putem tražiti da pribavi oporuku radi postupka?

Da, ukoliko to želite što prije okončati. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 37 minuta, Borbena7 je napisao:

Ovisi. Tražite da je pribavi službenim putem, radi potreba postupka.

međutim kaže da trebam donijeti i oporuku od preminule a to nemam, predano je nekome, sad ne znam je li to na sudu ili u te bilježnice, gdje to inače bude?

hvala na dosadašnjim odgovorima. još ovo zadnje, ima li gdje kakav primjer zahtjeva kako bi to trebalo izgledati?

uređeno: od split15
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 godina kasnije...

Da ne otvaram novu temu. Otac mi je temeljem rješenja o nasljeđivanju postao nasljednik sve imovine od pokojnog djeda. U posjedovnom listu djed je upisan kao posjednik na 13 k.č.-a, dok je otac upisan u ZK samo na 8 k.č. Kako i na koji način se upisati u ZK za preostalih 5 k.č.? Tako da otac bude upisan u ZK kao suvlasnik na predmetnim parcelama,uz neke druge suvlasnike Hvala!

uređeno: od bigl88
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 27 minuta, bigl88 je napisao:

 Otac mi je temeljem rješenja o nasljeđivanju postao nasljednik sve imovine od pokojnog djeda. U posjedovnom listu djed je upisan kao posjednik na 13 k.č.-a, dok je otac upisan u ZK samo na 8 k.č. Kako i na koji način se upisati u ZK za preostalih 5 k.č.? Tako da otac bude upisan kao suvlasnik na predmetnim parcelama, a ne neke druge osobe. 

Odgovor na citirani upit daje Županijski sud u Varaždinu, u postupku koji se vodio pod brojem Gž-511/09-2, od 29. IV. 2009.

Kratki tekst odluke:
“No u pogledu nekretnina koje su u rješenju o nasljeđivanju utvrđene kao izvanknjižno vlasništvo 
treba upozoriti žalitelja da niti njegova prednica nije bila upisana u zemljišnoj knjizi kao vlasnica, a 
što znači da se na tim nekretninama, a na temelju predmetnog rješenja o nasljeđivanju, ne može upisati 
niti on kao nasljednik, jer nije udovoljeno materijalnoj pretpostavci knjižnog prednika iz čl. 40. Zakona 
o zemljišnim knjigama. To ne znači da nasljednik nije također izvanknjižni vlasnik tih nekretnina, 
budući da je on vlasništvo tih nekretnina stekao nasljeđivanjem, kao jednim od zakonom dopuštenih 
načina stjecanja prava vlasništva na nekretninama u smislu odredbe čl. 114. Zakona o vlasništvu i 
drugim stvarnim pravima (“Narodne novine”, br. 91/96, 68/98, 137/99, 22/00, 73/00, 114/01, 79/06 i 
141/06). Međutim, nasljednik se ne može upisati u zemljišnoj knjizi kao vlasnik na temelju rješenja o 
nasljeđivanju, već isti može pokrenuti pojedinačni ispravni postupak ili postupak pred parničnim sudom, radi sređivanja vlasništva ili utvrđivanja prava vlasništva na predmetnim nekretninama.”
 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

I sada bigl88, uhvatiti se proučavanja na Legalisu, ako se ne zna, naučiti što je to Pojedinačni ispravni postupak, tu su dobri ljudi, i savjetnici naravno, i sam sastaviti prijedlog sudu.

Može se, ja sam svijedok, jednom sam sjedio pred ekranom, i apsolutno nisam ništa znao, ništa, i uz puno rada, možda i više nego puno, i  savjeta na Legalisu, uspio u više Pojedinačnih postupaka uknjižiti nasljeđeno.

Zato Legalis i jest ČUDO, a još je veće ako to njegovi članovi (koji nisu pravnici) znaju iskoristiti.

 

I zaboravih pohvalu što ste zahvalili matrix-u, mnogi to zaborave.

uređeno: od čudo
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Bio bih pre zločest i pokvaren kada ne bih barem onako skromno zahvalio za pravni savjet koji se inače ne davaju džabe... 

Trenutno smo u fazi "čišćenja" parcela u kojima se obiteljski ne vodimo upisani u ZK, jer su čak druge obitelji skoro zaposjele našu kvadraturu koju imamo evidentiranu u posjedovnim listovima. Angažirao sam ovlaštenog geodeta te je on u fazi izrade elaborata za 2 parcele. Radim postepeno jer nemam dovoljno novca za svih 5 parcela odjedanput.

Tako da sam ovdje na forumu da onaj pravni dio nakon elaborata probamo sami napraviti putem pokretanja pojedinačnog ispravnog postupka.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija