Jump to content

ozljeda na radu i profes.bolest


danijel014

Preporučene objave

Poštovani, ako može savjet. Prilikom utvrđene ozljede na radu ili prof.bolesti poslodavac raspoređuje radnika na drugo radno mjesto. To radno mjesto ima nižu plaću čak i manje dana godišnjeg . Da li unatoč ovom , radnik i dalje zadržava prava iz prethodnog radnog mjesta neovisno o trenutnom rasporedu na "niže"radno mjesto?

 

 

hvala i lijep pozdrav

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Čl. 40. Zakona o radu -

 

"Radnik koji je privremeno bio nesposoban za rad zbog ozljede ili ozljede na radu, bolesti ili profesionalne bolesti, a za kojega nakon liječenja, odnosno oporavka, ovlašteni liječnik, odnosno ovlašteno tijelo u skladu s posebnim propisom utvrdi da je sposoban za rad, ima pravo vratiti se na poslove na kojima je prethodno radio.

 

Ako je prestala potreba za obavljanjem poslova na kojima je radnik prethodno radio, poslodavac mu je dužan ponuditi sklapanje ugovora o radu za obavljanje drugih odgovarajućih poslova, koji moraju, što je više moguće odgovarati poslovima na kojima je radnik prethodno radio.

 

Ako poslodavac nije u mogućnosti radniku ponuditi sklapanje ugovora o radu za obavljanje drugih odgovarajućih poslova ili ako radnik odbije ponuđenu izmjenu ugovora o radu, poslodavac mu može otkazati na način i pod uvjetima propisanim ovim Zakonom.

 

U sporu između poslodavca i radnika, samo je doktor specijalist medicine rada nadležan ocijeniti jesu li ponuđeni poslovi iz stavka 2. ovoga članka odgovarajući.

 

Radnik iz stavka 1. ovoga članka ima pravo na dodatno stručno osposobljavanje, ako je došlo do promjene u tehnologiji ili načinu rada, kao i na sve druge pogodnosti koje proizlaze iz poboljšanih uvjeta rada na koje bi imao pravo."

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Zakon o radu ovakvog radnika ne štiti kao primjerice trudnicu za koju izrijekom kaže da joj se ne smije ponuditi ugovor sa nepovoljnijim uvjetima rada od onog prijašnjeg, stoga sam mišljenja da vrijede nova pravila pa makar bila nepovoljnija.

 

Spominjete da je ova situacija privremene naravi, je li onda sklopljen aneks?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ima jedna presuda Vrhovnog suda (Revr 513/06-2 od 28. studenog 2006. godine) na tu temu koja propisuje da takav aneks ugovora od strane poslodavca nije zakonit. U bitnom presuda propisuje:

 

"Naime, u vrijeme donošenja odluke o otkazuugovora o radu tužiteljica se nalazila na bolovanju odobrenom zbog ozljede na radu. Stoga jeosnovan tužbeni zahtjev za utvrđenje da su iste odluke nedopuštene, - da radni odnostužiteljice nije prestao, te za vraćanje tužiteljice na rad kod tuženika na odgovarajuće radnomjesto.

 

Pogrešno tuženik (op.a. poslodavac) smatra da je sklapanjem aneksa ugovora o radu tužiteljica saposlodavcem zasnovala radni odnos na određeno vrijeme, jer se aneksom ugovora o radumijenja naziv radnog mjesta na kojem će tužiteljica raditi, trajanje radnog vremena i visinaplaće, te je aneksom ugovora o radu određeno da će se nakon vraćanja radnice G. G. (op.a. na radurediti radno-pravni status tužiteljice shodno potrebama procesima rada, te nije određeno daće povratkom radnice G. G. na rad prestati radni odnos tužiteljice."

 

Cijelu presudu možete naći ovdje https://sudskapraksa.csp.vsrh.hr/decisionPdf?id=090216ba8053acf1

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ne vidim baš primjenu ove presude, jer se radilo o drugačijoj stvari. A i drugačijoj regulativi.

 

Smatram da je mišljenje liječnika da radnik nije sposoban nastaviti obavljati poslove koje je obavljao do nastale ozljede, pa je zato i raspoređen na poslove koje može obavljati, opet prema mišljenju liječnika, a nakon kontrole, vidjet će se hoće li radnik biti ponovno sposoban da obavlja one ranije poslove ili ne. Tako sam barem ja shvatio.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

nadam se da ne smeta ako ovdje postavim pitanje.

 

dogodila se ozljeda na radu (priznata), ubrzo nakon ozljede je poslan zahtjev za utvrđivanje tjelesnog oštećenja kako bi se ostvarilo pravo na naknadnu, ali je on odbijen jer je liječenje bilo u tijeku i bilo je preuranjeno da se utvrdi tjelesno oštećenje.

doktorica opće prakse je uputila pacijenta na vještačenje i priznat mu je potpuni gubitak sposobnosti za rad i ostvareno je pravo na invalidsku mirovinu.

nakon toga sam se obratila mirovinskom i pitala što učiniti u vezi utvrđivanja tjelesnog oštećenja (koje je odbijeno prvi put) na što su mi odgovorili da se može zatražiti, ali da mu naknada neće biti odobrena.

zašto?

 

liječenje se i dalje provodi.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

nadam se da ne smeta ako ovdje postavim pitanje.

 

dogodila se ozljeda na radu (priznata), ubrzo nakon ozljede je poslan zahtjev za utvrđivanje tjelesnog oštećenja kako bi se ostvarilo pravo na naknadnu, ali je on odbijen jer je liječenje bilo u tijeku i bilo je preuranjeno da se utvrdi tjelesno oštećenje.

doktorica opće prakse je uputila pacijenta na vještačenje i priznat mu je potpuni gubitak sposobnosti za rad i ostvareno je pravo na invalidsku mirovinu.

nakon toga sam se obratila mirovinskom i pitala što učiniti u vezi utvrđivanja tjelesnog oštećenja (koje je odbijeno prvi put) na što su mi odgovorili da se može zatražiti, ali da mu naknada neće biti odobrena.

zašto?

 

liječenje se i dalje provodi.

 

I ja imam isti slučaj sa ozljedom na radu. I meni su rekli da nemam pravo na naknadu, ali sam se i dalje malo raspitivala, te su mi odgovorili da svakako podnesem ponovo zahtjev za naknadu za tjelesno oštečenje.

To se sve odvijalo prije nekoliko dana tako dfa nemam dalje informacija. Uglavnom zahtijev sam podnjela.

Imam i jedno pitanje, ako može odgovor.

Koji je rok za podnošenje tužbe protiv poslodavca za traženje neke odštete?

Hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Samo da nadopunim svoj raniji odgovor - rok od 5 godina je objektivan rok (računa se od nastanka štete), dok postoji i subjektivan rok koji iznosi 3 godine (računa se od saznanja za štetu i štetnika).

 

Što se trenutka nastanka štete tiče, to zavisi o kojoj vrsti štete govorimo, imovinskoj ili neimovinskoj.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani, ako može savjet. Prilikom utvrđene ozljede na radu ili prof.bolesti poslodavac raspoređuje radnika na drugo radno mjesto. To radno mjesto ima nižu plaću čak i manje dana godišnjeg . Da li unatoč ovom , radnik i dalje zadržava prava iz prethodnog radnog mjesta neovisno o trenutnom rasporedu na "niže"radno mjesto?

 

 

hvala i lijep pozdrav

 

Da, zadržava sva prava koja su bila (povoljnija) prije ozljede - plaća, godišnji itd.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija