Jump to content

Podnošenje kaznene prijave za prijevaru


Brom

Preporučene objave

koji je mogući razvoj (u teoriji, a i realno u praksi što se doagađa u tim slučajevima) ako odem na policiju prijaviti osobu za "prijevaru" (iako ne znam koliko se radi o nekom proračunatom činu, već naprosto o patološkom lažiljivcu koji nema u planu vratiti posuđeno.. i znam da je od još dvije osobe tako "posudio bez vračanja" nešto manje iznose)

 

pozajmio sam toj osobi novac (1800kn) prije 3 mjeseca.. sva komunikacija iz koje je vidljivo konstantno žicanje novca i obačanja o vračanju, pa stalne izlike i pokušaji izvlačenja još novca, i moji upiti o vračanju već posuđenog, i njegova obečanja kako će novac vratiti "već sutra" su vidljiva u Facebook inboxu.. tj apsolutno svi razgovori su išli preko Facebooka tako da se stvarno sve vidi tamo

 

koliko ozbiljno bi policija napravila išta po tom pitanju? odnosno da li bih ja nakon toga putem neke ovrhe mogao dobiti taj novac bez da baš angažiram odvjetnika i tužim ga (jer ne znam koliko mi se isplati gnjaviti s tim obzirom na relativno mali iznos)

.. i da li je problem činjenica da mi je pismeni trag prijepis razgovora s Facebooka? da li se to uvažava?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

koji je mogući razvoj (u teoriji, a i realno u praksi što se doagađa u tim slučajevima) ako odem na policiju prijaviti osobu za "prijevaru" (iako ne znam koliko se radi o nekom proračunatom činu, već naprosto o patološkom lažiljivcu

...

pozajmio sam toj osobi novac (1800kn) prije 3 mjeseca...

 

U praksi, takav patološki lažljivac će vrlo vjerojatno reći da mu prijetite da vas se riješi i onda biste i sami mogli imati problema s policijom.

Prijetnje su problem koji policija mora rješavati, dugovi nisu.

 

Moj savjet:

Shvatite ovo kao jako jeftinu i jako dobru životnu školu.

Mogli ste tako posuditi i 18000, ili čak i 180000 kuna.

 

Ubuduće , kad god vas netko takav pita za posudbu:

- "NE POSUĐUJEM. Idi u banku!"

 

 

koliko ozbiljno bi policija napravila išta po tom pitanju?

Što točno očekujete da policija napravi?

Da ga privede 'jer vam ne može vratiti novce'?

Oni će prijavu evidentirati i uputiti vas da privatnom tužbom riješite stvar.

 

odnosno da li bih ja nakon toga putem neke ovrhe mogao dobiti taj novac bez da baš angažiram odvjetnika i tužim ga (jer ne znam koliko mi se isplati gnjaviti s tim obzirom na relativno mali iznos)

Tužba, odvjetnik, dugotrajan spor i na kraju ćete imati deset puta veći trošak - a nećete se naplatiti.

 

Kao što rekoh - vrlo jeftina životna škola.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Kao što kaže felixx, policija ne bi napravila ništa. i inače je stvarni problem dokazivanja prijevarne namjere, a kod ovakvih situacija se najčešće niti ne pokušava. Došao bi u policiju, rekao svoje, pitali bi te znaš li njegove podatke i rekli ti da ga privatno tužiš. Možda (ali samo jedno veliko možda) bi i njega pozvali i pitali ga ima li namjeru vratiti, na što bi on rekao da ima, i to je to.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uspjeh cijele priče vam ovisi ima li dotična osoba imovine iz koje bi se mogli naplatiti.

 

Naravno, to se podrazumijeva.

No polazim od pretpostavke da je 99% ovakvih patoloških posuđivača 'posudi mi da ti ne vratim' ionako bez imovine i dužno na sve strane.

Ako i imaju nekretninu, na njoj je već ne jedna, nego lista zabilježbi.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija