Jump to content

prihod od dobivene parnice-porez


MARIJANCEK

Preporučene objave

Poštovani,

sudskom odlukom dobio sam parnicu te mi je protustranka dužna vratiti tj. nadoknaditi sudske troškove.

Pretpostavljam da gospođa neće imati cijeli iznos odjedanput (na ruke) nego će se ići na ovrhu mirovine, pa će mi se mjesečno uplaćivati na tekući račun.

Pitanje glasi: kako se tretira taj iznos tj. prihod, da li će mi to ući u obračun poreza za 2017. godinu?

Budući da živim u Zagrebu, imam i neke beneficije zbog male mirovine pa se pitam da li mi to ulazi u prosjek mirovine, zbog čega bih izgubio taj status!

Sva obrazloženja i prijedlozi su dobrodošli!

Unaprijed zahvaljujem,

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani,

sudskom odlukom dobio sam parnicu te mi je protustranka dužna vratiti tj. nadoknaditi sudske troškove.

Pitanje glasi: kako se tretira taj iznos tj. prihod, da li će mi to ući u obračun poreza za 2017. godinu?

 

Sve što ste vi uložili pa vam se vraća - bilo temeljem sudske presude ili ne, nije predmet oporezivanja. Naknade štete i naknade za invaliditet ne mogu biti predmet oporezivanja. Ako vi nekoga primjerice tužite za naknadu štete i izgubljenu dobit, onda bi izgubljena dobit bila predmet oporezivanja. Isplata kapitalizacije štednje temeljem osuguranja može biti predmet oporezivanja ako je izdvajanje za takvu štednju bilo oslobođeno plaćanja poreza, itd...

 

Moj savjet bi bio da se ide pitati nekog poreznog savjetnika ako se ima dobiti kakav veći iznos. Ili se urudžbira upit ministarstvu financija.

Ako pitate referente u poreznoj, oni će vam reći da trebate platiti, nemaju što izgubiti. Ali vam to neće dati napismeno.

 

U svakoj poreznoj upravi imate brošure o porezima, stoje obično u hodniku gdje ljudi čekaju. U takvoj brošuri možete proučiti na što se sve plaća porez, pa ako vaš primitak ne spada u to, onda nije oporeziv.

 

 

Budući da živim u Zagrebu, imam i neke beneficije zbog male mirovine pa se pitam da li mi to ulazi u prosjek mirovine, zbog čega bih izgubio taj status!

Sva obrazloženja i prijedlozi su dobrodošli!

 

To je već druga priča. Lokalne uprave često uopće ne gledaju stvarni materijalni status, nego površno pogledaju prihode siromašnih umirovljenika. Tako benificiju dobije i onaj koji ima kuću trokatnicu i apartmane na moru, a donedavno i oni koji su imali u RH 400 kuna mirovine i uz to 900 eura njemačke mirovine.

Tako bi se neki mali dodatni priljev na vaš račun mogao automatizmom tretirati kao prihod zbog kojega ste iznad crte koja je propisana za dobivanje benificije.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala i na ovim razmišljanjima, tj. obrazloženju!

Mogu reći da mi jasno, odnosno logički razmišljam da na tu nadoknadu ne bih trebao plaćati porez, odnosno to ne bi trebao biti neki prihod jer sam ja to već platio. I radi se o stvarno malom iznosu čak i za naše prilike. Ali to je sudskom presudom dobiveno! Znam da u Poreznoj "rade" svoj posao, reći će da treba, upravo tako - bolje da mi njima platimo, nego oni nama.

Što se tiče beneficija, ista priča - radi se o stvarno malom iznosu, pa ako prelaziš "crtu"?! Prošle godine sam radio neki sitni posao, par stotina kuna mjesečno, prešao sam cenzus za 12,00 kuna!!!!!!

Izgleda da je bolje ne raditi ništa, nego si pomoći i zaraditi par stotina kuna!

Hvala još jednom svima na pomoći i sugestijama!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija