Jump to content

Primjena kasnijeg zakona o poljoprivrednom zemljištu


Hacujuma

Preporučene objave

Pozdrav

unaprijed se ispričavam ako sam pogriješio forum.

 

Zanima me može li se kod određivanja naknade o promjeni namjene poljoprivrednog zemljišta tražiti primjena kasnijeg zakona o poljoprivrednom zemljištu (ZOPZ) koji je za mene povoljniji.

 

Konkretno:

 

2007. izdana mi je građevinska dozvola kojom se mijenja namjena zemljišta iz poljoprivrednog u građevinsko.

Po tadašnjem ZOPZ-u, naknada iznosi 5% tržišne vrijednosti poljoprivrednog zemljišta.

 

2008. na snagu stupa novi ZOPZ sa novom odredbom koja oslobađa od plaćanja naknade pri gradnji građevine do 400m2 bruto površine (ispunjeno u mom slucaju) - odredba je od tad stalno prisutna u ZOPZ-u.

 

2013. izdano mi je rjesenje o placanju naknade prema ZOPZ-u koji je vrijedio na datum izdavanja građevinske dozvole - ulozena zalba.

 

2017. odbijena zalba na to rjesenje, preostaje mi jedino upravna tuzba i zato me zanima odgovor na pitanje sa pocetka, iako ne gajim neku nadu :)

 

P.S. nisam uspio naći informacije o mogućoj zastari, pretpostavljam da toga ovdje nema?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Po tadašnjem ZOPZ-u, naknada iznosi 5% tržišne vrijednosti poljoprivrednog zemljišta.

...

2013. izdano mi je rjesenje o placanju naknade prema ZOPZ-u koji je vrijedio na datum izdavanja građevinske dozvole - ulozena zalba.

O kojem se tu iznosu radi?

Meni su za gradilišta u Zagrebu dolazila u to vrijeme rješenja na 1300 do 2000 kuna.

Više ćete platiti odvjetniku da vam napiše dobru tužbu za Upravni sud, a povoljan ishod je više nego neizvjestan.

 

 

P.S. nisam uspio naći informacije o mogućoj zastari, pretpostavljam da toga ovdje nema?

 

Imate li uporabnu dozvolu za kuću?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

O kojem se tu iznosu radi?

Meni su za gradilišta u Zagrebu dolazila u to vrijeme rješenja na 1300 do 2000 kuna.

Više ćete platiti odvjetniku da vam napiše dobru tužbu za Upravni sud, a povoljan ishod je više nego neizvjestan.

 

Uzeli su 950kn za trzisnu vrijednost kvadrata poljoprivrednog zemljista, sveukupno 21000kn za cca 450m2.

Zalio sam se i na krivo utvrdjenu osnovicu za obracun, pa su i to odbili.

 

Eh, da se radi o iznosu od par tisuca kuna, odmah bih platio.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uzeli su 950kn za trzisnu vrijednost kvadrata poljoprivrednog zemljista, sveukupno 21000kn za cca 450m2.

Zalio sam se i na krivo utvrdjenu osnovicu za obracun, pa su i to odbili.

 

Zakon definira da je osnovica 'tržna vrijednost zemljišta'.

Gdje se to zemljište točno nalazi?

Znadete li po kojim cijenama su se slična zemljišta prodavala?

To je očito bilo neko zemljište u građevinskoj zoni.

Zar se stvarno radilo o 'osobito vrijednom poljopivrednom zemljištu'? Unutar gradskih područja to su često zapuštene šikare.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Zakon definira da je osnovica 'tržna vrijednost zemljišta'.

Gdje se to zemljište točno nalazi?

Znadete li po kojim cijenama su se slična zemljišta prodavala?

To je očito bilo neko zemljište u građevinskoj zoni.

Zar se stvarno radilo o 'osobito vrijednom poljopivrednom zemljištu'? Unutar gradskih područja to su često zapuštene šikare.

 

"Visina naknade određuje se u iznosu od 5% tržišne vrijednosti poljoprivrednog zemljišta koju utvrđuje nadležna porezna uprava na području gdje se zemljište nalazi." (čl. 22 ZOPZ, NN66/01)

A porezna uprava je dala cijenu gradjevinskog, a ne poljoprivrednog zemljista.

Od agencija sam dobio nesluzbene podatke koji to i potvrdjuju, samo to treba i dokazati.

 

Nažalost taj noviji zakon nema odredbu da će se postupci pokrenuti po starom završiti po odredbama novog ako je to povoljnije za stranku.

 

E to je informacija koja mi je trebala, iako na zalost nije povoljna za mene. Hvala :)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nema na čemu. No ono što piše je " Visina naknade određuje se u iznosu od 5% tržišne vrijednosti poljoprivrednog zemljišta koju utvrđuje nadležna PU na području gdje se zemljište nalazi".

 

Valjda je zbog toga kasnije i uveden Pravilnik o mjerilima za utvrđivanje P1 i P2 poljoprivednog zemljšita, jer čim nešto PU utvrđuje...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija