Jump to content

Kako do kopije uporabne dozvole


mr.igor

Preporučene objave

Pozdrav,

Evo ja imam pomalo zanimljivu situaciju... Kupio sam nekretninu koja je nadograđena starina. Napravljena je prema projektu (barem tako vjerujemo), te sam dobio kopiju građevinske dozvole. Na toj istoj građevinskoj stoji da je "projekt sastavni dio građevinske dozvole", međutim projekt nisam dobio. Nakon malo ispitivanja dobio sam odgovor da se projekti nisu arhivirali jer zauzimaju puno mjesta...

Prodavatelj nema kopiju projekta, kao ni ja... Projektni ured koji je projekt izradio se više time ne bavi, a nema ni arhivu... Gospođa koja je projekt izradila je preživjela moždani udar, pa se ni ona sama više time ne bavi...

Kako bih zatražio kopiju uporabne dozvole moram znati KLASU pod kojom je izdana, što naravno ne mogu znati osim ako nemam uvid u tu istu uporabnu dozvolu kako bih vidio što na njoj piše. Koliko god besmisleno izgledala činjenica da ne postoji jedinstveni način pretraživanja dokumentacije vezane za jednu nekretninu, pokušavam biti pun razumjevanja.

Koja bi eventualno bila alternativa pronalaženju uporabne dozvole, ili kojim postupkom je moguće doći do kopije?

Hvala!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Besmisleno ili ne, nekretnina (građevina) nema OIB niti nekakov cetralni elektr.sustav po kojem bi se eventualno našlo večina podataka o njoj. Pogotovo ne za starije izdane akte. Ona kao takova mijenja vlasnike, čestice. Stoga se svi akti izdani za građevinu, raznih tjela vode pod Klasom, prema kojoj bi se i moglo naći u arhivi. A toga je vjerujte mi "more", pa službenik sigurno neće kopati po registratorima, posebno ako se radi o večem mjestu.

 

Ali postoje ZK u koje se (kako se već poodavno prema ZOG bez Uporabne građevina ne može evidentirati u katastru, te se isti podatak šalje ZK odjelu) upisuje da je za građevinu priložena Uporabna dozvola temeljem rješenja Klasa xy od tada i tada.

 

Pretpostavljajući da se radi o starijem aktu za uporabu, alternativa vam je poslati zamolbu upravom odjelu odjelu za prost.uređenje i gradnju da se pronađe po razdoblju izdavanja (iako ne vjerujem da će vam udovoljiti bez traženog podatka), ili zatražiti izdavanje nove temeljem građ.dozvole.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ako je ucrtana znači da ima građevinsku dozvolu i nemate straha.

 

Što ne mora biti sasvim točno jer se radi o "nadograđenoj starini". Pa kako je moguće da je starina rađena prije '68 akt o gradnji niti nema, te je za nadogradnju bila potrebna potvrda o vremenu evidentiranja da bi se dobio akt za nadogradnju, a taj akt i postoji (tvrdi korisnik da je ima u obliku kopije). Koliko vidim iz pitanja, problem je u Uporabnoj za te radove i legalnosti cijele građevine, a koja navodno postoji.

 

Inaće građ.dozvola ili bilo koji akt o gradnji nije dokaz legalnosti objekta već upravo uporabna.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Sorry Hasko no malo brkaš pojmove. Građevinska je samo dokaz da se građevina može graditi tu i tu pod tim i tim uvjetima u skladu s projektom i ostalim propisima. Što ne znaći da se po njoj i postupilo, ni da je građevina građena (ni da je uopće izgrađena) na mjestu na kojem je trebala biti niti u gabaritima iz dozvole, te samim time ni legalno izgrađena. Masa ljudi je do 2007 imala ucrtane građevine što ne znaći da su legalne.

 

Kad već navodiš dio pravnih posljedica izdavanja uporabne, dakle da se izgrađena odnosno rekonstruirana građevina može početi koristiti, staviti u pogon te se može donijeti rješenje za obavljanje djelatnosti u toj građevini, to ne znaći da, eto građevina ima zidove, krov, vrata i prozore, struju i vodu, pa se može u njoj živjeti i raditi. Znaći da se u postupku izdavanja uporabne dozvole obavlja tehnički pregled koji za prvu svrhu ima utvrđivanje izgrađenosti građevine sa građ.dozvolom (odnosno glavnim projektom), te se ista izdaje nakon što je teh.pregledom utvrđeno da je građevina izgrađena u skladu s građevinskom dozvolom, u pogledu ispunjavanja temeljnih zahtjeva za građevinu, lokacijskih uvjeta i drugih uvjeta određenih građevinskom dozvolom. Pa se tek nakon izdavanja uporabne, građevina može evidentirati (ucrtati) u katastru.

 

A što se tiće samog korisnika, ako se navodna uporabna nemože pronaći, da bi bio siguran da ima legalan objekat, može zatražiti Uporabnu dozvolu za građevine izgrađene na temelju akta za građenje izdanog do 01.listopada 2007. Već smo utvrdili da ju je zgodno imati za razne prigode.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Masa ljudi je do 2007 imala ucrtane građevine što ne znaći da su legalne.

Građevina se ucrtava onda kada je izgrađena.

Točnije, mjernici moraju opet izaći na teren( i opet im moraš platiti) i izmjeriti građevinu, usporediti s glavnim projektom i onda izmjereno ucrtati, što opet znači da je ucrtani objekt pravno valjana građevina.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ne razumijemo se baš, no nema veze. Pusti i mjernike i projekt i građevinsku. Naravno da određeni akti mjenjaju, te su kao takovi izjednačeni s uporabnom, no to ne umanjuje tvrdnju iza koje i dalje stojim, da ako je nešto ucrtano do 2007 ne znaći da je i legalno.

 

Samo me sad nešto zanima pa da upitam (iako imam dojam da je rađeno između '91 i '07), kada je uopće rađena nadogradnja?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 5 tjedna kasnije...

Poštovani !

 

U zemljišnim knjigama da postoji opaska o uporabnoj dozvoli ,a ako nema opaske tada tražite na uvid dokumenat u zbirci isprava na temelju kojeg je kuća uknjižena .

U knjizi isprava treba postojati igeodetski elaborat s prijavnim listom i tu bi mogli pronaći

neke podatke .

Poznato mi je da građevinske dozvole ili rješenja o pravu građenja ne poništavaju se protekom vremena već da uvijek ih je moguće dobiti u uredu koji ih je izdao(u arhivi) .Meni je klauzula

pravomoćnosti rješenja o pravu građenja upisana nakon 30 godina .U tom rješenju iz 1986. upisano je da se objekat može uknjižiti i koristiti bez uporabne dozvole .

 

Prvo provjerite da li uporabna dozvola postoji u zbirci isprava u gruntovnici .Mogla bi biti kao prilog geodetskog elaborata i prijavnog lista za gruntovnicu .

Ako nema možda u rješenju piše da nije potrebna.

 

Pozdrav !

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija