Jump to content

Od banke do Matrixa i natrag...


cikociko

Preporučene objave

Poštovani,

podigao sam kredit 2008 godine na 20.000 e u Splitskoj banci . Supruga mi je sudužnik kao nezaposlena osoba..

Nakon tri godine dobio sam otkaz kao višak (.2011godine )

Nisam bio u mogućnosti redovito plaćati pa je banka nakon nekoliko opomena otkazala kredit.Nikad nisam dobio prijedlog za ovrhu ili riješenje o ovrsi.

Kao nezaposleni radili smo neke povremene poslove i honorare i jedva podmirivali osnovne obaveze.Nije bilo moguće podmiriti dug.

U 3/ 2015 dobili smo od Splitske banke Obavijest o prijenosu potraživanja gdje kažu da je temeljem ugovora o cesiji zakoniti vlasnik potraživanja postalo društvo Matrix.Istu stvar dobijemo ssutradan on Matrixa gdje kažu da je postao zakoniti vlasnik potrazivanja za otkupljeno dugovanje po kreditu...te da se javvimo radi dogovora ...Nismo se javili pa su poceli zvati oni.

Tražili su da uplatimo barem nesto da pokažemo dobru volju, međutim radi nekog nepovjerenja nismo nikad nista sami uplatili.oni bi zvali ponovno i td..

Nekoliko mjeseci kasnije dobio sam posao kao sezonac i do danas tako radim.

prva plaću nisam mogao podignuti jer je bila obustavljena u cijelosti u Erste banci gdje su me i savjetovali da odem u Finu otvoriti zašticen racun.

Od tada kad bi radio obustavljala bi mi se trecina kad bi sezona prosla Matrix opet zove ja kažem da nemam itd...

Međutim, neki dan išao sam u Finu provjeriti dugovanje zbog nekog teleoperatera pa usput pitam koliko mi je dugovanje prema Matrixu cisto da znam a oni kažu da ne dugujem nista i da oni to nemaju.

Sutradan ode moja supruga pitat za sebe i njoj izlistaju dugovanje od 31.000 kn prema Splitskoj banci jos iz 2011 godine po kreditu...

Odem u banku i pitam kome ide moj obustavljen novac oni kažu Splitskoj banci.

Sad nista ne razumijem, kako banka može uzimati novac kad je prodala dug,,zasto fina nema nista o tome i zasto je moja supruga dužnik jednog dijela iz kredita kad je dogovanje prodano Matrixu...

Može li Matrix opet vratit dug banci i može li nam Matrix staviti ovrhu pa možda i na kucu u kojoj živimo ?

Molim Vas ako mi možete pomoci i usmjeriti me jer ja se bojim igdje išta pitati da ih ne naljutim pa da im ne padne na pamet neka ovrha ili slicno ...

Zahvaljujem se na razumjevanju,lp.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Međutim, neki dan išao sam u Finu provjeriti dugovanje zbog nekog teleoperatera pa usput pitam koliko mi je dugovanje prema Matrixu cisto da znam a oni kažu da ne dugujem nista i da oni to nemaju.

Sutradan ode moja supruga pitat za sebe i njoj izlistaju dugovanje od 31.000 kn prema Splitskoj banci jos iz 2011 godine po kreditu...

Odem u banku i pitam kome ide moj obustavljen novac oni kažu Splitskoj banci.

Sad nista ne razumijem, kako banka može uzimati novac kad je prodala dug,,zasto fina nema nista o tome i zasto je moja supruga dužnik jednog dijela iz kredita kad je dogovanje prodano Matrixu...

Može li Matrix opet vratit dug banci i može li nam Matrix staviti ovrhu pa možda i na kucu u kojoj živimo ?

 

 

 

Poštovani!

Banka više ne može biti ovrhovoditelj, i kad je ustupila dug morala je povući ovrhu na Fini jer naprosto više nema aktivnu legitimaciju za tu ovrhu! U pravilu oni to zadržavaju jer se dužnici ne brinu da sami skinu tu ovrhu! Vi biste sad trebali pismeno preporučeno SA POVRATNICOM od banke tražiti da obustave tu ovrhu jer više nisu vlasnik potraživanja (vjerovnik, budući da su potraživanje ustupili)! Oni će vam vjerojatno odgovoriti da je sve po zakonu (iako nije) i da oni ionako taj novac proslijeđuju vašem novom vjerovniku Eos-u (što vi ne možete provjeriti a vjerojatno nije ni istina)! Kad dobijete negativan odgovor, a možete i prije morate poslati nadležnom općinskom sudu PRIJEDLOG ILI ZAHTJEV ZA OBUSTAVU OVRHE zbog NEPOSTOJEĆE AKTIVNE LEGITIMACIJE OVRHOVODITELJA! Na ovom forumu sam nekoliko puta objasnio postupak, pa malo tražite da ne pišem opet isto! Eosu ne plaćajte ništa, a naročito jer se nad vama provodi dvostruka naplata (od strane Eosa i od strane Splitske banke prisilno)! Eos po svemu sudeći nema ništa, a ako im sve te godine niste ništa uplaćivali ili na drugi način priznali dug sve je vjerojatno u zastari! Opći zastarni rok je pet godina! Vjerojatno će vas uvjeravati da mogu koristiti i ovršnu ispravu Splitske banke, ali je to malo vjerojatno s obzirom na vrijeme u kojem ste blokirani! Možete pročitati moj post RETROAKTIVNA PRIMJENA OVRŠNOG ZAKONA o zakonskim izmjenama po kojima je stupanje na mjesto ranijeg ovrhovoditelja moguće tek za ovršne isprave izdane nakon rujna 2014. godine!

Budući da Eos NEMA ovršnu ispravu, niti će je vjerojatno moći koristiti, mislim da je mogućnost da vas ovrše ili vašu nekretninu minimalna i moguća je samo ako napravite kardinalnu grešku sa priznanjem duga pa Eos krene u novi postupak ovrhe unatoč zastari!

Uostalom, kad bi oni mogli ovršiti bilo što to bi već učinili, jer se rukovode jedino ostvarenjem što većeg profita!:vjeruj:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Može li Matrix opet vratit dug banci

 

 

Teoretski može a i zakonski za to nema zapreke ali je pitanje da li banka za to ima interesa budući da je banka vaš kredit otpisala u svojim poslovnim knjigama i da banke nisu institucije koje bi se bavile otkupom dugovanja, štoviše one teško naplativa dugovanja prodaju!

Teško da će se to i dogoditi, ali vi biste trebali poraditi na obustavi blokade od strane banke, a nakon toga sporiti postojanje duga Eos-u i u slučaju pokušaja ovrhe od strane Eosa pozvati se na evidentnu zastaru! :propis:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Vjerojatno mogu oćekivati kad se obratimo banci i zatražimo zahtjev za obustavu ovrhe da će banka istog trena obavijestiti Eos i da će tad nastati haos i maltretiranja ali što možemo moramo se uhvatiti u koštac s tim to je ipak nas problem ali srećom imamo vas da nam pomognete bar ovako savijetom,hvala

Ako je St banka prodala kredit a Eosu se nije nista uplaćivalo jer je Erste novac uplačivala St banci koja nije zakonski potražitelj od kada se računa zastarni rok od 5 godina ?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

.

U 3/ 2015 dobili smo od Splitske banke Obavijest o prijenosu potraživanja gdje kažu da je temeljem ugovora o cesiji zakoniti vlasnik potraživanja postalo društvo Matrix.Istu stvar dobijemo ssutradan on Matrixa gdje kažu da je postao zakoniti vlasnik potrazivanja za otkupljeno dugovanje po kreditu...te da se javvimo radi dogovora ...Nismo se javili pa su poceli zvati oni.

 

 

pismeno od banke traži da ti dostave ugovor o prodaji duga.preporučeno i sa povratnicom.,

i od Matrixa traži ugovor o prodaji duga.

kad dobiješ ugovor kopiju dostavi nadležnom sudu radi obustave ovrhe od strane banke.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Neće li se tada dogoditi bovu da i banka ili Matrix( neznam vise ni ja kome sjeda taj novac jer u banci gdje mi sjeda placa kazu st banka) kad shvate da novac nece dolazit pokusat ici ovrhom na nekretninu ili tako nesto jer toga se najvise i bojim neznam kad se pocinje racunati zastara, dali od dana kad je otkazan kredit, od kad je išla zadnja uplata na banku ili od kad je banka prodala kredit ( u slucaju da je Matrix stvarno otkupio )

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

kad shvate da novac nece dolazit pokusat ici ovrhom na nekretninu

 

Banka više ne može i ne smije jer je prodala dugovanje a Matrix još nema ovršnu ispravu! Uvijek postoji neki rizik, ali sad vam se događa da vam kamatu računa Fina, a ovršuje vas banka (nezakonito), a Eos vam računa kamatu u svojim poslovnim knjigama na cijelu glavnicu! Tako možete cijeli život biti dužnički rob! Tražite Redoslijed osnova za plaćanje na Fini i iznos koji ste ukupno uplatili (bili ovršeni) od strane banke! Ako se iznos za koji vas tereti Eos ne smanjuje tad je očito da banka nije proslijeđivala Eos-u ovršeni iznos nego ga je zadržala kao svoj ekstra profit a nije smjela! Vi do tog novca možete doći jedino ako pokrenete postupak protiv stjecanja bez osnove! Naravno odluka i rizik su samo vaši! Znači možete im platiti koliko god vam kažu, a možete se i boriti za svoj interes! Zastara pravomoćne ovršne isprave je deset godina ako ovrhovoditelj ne promjeni sredstvo ovrhe (a banka to više ne može jer je ustupila dugovanje pa nije ovrhovoditelj) a pet godina je opći zastarni rok! Budući da prema izmjenama Ovršnog zakona od 2014. godine novi ovrhovoditelj dolazi na mjesto starog a vi ste u blokadi prije te promjene mislim da to kod vas nije moguće pa vas zbog toga Eos i gnjavi da uplatom priznate dug! Osobno mislim i da vam Eos ako ne priznate dug i ako obustavite blokadu Splitske banke ne može ništa, ali vi svakako potražite i drugo mišljenje!:glavomozid:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Palo mi je na pamet moze li banka reći da je ona bila samo posrednik i da je ona novac prosljeđivala Matrixu i smije li ona to i ako smije dali taj način plačanja može prekinuti neku zastaru

 

Ja bih za početak napravio provjeru na Fini! Tražio bih stanje duga (glavnice i kamata) te određene ovrhe! Zatim bih tražio od Eos-a pismeno i sa povratnicom stanje duga prema njihovoj dokumentaciji (ako ga već nemate)! Budući da se radi o istom dugu a prema zakonu vi ne biste smjeli biti u nepovoljnijem položaju nakon cesije nego ste bili kod originalnog vjerovnika iznosi bi se trebali uglavnom podudarati! U komunikaciji s Eosom obavezno ubacujte formulaciju kako ste sigurni da ste dugovanje već podmirili banci pa vas zanima otkud njima da ste dužni! To je zato da ne biste priznali dug! Za to uvijek ima vremena! Ako se iznosi ne podudaraju, možete biti sigurni da nešto sa vašim dugovanjem nije u redu! Ne vjerujem da banka proslijeđuje novac Matrixu! Prije će biti da je to naplaćivanje onog postotka za koji su Eosovci dug otkupili, ali za taj iznos bi se Eosovo potraživanje trebalo umanjiti! Morate ići korak po korak pa će vam sve biti jasnije! Od banke možete tražiti ispis prometa po kreditu (koliko i kada je naplaćeno) makar je kredit zatvoren! To vam moraju dati, ali mogu i naplatiti stotinjak kuna! Na svaki vaš upit po zakonu moraju odgovoriti u roku od 15 dana! :propis:Banka će vam sigurno napisati da joj niste ništa dužni i pokušati izbjeći ispis prometa po kreditu! A zašto onda naplaćuju dugovanje koje ne postoji!

Čuvajte kompletnu dokumentaciju zbog mogućeg spora!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija