Jump to content

Društveno vlasništvo


Petra

Preporučene objave

Molim Vas za pomoć. Imam veliki problem.

DENACIONALIZACIJA

Prošle godine dobili smo pravomoćno rješenje o vraćanju oduzete imovine nacionalizacijom. Radi se o stanarsko-poslovnoj zgradi, koja se sastoji od nekoliko stanova, poslovnih prostora.... To je stara zgrada koju je kupio moj pradjed pa su je naslijedili moj djed i njegova sestra. Ali kako djedova sestra nije imala nasljednika u prvom koljenu, njezina polovica cijele kuće je pripala državi.

Za sada su vraćeni samo poslovni prostori jer je tako bilo jednostavnije. Tako smo dobili na gruntovnici prvi ABC list na kojem smo vlasnici zajedno sa državom i to svaki u polovici dijela kuće. Znaći država je vlasnik pola, a mi pola. Kako se radi o 3 poslovna prostora, dali smo sudskom vještaku procijeniti vrijednost tih prostora kako bi se mogli fizički razdijeliti sa državom. I sve je proišlo ok. Tu sad počinju problemi.

Dali smo taj ugovor o razvrgnuću suvlasničke zajednice sa državom na gruntovnicu, sa još hrpom papira kako bi dobili novi ABC list u kojem je specificirano kojeg prostora smo vlasnici. Prvu grešku smo napravili (navodno) kada smo dali zahtjev za skidanje "podruštvenjeno". Gospođa na gruntovnici nam je rekla da ne može riješiti taj zahtjev jer mora imati ETAŽNI ELABORAT. Kao što sam već rekla taj poslovni prostor je na jednoj kat. čestici sa zajedno još kojih 10 stanova itd. Dakle mi moramo etažirati cijelu zgradu Upustili smo se u taj pothvat, ali "vlasnici" stanova neće potpisati taj elaborat.

U međuvremenu, našli smo kupca za taj prostor (koji je prazan), dao je kaparu i čekao se još samo ABC list kako bi nas isplatio. Mora imati "čisti" ABC list kako bi tražio hipoteku na osnovu tog lista. Ali sad zadnja informacija je da banka neće priznati ABC list jer još uvijek gore piše "podruštvenjeno", iako sam čula da se to atomatski "skida".

Sve to mogu nekako shvatiti , ali država je za svoj dio isto tražila ABC list , A NA NJEMU NE PIŠE PODRUŠTVENJENO. Kako je to moguće? Zar država ne mora raditi etažni elaborat kako bi se to "skinulo"?

Da li mi možete pomoći? Radi se o egzistenciji nekoliko familija. Prostor za koji smo dobili kaparu je prazan i derutan i vlasnici ostalih stanova imaju problema za instalacijama. Dakle, nije to samo naš problem.

 

Kome da se obratim?

Unaprijed zahvaljujem na odgovoru. :-o

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prema odredbi čl. 362. Zakona o vlasništvu i drugim stvarnim pravima smatra se da je vlasnik nekretnine u društvenom vlasništvu osoba koja je u zemljišnim knjigama upisana kao nositelj prava upravljanja, korištenja ili raspolaganja tom nekretninom, a tko tvrdi suprotno, treba to dokazati. Isto tako (2) Smatra se da je osoba koja je u zemljišnoj knjizi upisana kao nositelj prava korištenja neizgrađenoga građevinskoga zemljišta u društvenom vlasništvu, odnosno nositelj prvenstvenoga prava korištenja takva zemljišta, vlasnik toga zemljišta, a tko tvrdi suprotno, treba to dokazati. Navedene zakonske odredbe znače da ste već samim donošenjem citiranog Zakona postali vlasnikom (suvlasnikom zajedno s ostalim stanarima) zgrade zajedno sa zemljištem pod njim. Okolnost što je i RH jedan od vlasnika ništa ne mijenja, jer se njezina pozicija gleda kao običnog suvlasnika sa svim pravima i dužnostima proizašlim iz Zakona.

Činjenica da je upisano društveno vlasništvo u zemljišnim knjigama ne znači da ono i dalje postoji, samo što sudovi tek po prijedlogu zainteresirane stranke upisuju u zk umjesto društvenog vlasništva vlasnika prema kriterijima iz čl. 362 ZVO (ne po službenoj dužnosti). Osnovanost prijedloga proizlazi iz Zakona koji pretpostavlja da ste vlasnikom ukoliko udovoljate uvjetima. Problem je daleko veći što se nalazite u zgradi s mnogo nekadašnjih stanara (sada vlasnika), te morate zajednički nastupati kako bi se riješio Vaš problem, što je teško izvedivo zbog nezainteresiranosti ostalih. Za utjehu skoro svugdje je tako gdje postoji više od 3 stanara (sada suvlasnika zgrade). Pokušajte razgovarati sa susjedima i dotumačiti da će se i njihovi budući problemi riješiti jer ne mogu dobiti odgovarauće zk izvadke (KREDITI, KUPOPRODAJA ITD.)

Petra wrote:

Molim Vas za pomoć. Imam veliki problem.

DENACIONALIZACIJA

Prošle godine dobili smo pravomoćno rješenje o vraćanju oduzete imovine nacionalizacijom. Radi se o stanarsko-poslovnoj zgradi, koja se sastoji od nekoliko stanova, poslovnih prostora.... To je stara zgrada koju je kupio moj pradjed pa su je naslijedili moj djed i njegova sestra. Ali kako djedova sestra nije imala nasljednika u prvom koljenu, njezina polovica cijele kuće je pripala državi.

Za sada su vraćeni samo poslovni prostori jer je tako bilo jednostavnije. Tako smo dobili na gruntovnici prvi ABC list na kojem smo vlasnici zajedno sa državom i to svaki u polovici dijela kuće. Znaći država je vlasnik pola, a mi pola. Kako se radi o 3 poslovna prostora, dali smo sudskom vještaku procijeniti vrijednost tih prostora kako bi se mogli fizički razdijeliti sa državom. I sve je proišlo ok. Tu sad počinju problemi.

Dali smo taj ugovor o razvrgnuću suvlasničke zajednice sa državom na gruntovnicu, sa još hrpom papira kako bi dobili novi ABC list u kojem je specificirano kojeg prostora smo vlasnici. Prvu grešku smo napravili (navodno) kada smo dali zahtjev za skidanje "podruštvenjeno". Gospođa na gruntovnici nam je rekla da ne može riješiti taj zahtjev jer mora imati ETAŽNI ELABORAT. Kao što sam već rekla taj poslovni prostor je na jednoj kat. čestici sa zajedno još kojih 10 stanova itd. Dakle mi moramo etažirati cijelu zgradu Upustili smo se u taj pothvat, ali "vlasnici" stanova neće potpisati taj elaborat.

U međuvremenu, našli smo kupca za taj prostor (koji je prazan), dao je kaparu i čekao se još samo ABC list kako bi nas isplatio. Mora imati "čisti" ABC list kako bi tražio hipoteku na osnovu tog lista. Ali sad zadnja informacija je da banka neće priznati ABC list jer još uvijek gore piše "podruštvenjeno", iako sam čula da se to atomatski "skida".

Sve to mogu nekako shvatiti , ali država je za svoj dio isto tražila ABC list , A NA NJEMU NE PIŠE PODRUŠTVENJENO. Kako je to moguće? Zar država ne mora raditi etažni elaborat kako bi se to "skinulo"?

Da li mi možete pomoći? Radi se o egzistenciji nekoliko familija. Prostor za koji smo dobili kaparu je prazan i derutan i vlasnici ostalih stanova imaju problema za instalacijama. Dakle, nije to samo naš problem.

 

Kome da se obratim?

Unaprijed zahvaljujem na odgovoru. :-o

;-)
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 mjeseci kasnije...

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija