Jump to content

Ostavinska rasprava i osporavanje iste


rile044

Preporučene objave

Poštovani,

 

Nakon smrti mog djeda, moj otac i tetka pozvani su na ostavinsku raspravu. Javni bilježnik je izreferirao što je djedova ostavština nakon čega su se otac i tetka dogovarali oko načina raspodjele te imovine pred samim bilježnikom. Uspjeli su se usuglasiti i donijeli su konačnu odluku u kojoj mom ocu ostaje kuća i komad zemlje, a mojoj tetki pripada drugi komad zemlje i obeštećenje prema njenom suprugu od 16.000,00kn (8 mjeseci x 2.000,00kn) za period koji je brinuo o djedu jer ona to nije bila u mogućnosti zbog bolesti.

 

Javni bilježnik je, po proceduri, sve sročio na papir uključujući i to obeštećenje od 16.000,00kn koje je moj otac dužan isplatiti njima onog dana kad dobije rješenje i kad on i službeno postane vlasnik svog dijela. Oboje su potpisali tu odluku koju je bilježnik sastavio i on ju je ovjerio. Račun kod bilježnika od 937,00kn je platio moj otac.

 

Drugi dan je mog oca nazvao suprug njegove sestre (njegov svak) i napao ga da je ona bila zavedena, obrlaćena i ne znam koje još sve nazive i da on ne pristaje na takvu odluku, da će on tužiti sve, neka sve propadne, ali samo da od tog imanja ne ostane ništa i tako dalje. I tražio je 3.000,00kn po mjesecu, ukupno 24.000,00kn za obeštećenje što je pazio na djeda. Napominjem da je moj otac također vodio brigu o djedu, vozio ga po bolnicama itd.

 

Zanima me što moj otac može očekivati i u kakvoj je opasnosti (ako ikakvoj) s obzirom da je dogovor o načinu raspodjele imovine donesen pred bilježnikom i izjava u kojoj je sve navedeno potpisana i ovjerena. Koje su pravne mogućnosti osporavanja takve potpisane izjave i koje neočekivane troškove moj otac može očekivati?

 

Hvala.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

obeštećenje prema njenom suprugu od 16.000,00kn (8 mjesecix 2.000,00kn) za period koji je brinuo o djedu jer ona to nije bila u mogućnosti zbog bolesti.
neshvatljivo da se javni bilježnik upušta u takve stvari,određujući u rješenju o nasljeđivanju što je tko kome ostao dužan,posebno glede činjenice da tetkin suprug uopće nije stranka u postupku.

Nadalje je neshvatljivo da tetkin suprug postavlja takav zahtjev isključivo prema vašem ocu,obzirom da je i tetka nasljednica,glede čega bi 1/2-ina potraživanja njenog supruga padala i na nju osobno.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

neshvatljivo da se javni bilježnik upušta u takve stvari,određujući u rješenju o nasljeđivanju što je tko kome ostao dužan,posebno glede činjenice da tetkin suprug uopće nije stranka u postupku.

Nadalje je neshvatljivo da tetkin suprug postavlja takav zahtjev isključivo prema vašem ocu,obzirom da je i tetka nasljednica,glede čega bi 1/2-ina potraživanja njenog supruga padala i na nju osobno.

 

Pa evo ja sam laik i stvarno ne znam u što bi se bilježnik trebao petljati, u što ne. Čak mi se u jednom trenutku učinilo da je logično da sve što su se nasljednici dogovorili, a tiče se izravnavanja računa i toga tko je kome što dužan, on unese u taj dokument.

 

S ovim drugim se apsolutno slažem s tim da je moj otac, s ciljem da se to sve što prije i jednostavnije riješi pristao i dati tih 16.000,00 kuna samo da se to poglavlje jednom zatvori i da više nema problema s njima.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija