Jump to content

Porez na nekretninu u potkrovlju.


Luzer

Preporučene objave

Molim nekoga, ako zna, da mi pokuša odgovoriti na pitanje.

 

Kupio sam stan u potkrovlju koji nije etažiran ali je manje-više uredno proveden u zemljišnim knjigama, odnosno upisan sam kao suvlasnik 1/8 zgrade od 709m2, gdje mi pripada jedini stan u potkrovlju.

E sad, prilikom prijave poreznoj za kupnju stana tražili su me da im napišem kvadraturu. Stan je cca 70m2 ali se nalazi u potkrovlju, a ja sam u poreznoj prijavi i tako napisao "stan u potkrovlju od cca 70m2".

 

Stiglo mi je porezno riješenje u kojem, obzirom da mi je prva nekretnina, nemoram platiti porez za 50m2 stana, ali moram platiti za preostalih 20m2 u punoj cijeni.

 

Moje pitanje je da li imam osnovu za žalbu i da li da to radim?

Obzirom da je stan u potkrovlju i ima dijelomično kosi krov po meni se koeficijent kvadrature smanjuje (nisam siguran da li se cijela kvadratura stana množi sa 0,75 ili samo dio koji je ispod 2m visine).

 

S druge strane 1/8 zgrade je 88,6m2 pa sam možda sa tih 70m2 i dobro prošao????

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Obračun NKP potkrovlja se obračunava tako da ako je najviša stambena visina do 2m, po koef. 0.75. Ako je najviša stambena visina iznad 2 m, po koef. 1. Dakle, gleda se najviši dio stambene visine dijela potkrovlja za obračun NKP cijelog potkrovlja. Ili pojednostavljeno ako vam je najviši dio stropa do 2m, ukupna NKP bi vam bila oko 66m2, a ako je viši, ovih cca 88m2.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Evo imate ovdje pravilnik za izračun površina, i tablicu:

 

(Microsoft Word - Na\350in odre\360ivanja koeficijenata - 2014. - ver 1.02.docx)

 

Visina veća od 2,4 m - koef 1

2-2,4 m koef 0,9

1-2 m koef 0,75

0,3-1 m koef 0,3

 

 

Moj savjet bi bio da pažljivo pročitate pravilnik, pa sami izračunate površine sa koeficjentima. Ako ispadne znatno manja obračunska površina, onda možda ima smisla žaliti se.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani Felixx. Naveli ste PRIJEDLOG sudskih vještaka za obračun korisnih površina i korisnih vrijednosti površina, koji usput nije ni točan. Točan je i važeći Pravilnik o metodama procjene vrijednosti nekretnina (i njegovim Prilozima) koji je dio Zakona o procjeni nekretnina (NN 78/2015), a u kojem su koeficijenti slijedeći:

0,3-1,5 koef.0,3

1,5-2,2 koef.0,75

2,2-2,6 koef.0,9

2,6-5 koef. 1

 

No, ono što je najbitnije u tome pravilniku je odredba da se prema ovim koef. izračunavaju površine samostalnih uporabnih cjelina zgrade, a sve ostalo normom HRN ISO 9836.

 

Kako se ovdje radi o suvlasnišvu, ne i samostalnoj uporabnoj cjelini (etažnom vlasništvu), vrijede odredbe HRN ISO 9836 koje određuju ono što je navedeno u postu #2.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Naveli ste PRIJEDLOG sudskih vještaka za obračun korisnih površina i korisnih vrijednosti površina, koji usput nije ni točan. Točan je i važeći Pravilnik o metodama procjene vrijednosti nekretnina (i njegovim Prilozima) koji je dio Zakona o procjeni nekretnina (NN 78/2015),

 

Evo, nije mi vrag dao mira pa pogledah tri etažna elaborata koje imam a izdani su za nekretnine koje sam bio izgradio. Napravljeni 1999., 2003. i 2007. Svi imaju uređena potkrovlja i ove koeficjente koje sam naveo. Stoga, ako je to bio neki prijedlog priikom definiranja pravilnika 2015. nije nastao 2014. nego se valjda primjenjivao i prije.

 

A u tim stalnim promjenama više se nitko ne bi snašao... :bang:

 

No, ono što je najbitnije u tome pravilniku je odredba da se prema ovim koef. izračunavaju površine samostalnih uporabnih cjelina zgrade, a sve ostalo normom HRN ISO 9836.

 

Kako se ovdje radi o suvlasnišvu, ne i samostalnoj uporabnoj cjelini (etažnom vlasništvu), vrijede odredbe HRN ISO 9836 koje određuju ono što je navedeno u postu #2.

 

Ako je tako ovo nisam znao. Hvala za info. Budem to proučio.

 

Iako moram priznati da mi je totalno zbunjujuće da bi se primjenjivala dva različita načina obračuna površina nekretnina, ovisna jedino o načinu kako je definirano (su)vlasništvo.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala Vam na odgovorima.

Ako sam dobro shvatio trebam izmjeriti površine u stanu koje su niže od 2,6m zbog kosine i pomnožiti ih sa pripadajućim koeficijentima kako bih dobio odgovarajući NKP.

 

Moj stan je u potkrovlju sa kosim krovom, a iznad mene nema ničeg osim kosog krova ali većinu stana imam sa ravnim stropom koji je postavljen na nekih standardnih 2,4m visine.

Da li to znači da visinu mojeg stambenog prostora računam do mojeg ravnog dijela stropa ili do same kosine krova?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Evo, nije mi vrag dao mira pa pogledah tri etažna elaborata koje imam a izdani su za nekretnine koje sam bio izgradio. Napravljeni 1999., 2003. i 2007. Svi imaju uređena potkrovlja i ove koeficjente koje sam naveo.

 

Malo mi je teško za povjerovati da je netko bio ispred svog vremena jer mu je za te koef. trebala :gatara:. Naime...

 

Stoga, ako je to bio neki prijedlog priikom definiranja pravilnika 2015. nije nastao 2014. nego se valjda primjenjivao i prije.

 

...pravilnik nije postojao. Sam prijedlog Naputka za utvrđivanje određenog suvasničkog dijela (Krtelić 2007) koji je prethodio navedeom Prijedlogu sudskih vještaka iz 2014, je također bio samo prijedlog. Tek Prijedlog sudskih vještaka iz 2015 sa ispravljenim koef. je uvršten kao prilog u Pravilnik o metodama procjene vrijednosti nekretnina. Stoga je NKP stambenog potkrovlja računat prema HRN U.C2.100 na način da je u obračun ulazio sav onaj dio kosine viši od 1.5m, do prihvačanja norme HRN ISO 9836 (2002).

 

Istina je da su prije, ali i pojavom raznih pravilnika, posebno nakon 2010 koji nisu striktno povezani i pokrivali ovu problematiku, vještaci i arh. vrludali u primjeni koef., no to nisu bili navedeni koef., niti u službenoj primjeni.

 

A u tim stalnim promjenama više se nitko ne bi snašao... :bang:

 

Treba samo :cita:

 

 

Da li to znači da visinu mojeg stambenog prostora računam do mojeg ravnog dijela stropa ili do same kosine krova?

 

Odredite gdje vam je na kosini 2m. Svu površinu koja je iznad 2m, računajte sa koef.1. Sve ispod sa 0.75 i zbrojite.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija