Jump to content

Kleveta ili nije?


brela

Preporučene objave

Ivan ima 60 g, dođe kod svojih prijatelja Mate, Ante i Pajde, priča im kako ga boli savjest zbog nekih stvari iz prošlosti npr : kad sam imao 20 g, pipkao sam par žena tamo gdje nisam smio po mraku na javnim mjestima, uzimao sam susjedu novaca iz đepa dok je spavao..dakle, ispovijeda im se za stvari koje su ustvari kaznena djela ali dodaje da ni jedna od svih "loši stvari" koje je počinio nije nikada bila prijavljivan niti procesuirana pa, naravno, niti je sudski vođena. Drugim riječima, nigdje ne postoji pisani trag, sama mu je savjest trag. Par godina kasnije, iz nekog razloga, ovo se društvo raspada a još kasnije, Ivan je umro da bi njegov sin, Vinko, poćeo ćuti od okoline da je njegov pokojni otac radio one loše stvari i saznaje da su izvor Mate, Ante i Pajdo. Ode Vinko do Mate, njemu taj kaže " nisam lagao, to nam je sam tvoj otac govorio, imam svjedoke i pitaj Antu i Pajdu. Ta dvojica potvrđuje što je Mate razglasio okolo.. Sad me zanima s obzirom da iza pokojnika nema pisanog traga za neka kaznena ili loša djela, može li Vinko tužiti onu trojicu za klevetu, osramočenje..ne znam, što se u tim okolnostima da raditi?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

.. Sad me zanima s obzirom da iza pokojnika nema pisanog traga za neka kaznena ili loša djela, može li Vinko tužiti onu trojicu za klevetu, osramočenje

 

Da bi djelo bilo kleveta, počinitelj bi morao iznositi neistinu znajući da je to neistina.

U ovom slučaju bi se radilo o sramoćenju (čl. 148. KZ).

https://www.zakon.hr/z/98/Kazneni-zakon

 

Ali obratite pozornost na stavak (3):

Nema kaznenog djela ako počinitelj dokaže da je postojao ozbiljan razlog zašto je povjerovao u istinitost te tvrdnje koju iznosi.

U takvim okolnostima, vaša tužba bi bila protiv tri osobe koje bi svjedočile da im je to vaš otac uistinu rekao, a vi zapravo ne možete dokazati da im vaš otac to nije rekao. Čak je nebitno je li vaš otac to stvarno počinio.

 

...ne znam, što se u tim okolnostima da raditi?

 

Moj savjet bi bio da dotičnima uputite dopis koji ćete nasloviti 'Opomena pred tužbu'.

U dopisu ih zamolite da više ne šire te priče, u protivnom ćete ih tužiti po čl. 148. Kaznenog zakona.

U dopisu citirajte čl. 148. (ali samo stavak (1) i (2) , i članak 150. KZ.

Mnogi se uistinu zapanje kada vide da to stvarno piše u zakonu, i da bi (bar teoretski) mogli biti tuženi. To bi trebalo biti dovoljno da ubuduće pripaze što govore.

 

 

'Nepravni' savjet.

Ovakve priče najbolje je 'demontirati' , tj. razvodniti nekom šaljivom dosjetkom.

 

Kad vam netko kaže da je pokojni otac drpao ženske, recite da je i Donald Trump priznao da je 'vatao' ženske za međunožje, pa je eto sada predsjednik. I da koga uopće briga što je bilo prije 50 godina, kad je otac bio teenager, a vremena poznata kao 'lude sedamdesete'.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Da, vi ste u pravu(samo se navodi da je tada imao 20 g a ne teenager.

 

I navodno dirao nepoznate žene dakle, ne uz njihov pristanak!

I da nešto pitam, s pravne strane, ako glasine širi samo jedna osoba tj nema drugih svjedoka, da li bi situacija tada bila drugačija?

uređeno: od zamagljeno
zaboravio sam još nešto
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Da, vi ste u pravu(samo se navodi da je tada imao 20 g a ne teenager).

 

Jel imao 19 godina i 11 mjeseci, ili 20 punih i jedan mjesec?

 

I navodno dirao nepoznate žene dakle, ne uz njihov pristanak!

 

Aaa, znači zato nije postao predsjednik USA?

 

(malo se šalim, ali to su odgovori koje treba davati kad vas netko počne takvim stvarima provocirati...)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Radi zaštite časti umrle osobe gonjenje se poduzima privatnom tužbom bračnog dru-ga, djece, roditelja, posvojenika, braće i sestara umrle osobe. Smatra se da umrli ima

čast koja se održava preko rodbine. Fizički mrtav nije isto što i duhovno mrtav. Njego-va čast traje u vremenu kao neki stečeni ugled bez obzira na ugašeni osobni osjećaj

vrijednosti.

 

malo opširnije:

 

http://klinika.pravo.unizg.hr/content/kaznena-djela-protiv-ugleda-i-casti

 

Prvo, ja se zahvaljujem na odgovoru. Drugo, znači, s pravne strane, mogu ljudi bilo da se radi o jednoj osobi bilo da se radi o čitavom selu govoriti o mrtvom čovjeku što žele!
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija