Jump to content

Potraživanje dijela stana


RAU

Preporučene objave

Poštovani,

dok su roditelji bili živi, nisu imali novaca za otkup stana. Na njihov nagovor plaćam učešče i 5-6 rata na tatino ime, gdje on nakon toga ugovorom prepisuje stan na mene uz obavezu plaćanja rata ... od ukupno 336 do danas sam platila 229.

Nakon smrti roditelja, javlja se moja sestra i do danas se sudimo, jer želi dio stana iako postoji i druga imovina, ali ona baš želi dio stana. Napominjem da se i njoj nudio otkup ali je ona odbila jer otkupljuje svoj pa nema novaca.

Ovim putem Vas molim (hitno mi je potreban savjet) da mi kažete kakva su njena prava?

uređeno: od RAU
pisana greška
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani,

dok su roditelji bili živi, nisu imali novaca za otkup stana. Na njihov nagovor plaćam učešče i 5-6 rata na tatino ime, gdje on nakon toga ugovorom prepisuje stan na mene uz obavezu plaćanja rata ... od ukupno 336 do danas sam platila 229.

Nakon smrti roditelja, javlja se moja sestra i do danas se sudimo, jer želi dio stana iako postoji i druga imovina, ali ona baš želi dio stana. Napominjem da se i njoj nudio otkup ali je ona odbila jer otkupljuje svoj pa nema novaca.

Ovim putem Vas molim (hitno mi je potreban savjet) da mi kažete kakva su njena prava?

 

da li si sa ocem napravio ugovor o zajmu .

ili je otac na darovnom ugovoru upisao obvezu plaćanja rata za otkup stana . dali možeš dokazati da si platio učešče i rate za otkup stana. priznanica oca da si plaćao.

 

trebao si kao platca navest sebe u korist oca.

 

ako postoji druga imovina (odgovarajuće vrijednosti) nema povrede nužnog djela.

 

stan si dobio darovnim ugovorom.

koristi uslugu odvjetnik pa nek se sestra inati.

ako je moguće dogovori plaćanje troškova nakon postupka.

ako darovanjem stana nije povređen nužni dio izgubit će spor. strana koja izgubi spor dužna je drugoj strani nadoknaditi nužne troškove (ali troškove moraš tražiti).

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala vam na brzom odgovoru. Sve uplatnice glase na moje ime i nitko ne osporava ni učešče ni onih 6 rata koje su plaćene na tatino ime. Međutim, ja za taj stan imam vlasnički list još od 2001.g. a na sudu ga uzimaju u obzir. procijenili su vrijednost stana i svu ostalu umovinu. Interesira me u kojem postotku mora biti ta ostala imovina da bi zadovoljila zakonsko pravo moje sestre????

 

U darovnom ugovoru je napisano da preuzimam otkup stana i da preuzimam brigu o njemu, što sam i činila za njegova života.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

 

U darovnom ugovoru je napisano da preuzimam otkup stana i da preuzimam brigu o njemu, što sam i činila za njegova života.

darovni ugovor je u biti ugovor o doživotnom uzdržavanju. stan nisi dobio nego si ga kupio.

ne vidim razlog za procijenu vrijednosti stana. stan si u biti kupio bilo bi poželjno koristiti usluge stručne osobe.

traži uračunavanje uplata u vrijednost stana i troškove za dosmrtno uzdržavanje roditelja.

ako osjetiš da sud može usvojiti tužbeni zahtjev traži isplatu djela stana(uvečano za zakonski kamate) i isplatu naknade za brigu o roditeljima (sa zakonskim kamatama).

 

navedeno nebi bilo loše navesti u očitovanju upućeno sudu ili na raspravi i tražit da se upiše u zapisnik.

 

kao nasljednik imaš pravo na dio imovine koji je ostao iza roditelja.

 

stanarsko pravo nije nasljedno.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 8 mjeseci kasnije...

Danas je bilo ročište. Odvjetnik je donio sve uplatnice o plaćanju rata stana, donio je vlastnički list ( kojega imam od 2001.g.) na kojemu je pri dnu napisano " temeljem Ugovora o kupoprodaju stana ... upisuje se pravo zaloga u iznosu od 100.000 i nešto tisuća kuna"( ne mogu napisati točan iznos)  a sutkinja je rekla da to ne piše u Ugovoru.

Napominjem da sam do sada od ukupno 336 rata uplatila 238 rata.

Imam i IZJAVU svog pokojnog oca, ovjerenu kod javnog bilježnika, gdje se sve to potvrđuje što je napravio prije smrti a umro je 2006.g.

Još jednom Vas molim za pomoć jer osjećam da bi mogla ostat izigrana

LP

 

Moram još napomenuti da se sada osporavaju sve uplaćene uplate, sve se osporava od učešča do zanje rate

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 9 sati , RAU je napisao:

Danas je bilo ročište. Odvjetnik je donio sve uplatnice o plaćanju rata stana, donio je vlastnički list ( kojega imam od 2001.g.) na kojemu je pri dnu napisano " temeljem Ugovora o kupoprodaju stana ... upisuje se pravo zaloga u iznosu od 100.000 i nešto tisuća kuna"( ne mogu napisati točan iznos) 

Znači da je zemljišnoknjižni odjel suda taj ugovor kvalificirao kao kupoprodajni.

 

 

prije 9 sati , RAU je napisao:

a sutkinja je rekla da to ne piše u Ugovoru.

Želi li sutkinja osporavati da je ugovor u stvari kupoprodajni, kako ga je definirao Z.K. odjel suda?

prije 9 sati , RAU je napisao:

Napominjem da sam do sada od ukupno 336 rata uplatila 238 rata.

Imam i IZJAVU svog pokojnog oca, ovjerenu kod javnog bilježnika, gdje se sve to potvrđuje što je napravio prije smrti a umro je 2006.g.

Očito ste napravili neki ugovor sa ocem u kojem piše 'darovni' - ali uz uvjet da stan otkupite. Vi ste dakle dobili stan 's teretom' .  Uz to taj ugovor ima i elemente ugovora o uzdržavanju ako se spominje i briga o ocu (kako je spomenuo kolega bovu). Na gruntovnici su ga tretirali kao kupoprodajni.

Vaša greška je što tada kada ste taj ugovor sastavljali niste potražili kvalitetan pravni savjet.

Vi biste trebali tražiti da se definira kakav taj ugovor tretira ili kao kupoprodajni (preuzimanje stana i duga) ili kao ugovor o doživotnom uzdržavanju.

U bilo kojoj od ovih varijanti, ne vidim da vaša sestra baš ima jake argumente.

Čak i ako bi se ugovor tretirao kao darovni ugovor (za vas najgora varijanta) , sestra može potraživati tek pola od onoga što bi naslijedila, dakle četvrtinu stana. A to je opet upitno, ako se može namiriti iz drge naslijeđene imovine. Pritom sestri ostaje da s vama podjeli ove rate koje ste platili, i da vi postavite pitanje naknade ta uzdržavanje oca. 

U ovakvim sporovima, ne smijete se samo braniti, nego tužitelja postaviti u situaciju da i on može izgubiti.

 

prije 9 sati , RAU je napisao:

Moram još napomenuti da se sada osporavaju sve uplaćene uplate, sve se osporava od učešča do zanje rate

Na temelju čega to 'oni' osporavaju?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, RAU je napisao:

Danas je bilo ročište. Odvjetnik je donio sve uplatnice o plaćanju rata stana, donio je vlastnički list ( kojega imam od 2001.g.) na kojemu je pri dnu napisano " temeljem Ugovora o kupoprodaju stana ... upisuje se pravo zaloga u iznosu od 100.000 i nešto tisuća kuna"( ne mogu napisati točan iznos)  

u čiju korist je upisano pravo zaloga u iznosu od ?

dali je sestri povređen nužni dio pri nasljeđivanju.

šta se ne pozoveš na činjenicu da si uzdržavao roditelje, brinui se o njima a zauzvrat dobio stan,  što darovni ugovor s nametom čini ugovor o doživotnom uzdržavanju. nasljednici nemaju nikakva prava na stan.

ti možeš potraživati nužni dio ako ti je povređen.

http://www.iusinfo.hr/DailyContent/Topical.aspx?id=11914

uređeno: od bovu
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija