Jump to content

Ovrha na nekretnini pod hipotekom banke zbog poreznog duga


flesh

Preporučene objave

Jučer je na vratima stana pozvonio čovjek i molio da ga pustim u stan da ga razgleda jer je zainteresiran za kupnju istog na javnoj dražbi. Pokazao mi je preslik oglasa za javnu dražbu mog stana (51,27 m2) s ročištem 08. 05. 2017. godine u 9 sati u Općinskom sudu u Zagrebu i procijenjenom vrijednosti od 341.817,60 kn.

Po broju predmeta pronašao sam na internetu oglas i po broju predmeta zaključio da je to ovrha zbog neplaćenog poreza na promet nekretnina (tj. tog istog stana) jer je prije par godina Porezna uprava upisala hipoteku iza banke.

Porez na promet nekretnina nisam platio jer je to moja prva i jedina nekretnina, ali Porezna uprava nije priznala vrijednost Kupoprodajnog ugovora za kupnju stana (banka mi je odobrila i isplatila prodavatelju protuvrijednost od 69.000 eura prema službenoj procijeni ovlaštene tvrtke za procijenu nekretnina) i procijenila na osnovu mišljenja službenika porezne na iznos veći od 600.000 kn.

Osporavajući procijenu Porezne uprave, prošao je navodni rok za oslobađanje poreza na prvu nekretninu i mene su teretili s 30.000 kn poreza + kamate.

Svi moji zahtijevi za ponovnu procijenu i oslobađanje od obaveze plaćanja poreza na promet nekretnina, su odbačeni od više tjela PU.

Zvog svoje bolesti te bolesnih roditelja koji žive sami u Dalmaciji, kao nezaposleni branitelj, češće izbivam iz stana u Zagrebu i nisam primio ni jednu obavijest o Ovrsi osim one iz 2014. o upisu PU u ZK zbog duga.

Trenutno banci koja ima hipoteku, dugujem s kamatama skoro 700.000 kn. Porezna uprava prodajom neće uprihoditi ni 1 kn.

Molio bih savjet, da li mogu tražiti odgodu ovrhe zbog :

- pokušaja nagodbe s Poreznom upravom,

- neuredne dostave pismena,

- preniske procijene nekretnine i moguće štete zbog prodaje ispod realne vrijednosti,

- ili nečega s čim bi bar djelomično spasio situaciju.

 

Zahvaljujem unaprijed !

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

- ili nečega s čim bi bar djelomično spasio situaciju.

 

Zahvaljujem unaprijed !

 

ako si vlasnik stana (bez obzira na hipoteku) mislom da je jedina mogućnost upisati pravo plodouživanja za članove obitelj (djeca supruga).

 

 

porez si trebao platiti pa voditi spor. dug je narastao za 10% za svaku godinu od utvrđivanja porezne obveze (donošenja rješenje).

 

kod prijave stjecanja nekretnine (porezne obveze ) trebao si odmah tražiti porezno oslobođenje.

ako ga nisi tražio neće ti ga dati.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala na odgovorima.

Niste mi odgovorili da li mogu tražiti odgodu ovrhe zbog :

- pokušaja nagodbe (plaćanje na rate) s Poreznom upravom,

- neuredne dostave pismena,

- preniske procijene nekretnine i moguće štete zbog prodaje ispod realne vrijednosti, te da li mogu barem tražiti novu procijenu da se stan barem prodaje po pravoj vrijednosti ?

 

Hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Trenutno banci koja ima hipoteku, dugujem s kamatama skoro 700.000 kn. Porezna uprava prodajom neće uprihoditi ni 1 kn.

Molio bih savjet, da li mogu tražiti odgodu ovrhe zbog :

- pokušaja nagodbe s Poreznom upravom,

- neuredne dostave pismena,

- preniske procijene nekretnine i moguće štete zbog prodaje ispod realne vrijednosti,

- ili nečega s čim bi bar djelomično spasio situaciju.

 

 

A jeste li razgovarali sa bankom?

Naime, ako je banka upisala teret prije porezne, valjda se i njih treba nešto pitati.

Jeste li redovito otplaćivali kredit?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ujutro ću otići

u Općinski Sud (obaviti uvid u spis),

u Poreznu Upravu (pokušati dogovoriti obročnu otplatu),

u Banku (pitati ih za savjet).

Kredit sam uredno vraćao 6 godina (vratio više od 30.000 eura) a zadnjih 3 godine, zbog stečaja tvrtke u kojoj sam radio, ne plaćam rate redovito.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

možete tražiti odgodu ovrhe ako do sada niste znali za ovrhu niti mogli sudjelovati u njoj, zbog dogovora s PU i slično, sudovi obično odobravaju takve prijedloge za odgodu s obzirom da nisu prerevni u prodavanju jedinih nekretnina u kojima netko živi. pokušajte, nemate što izgubiti. Na broj spisa pošaljite prijedlog za odgodu ovrhe (kad već idete na PU, zamolite ih da se suglase s prijedlogom za odgodu, pisano).

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija