Jump to content

Specifičan poslovni model


LordSpirit

Preporučene objave

Poštovani,

 

Imam u planu otvoriti coworking poslovni prostoru obliku mehaničarske radione.

Tu bi malo spretniji pojedinci mogli doći i dignuti na dizalicu auto i sami si promijeniti ulje i sl sitne popravke prije tehničkog, imali bi dostupno sve alate i strojeve kao kod mehaničara ali ako nije potrebno platili bi manje nego mehaničara.

 

Ja i zaposlena osoba bi im ne bi pomagali osim ako ne bi zasebno sklopili i ugovor o usluzi tipa 50kn/h.

Nemam cilj zarađivati na crno nit mi se bavi automehanikom iskreno niti Je neka muljaža, ali ovo mi zvuči cool poslovni model koj npr. postoji u Njemačkoj

 

Imam dosta pravnih pitanja i molim Vas za savjete jer je dosta kompleksno, pogotovo kod nas, čitajući forum nema ničeg sličnog, a vidim da ovdje zaista ima ljudi koji znaju znanje.

 

1. Osobno sam mislio otvoriti doo ali prijatelj je predložio udrugu?

To sa udrugom mi zvuči neprofesionalno ali molim za otvoreni savjet

 

2. Kako bi ja zapravo naplaćivao uslugu? Ugovor o najmu za sat vremena?

Pretpostavljam da će biti onih koji će i susjedu i sl popravljati aute pa ću im možda

iznajmiti na XY sati koje si rasporede tijekom mjeseca, ili jedan dan u mjesecu.

 

3. Zaštita na radu? Ja želim postaviti i omogućiti siguran rad svim zakonom propisanim sredstvima i uvjetima i dodatno. Kako da se zaštitim da me netko neće tužiti da se ozlijedio? Ja sam mislio neki interni pravilnik, koji osim svojih pravila se poziva i na zakon o sigurnosti na radu, te pri potpisu najma korisnik je potvrdio da je pročitao zakon sigurnosti na radnom mjestu, interni pravilnik te će se pridržavati svega.

Primjer ako pukne dizalica i zgnječi mu ruku sam bi trebao biti odgovoran jer je digao auto od 3 tone na dizalicu deklariranu na 2, a ako je auto doista bio 2 tone neka odgovara proizvođač ili dobavljač jer strojevi će biti novi. Za takve probleme bi stavio i radni dio pod videonadzor.

 

4. Osoba koja će biti zadužena da radi tamo i da se alati ne kradu i sl. mora imati isto položenu sigurnost na radu i edukacije što nije nikakav problem. Treba li još nešto?

 

Vidite li još mogućih problema i imate pravnih savjeta?

 

Zaista, ne radi se o muljaži, ne želim popravljati automobile ali kao izbjegavati, zapravo ne znam ni sam što bi mogao izbjeći ali čitam iskustva i znam da su pojedini inspektori intelektualno zakinut te jedva čekaju nove poslovne modele koji nisu striktno propisani pa da mlate svoju volju i kazne.

 

Želim da sve bude po propisu, da to bude ugodno okruženje i da imam elemente za obraniti se kada se nekom ne sviđa poslovni model ili ga ne razumije.

 

Nisam htio pretjerano dužiti ali ako nešto nije jasno u modelu slobodno pitajte.

 

Unaprijed vam se zahvaljujem

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

1.

 

 

https://www.zakon.hr/z/64/Zakon-o-udrugama

 

 

Pojam udruge

 

 

Članak 4.

 

 

Udruga u smislu ovog Zakona je svaki oblik slobodnog i dobrovoljnog udruživanja više fizičkih, odnosno pravnih osoba koje se, radi zaštite njihovih probitaka ili zauzimanja za zaštitu ljudskih prava i sloboda, zaštitu okoliša i prirode i održivi razvoj, te za humanitarna, socijalna, kulturna, odgojno-obrazovna, znanstvena, sportska, zdravstvena, tehnička, informacijska, strukovna ili druga uvjerenja i ciljeve koji nisu u suprotnosti s Ustavom i zakonom, a bez namjere stjecanja dobiti ili drugih gospodarski procjenjivih koristi, podvrgavaju pravilima koja uređuju ustroj i djelovanje toga oblika udruživanja.

 

 

znaci, ako vam profit nije cilj! onda udruga!

 

 

ako pak mislite raditi s namjerom da zaradite, onda doo ili jdoo

 

 

 

 

 

 

2.

clanstvom u udruzi, tj clanarinom! ako se radi o udruzi..

 

 

ako je pak pravna osoba onda imate milijun nacina "naplate"...

 

 

3.

 

 

 

 

http://www.konto-obad.hr/Content/hr/novost.aspx?catID=3&articleID=55

 

 

 

 

 

 

 

 

nisu to maleni novci za opremiti,

samim time morati ce te raditi kao pravna osoba u smislu ostvarivanja dobiti

sto vam donosi dodatne troskove

 

 

a na kraju kad se sve zbroji i oduzme

 

 

postati ce te automehanicarska radionica koja ce imati manji profit od prave radionice...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala na brzom odgovoru.

 

1. Znam pojmove što je udruga i što je doo, jasno mi je da mogu i jedno i drugo, ali htio sam pitati postoji li pravni razlog zašto bi ovom modelu bolje pristajala udruga, možda neka "caka" i sl. Inače ostajem pri doo.

 

2. Od tih "miljun" ja znam jedan, a to je ugovor o najmu. Jel postoji neki bolji model koji predlažete? Želim najbolje zaštiti sebe od odgovornosti, opremu od krađe ili naplatiti se ako ju netko uništi zbog korištenja protivno uputama i uz to legalno se naplatiti.

 

3. Ok hvala na linku. Dalnji saveti dobrodošli.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

definitivno ne udruga, jer je bio (sad ne mogu naći gdje) nekakav propis gdje se gospodarska djelatnost udruge koja prelazi iznos od 70.000,00 kn mora izdvojiti u trgovačko društvo, pa bi do toga ionako došlo.

 

to bi bio zakup, ne najam. ili članarina, i dalje ostaje kao mogućnost. samo, što će biti s onima koji će svoju uslugu naplaćivati na crno?

 

Zaštita na radu je posebna briga, osobe koje se služe radionicom trebale bi biti po ovlaštenoj ustanovi, biti osposobljene za rad na siguran način, ako im dopustite da se služe opremom radionice, a znate da nisu osposobljene, vi odgovarate u svakom slučaju. Raspitajte se kod ovlaštene ustanove je li sa stajališta zaštite na radu vaš poslovni model uopće moguć.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ruby hvala puno na odgovoru.

 

Ok udruga je bio samo brainstorm. Doo je definitivno.

 

Ja iznajmljujem prostor s alatom i strojevima, a tko će šta raditi unutra ne vidim kako je moj problem, no opet zato sam tu da pitam Vas. Možda će netko iznajmiti i imati party unutra i ne dirati alat? Povući ću paralelu sa rent a car kućom. Ona iznajmi auto na mjesec dana, a hoće li on na crno voziti taxi, imati ga parkiranog doma ili nešto treće je njegov problem?

 

Mogu ja u ugovoru o zakupu staviti klauzulu da potpisom potvrđuju da su po ovlaštenoj ustnaovi osposobljeni za rad? Ako netko želi potpisati to i pritom slagati jesam li ja odgovoran?

 

I Bauhaus iznajmljuje alate svakome, sumnjam da provjeravaju jesu li osposobljeni i da Bauhaus odgovara ako si netko njihovom bušilicom prošarafi ruku?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala Vam na savjetima.

Istina je, da, da je ovo u mom prostoru. Ja ću zaista nastojati napraviti i više nego što zakon nalaže, napraviti sve "idiot proof", svuda staviti upute, angažirati nekoga da nadgleda i izbjegava potencijalno opasne situacije i naravno pravno se ograditi koliko je moguće i nadati se najboljem. Ljudi su uvijek u stanju napraviti glupost, sami najbolje znate :) ali treba imati malo i vjere jer inače pola stvari ne bi postojalo :D

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija