Jump to content

Moralna dilema


Ruby_Danderfluff

Preporučene objave

U svom profesionalnom djelovanju često nailazim na informacije: neke sama iskopam, neke doplivaju do mene, a neke kao zatvoreni krug indicija upućuju na to da barem postoji osnovana sumnja da je počinjeno kazneno djelo. U konkretnom slučaju koji opisujem, informacije do kojih sam došla su javno dostupne i nisam ih obvezna štititi kao profesionalnu tajnu.

 

Nedavno sam slušala jednog studenta, predsjednika jedne studentske organizacije, kako izlaže stavke godišnjeg proračuna te organizacije, iz kojega proizlazi da polovica proračuna odlazi na funkcioniranje organizacije, i to "službena putovanja" i "vanjsku pravnu pomoć kod sastavljanja dokumentacije" i slično (radi se o iznosu većem od 550.000 kn godišnje).

 

To me zaintrigiralo, iako samo po sebi nije kazneno djelo, pa sam otišla na FB profil tog studenta, koji je javno dostupan. Na njemu piše da je on, između ostalog, vlasnik tvrtke koja se bavi tehničkim rješenjima izvedbenih umjetnosti - ime te tvrtke ne postoji u sudskom registru i nije registrirano kao obrt, ali se taj student u registru udruga navodi kao predsjednik udruge koja se bavi upravo promocijom takvih tehničkih rješenja u izvedbenim umjetnostima. S obzirom da se radi o prilično skupim tehničkim rješenjima (i da se ta "tvrtka" na svom FB-profilu reklamira da je pružala usluge u velikim i razvikani scenskim projektima velike vrijednosti, zaključujem da je ta gospodarska djelatnost registrirana preko udruge kako bi se izbjeglo plaćanje poreza i time oštetio državni proračun. Naravno, dokaza o istome nemam, sve su to javno dostupne informacije koje sam ja samo malo pobliže pogledala i povezala pretpostavkom.

 

(Student je inače i politički aktivan, aktivist je jedne od naših većih političkih stranaka, koja je inače i poznata po tome da iz redova studentskih organizacija regrutira svoje buduće političke kandidate).

 

S obzirom da i mene vežu naši glupi balkanski malograđanski obziri, strah da tom mladiću ne bih prouzročila probleme u životu i slično, kao i zbog činjenice da ne raspolažem nikakvim dokazima o svojim sumnjama, zanima me što biste vi napravili u mom slučaju? Podnijeli kaznenu prijavu pa neka institucije istražuju? Anonimno ili pod vlastitim imenom? Javili se Provjerenom, pa neka ga oni blate? Ili jednostavno cijelu tu priču pomeli pod tepih i zaboravili?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ako prijavljujete neku osobu koja krši ili zloupotrebljava zakone sebi u korist,a na štetu države ili drušva u kojoj živi onda možete "mirno spavati"....pogotovo ako se radi o želji da se živi na visokoj nozi na teret društva....neka sitna kršanja (zbog egzistencijalnih potreba) se možda mogu i tolerirati,ali ako osoba ima pristojan život i traži još više tu nema moralnih dvojbi...to je opčenit stav,nevezan o ovom slučaju....

 

u našem društvu nije pametno da idete sa imenom i prezimenom ako ne želite ili vam to smeta da osoba zna tko ju je prijavio....

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije svega, Ruby, imajte na umu kako i udruge u nas podliježu plaćanju poreza, ali jasno pod određenim pretpostavkama, a koje se, vjerujem, u vašem slučaju nisu ostvarile, jer je stvar gotovo sigurno prošla "ispod radara" Porezne. Što, naravno, ne znači da je to u redu.

 

Osobno smatram pohvalnim vaš stav o tome da čovjeku ne želite nanijeti zlo i da on to radi "u tišini", a da se ne radi o nekim astronomskim iznosima, čak bi i rekao "pustite". No, ovdje, kada se on ovako javno hvali kršenjem zakona, onda ili ne zna da krši zakon ili je toliko bahat i arogantan da zapravo "provocira" da ga netko prijavi, sa takvim stavom "ima li tko jači od mene".

 

Rekao bih da je tu posrijedi miks ovo dvoje. Ne znam točno koliki je novac u pitanju, ali smatram da bi tu prije moglo biti prekršajne odgovornosti, pa bi prijava Poreznoj, po meni, bila bolji izbor. I brži. No, ponavljam, ja nisam u predmetu kao vi, pa je moguće prava adresa i nadležno DO, bilo županijske (veliki iznosi) bilo općinske razine. Problem kod gospodarskog kriminaliteta leži u tome, što neophodno iziskuje vještačenje (a to traje), a realno, i vrlo mali broj ljudi unutar sustava je dovoljno educiran da prepoznaje njegove pojavne oblike.

 

Glede načina prijave, problem s tzv. anonimkama, je u tome, što nećete imati povratne informacije o predmetu, jer ako se pojavite sa pitanjem o stanju tog predmeta, "otkrit" ćete se. S druge strane, ako "stanete" iza prijave imenom i prezimenom, izlažete se neugodnostima koje će to donijeti sa sobom, od raznoraznih "sugestija i uvjeravanja", pogotovo kada uzmemo u obzir i politički aspekt priče. Još ako je manja sredina u pitanju, tu može biti svega. Iako Osijek (zbog profila) i nije baš mala sredina, ipak nije ni velika (bez zamjere, ja dolazim iz još manje).

 

Tako da se zapravo sve svodi na to što sama želite i jeste li spremna na ono što slijedi, ako prijavite imenom i prezimenom. Mogu iznijeti svoj stav - ja bih prijavio Poreznoj, a glede načina prijave, zavisi o okolnostima slučaja. Sigurnija opcija po vas je "anonimka".

 

Za medije vam nisam siguran koliko bi oni bili zainteresirani za tu priču, ovako pojedinačno gledajući. Možda da se radi o nekakvom sustavu više ljudi ili velikim iznosima, onda bi bili, a ovako sumnjam. Ima mnogo ljudskih priča koje nisu htjeli (ili smjeli) prikazati. Nažalost, "sloboda" medija ima svoje gabarite u RH.

 

Kršenje zakona danas je očito postalo IN, ali ruku na srce, navrh mi je glave da se ljude koji to rade, prezentira kao neke ultra-sposobne, jer time se u konačnici od ostalih poštenih i časnih ljudi, pravi budale. A vrlo često, čemu smo svjedoci i u recentnim događajima, vidimo kakva je to razina "sposobnosti". I onda se političari čude k'o pura dreku (isprika na rječniku) što ljudi odlaze. Ima jedna izreka - "all that is needed for evil to succeed, is for good men to do nothing", mislim da se može primijeniti na Hrvatsku, počam od završetka Domovinskog rata. Bez zamjere na digresiji, Ruby.

 

I nisam vam baš pomogao, ali ovo je ionako vaša osobna odluka.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ne mogu niti ja procijeniti ima li tu utaje poreza i u kojoj vrijednosti, i konačno, udruge zaista podliježu oporezivanju gospodarske djelatnosti porezom na dobit (njihova prednost u odnosu na druge sudionike tržišne utakmice je u tome što se oporezuje ne cjelokupni njihov prihod, već samo prihod od gospodarske djelatnosti, a ne i članarine, donacije i slično, dok se kod gospodarskih subjekata oporezuje čitav prihod - raspitala sam se u međuvremenu, i naišla na jednu uputu Porezne uprave u odnosu na udruge).

Nije mi niti bitno kako će se taj slučaj dalje razvijati, ne želim sudjelovati u njemu, meni je jedino zaista dosta, kao što G-man kaže, stalno okretati glavu na drugu stranu; ako nema ničega, nema ničega, ali neka se to istraži.

Mislim da je prijava inspekcijama možda zaista najbolji put...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Je li netko koristio ovaj online-obrazac za prijavu poreznog prekršaja? Funkcionira li to?

 

http://www.porezna-uprava.hr/bi/Stranice/Pisite-nam.aspx

 

(pitam zato što sam u nekoliko navrata prijavila neprihvatljiv govor na http://www.dostajemrznje.org i nikad nisam dobila nikakav odgovor - ni da, ni ne)

 

S druge strane, znam da http://www.imamopravoznati.org funkcionira kod nekih državnih tijela (GONG-ova platforma za pravo na pristup informacijama)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Osobno nisam prijavljivao niti znadem ljude koji jesu, ali glede ovog drugog linka kojeg ste dala, mišljenja sam da je to više alat kojim oni prikupljaju informacije, a na temelju kojih prave svoja izvješća, kojim onda urbi et orbi izvještavaju javnost, dajući više sebi na važnosti. Ruku na srce, nemaju ni ovlasti za nešto konkretno, ali kako ste i sama napisala - barem bi dali kakvu povratnu informaciju, pa mislim da barem danas nije problem napraviti čak i neku sistemsku poruku koja bi se automatizmom slala ljudima koji prijavljuju.

 

No, barem ste svjedokom ozbiljnosti takve inicijative. Zato se i vraćam na to da je posrijedi alat u svrsi samih autora. A slobodno me demantiraju.

 

Glede Porezne, mislim da odgovor mora stići, jer se ipak radi o državnome tijelu, plus postoji određeni pisani trag, makar i u virtualnom obliku.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ma slažem se da nemaju, ali s obzirom da sam ostavila kontakt-podatke, barem da mi kažu - naši su pravnici pogledali, i tu se ne može ništa učiniti, ne radi se o neprihvatljivom govoru, ili prijavili smo pa su odbacili kaznenu prijavu i sl.

Legalis je, nažalost, prilično usamljen svjetliji primjer kako se kod nas komunicira na internetu, komentari ispod članaka na online-medijima su najčešće grozomorni.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Legalis je, nažalost, prilično usamljen svjetliji primjer kako se kod nas komunicira na internetu, komentari ispod članaka na online-medijima su najčešće grozomorni.

 

Sve to vam je stvar ljudi "iza" portala. I mi (kolegice i kolege koje su u to vrijeme bili dio ekipe) smo se mukotrpno borili s istim stvarima, pogotovo kad je Legalis bio u povojima i kada nije bilo obvezne registracije, već su ljudi anonimno mogli sudjelovati u rasparavama, pa su i mehanizmi sankcija bili praktički nepostojeći. No, s vremenom smo se izborili da nismo "samo još jedna u nizu portala", koji na svojim forumskim "ratovima" dižu "klikažu", a to im je očito najvažnije. Čak i vijesti tendeciozno uređuju, s agendom dizanja tenzija i provociranja. Da ne spominjem ove "internet-ratnike".

 

I da ne bi bilo zabune, nisam nikakav radikalni puritanac, te podupirem slobodu govora 100%, ali smatram da su njene granice prijeđene kada se počne vrijeđati drugoga. Jer ako bez uvreda ili povisivanja tona ne možeš argumentirano navesti svoje mišljenje - onda ćeš problem naći u ogledalu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija