Jump to content

krađa


silvija0812

Preporučene objave

Ako se to tumači samo kao krađa, onda se policija neće s time zezati, jer se za iznos do 1.000,00 kn kazneni progon poduzima po privatnoj tužbi. Međutim, ako se ovaj potez počinitelja tumači na način i da se radi o neovlaštenom pristupu računalnim podacima, neovlaštenom presretanju računalnih podataka, računalnoj prijevari (što sve to jest, a praksa je neodređena oko toga kako se to kvalificira, po nekim mojim, možda zastarjelim saznanjima), onda mislim da bi se postupak provodio i po službenoj dužnosti, pa mislim da nemate što izgubiti ako prijavite to kazneno djelo.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ok. prijavit ću, ali kako će policija utvrditi tko je to učinio?

 

Ažurirano

 

mojoj prijateljici je prije par godina ukraden novčanik u kojem je bila kartica i pin. Podignuto joj je 2.500 kn i prijavljeno je policiji i nikada se nije otkrilo tko je to počinio, samo lokacija na kojoj je podignut iznos.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

mislim da se ne bi radilo o krađe nego nekom drugom djelu.

Pregledat će kamere i to je to.Ako nema podataka o osobi nema ni privatne ni prijave po službenoj dužnosti.

 

Mislim da policija neće biti od neke pomoći,neće se oni zajxxxxxxx za mojih 500 kn

uređeno: od Matrix
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Kao što kažu Ruby i sivko, vjerojatno se radi o drugim kaznenim djelima za koja se progon pokreće po službenoj dužnosti. Prijaviti policiji u svakom slučaju i to što prije dok se još čuvaju snimke.

 

I nije mi jasan odgovor koji si dala virtalnom za pin. Ako je pojeo karticu, ne može joj se više pristupiti. Ubacila si karticu, ukucala pin i otišla?

 

 

P.S.: Ako bi se i radilo o krađi male materijalne vrijednosti koja se progoni privatnom tužbom, policija bi po prijavi utvrdila podatke počinitelja (ako je to moguće), ali ne bi podnosili kaznenu prijavu, nego bi ti ustupili podatke da počinitelja sama tužiš.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Kao što je Ruby navela, praksa nam je po ovom pitanju malo neujednačena. Ali, osobno smatram i slažem se sa tezom da se radi o tzv. računalnoj prijevari, a što je djelo za koje se progoni ex offo, neovisno o iznosu.

 

Što se otkrivanja počinitelja tiče, tu vam nažalost nema garancije. Prijaviti svakako, to je moja sugestija.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

mislim da svaki bankomat ima "u sebi" ugradjenu kameru koja snima prakticki svakoga tko podize novce...

 

podnesite takodjer prituzbu banci, tj prijavite kradju kartice.

moguce da dobijete i novce natrag...

 

U banci rekli da se to smatra mojom greškom što mi je kartica ostala u bankomatu, a na policiji da je premali iznos da bi to išli istraživati.

Savjetovala sam se i sa jednim odvjetnikom i on mi je također rekao da je to premali iznos i da mi se ništa ne isplati.

Već sam se pomirila da tih 500 kn neću nikada vidjeti. Moglo je biti i gore da mi skine s kartice i više.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

 

Bankomat nema videonadzor uopće, za ne povjerovati

Ako bi policija i htjela to istraživati' date=' oni bi mi ustupili podatke o eventualnom počiniocu, a ja bi to dalje sama morala tužiti, što mi se fakat ne bi nikako isplatilo.[/quote']I na koji način bi onda i mogli tražit počinitelja kad ni slike nema?

Točno,dali bi podatke o počinitelju i ide privatna tužba.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nije potreban nikakav odvjetnik, sama možete podnijeti kaznenu prijavu u pisanom obliku, u kojoj ćete opisati što se desilo i navesti kako postoji osnovana sumnja na počinjenje kaznenog djela računalne prijevare, a počinjenog od strane nepoznatog počinitelja.

 

Dalje je sve na DORH-u.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Posjetitelj
This topic is now closed to further replies.
  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija