Jump to content

oranica


saki_zg

Preporučene objave

Pokušati ću što kraće:

dakle, tamo negdje prije stoljeća 7 moj otac je kupio komad zemlje, konkreno u općini Marija gorica kraj Zaprešića.

Kupoprodajni ugovor imam, no dalje od toga koliko znam nikada nije provedeno.

Prodavač je preminuo, a i njegov naslijednik. Imam i presliku ostavinske rasprave po kojoj se na parcelu trebalo upisati 6 naslijednika od kojih se 2 odreklo vlasništva u korist ostatka.

Tako parcela stoji otkako znam za sebe (a imam 32god :)).

U trenutku kada je bila ostavinska rasprava nakon smrti mog oca nismo pronašli taj kupoprodanji ugovor pa tako nije ni upisano kao naslijeđe (jedini sam naslijednik).

Parcela se i dalje vodi kao oranica, nekada je to bilo vikendaško podrčje no danas tamo uredno ljudi žive, provedene su sve komunalije i ostala čudesa.

 

Koliko sam se uspio raspitati trebao bih skupiti potpise trenutno upisanih da nemaju potraživanja ili što već (tko mi može sastaviti takav dokument?) te s time ić na upis vlasništva.

Treba li ponavljati ostavinsku raspravu?

Koliko procedura može vremenski trajati i okvirno koštati? Što se sve plaća?

 

Parcela je ako se ne varam nekih 1800 m2.

 

Unaprijed hvala na odgovoru.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pokušati ću što kraće:

dakle, tamo negdje prije stoljeća 7 moj otac je kupio komad zemlje, konkreno u općini Marija gorica kraj Zaprešića.

Kupoprodajni ugovor imam, no dalje od toga koliko znam nikada nije provedeno.

Prodavač je preminuo, a i njegov naslijednik. Imam i presliku ostavinske rasprave po kojoj se na parcelu trebalo upisati 6 naslijednika od kojih se 2 odreklo vlasništva u korist ostatka.

Tako parcela stoji otkako znam za sebe (a imam 32god :)).

U trenutku kada je bila ostavinska rasprava nakon smrti mog oca nismo pronašli taj kupoprodanji ugovor pa tako nije ni upisano kao naslijeđe (jedini sam naslijednik).

Parcela se i dalje vodi kao oranica, nekada je to bilo vikendaško podrčje no danas tamo uredno ljudi žive, provedene su sve komunalije i ostala čudesa.

 

Koliko sam se uspio raspitati trebao bih skupiti potpise trenutno upisanih da nemaju potraživanja ili što već (tko mi može sastaviti takav dokument?) te s time ić na upis vlasništva.

Treba li ponavljati ostavinsku raspravu?

Koliko procedura može vremenski trajati i okvirno koštati? Što se sve plaća?

 

Parcela je ako se ne varam nekih 1800 m2.

 

Unaprijed hvala na odgovoru.

 

pokrenut ostavinsku za naknadno pronađenu imovinu.

nakon primitka rješenja o nasljeđivanju protiv upisnih vlasnika pokrenuti tužbu za utvrđivanje prava vlasništva (ili se dogovoriti ali ne sklapati novi ugovor zbog poreza).

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Kupoprodajni ugovor imam, no dalje od toga koliko znam nikada nije provedeno.

 

Pojasnite - našli ste ugovor koji ste zametnuli u trenutku ostavine iza oca?

 

Prodavač je preminuo, a i njegov naslijednik. Imam i presliku ostavinske rasprave po kojoj se na parcelu trebalo upisati 6 naslijednika od kojih se 2 odreklo vlasništva u korist ostatka.

Tako parcela stoji otkako znam za sebe (a imam 32god :)).

 

Koristite li vi tu parcelu?

Je li ograđena, obrađujete li zemlju , kosite? Dolazite redovito?

Imate li tamo kakav objektić, makar šupu?

Koriste li tu česticu drugi ljudi - susjedi, sadašnji vlasnici.. za košnju trave, kao prolaz, bilo što... ?

 

Tko je upisan kao posjednik u katastru?

 

 

Koliko sam se uspio raspitati trebao bih skupiti potpise trenutno upisanih da nemaju potraživanja ili što već (tko mi može sastaviti takav dokument?) te s time ić na upis vlasništva.

 

A koji je stav tih ljudi o tome?

Neki bi mogli jednostavno reći da su to naslijedili prije 20 godina, platili porez i da ih nije briga za vas.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

pokrenut ostavinsku za naknadno pronađenu imovinu.

nakon primitka rješenja o nasljeđivanju protiv upisnih vlasnika pokrenuti tužbu za utvrđivanje prava vlasništva (ili se dogovoriti ali ne sklapati novi ugovor zbog poreza).

 

Ključno je pitanje tko koristi česticu i jesu li ovi nasljednici, sada upisani suvlasnici, spremni surađivati.

Ako oni ne svojataju česticu, može se izravno sa njima to riješiti.

Ali ako je čestica zapuštena, a netko od njih jednostavno kaže da je suvlasnik i da tu i tamo česticu koristi...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 tjedna kasnije...
Pokušati ću što kraće:

dakle, tamo negdje prije stoljeća 7 moj otac je kupio komad zemlje, konkreno u općini Marija gorica kraj Zaprešića.

Kupoprodajni ugovor imam, no dalje od toga koliko znam nikada nije provedeno.

Prodavač je preminuo, a i njegov naslijednik. Imam i presliku ostavinske rasprave po kojoj se na parcelu trebalo upisati 6 naslijednika od kojih se 2 odreklo vlasništva u korist ostatka.

Tako parcela stoji otkako znam za sebe (a imam 32god :)).

U trenutku kada je bila ostavinska rasprava nakon smrti mog oca nismo pronašli taj kupoprodanji ugovor pa tako nije ni upisano kao naslijeđe (jedini sam naslijednik).

Parcela se i dalje vodi kao oranica, nekada je to bilo vikendaško podrčje no danas tamo uredno ljudi žive, provedene su sve komunalije i ostala čudesa.

 

Koliko sam se uspio raspitati trebao bih skupiti potpise trenutno upisanih da nemaju potraživanja ili što već (tko mi može sastaviti takav dokument?) te s time ić na upis vlasništva.

Treba li ponavljati ostavinsku raspravu?

Koliko procedura može vremenski trajati i okvirno koštati? Što se sve plaća?

 

Parcela je ako se ne varam nekih 1800 m2.

 

Unaprijed hvala na odgovoru.

 

Nasljednici su pošteno stupili u posjed i vlasništvo nekretnine i vi tu ne možete ništa.

Jedino što možete je razgovarati s nasljednicima, dobiti njihovu privolu da potpišu tabularnu izjavu (hvala Matrix) gdje se odriču tog dijela k.č. i sve to skupa odnijeti u gruntovnicu. Nakon eventualnog povoljnog ishoda po vas, platiti ćete porez i dati na upis u katastar, JLS...

E, da i za to će morati proći ostavina.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 mjeseci kasnije...

Pozdrav svima. NAžalost bilo je prioritetnijih stvari u životu pa je ovo malo stajalo sa strane. (financije zaustavile bilo kakvo pokretanje ičega).

da odgovorim an postavljena pitanja:

 - u trenutku ostavine nismo imali taj ugovor, kasnije je pronađen.

 - čestica nije ograđena, nema na njoj apsolutno ništa osim raslinja sukladnog 30 godišnjem neobrađivanju.

 - nikoga od nas nije bilo tamo otkako znam za sebe do prije 2 tjedna kada sam otišao upoznati se s čovjekom koji je s mojim roditeljima kupio tamo zemlju i napravio vikendicu.

 - prema izjavi tog susjeda nitko tamo nije dolazio otkako su moji to kupili i jedne godine posadili vrt(gospođa se sa smješkom prisjeća da je bilo dosta kupusa kojeg su pobrali :) ). Čovjek kaže "znaju ovi okolo da je to prodano, nije ti nitko dolazio, a ja sam tu malo čisto da baš šuma ne dođe na moje".

 - planiram od idućeg mjeseca krenuti s raskrčivanjem parcele, ima posla a nemam sredstva da se plati nekome pa će potrajati.

 - prema katastru upisano je 4 suvlasnika, a u zemljoknjižnom odijelu 7. - tko je mjerodavan?

 - od ovih 4 dvoje je tamo, 2 u Sloveniji, a od ovih 7 je jedna gospođa iz Njemačke. - jupi jupi.

 - nekad davno je moja majka planirala srediti te papire i kontaktirala suvlasnike do kojih je mogla doći i rekli su da nema problema da potpišu ako što treba jer znaju da je to prodano.

 

Danas sam nazvao zemljoknjižni odijel u Zaprešiću i dobio informaciju da ne moram ponavljati svoju ostavinu(jer sam jedini naslijednik) već da trebam predati zahtjev za upisom te da će sud odraditi sve dalje. NAvodno izlazi geodet a ako se nitko ne pobuni onda se čestica upisuje na moje ime?

Plaćam li u tom slučaju kakav porez?

 

Pretpostavljam da je alternativa tome da mi navedeni naslijednici potpišu darovni ugovor (ili nešto 3.?) i u tom slučaju platim porez (4%?)  i bok? Opet se postavlja pitanje, da li onda ovih 4 iz katastra ili 7 iz zemljoknjižnog odijela?

 

ima li neko 3. riješenje?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, saki_zg je napisao:

u trenutku ostavine nismo imali taj ugovor, kasnije je pronađen

temeljem ugovora pokrenite pojedinačno ispravni postupak,a u istom prijedlogu priložite i rješenje o nasljeđivanju iza umrlog oca u svrhu dokazivanja pravnog sljedništva između vas i kupca iz ugovora o kupoprodaji.

U prilogu vam je proslijeđena forma prijedloga:

 

 

Prijedlog.pdf

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Odlično, hvala Vam na predlošku.

Zanima me još jedan detalj. Čitao sam po forumu i vidim da se često spominje tabularna izjava u smislu potvrde ispunjenja kupoprodajnog ugovora itd.

Ima li smisla pripremiti kakvu izjavu koju bi potpisali naslijednici do kojih mogu lokalno doći? Pretpostavljam da tabularnu izjavu može dati samo prodavatelj, no možda postoji kakva izjava (imate li slučajno predložak?) koju bi sud uvažio?

Pitam iz razloga što je gospodin s kojim su moji roditleji to nekada kupili u kontaktu s nekima od naslijednika i čak sam ja pred neko vrijeme s nekima razgovarao i rekli su da nema problema da mi potpišu ako će što trebati samo da im donesem. ( druga pretpostavka je da ukoliko se išta takvo i napravi isto mora biti ovjereno kod javnog bilješnika ?)

Unaprijed hvala.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 2 sati , saki_zg je napisao:

Odlično, hvala Vam na predlošku.

Zanima me još jedan detalj. Čitao sam po forumu i vidim da se često spominje tabularna izjava u smislu potvrde ispunjenja kupoprodajnog ugovora itd.

Ima li smisla pripremiti kakvu izjavu koju bi potpisali naslijednici do kojih mogu lokalno doći? Pretpostavljam da tabularnu izjavu može dati samo prodavatelj, no možda postoji kakva izjava (imate li slučajno predložak?) koju bi sud uvažio?

Pitam iz razloga što je gospodin s kojim su moji roditleji to nekada kupili u kontaktu s nekima od naslijednika i čak sam ja pred neko vrijeme s nekima razgovarao i rekli su da nema problema da mi potpišu ako će što trebati samo da im donesem. ( druga pretpostavka je da ukoliko se išta takvo i napravi isto mora biti ovjereno kod javnog bilješnika ?)

Unaprijed hvala.

Ugovor o kupoprodaji gotovo uvijek sadrži tabularnu izjavu, to je obično zadnji članak u ugovoru kojim prodavatelj dozvoljava kupucu da se upise u zemljišne knjige.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, Matrix je napisao:

Budući da je upis dopušten samo protiv osobe koja je u trenutku podnošenja prijedloga upisani vlasnik,to je i više nego jasno da je nužna njegova suglasnost za provedbu upisa pa i za slučaj da isti u kupoprodaji nije nastupio kao prodavatelj.

Imao sam gotovo identičan slučaj , ali sam je bio taj koji je kupio dvije parcele od susjeda. Platio sam porez i tu stao(moj grijeh). Susjed je u međuvremenu preminuo, a nasljednici podijelili i te parcele. Za upis mene kao vlasnika i posjednika te dvije parcele sam trebao preslike rješenja o nasljeđivanju, kupoprodajni ugovor, rješenje porezne da sam platio porez i tabularne izjave nasljednika ,ovjerene kod javnog bilježnika,kako su upoznati s činjenicom da sam ja to kupio i da oni zbog toga meni dopuštaju upis na nekretnine. Sve posloženo sam odnio u gruntovnicu i oni su to vrlo brzo riješili, a s rješenjem iz gruntovnice sam otišao i u katastar i upisao se i tamo. Takva je bila procedura prije nekih 6-7 godina.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, Matrix je napisao:

Takva je i sad,i to bi bio najidealniji scenarij,no nekad je naprosto nemoguče ili vrlo teško pronaći upisane vlasnike u svrhu izdavanja tabularne isprave

https://oss.uredjenazemlja.hr/public/lrextracts.jsp?action=publicLdbExtract

Podaci se ažuriraju svaki tjedan, tako da ne bi trebao imati problema s pronalaskom upisanih nasljednika.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

taj dio nije problem... mislim, vidio, našao, isprintao :)

Caka je samo u tome što je u katastru 4 a u zemoknjižnom 7 osoba a tih 7 ima po Hrv, Slo i Njemačkoj :)

E sad, kontaktirao sam sve koji su se mogli kontaktirati i eto situacije:

Osoba A , vanbračna kćer prodavatelja, 12/48 vlasništva, Njemačaka - ne može se do njih, navodno radila sranja(ili se nije pojavila) u nekim davnim ostavinskim raspravama

Osoba B,  vanbračna kćer prodavatelja, 12/48 vlasništva, Slovenija - ne može se do njih, navodno radila sranja(ili se nije pojavila) u nekim davnim ostavinskim raspravama

Osoba C ,  sin prodavatelja, 6/48 vlasništva - suglasan potpisati što god treba ali nepokretan i po mogućnosti treba izbjeć dolazak bilo gdje

Osoba D, kćer prodavatelja, 6/48 vlasništva, navodno se odrekla na ostavinskoj raspravi u korist strica (muž osobe E)

Osoba E, šogorica prodavatelja, 8/48 vlasništva, nema problema da se upišem
Osoba F, kćer osobe E, 2/48 vlasništa, nema problema

osoba G, kćer osobe E, 2/48 vlasništa, nema problema

 

Dakle, ako ih pozbrojim od osoba CEFG koji su tu i dostupni nema frke da potpišu šta treba i to je 18/48 vlasništva + riješenje ostavine gdje se osoba D odriče u korist osobe E(ili njenog muza) ako ga sud uvazava.

To je onda pola po toj nekakvoj podijeli a za drugu polovicu je navodno nemoguće doć do ljudi.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat , saki_zg je napisao:

taj dio nije problem... mislim, vidio, našao, isprintao :)

Caka je samo u tome što je u katastru 4 a u zemoknjižnom 7 osoba a tih 7 ima po Hrv, Slo i Njemačkoj :)

E sad, kontaktirao sam sve koji su se mogli kontaktirati i eto situacije:

Osoba A , vanbračna kćer prodavatelja, 12/48 vlasništva, Njemačaka - ne može se do njih, navodno radila sranja(ili se nije pojavila) u nekim davnim ostavinskim raspravama

Osoba B,  vanbračna kćer prodavatelja, 12/48 vlasništva, Slovenija - ne može se do njih, navodno radila sranja(ili se nije pojavila) u nekim davnim ostavinskim raspravama

Osoba C ,  sin prodavatelja, 6/48 vlasništva - suglasan potpisati što god treba ali nepokretan i po mogućnosti treba izbjeć dolazak bilo gdje

Osoba D, kćer prodavatelja, 6/48 vlasništva, navodno se odrekla na ostavinskoj raspravi u korist strica (muž osobe E)

Osoba E, šogorica prodavatelja, 8/48 vlasništva, nema problema da se upišem
Osoba F, kćer osobe E, 2/48 vlasništa, nema problema

osoba G, kćer osobe E, 2/48 vlasništa, nema problema

 

Dakle, ako ih pozbrojim od osoba CEFG koji su tu i dostupni nema frke da potpišu šta treba i to je 18/48 vlasništva + riješenje ostavine gdje se osoba D odriče u korist osobe E(ili njenog muza) ako ga sud uvazava.

To je onda pola po toj nekakvoj podijeli a za drugu polovicu je navodno nemoguće doć do ljudi.

 

I ja sam imao jednog nasljednika koji je bio slijep, jedna u Dalmaciji, a jedan u Istri. U kuvertu stavio presliku kupoprodajnog ugovora i novac za troškove bilježnika i povrata pošte i to je bilo to. Ako je suvlasnik upisana u ZK, osoba D je ovlaštena dati suglasnost za zabilježbu. Ostalim osobama, a pogotovo A i B pošaljite s povratnicom ove papire, a u međuvremenu se raspitajte u vašoj gruntovnici kako se upisati ako imate 4 od 7 nasljednika i navedite da ste im poslali izjave na potpis ako slučajno vaša pošta ne dođe do njih zbog promjene adrese. Ako ne žele potpisati onda ćete se vjerojatno morati parničiti oko toga ali prvo to sve iskomunicirajte s vašim ZK odjelom. Sretno.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija