Jump to content

Zk uložak sa više čestica


dalmatien

Preporučene objave

Molim pomoć oko slijedeće situacije. Vlasnik više zemljišnih čestica želi prodati jednu česticu (zemljište). Sve čestice su upisane u jedan ZK uložak. Pretpostavljam da bi čestica koja se prodaje trebala biti izdvojena iz tog (zajedničkog) ZK uloška i otvoriti vlastiti uložak kako bi novi vlasnik imao čistu situaciju odnosno vlasništvo 1/1 na kupljenoj čestici. Zanima me kakva je procedura da se otvori novi ZK uložak za jednu česticu koja je sada upisana u ZK uložak sa više čestica. Unaprijed hvala na pomoći.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Sukladno članku 19.Zakona o zemljišnim knjigama,u zemljišnoknjižni uložak upisuje se samo jedno zemljišnoknjižno tijelo koje se može sastojati od jedne ili više katastarskih čestica koje

se nalaze u istoj katastarskoj općini,što će reći da se radi o pravnoj cjelini čiji se sastav može promijeniti samo

zemljišnoknjižnim otpisom ili pripisom katastarskih čestica.

U konkretnom slučaju,prodavac može raspolagati jednom od k.č.obuhvačenom istim z.k.uložkom,ali će se pri upisu prava vlasništva na kupca izvršiti otpis k.č.iz starog i upisati u novi z.k.uložak,koji će tad činiti novo zemljišno-knjižno tijelo.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 godina kasnije...

Postovani,

Podizem temu. Imam slicnu situaciju, dakle vlasnik mi prodaje jednu cesticu iz zk uloska u kojem se nalaze jos dvije cestice. Obzirom da istu kupujem putem stambenog kredita, službenik u banci mi trazi da se ta cestica izdvoji, kako bi banka mogla upisati hipoteku na isto. I da ako se ne izdvoji, upisat ce se na sve cestice u zk ulosku. U katastru su rekli da to nema smisla raditi, te da se banka moze upisati na jednu cesticu. Je li ovaj službenik samo lose upucen i je li uopce moguce izdvojiti cesticu prije prijenosa vlasnistva?

 

Hvala.na.odgovoru

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ako komu bude trebalo, dobila sam odgovore. Dakle, moze se izdvojiti i prije, a temeljem clanka 164. Zakona o zemljisnim knjigama, te vlasnik treba traziti besteretni otpis za tu cesticu. To je informacija s jednog suda, dok na drugom govore kako se to upisuje naknadno, s promjenom vlasnistva. Sad cekam sto ce banka odluciti, te na koji nacin moze to rijesiti. Lijepi pozdrav.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...
, Maris aqua je napisao:

Ako komu bude trebalo, dobila sam odgovore. Dakle, moze se izdvojiti i prije, a temeljem clanka 164. Zakona o zemljisnim knjigama, te vlasnik treba traziti besteretni otpis za tu cesticu. To je informacija s jednog suda, dok na drugom govore kako se to upisuje naknadno, s promjenom vlasnistva. Sad cekam sto ce banka odluciti, te na koji nacin moze to rijesiti. Lijepi pozdrav.

Ovo Vam je rješenje.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 godina kasnije...

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija