Jump to content

Kazneno djelo sramoćenja (internet)


1245

Preporučene objave

Pozdrav!

Priča ide ovako:

Prije par dana su nas nazvali iz udruge za zaštitu životinja da imaju prijavu o zlostavljanju psa i da će doći oduzeti ga, što se i dogodilo. No, pravni odnosi s udrugom nisu tema, nego osoba koja je napravila prijavu je nakon toga na Facebook stranici objavila fotografije psa napravljene na ulazu u moju zgradu koja je u vlasništvu Financijske agencije uz tekst u čijem je sadržaju bilo moje puno ime i prezime, gdje radim ( a radim na javnom mjestu i živim u malom gradu gdje se svi poznaju), iz kakve sam obitelji, vrijeđanja tipa "pogledajte što je ta životinja (ja) napravila" itd. Stranica i objava su dostupne hiljadama ljudi. Niže u komentarima su vrijeđanja uz navode koji nisu točni, jer nitko nema dokaza da je pas ZLOSTAVLjAN s obzirom da to i nije istina. Dalje, uz svo javno blaćenje i uvrijede kojim se pridružilo par sugrađana, dotični navodi prijetnje da neće stati dok krivično ne odgovaram, što bi po meni dalje bio posao sa udrugom.

Prosurfao sam po internetu i ako sam dobro protumačio zakone mogao bih ga privatnom tužbom okriviti za klevetu, sramoćenje...što točno? I da li to uopće mogu? Koje su šanse da dobijem spor i koje bi bile posljedice po njega? Isto tako me interesiraju i troškovi.

Molim za savjet i pomoć i ako trebate detaljnije pojašnjenje, odnosno konkretne izjave i komentare navesti.

 

Hvala.

uređeno: od 1245
Poboljšanje naziva temr
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Po meni, imate osnove za privatnu tužbu, kako za uvredu (naziv "životinja"), tako i za teško sramoćenje/klevetu.

 

Face stranicu bi bilo dobro "screen-shotat" radi dokaza. Šansa za uspjehom je vrlo dobra, ako su stvari takve kakvima ih opisujete, a sankcija za počinitelja bila bi novčana kazna.

 

Troškove je nemoguće predvidjeti, jer zavisi o modalitetu dogovora s odvjetnikom koji bi vas zastupao, a zastupanje se svakako preporuča uz napomenu da to bude "kaznenjak".

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala puno. Screen-shot već imam, kako objave tako i svih komentara. Naime, dotični je dva dana kasnije izmjenio sadržaj, uklonio je moje puno ime i prezime, posao, obitelj...ALI se originalna objava vidi u povijesti preuređivanja, sa točnim datumom. Imam screen-shot i toga. Ako sam dobro razumio ne smije proći više od 3mj inače bi se slučaj smatrao zastarjelim...ili?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

U ovom slučaju se radi o zatvorenoj grupi i objave su vidljive svim članovima koji su odobreni od strane administratora (cca 1700 ljudi). Moj stav je da sve što se objavi na društvenim mrežama je "javno", jer bilo tko od "prijatelja" može napraviti na primjer screen- shot kao dokaz u sličnim situacijama.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ako sam dobro razumio ne smije proći više od 3mj inače bi se slučaj smatrao zastarjelim...ili?

 

Tako je, i na to treba pripaziti, jer u protivnom nećete kroz kazneni postupak uspjeti dokazati krivnju "postera".

 

sto bi bilo u slucaju kada objava ne bi bila vidljiva javno vec samo "prijateljima"?

 

U biti nema razlike, jer i "zatvorena" grupa na Face-u je svejedno grupa ljudi.

 

ovisi pred kojim sudom i kojim sucem, ali po mom mišljenju barem godinu i pol do pravomoćnosti.

 

To je još i optimistično. No, ipak sve zavisi o uređujućem sucu.

 

Da li bi bilo dobro obratiti se administratoru grupe da se objava ne uklanja i sl., jer će poslužiti kao dokaz na sudu?

 

Ne vidim potrebe, ako imate screen-shot. A i pitanje je bi li on postupio po vašoj zamolbi.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici

    No members to show



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija