Jump to content

Što kad sutkinja općinskog suda ne poštuje odluku Županijskog


krsta1983

Preporučene objave

Poštovanje nisam siguran da li sam u pravom dijelu foruma, ako nisam oprostite mi na pogrešci.

 

Ukratko imam problem gdje sutkinja općinkog suda dozvoljava susjedi koja živi poviše mene da mijenja gabarite kuće (podizanje krova) bez građevinske dozvole, iako statičar kaže da kuća nije dobra itd...

Žalio sam se na Županijski sud koji je poništio presudu Općinskog suda.

Isti slučaj vraćen je kod iste sutkinje, te ona na raspravi koja je trajala doslovno 5 minuta kaže da ostaje pri svojoj prvotnoj odluci.

 

Molim Vas da mi kažete koje su mi slijedeće opcije.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

mišljenja sam da bi u ovom slučaju odluka bila preinačena.

 

Slažem se, u većini slučajeva tako se i radi, no ima i slučajeva gdje je to sve povezano sa nepravilno ili nepotpuno utvrđenim činjeničnim stanjem, pa sve to onda "u paketu" dovodi do ukidne odluke. Vjerojatno je i tu tako, jer u suprotnom, inaćenje sutkinje producirati će novu ukidnu odluku ŽS-a plus dodjelu spisa novom sucu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovanje, nisam bio u mogučnosti ranije odgovoriti.

 

Obrazloženje ŽS-a :

 

-prvostupanjski sud je protivnici osiguranja nezakonitim postupanjem suda onemogučio raspravljanje pred sudom, PS je proveo dokaz saslušanjem samo predlagateljice osiguranja.

 

-u presudi se navodi da predlagateljica ima pravo obaviti radove rekonstrukcije prvog kata i krova kuće precizirane i opisane u Glavnom projektu, dok se u obrazloženju rješenja govori o nužnosti obavljanja sanacije krovišta, pa nije ni opisano koje sve radove će predlagateljica obaviti i na kojem dijelu nekretnine. U spis je priložena i ponuda(samo jedna samoinicijativo odabrana od strane susjede)iz koje se vidi da se neće obavljati samo sanacija krovišta.

 

-PS nije sa sigurnošću utvrdio u kojem obimu je potrebno osiguranje nenovčane tražbine predlagateljice osiguranja, a da bi se spriječio nastanak nenadoknadive štete koja prijeti.

 

 

Radovi su već počeli bez oznake izvođača radova, lupa se od 8:00 do 20:00, probili su nam rupu u stropu od promjera par cm, zid nam je u sobi napukao. Po projektu slijedi dizanje vrha krova(mijenjanje gabarita) za što je potrebna građevinska dozvola koju ona nema.

 

Na prvom ročištu sutkinja nas nije saslušala, na drugom je moj advokat rekao dvije rečenice(ročište je trajalo svega par minuta, max 5).

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Radovi su već počeli bez oznake izvođača radova, lupa se od 8:00 do 20:00, probili su nam rupu u stropu od promjera par cm, zid nam je u sobi napukao. Po projektu slijedi dizanje vrha krova(mijenjanje gabarita) za što je potrebna građevinska dozvola koju ona nema.

snimite nastala oštečenja. tražite stručnu osobu( koja je sudski vještak) da napravi zapisnik o nastaloj šteti. tužbom tražite popravljanje nastale štete ili povrat ulaganja ako štetu otklonite sami.

obratite se građevinskoj imspekciji (zbog dizanja krova i mjenjanja gabarita objekta).

zbog izmjene gabarita krovišta objekat postaje nelegalan.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 4 tjedna kasnije...

Evo mali update.

 

Znači ispostavilo se da u građevinskom projektu(koji nema potpis i pečat konzervatora itd) piše da su zidovi debeli 40 cm i KAMENI, u stvarnosti je tu cigla debela 20 cm a cijeli se projekt zasniva na debelim kamenim zidovima.

 

Srušili su krov bez dozvole, bez skele i table izvođača radova, radnici rade na crno (prijavio inspekciji), radnici bacaju kupe po dvoru i kad me kupa skoro pogodila kaže "šta prolaziš tu".

 

Građevinska rekla da hitno prijavimo policiji pa če oni javit njima, policija nije prijavila pa smo ih zvali drugi put i onda su rekli ako ih opet zovemo da će nas pritvorit, u građevinskoj drugi dan rekli "Šta je vama pa niste vi jedini". Na pitanje kad će izaći na teren kažu "Nema pojma".

 

Suvlasnik je ostavio nama niski plafon a sebi napravio novi podignut za 35 cm, napravio cirklaž i podiže krov za cca 1m, iako se ne radi o sanaciji nego o rekonstrukciji njegovom voljom, od nas potražuje pola iznosa za radove.

 

Druga žalba županijskom sudu je u tijeku i čeka se riješenje.

 

A lude kuće i lude države ljudi moji.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

 

Znači ispostavilo se da u građevinskom projektu(koji nema potpis i pečat konzervatora itd) piše da su zidovi debeli 40 cm i KAMENI, u stvarnosti je tu cigla debela 20 cm a cijeli se projekt zasniva na debelim kamenim zidovima.

 

Samo ova činjenica je više nego dovoljna da građevinska inspekcija urgentno zabrani gradnju jer je izvođenjem dogradnje ugrožena statička stabilnost građevine, time i ljudski životi jer se u građevini živi.

 

 

Srušili su krov bez dozvole, bez skele i table izvođača radova, radnici rade na crno (prijavio inspekciji), radnici bacaju kupe po dvoru i kad me kupa skoro pogodila kaže "šta prolaziš tu".

:bang:

 

Imate vi kakvu kameru da sve to snimite?

 

 

 

 

Građevinska rekla da hitno prijavimo policiji pa če oni javit njima, policija nije prijavila pa smo ih zvali drugi put i onda su rekli ako ih opet zovemo da će nas pritvorit, u građevinskoj drugi dan rekli "Šta je vama pa niste vi jedini". Na pitanje kad će izaći na teren kažu "Nema pojma".

 

Sve rekla-kazala.

Imate li vi računalo da napišete dopise, ili bar papir i olovku?

 

Ovo rekla kazala ne postoji.

Verba volant, scripta manent.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pozdrav.

 

Otac je evidentirao svaki korak njihove gradnje s fotografijama i jasno se vide sve nepravilnosti.

 

Čitam da je inspekcija dužna izaći na teren u roku od 15 dana od dana prijave (pismeno smo prijavili), još se niko nije pojavio ima 27 dana od prijave.

 

U ponedjeljak opet na razgovor na građevinsku inspekciju.

 

Kontaktirali smo i građevinara koji je radio projekt da ga pitamo kako je radio projekt koji se temelji na teoriji kamenih zidova koji to nisu , a on kaže meni su rekli da su kameni.

 

Zovemo vlasnika i kažemo šta kad inspekcija zatvori gradilište a kuća bez krova on kaže "Ko vas j..e sve če vam poplivat kad padne kiša".

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

 

Otac je evidentirao svaki korak njihove gradnje s fotografijama i jasno se vide sve nepravilnosti.

 

Srušili su krov bez dozvole, bez skele i table izvođača radova, radnici rade na crno (prijavio inspekciji), radnici bacaju kupe po dvoru i kad me kupa skoro pogodila kaže "šta prolaziš tu".

 

Znači definitivno se radi o gradnji bez dozvole?

 

 

Građevinska rekla da hitno prijavimo policiji pa če oni javit njima, policija nije prijavila pa smo ih zvali drugi put i onda su rekli ako ih opet zovemo da će nas pritvorit, u građevinskoj drugi dan rekli "Šta je vama pa niste vi jedini". Na pitanje kad će izaći na teren kažu "Nema pojma".

 

Ovo meni izgleda kao da taj 'investitor' ima jako dobre veze na policiji i na građevinskoj inspekciji.

 

Da meni po dvorištu padaju kupe i drugi komadi materijala sa bespravne gradnje, građevinci mi prijeteći prigovaraju... zovem policiju a oni mi kažu da će me pritvorit kad ponovo zovem...

uf... nazvao bih njihovog nadređenog i pitao ga stoje li te prijetnje ili će on istog časa poslati ophodnju da spriječi dalje opasno izvođenje radova i legitimira sve prisutne... ili iz ovih stopa pišem pritužbu na njihov rad i iste večeri šaljem na ravnateljstvo policije.

 

Što bi po mom mišljenju i vi trebali napraviti - opisati sve što se događalo kad ste zvali policiju, navesti kada ste točno zvali ... i urudžbirati dopis u policijskoj postaji tako da vam na vaš primjerak potvrde primitak pismena.

 

Čitam da je inspekcija dužna izaći na teren u roku od 15 dana od dana prijave (pismeno smo prijavili), još se niko nije pojavio ima 27 dana od prijave.

 

U ponedjeljak opet na razgovor na građevinsku inspekciju.

 

Nemojte razgovarati.

 

Uputite dopis, pritužbu na rad inspekcije ministarstvu graditeljstva, ministru osobno.

Navedite da u građevinskoj inspekciji već predugo ne reagiraju iako je bespravnom dogradnjom na zid od cigle ugrožena statička stabilnost zgrade u kojoj živite,... da zbog tako bezobzirnog odugovačenja sa izlaskom inspekcije u na očito bespravnu gradnju opravdano sumnjate u korupciju, itd.

Prijavu urudžbirajte ili pošaljite preporučeno, a na građevinskoj inspekciji predajte njihovom šefu kopiju .

 

 

Kontaktirali smo i građevinara koji je radio projekt da ga pitamo kako je radio projekt koji se temelji na teoriji kamenih zidova koji to nisu , a on kaže meni su rekli da su kameni.

 

A da ga pitate kad se gradnja uruši i pregledaju projekt, zar on misli da će se izvući od odgovornosti? Zar misli da će mu proći ovo - 'pa rekli su mi da je kameni zid 40 cm, a ne cigleni 20 cm'!??

 

Tko je uopće izvođač radova?

Tko vrši nadzor gradnje?

 

 

Zovemo vlasnika i kažemo šta kad inspekcija zatvori gradilište a kuća bez krova on kaže "Ko vas j..e sve če vam poplivat kad padne kiša".

 

 

Vaš odgovor vlasniku, mrtvi hladni:

 

"Dužni ste dovesti građevinu u prvobitno stanje, ili bar osigurati krov zbog padalina.

Ne učinite li to, svu štetu na našem djelu nekretnine ćemo uredno dokumentirati i za to vam ispostaviti račun za sanaciju.

Ako nekretnina oostane neupotrebljiva ili opasna za stanovanje, iznajmit ćemo sličnu nekretninu za vlastito stanovanje i od vas tražiti povrat najma.

 

Tužbom ćemo utjerati potraživanja sa pripadajućim kamatama, a zabilježbom potraživanja na vašoj nekretnini (nekretninama) osigurat ćemo naplatu ako dug naraste a spor se otegne."

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Koliko je moguće dignuti zidove potkrovlja po zakonu o jednostavnim poslovima bez građevinske dozvole.

 

Zašto to pitate?

 

Graditelj i ovi na inspekciji se na to vade?

 

To nije nikakav argument u vašem slučaju.

 

Kao prvo, gradnja narušava statiku zgrade, jer se bazira na pogrešnim podatcima o nosivim zidovima.

 

Drugo, vi ste suvlasnik nekretnine, i bez vaše suglasnosti nema legalne dogradnje.

Svi suvlasnici moraju dati suglasnost za izvođenje takvih radova, zato jer se dogradnjom mjenjaju vlasnički udjeli. Projekt mora sadržavati i novi etažni elaborat sa udjelima koji će biti novi dnos suvlasništva, i svi suvlasnici moraju prije gradnje dati suglasnost.

 

Nemojte dozvoliti da vas u građevinskoj inspekciji muljaju.

Ja bi im uputio one dopise, a na razgovoru bi im rekao da se izvole nacrtati na gradilištu i da odrade svoj posao. Ako to ne učine onda ili neznaju svoj posao ili su korumpirani.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovanje.

 

Evo update.

Otac je bio na građevinsku insp. pokazao načelnici slike objekta na što je ona rekla da odmah napiše požurnicu i priloži slike što je otac i napravio.

Njena izjava je bila ovo če se sve srušit.(Nagib zida na visinu od 2m je 15cm).

 

Međutim kako je sutkinja (kojoj smo pobili presudu na županijskom sudu ) na ponovnom ročištu presudila isto(ročište je trajalo 3 min, i opet smo se žalili žup sudu i tražimo promjenu sudca), u presudi stoji ometanje radova povlači naplatu ovrhe(za koju je žup sud rekao "kako su došli do tog iznosa?") koju je sutkinja stavila na našu nekretninu.

 

Prije par dana moj otac nadgleda radove kad dolazi policija da mi ometamo radove, radnici LAŽU da ih je moj otac napao daskom, i na temelju toga on kaže da če nas tužiti i tražiti prisilnu naplatu ovrhe.

 

Imate li kakvi savjet vezan za ovu prisilnu naplatu?

Hvala.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

 

Evo update.

Otac je bio na građevinsku insp. pokazao načelnici slike objekta na što je ona rekla da odmah napiše požurnicu i priloži slike što je otac i napravio.

Njena izjava je bila ovo če se sve srušit.(Nagib zida na visinu od 2m je 15cm).

 

A zašto igrate njihvu igru?

Pa valjda vam je jasno da je ovaj vaš graditelj teški manipulator (potegnuo veze, ili mito) i u inspekciji i na policiji i na sudu.

 

I onda se načelnica pretvara kao da 'nije znala' i uputi vašeg oca da eto 'napiše požurnicu' da bi se ona mogla nekako opravdati da kao eto nisu znali što se događa.

 

Ja bih na vašem mjestu kao što sam savjetovao - poslao već davno dopis ministarstvu, ministru osobno. Pa drugi dopis, pa za tjedan opet treći dopis, ali na Vladu.

A kad bi mi načelnica rekla da pišem požurnicu, rekao bih joj da me to ne interesira jer je to njen posao. Ako ona kao načelnica misli da treba hitno intervenirati inspekcija, sve što treba je podići telefon i poslati ih.

 

 

Znate što je vaš problem?

Što ste od samog početka bili popustljivi pa se taj 'gragitelj' uzoholio.

Da ste od počtka reagirali odlučno, ne bi ovo imali.

 

Prije par dana moj otac nadgleda radove kad dolazi policija da mi ometamo radove, radnici LAŽU da ih je moj otac napao daskom, i na temelju toga on kaže da če nas tužiti i tražiti prisilnu naplatu ovrhe.

 

Opet, kao što sam objasnio.

Prijava policijskog postupanja unutarnjoj kontroli i ravnateljstvu policije.

 

Policija brani ilegalne graditelje koji izvode očito ilegalnu gradnju prilikom koje se izvode radovi opasni za život, crijepovi padaju pored stanara.

Čim nema na gradilištu ploče sa podatcima tko je izvođač, investitor, i tko vrši nadzor - svaki polupismeni policajac bi valjda trebao znati i bez da mu netko kaže da se radi o protuzakonitom izvođenju radova.

Samo neisticanje takve ploče je kažnjivo.

 

 

Međutim kako je sutkinja (kojoj smo pobili presudu na županijskom sudu ) na ponovnom ročištu presudila isto(ročište je trajalo 3 min, i opet smo se žalili žup sudu i tražimo promjenu sudca), u presudi stoji ometanje radova povlači naplatu ovrhe(za koju je žup sud rekao "kako su došli do tog iznosa?") koju je sutkinja stavila na našu nekretninu.

 

Imate li vi uopće odvjetnika u tom postupku?

Zašto niste nakon prve žalbe tražili da se predmet u ponovljenom postupku dodjeli drugom sudcu?

 

 

Da se radi o samo jednom od ova tri elementa Ipolicija, sud i građevinska inspekcija) onda bi se još moglo to promatrati izolirano.

Ali sve zajedno...

Da meni to rade , ja bi sada na vašem mjestu uz sve druge spomenute dopise prijavio USKOK-u osnovanju sumnu u udruživanje u zločinački poduhvat. I podastro sve ove prijave i dokaze.

Nije baš vjerojatno da bi 'uskoci' osobno po tome stvarno i poradili, ali bi to svim upletenima to bio signal da je voda prelila čašu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija