Jump to content

Obiteljska invalidnina, djeca smrtno stradalih branitelja


mj2324

Preporučene objave

Imam pitanje.

Imam 20 godina i redovno se skolujem. Prije godinu dana i nekoliko mjeseci predala sam zahtjev za stjecanje statusa clana obitelji smrtno stradalog hrv. branitelja.

Gospoda koja je rijesavala moj status je rekla da ako mi zahtjev nakon vjestacenja bude odobren(ona je uvjerena da hoce) steci cu odmah pravo i na obiteljsku invalidninu te da ako se zahtjev odobri da ce mi taj status vrijediti od onoga dana kada sam predala zahtjev sto je bilo prije vise od godinu dana a ne od dana kada se odobri.

Znaci li to da ce mi se isplatiti obiteljska invalidnina za sve mjesece u kojima ju nisam primala tj od dana kada sam predala zahtjev ?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Imam pitanje.

Imam 20 godina i redovno se skolujem. Prije godinu dana i nekoliko mjeseci predala sam zahtjev za stjecanje statusa clana obitelji smrtno stradalog hrv. branitelja.

Gospoda koja je rijesavala moj status je rekla da ako mi zahtjev nakon vjestacenja bude odobren(ona je uvjerena da hoce) steci cu odmah pravo i na obiteljsku invalidninu te da ako se zahtjev odobri da ce mi taj status vrijediti od onoga dana kada sam predala zahtjev sto je bilo prije vise od godinu dana a ne od dana kada se odobri.

Znaci li to da ce mi se isplatiti obiteljska invalidnina za sve mjesece u kojima ju nisam primala tj od dana kada sam predala zahtjev ?

 

 

Da, ako ti priznaju status isplatit će ti zaostatke, od dana podnošenja zahtjeva.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala puno na odgovoru.

Imam jos jedno pitanje, danas mi je ta gospođa rekla da je zahtjev prosao prvostupanjsko vjestacenje i da ce ona sastaviti rijesenje o dodjeli invalidnine te poslati na drugostupanjsko vjestacenje, na reviziju u ministarstvo branitelja i da ministarstvo mora prihvatiti ili odbiti njeno rijesenje u roku od 60 dana.

Zna li netko koliko inace traju ta vjestacenja tj revizije?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Imam pitanje.

Imam 20 godina i redovno se skolujem. Prije godinu dana i nekoliko mjeseci predala sam zahtjev za stjecanje statusa clana obitelji smrtno stradalog hrv. branitelja.

smrtno stradali hrvatski branitelj je bravitelj koji je poginuo ili zatočen i nesto.

rat je završen 1995 godine, dakle prije 22 godin. tada više niko nije mogao poginuti i biti smrtno stardali hrvatski branitelj.

temeljem čega tražiš status člana obitelji smrtno stradalog hrvatskog branitelja ?

uređeno: od Spitfire
Nepotrebno
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

smrtno stradali hrvatski branitelj je bravitelj koji je poginuo ili zatočen i nesto.

rat je završen 1995 godine, dakle prije 22 godin. tada više niko nije mogao poginuti i biti smrtno stardali hrvatski branitelj.

 

Vidi čl.3 st.1 podst.4, 5, 6 ZOPHBDR

 

temeljem čega tražiš status člana obitelji smrtno stradalog hrvatskog branitelja ?

 

Za početak, temeljem st.4, pa čl.6

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

"(1) Smrtno stradali hrvatski branitelj iz Domovinskog rata je hrvatski branitelj koji je:

 

1. poginuo u obrani suvereniteta Republike Hrvatske tijekom Domovinskog rata u razdoblju utvrđenom člankom 2. stavkom 2. ovoga Zakona,

 

2. ubijen prilikom zatočenja ili u neprijateljskom logoru,

 

3. umro od posljedica rane ili ozljede zadobivene u obrani suvereniteta Republike Hrvatske, a najkasnije do 31. prosinca 1997.,

 

4. umro od posljedica bolesti, pogoršanja bolesti ili pojave bolesti u obrani suvereniteta Republike Hrvatske najkasnije do 31. prosinca 1997. godine, a nakon toga roka uzročna veza između smrti i sudjelovanja u obrani suvereniteta Republike Hrvatske utvrđena je u postupku vještačenja u ustanovama za vještačenje, odnosno pred nadležnim vijećem liječničkog povjerenstva,

 

 

5. izvršio samoubojstvo kao posljedicu psihičke bolesti uzrokovane sudjelovanjem u obrani suvereniteta Republike Hrvatske"

 

EDITIRAO MODERATOR

uređeno: od Spitfire
Već rečeno u #6 pa je ovo editirano isto tako nepotrebno
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

bit će jako teško povezati uzrok smrti branitelja, nakon 1997., i stradavanje u ratu.

treba imati upisanu dijagnozu od stane sudskih vještaka koja je uzrok smrti nakon 1997.

to je gotovo nemoguće utvrditi.

 

suicid branitelja koji je imao značajnu psihičku invalidnost i po toj diagnozi se liječio je puno lakše dokazati.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 mjeseci kasnije...

Pozdrav, nakon svega do sada u 7. mjesecu mi je tijelo drzavne uprave donijelo rijesenje o obiteljskoj invalidnini i to rijesenje je otislo na reviziju u ministarstvo branitelja. Prije nekoliko dana sam dobila poziv od zavoda za vještačenje, profesionalnu rehabilitaciju i zapošljavanje osoba s invaliditetom u kojem stoji da trebam doci na pregled i ponijeti određene dokumente(kopiju osobne iskaznice, kopiju kartice tekuceg racuna i IBAN banke te nedavnu medicinsku dokumentaciju). Može li mi netko reći o čemu se radi ako je imao slična iskustva jer mi nije skroz jasno s obzirom da u pozivu ne piše dokumentaciju mog oca premda pretpostavljam da se misli na njegovu iako mi nije jasno kako i zasto nedavnu  s obzirom da je otac preminuo prije nekoliko godina te imaju svu postojecu potrebnu dokumentaciju. Hvala unaprijed, Lp

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija