Jump to content

Razvod nakon rođenja djeteta


frau

Preporučene objave

Pozdrav! Imam dijete staro mjesec dana. Odnosi između supruga i mene su nepodnošljivi. Oboje se slažemo da je razvod najbolje rješenje. Međutim, on ne želi ništa pokretati, nego očekuje da ja to napravim, a on će samo potpisati. S obzirom na malo dijete koje je 24/7 uz mene i na to da nemam koga zamoliti za pomoć oko prikupljanja i predaje papira, molim vas da mi ovdje objasnite kamo u Zagrebu trebam otići sa ispunjenim zahtjevom za razvod (našla sam predložak na internetu) i koje dokumente moram predati (originale ili kopije?). Mislite li da je u mom slučaju bolje pokrenuti sporazumni zahtjev s obzirom na to da smo oboje suglasni ili ipak tužbu s obzirom na to da se rastajemo u neprijateljskim okolnostima čime bih se osigurala da mi suprug dalje ne stvara probleme? Zanima me na koji način odrediti visinu alimentacije i navodi li se ona u zahtjevu za razvod? Suprug je sklon porocima i zanemarivanju djeteta pa me zanima na koji način se osigurati da on ili netko iz njegove okoline ne naškodi djetetu prilikom obaveznih susreta s djetetom na koje pretpostavljam ima pravo i mogu li uvjetovati da se ti susreti odvijaju pod mojim nadzorom i ograničiti ih na minimalan broj (koji je to?). S poštovanjem.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Mislite li da je u mom slučaju bolje pokrenuti sporazumni zahtjev s obzirom na to da smo oboje suglasni
naravno da je bolje sporazumno,zašto ići kroz trnje kad imate put
ili ipak tužbu s obzirom na to da se rastajemo u neprijateljskim okolnostima
nepotrebno,obzirom da ste oboje za sporazum.

U ovom slučaju treba naglasiti da ste isključivo Vi ovlašteni na podnošenje tužbe,jer suprug nema to pravo glede konkretnog činjeničnog stanja i odredaba čl.50 st.3 Obiteljskog zakona

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...

Suprug je svojevoljno odselio iz kuće, ali ne želi podnijeti papire za razvod, već želi da to učinim ja. Bojim se da na taj način samo želi dokazati da sam ja njega istjerala kako bi jeftino prošao. Trebam li poduzeti neke radnje prije nego što prikupim papire za razvod kako se on ne bi u potpunosti izvukao od odgovornosti (plaćanja alimentacije)?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

trebate se javiti centru za socijalnu skrb mjesta vašeg posljednjeg zajedničkog prebivališta ili boravišta radi obveznog savjetovanja prije pokretanja razvoda, kako bi se izradio plan zajedničke skrbi za maloljetno dijete. Tek s tim izvješćem o provedenom obveznom savjetovanju možete podnijeti sporazumni zahtjev za razvod koji Vam na sudu ne bi bio ocijenjen kao preuranjen.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 tjedna kasnije...

Ponovno se javljam, jer je suprug sad odbio sporazumni razvod i čeka da ja dignem tužbu. Dakle, želi mi odmoći u svakom pogledu. Je li procedura ista kao i kod sporazumnog? Odnosno, nosim obrasce u CZSS, a naknadno na sud ili ovaj put CZSS nije posrednik kod razvoda?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 9 sati, frau je napisao:

Ponovno se javljam, jer je suprug sad odbio sporazumni razvod i čeka da ja dignem tužbu. Dakle, želi mi odmoći u svakom pogledu. Je li procedura ista kao i kod sporazumnog? Odnosno, nosim obrasce u CZSS, a naknadno na sud ili ovaj put CZSS nije posrednik kod razvoda?

Pošto se radi o malodobnom djetetu obavezno se morate javiti u CZSS, kao što Vam je već i sugerirano, radi obaveznog savjetovanja prije pokretanja sudskog postupka za razvod braka, kao i medijacije, tek onda podnijeti sudu tužbu za razvod braka....

CZSS je uvijek posrednik kada je u pitanju razvod braka u kojem je mld. dijete..

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Puno hvala na savjetima! 

Moram još nešto priupitati: naime, suprug je iselio iz mog stana u stan svojih roditelja. S obzirom na to da nije bio pretjerano ainteresiran za dijete kad je dolazio, mogu li izbjeći situaciju gdje će mi se preko djeteta inatiti u smislu podjele skrbništva? Nikako ne bih dozvolila da mi dijete pola vremena odgaja svekrva.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 6 sati, frau je napisao:

 

Moram još nešto priupitati: naime, suprug je iselio iz mog stana u stan svojih roditelja. S obzirom na to da nije bio pretjerano ainteresiran za dijete kad je dolazio, mogu li izbjeći situaciju gdje će mi se preko djeteta inatiti u smislu podjele skrbništva? Nikako ne bih dozvolila da mi dijete pola vremena odgaja svekrva.

Može se inatiti, ali sud će gotovo sigurno odrediti stanardni obrazac - dva puta tjedno popodne, svaki drugi vkend, svaki drugi blagdan, pola godišnjeg,...

uređeno: od felixx
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...
, frau je napisao:

Puno hvala na savjetima! 

Moram još nešto priupitati: naime, suprug je iselio iz mog stana u stan svojih roditelja. S obzirom na to da nije bio pretjerano ainteresiran za dijete kad je dolazio, mogu li izbjeći situaciju gdje će mi se preko djeteta inatiti u smislu podjele skrbništva? Nikako ne bih dozvolila da mi dijete pola vremena odgaja svekrva.

Poštovana, nemojte suprugovu nezainteresiranost za dijete shvatiti kao "sveto pismo", to može biti i privremena nezainteresiranost ili, kako Vi navodite ne pretjerana zainteresiranost, no kad dođe do postupka uvijek može promjeniti mišljenje, kao što ga je već i promjenio u svezi sporazumnog razvoda, ako ništa drugo, "glumiti" zainteresiranost i jednostavno Vam, kako i sami navodite, kopmplicirati život, no ne samo Vama, već i sebi pa i djetetu......najvjerojatni scenarije je scenarij koji Vam je poštovani felixx napisao u svom postu...

Moj savjet Vam je, ako Vam smijem dati savjet, da budete oprezni i da sve što on reče i kako se momentalno ponaša uzimate sa rezervom, jer je razvidno da se radi o labilnoj osobi sa kojom nikad ne možete biti sigurni kako će reagirati u datom trenutku...

Sretno.

uređeno: od Željac047
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

U pravu se, suprug se još jednom predomislio, navodno smo mu nedostajali ja i dijete. Onda je počeo tražiti da dajem dijete na čuvanje svekru i svekrvi. Dijete je dojenče. Naravno da nisam pristala na to pa se vratio k svojim roditeljima i zahtjeva da mu dajem dijete bude s njima. Njegovi žive u ne baš bajnim uvjetima (svi su pušači, prostor je manji od mog stana, agresivni i potpuno nezainteresirani za dijete do trenutka dok nisam odlučila postaviti granice). Imam osjećaj da će se udružiti sa svojima i tražiti skrbništvo nad djetetom što nikako nije dobro, jer mu je otac ratni invalid, majka jedina zaposlena, a odgajaju još i unuka sa sestrine strane koji je stalno bolestan. Kad sam ga pitala u trenutku mirenja bi li on htio skrbništvo čisto da vidim na čemu sam, nije znao ni što ta riječ znači, a kasnije je rekao da je razgovarao sa svojom majkom koja ga je upozorila da djetetu samnom neće biti dobro, jer je lakše kad dijete odgaja zajednica, nego samohrana majka. 

Zaista mi otežava situaciju, jer je labilna osoba. Volejla bih da smo to mogli riješiti u miru, ali sad je upetljana i njegova familija i bojim se da ću se protiv svih njih morati boriti. Najviše me muči to što žele odvoditi bebu samo meni u inat. Voljela bih je zaštititi.

uređeno: od frau
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 1 minute, frau je napisao:

U pravu se, suprug se još jednom predomislio, navodno smo mu nedostajali ja i dijete. Onda je počeo tražiti da dajem dijete na čuvanje svekru i svekrvi. Dijete je dojenče. Naravno da nisam pristala na to pa se vratio k svojim roditeljima i zahtjeva da mu dajem dijete bude s njima. Njegovi žive u ne baš bajnim uvjetima (svi su pušači, prostor je manji od mog stana, potpuno nezainteresirani za dijete do trenutka dok nisam odlučila postaviti granice). Imam osjećaj da će se udružiti sa svojima i tražiti skrbništvo nad djetetom što nikako nije dobro, jer mu je otac ratni invalid, majka jedina zaposlena, a odgajaju još i unuka sa sestrine strane koji je stalno bolestan. Kad sam ga pitala u trenutku mirenja bi li on htio skrbništvo, nije znao ni što ta riječ znači, a kasnije je rekao da je razgovarao sa svojom majkom koja ga je upozorila da djetetu samnom neće biti dobro, jer je lakše kad dijete odgaja zajednica, nego samohrana majka. 

Zaista mi otežava situaciju, jer je labilna osoba. Volejla bih da smo to mogli riješiti u miru, ali sad je upetljana i njegova familija i bojim se da ću se protiv svih njih morati boriti. Najviše me muči to što žele odvoditi bebu samo meni u inat. Voljela bih je zaštititi.

Mislim da ste u pravu u svezi "borbe" protiv njegove obitelji, no to Vas netreba pokolebati, Vi branite interese svog djeteta i čim prije o svemu izvjestite CZSS koji bi trebao adekvatno i žurno interveniratii, tj. postupiti u svrhu zaštite Vašeg djeteta i njegovih interesa....njegova obitelj je tu manje bitna, ali, kako i sami navodite, "petlja" se i zagorčava Vam život, a naravno, i dodatno komplicira stvari, morate biti čvrsti i ustrajni i nikada se ne pokolebati, ne odustati od zaštite djeteta i njegovih interesa...dakle, o svemu žurno izvjestite CZSS i zatražite njihovu žurnu intervenciju u svrhu  dobrobiti djeteta....

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...

Pozdrav, bila sam u CZSS i zamolila njihovo mišljenje. Sugerirali su da još jednom pričam s mužem. Zatim smo oboje bili tamo i upućeni smo na bračno savjetovanje. Izgleda da nam nije puno pomoglo, jer je ponovno došlo do svađe u kojoj mi muž prijeti oduzimanjem djeteta. Već sam na rubu snaga i ne znam više gdje da se obratim. Muž tijekom svađe odbija miran razgovor i prijeti pozivanjem mojih roditelja (to je već radio, oni su stari i uznemirava ih na taj način). Čini mi se da muž voli dijete i to me dodatno baca u očaj, ali više ne mogu podnositi da me vrijeđa i viče na mene, tim više što je beba cijelo vrijeme s nama gdje god idemo i za vrijeme svake svađe. Jako se bojim da mi iz tog razloga stvarno i ne oduzmu dijete, jer ga nisam dobro zaštitila. Jesam li ja stvarno tako loša žena i majka da sam zaslužila sve to što mi se događa?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovana, pismenim putem ih izvjestite da se situacija nimalo nije popravila, dapače, kako navodite, čak i pogoršala, te podnesite PISMENI ZAHTIJEV za provođenje obaveznog savjetovanja prije razvoda braka, koje morate proći ako mislite pokretati postupak za razvod braka....

Probajte izbjegavati svađu koliko god je to moguće, poglavito pred djetetom, jer od svađe nikakve koristi ako se ne može riješiti mirnim putem..

Što se tiče njegovih prijetnji o oduzimanju djeteta, već smo Vam pisali i ja i Felixx, to će odlučiti sud, a ne on, kad utvrdi sve činjenice za dobrobit djeteta...

Što se tiče njegovih poziva i uznemiravanja Vaših roditelja, iskreno, u taj segment nebi ulazio, jer, što god bi Vam sugerirao moglo bi pogoršati ionako lošu situaciju između Vas i njega, to moraju odlučiti oni sami, da li izvjestiti policiju ili nešto drugo..., također nebi ulazio u ocjenu kakva ste Vi majka i supruga, to najbolje Vi sami znate....

No, oprostite, mene "bode u oči" jedan navod u Vašem postu, zašto bi Vas bacalo u očaj što Vaš muž, tj. otac djeteta, voli svoje, tj. Vaše zajedničko dijete, malo mi je to nejasno, pa to je njegovo pravo, zašto ga nebi smio voljeti i zašto bi Vas to bacalo u očaj..?

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 2 sati , Željac047 je napisao:

Poštovana, pismenim putem ih izvjestite da se situacija nimalo nije popravila, dapače, kako navodite, čak i pogoršala, te podnesite PISMENI ZAHTIJEV za provođenje obaveznog savjetovanja prije razvoda braka, koje morate proći ako mislite pokretati postupak za razvod braka....

Probajte izbjegavati svađu koliko god je to moguće, poglavito pred djetetom, jer od svađe nikakve koristi ako se ne može riješiti mirnim putem..

Što se tiče njegovih prijetnji o oduzimanju djeteta, već smo Vam pisali i ja i Felixx, to će odlučiti sud, a ne on, kad utvrdi sve činjenice za dobrobit djeteta...

Što se tiče njegovih poziva i uznemiravanja Vaših roditelja, iskreno, u taj segment nebi ulazio, jer, što god bi Vam sugerirao moglo bi pogoršati ionako lošu situaciju između Vas i njega, to moraju odlučiti oni sami, da li izvjestiti policiju ili nešto drugo..., također nebi ulazio u ocjenu kakva ste Vi majka i supruga, to najbolje Vi sami znate....

No, oprostite, mene "bode u oči" jedan navod u Vašem postu, zašto bi Vas bacalo u očaj što Vaš muž, tj. otac djeteta, voli svoje, tj. Vaše zajedničko dijete, malo mi je to nejasno, pa to je njegovo pravo, zašto ga nebi smio voljeti i zašto bi Vas to bacalo u očaj..?

Baca me u očaj zato što me pred djetetom verbalno šamara pa se bojim da ukoliko sud odluči da dijete provodi vrijeme s njim bez mog prisustva ne bi djetetu naškodio u svojim trenutcima neuračunljivosti bez obzira na to što ga voli.

A vezano za to jesam li loša majka, mogu samo reći da gubim snagu pod pritiskom ovih nesuglasica i prijetnji i od želje da djetetu omogućim samo najbolji život. Osjećam se kao da mi on oduzima pravo da budem odlična majka i da će se truditi to i da dokaže, jer ni miran razgovor s njim zbog dobrobiti djeteta nemoguće je zapodjenuti bez da me proglašava luđakinjom i psihičkim bolesnikom. Napominjem da nemam nikakvu dijagnozu, ali sam već "luda" od njegovih ispada. 

Puno Vam hvala na strpljenju i savjetima, nadam se da će se ova situacija brzo okončati.

uređeno: od frau
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nisam uopće mislio da ste loša majka kad sve to prolazite, niti sam sumnjao da imate kakve "dijagnoze", dapače, Vaše je pravo i obveza da se borite za dobrobit djeteta, oprostite ako ste tako shvatili i ako sam Vas povrijedio....

Sve to lijepo na papir i u CZSS, ako oni neće adekvatno postupiti, direktno nadležnom Ministarstvu....., ako je tako kao što navodite u što ne sumnjam, tu bi i policija mogla imati posla, pa razmislite i o toj opciji....

Uglavnom, djelatnici CZSS bi tu morali, s obzirom da je u pitanju tako malo dijetešce, žurno i bez odgode, adekvatno intervenirati...., kako sam Vam u prethodnom postu napisao, izvjestite ih pismenim putem da se situacija, poslije njihovog razgovora sa Vama i mužem, nimalo nije smirila, dapače...

Na kraju, još jednom, izbegavajte konfliktne situacija (svađe) koliko god je to moguće, poglavito pred djetetom, znam da je teško, ali..., možda mu je i namjera da Vas provocira i "prišiva" Vam to što u svom postu i navodite, tj. upotrijebi protiv Vas, ne mareći za dobrobit djeteta...

Sretno Vama i Vašem djetetu..!

 

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija