Jump to content

Zemljisna knjiga zabiljezen prigovor


Ivana SB

Preporučene objave

Trebam Vasu podrsku.

Nekretnina stecena u braku, nisam uknjizena kao vlasnik, jer je postojalo fiducijalno vlasnistvo. U medjuvremenu saznadoh da je kredit otkazan, zbog neplacanja. Kontaktirala sam fiducijalnog vlasnik, da me obavejste u daljem ishodu postupka, jer sam izvanknjizni suvlasnik, sa pravomocnom presudom. Nazalost, ne smiju mi dati tocne informacije, ali mi je receno da je regulisanje duga bilo uspjesno. Na koji nacin i kako-ne smijem znati.

Moje pitanje, ako se nasao kupac za nekretninu, da li mi pomaze zabiljezba prigovora u zemljisnoj?

Trazila sam zabiljezbu vlasnistva koje nisam uspjela provesti, zbog fiducijalnog vlasnika, pa sam pisala prigovor na odbijeno, sto je zabiljezeno.

Da li je kupac kod kupnje duzan ispitati zbog cega je prigovor nastao, i da li ga mogu uzeti u regresiju ako kupi nekretninu?

 

Hvala lijepa na odgovorima.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ključna je činjenica u konkretnom slućaju da li je za upis fiducije postojala vaša suglasnost,glede čega vas upučujem na odluku Ustavnog suda U-III - 821/2007 Od 06/18/2008 Objavljenoj u Narodnim novinama br.78/08.

P.S.pod hitno provjerite da li se u vezi vašeg opisanog slučaja vodi ovršni postupak,jer mi tu nešto itekako "smrdi".

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ključna je činjenica u konkretnom slućaju da li je za upis fiducije postojala vaša suglasnost,glede čega vas upučujem na odluku Ustavnog suda U-III - 821/2007 Od 06/18/2008 Objavljenoj u Narodnim novinama br.78/08.

P.S.pod hitno provjerite da li se u vezi vašeg opisanog slučaja vodi ovršni postupak,jer mi tu nešto itekako "smrdi".

 

Ne, suglasnost nije postojala, bracna zajednica narusena, duznik u Hr, ja u Njemackoj, tak da nisam imala pojma..saznala sam tokom parnice oko bracne diobe..

 

Nazalost "smrdi" i meni, i to duboko. No, ne znam sto su uradili, da li napravili novi dug, da li je netko drugi prezuo dug, da li su sporazumno prodali i tak isplatili dug..tak da ne znam kuda krenuti..pa se nadam da ce u slucaju prodaju biti od pomoci zabiljezba, kojom sam zemljisnom sudu prigovorila jer su mi odbili predbiljezbu vlasnistva :(

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 4 mjeseci kasnije...

Saznadoh da je bivsi suprug u medjuvremenu dug isplatio banci, no banka jos stoji u gruntovnici..trenuto ima aktivna plomba..bivsi suprug je nekretninu koja je stecena u braku, za koju postoji pravomocna presuda da dobrim dijelom pripada meni, darovao majci, kako nebi mora djeliti sa mnom..prijedlog je jos u radu..pretpostavljam da je istovremeno zatrazeno brisanje banke a upis majke..da li je zemljisni sud duzan gledati u spis, i vidjetli da sam ja pravomocni suvlasnik koji nije mogao biti upisan zbog banke, i tak taj ugovor o darovanju nekretnine, koja nije njegova-odbiti? 

unaprijed hvala na odgovorima :)

 

LP 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 18 sati , Ivana SB je napisao:

.da li je zemljisni sud duzan gledati u spis, i vidjetli da sam ja pravomocni suvlasnik

da li postoji zabilježba spora vezana za parnicu kroz koju ste ishodili presudu.

 

prije 18 sati , Ivana SB je napisao:

, i tak taj ugovor o darovanju nekretnine, koja nije njegova-odbiti? 

ukoliko ugovor o darovanju bude proveden  u zemljišnim knjigama,velika je mogućnost da će te morati u novu parnicu,izuzev kako je več rečeno ako postoji upisana zabilježba koja bi vam  omogućila upis protiv svake osobe koja je svoje pravo vlasništva upisala nakon zabilježbe.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

puno hvala na ljubaznom odgovoru..

zabiljezba spora je bila upisana 2005-te i izbrisana je po sluzbenoj duznosti, jer je spor zavrsen i dobila sam 1/3 dijela.

Upisati se nisam mogla jer je Banka bila fiducijalni vlasnik. 

Pokrenula sam ponovo parnice, za nistetnost ugovora, i za predaju u suposjed..zatrazili smo zabiljezbu spora, koja nam je dobijena ali rjesenje nikad nije stiglo do odvjetnika.

I sad odjednom aktivna plomba, koja sadrzi ugovor o darovanju.

Nema mi logike da prodje, jer sam predavala i prijedlog za zabiljezbu, a kad je bila odbijena, podnijela sam prijedlog za predbiljezbu da nekako osiguram nekretninu, tak da sam misljenja da je zemljisni sud duzan ukazati na cinjenicu i saznanje, koje imaju preko pravomocne presude, da darovanje ne moze proci, jer nije sam vlasnik.

Mada sam vec cesce puta radom suda bila razocarana, tak da..darovanju jos nije udovoljeno, ali bojim se da ce biti..

lp

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pogled u e-zemljisne knjige mi se ucinio nevjerovatnim, ali je stvaran.

Ugovoru o darovanju je udovoljeno i novi vlasnik je bivsa sekrva, iako zemljisni izvadak jos uvijek sadrzi zabiljezbu da sam prigovorila na odbijanje predbiljezbe vlasnistva. 

Tak je sad bivsa sekva 1/1 vlasnik nekretnine, koju sam ja gradila, za koju sam se vucala 12 godina po sudovima i upravo onda kad sam mogla nesta postici, moja zabiljezba spora se odbija, odvjetnik nije dobio rjesenje, banka izlazi ALI tek onda kad nastupa ugovor o darovanju, i tak i novi vlasnik protiv kojeg moja presuda ne ide.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 8 sati , Ivana SB je napisao:

tak i novi vlasnik protiv kojeg moja presuda ne ide

 

prije 8 sati , Ivana SB je napisao:

iako zemljisni izvadak jos uvijek sadrzi zabiljezbu da sam prigovorila na odbijanje predbiljezbe vlasnistva. 

No ukoliko vaš prigovor bude utemeljen smatraće se da je vaše pravo vlasništva predbilježeno prije provedbe darovnog ugovora kroz zemljišne knjige,što bi dalo za učinak da bi vaš upis bio dopušten i protiv novoupisanog vlasnika.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 5 sati , Matrix je napisao:

 

No ukoliko vaš prigovor bude utemeljen smatraće se da je vaše pravo vlasništva predbilježeno prije provedbe darovnog ugovora kroz zemljišne knjige,što bi dalo za učinak da bi vaš upis bio dopušten i protiv novoupisanog vlasnika.

 

Prigovor je zabiljezen, pise ovako "ZABILJEŽBA, PRIGOVOR, čl. 127 st. 1 Zakona o zemljišnim knjigama (Narodne novine broj 91/96, 68/98, 137/99, 114/01, 100/04, 152/08, 126/10, 55/13 i 60/13)" 

TO je prigovor na odbijen prijedlog za predbiljezbu vlasnistva..

znaci li to da bi se mogla pokusati upisati kao suvlasnik, bez da moram u parnicu?

 

Hvala puno..lp

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 9 sati , Ivana SB je napisao:

znaci li to da bi se mogla pokusati upisati kao suvlasnik, bez da moram u parnicu?

Ukoliko prigovor bude utemeljen,kao što je več napisano u prednjem postu.

 

prije 9 sati , Ivana SB je napisao:

"ZABILJEŽBA, PRIGOVOR

zabilježba prigovora,znači da se odlučuje o nekakvom upisu,u vašem slučaju predbilježbi.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat , Matrix je napisao:

Ukoliko prigovor bude utemeljen,kao što je več napisano u prednjem postu.

 

zabilježba prigovora,znači da se odlučuje o nekakvom upisu,u vašem slučaju predbilježbi.

Hvala na brzom odgovoru.

To nisam znala da se dalje odlucuje. Ja sam mislila da to samo sluzi kao zabiljezba da se vidi za trecu osobu, koja gleda u zemljisnu knjigu, da postoji izvanknjizni suvlasnik.

Prigovoru je udovoljeno 29.04.2016, i tad je upisan.

Pa da li je moguce da se jos uvijek odlucuje o tom?

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 2 minuta, Matrix je napisao:

Pa morate dobiti odluku po prigovoru

 

Nije mu udovoljeno,več je uredno zaprimljen i čeka se odluka po prigovoru.

Ovako stoji u predmetu.

Pregled statusa predmeta

OPĆINSKI SUD U , ZEMLJIŠNOKNJIŽNI ODJEL 

Broj predmeta: Z-/2016

Stanje na dan: 18.10.2017 23:40

Primljeno: 15.04.2016 11:11
Vrsta isprave:  
Oznaka spisa:  
Sadržaj prijedloga: ZABILJEŽBA PRIGOVORA U Z.U.
Bilješka o kretanju spisa:  
Način rješenja: Udovoljeno
Datum rješenja: 29.04.2016.
Datum provedbe: 29.04.2016.
Datum otpreme: 29.04.2016.
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

oooo, ok..vidim sada, da je odbijena predbiljezba predana u rad, 06.10.2017.

Malo cudno, da je predana u rad, tek onda kad je bio predan ugovor o darovanju (05.10.2017)

Tak da pretpostavljam da ce mi sad biti i prigovor odbijen, a bivsa sekrva ciste zemljisne knjige..

a zamislite, u sprnju ove godine smo pokrenili spor za nistetnost ugovora sa bankom, za predaju u suopsjed i zatrazili zabiljezbu spora, koji nam je zemljisni sud odbio, a rjesenje zasto je odbijeno nikad nismo dobili, tj, moj odvjetnik nije dobio..a vidim u zemljisnoj knjizi stoji da je odbijen 29.08.2017, da je provedba bila 29.08.2017 ali pod otpremom nema nikakav datum.

Kratko nakon toga stizu brisanja prijedloga za odbijenu ovrhu za alimentaciju, koja se nije mogla provesti jer je banka bila tad vlasnik..nakon tog brisanja, stize ugovor o darovanju..i dan poslije toga se daje prigovor u rad..a 17.10.2017 je udgovoljeno ugovoru o darovanju..tak da pretpostavljam da je moj prigovor vec i odbijen, samo sto ja to jos ne znam..

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ivana,nemojte gledati sve crno,naime prema jednoj odluci suda po žalbi za koju neznam poslovni broj niti o kojem sudu je riječ,no nebitno,jer je bitno da je nakon žalbe pravomoćno odlučeno:

………da takvo stajalište nije točno, nije zakonito, nego da je dopuštena predbilježba kao uvjetan upis koji će postati bezuvjetan isplatom banke koja je upisala svoju fiduciju.………

:mase2:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 29 minuta, Matrix je napisao:

Ivana,nemojte gledati sve crno,naime prema jednoj odluci suda po žalbi za koju neznam poslovni broj niti o kojem sudu je riječ,no nebitno,jer je bitno da je nakon žalbe pravomoćno odlučeno:

………da takvo stajalište nije točno, nije zakonito, nego da je dopuštena predbilježba kao uvjetan upis koji će postati bezuvjetan isplatom banke koja je upisala svoju fiduciju.………

:mase2:

Hvala na odgovoru..da budem iskrena, nisam bas sve skuzila, ali po mahanju pretpostavljam da je pozitivno O.o

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Iz tumačenja pomenute odluke je i više nego jasno kako je stranka išla sa prijedlogom za predbilježbu prava vlasništva osnovom određene isprave,no z.k.odjel je takav prijedlog odbio uz obrazloženje da upis nije dopušten radi fiducije,glede čega se stranka žalila/prigovorila,da bi potom odluka bila preinačena uz obrazloženje koje sam Vam citirao;

………da takvo stajalište nije točno, nije zakonito, nego da je dopuštena predbilježba kao uvjetan upis koji će postati bezuvjetan isplatom banke koja je upisala svoju fiduciju.………

Jel sad jasnije

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Mislim da je..

Koliko sam razumila, kad se banka plati, razlog zbog kojeg su mi odbili-vise ne postoji.

Ali zakon o zemljisnim knjigama kaze, da mogu djelovati samo protiv knjiznog prednika (kako li se vec kaze), koji je trenutno upisan u z.k. A 05.10.2017 je upisana bivsa sekrva, a prigovor dan u spis na rad tek 06.10.2017. Tak da.. O.o

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 2 sati , Ivana SB je napisao:

zakon o zemljisnim knjigama kaze, da mogu djelovati samo protiv knjiznog prednika

točno,no u pogledu vaše zaštite predbilježba  će proizvesti pravne učinke zabilježbe spora 

 

prije 2 sati , Ivana SB je napisao:

05.10.2017 je upisana bivsa sekrva, a prigovor dan u spis na rad tek 06.10.2017. Tak da..

upis djeluje od trenutka kad je z.k.ured zaprimio prijedlog a ne od momenta kad je prigovor dat na rad,što će reći ako vaš prigovor bude osnovan,predbilježba djeluje od dana kad je prijedlog za upis predbilježbe zaprimljen u z.k.uredu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 mjeseci kasnije...

Postovani,

prigovor na odbijenu predbiljezbu je ponovo odbijen.

Zvala sam u zk, jer ne zivim u Hr, da upitan zasto je odbijeno. Sutkinja kaze, zbog zemljisnog prednika..sve dok traje zalozno pravo banke, ne mogu predbiljeziti pravo vlasnistva. Rekla sam joj da zalozno pravo vise ne postoji, i da je moja nekretnina darovana..na to mi je rekla, da ona odlucuje na ono stanje kakvo je bilo u zemljisnoj knjizi na dan kad je prigovor predan, a to je bilo 2015-te, kad je banka jos imala zalozno pravo. 05.10.2017 je bivsa sekrva predala prijedlog za zabiljezbu vlasnistva, a 06.10.2017 su dali prigovor u rad.

Zar nema neki zakon, koji zk obavezuje da se darovani ne moze upisati, jer ja imam presudu, koju nisam mogla sprovesti zbog zaloznog prava?

Da li se moze nesto napraviti protiv odbijenog prigovora? 

Unaprijed hvala.

Postovani pozdrav

 

Jos jedno pitanje. Pokrenili smo tuzbu zbog darovnog ugovora.

03.11.2017 smo predali prijedlog za zabiljezbu spora u zk, ali jos uvijek se vidi samo da postoji aktivna plomba, ali jos nisu donjeli rjesenje o zabiljezbi.

Ima li tu neki rok, u kojem se vremenu to treba rjesiti?

Hvala unaprijed.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija