Jump to content

Problem sa susjedom


Lika983

Preporučene objave

Unazad 2 godine imam problem sa susjedom. Odmah da kažem, radi se o osobi koja svakodnevno pije pred trgovinom cijeli dan..a zna se tko po cijele dane visi pred trgovinom. E sad.. Lik me barem 20-ak puta prijavio za zlostavljanje psa i, naravno, dosao mi je svaki put inspektor u provjeru i utvrdio da je sa psom sve u redu, dobro je uhranjen, ima hrane i vode, kućicu, ogromno ograđeno dvorište i ništa mu ne fali. Već su mi se "popeli na glavu" pa sam otišao u policiju pokušati prijaviti ovog alkoholičara za maltretiranje, ali su mi rekli da je to njegovo pravo i da ja tu ne mogu učiniti ništa. Iskreno, ostao sam bez teksta.. Zanima me mogu li, pravno gledajući, išta učiniti da zaštitim sebe i svoju obitelj od te budale? Možda tužba zbog uznemiravanja? Ili zbog "duševnih boli"? Molim savjet. Hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Vrlo vjerojatno je išla prijava Veterinarskoj inspekciji, a tu onda kaznenog djela lažnog prijavljivanja kaznenog djela nema.

 

Glede nametljivog ponašanja, prema trenutnoj zakonskoj definiciji, vrlo teško, no ovakvi primjeri su osnova za redefiniciju zakonskog opisa navedenog kaznenog djela, koje bi trebalo svakako učiniti. Sada maliciozni ljudi znaju zloupotrebljavati ovakve slučajeve, skrivajući se iza "iskrene zabrinutosti", a znajući da sankcije nema.

 

Ostaje eventualno tužba za naknadu neimovinske štete (povredu prava osobnosti), iako nisam čuo za sličan slučaj, kao i mogućnost da se osobu prijavi CSS-u sa opaskom da ga se provjeri u smislu potrebe za lišavanjem poslovne sposobnosti, a zbog opisana ponašanja.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Vrlo vjerojatno je išla prijava Veterinarskoj inspekciji, a tu onda kaznenog djela lažnog prijavljivanja kaznenog djela nema.

Jedna ili dvije potpuno neosnovane prijave - ok.

Ili da inspektor nađe bar neku nepravilnost, još nekako.

 

Ali da na dvadesetak prijava uvijek neosnovanih, i uvijek od istog pijanog besposličara inspekcijska služba šalje inspektora da bi još jednom utvrdili da osoba ne zlostavlja svog pesa???

Sigurno bi se nakon prva dva - tri izvida moglo nekoga tamo pitati kog vraga izvode.

 

Glede nametljivog ponašanja, prema trenutnoj zakonskoj definiciji, vrlo teško, no ovakvi primjeri su osnova za redefiniciju zakonskog opisa navedenog kaznenog djela, koje bi trebalo svakako učiniti. Sada maliciozni ljudi znaju zloupotrebljavati ovakve slučajeve, skrivajući se iza "iskrene zabrinutosti", a znajući da sankcije nema.

 

Nažalost, kod nas se čak i potiče kojekakvo lažno prijavljivanje, čak i od strane ministara u vladi . Bojim se da u takvoj klimi ništa od definiranja zakonskih sankcija - zasad.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Unazad 2 godine imam problem sa susjedom. Odmah da kažem, radi se o osobi koja svakodnevno pije pred trgovinom cijeli dan..a zna se tko po cijele dane visi pred trgovinom. E sad.. Lik me barem 20-ak puta prijavio za zlostavljanje psa i, naravno, dosao mi je svaki put inspektor u provjeru i utvrdio da je sa psom sve u redu,

 

Da meni isti inspektor dođe treći put na vrata po istoj prijavi, ja bih ga pitao u lice što s njim nije u redu, ima li on ili njegov šef kakvih psihičkih problema kad ima pik na mene.

 

Jedna prijava i provjera, sve u redu.

 

Već da mi dođe drugi puta, nazvao bih njegovog šefa i jasno poručio da takve svinjarije ne želim trpiti, i da ću doći po zapisnik o izlasku inspektora za obje intervencije. I da znam da me lažno prijavio taj i taj pijani besposličar, samo želim da mi oni to potvrde kako bih ga mogao tužiti.

Već takva reakcija bila bi dovoljna da ti inspektor više nikad ne dođe.

Ako dozvoliš da ti dođe dvadesetak puta, onda si ovca za šišanje.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Već takva reakcija bila bi dovoljna da ti inspektor više nikad ne dođe.

 

Problem je i što naša unutarnja to tako ne gleda. Ako prvih 1868 puta nije zlostavljao psa, tko kaže da to ne radi 1869. put... Nije ni čudo da si onda policajci dozvoljavaju takvo besmisleno postupanje.

 

Opet je u proceduri zakon o prekršajima protiv javnog reda i mira, pa će valjda konačno i takvo besmisleno dojavljivanje (koje ne spada u lažnu prijavu kaznenog djela) biti kažnjivo, i to pristojno...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Problem je i što naša unutarnja to tako ne gleda. Ako prvih 1868 puta nije zlostavljao psa, tko kaže da to ne radi 1869. put... Nije ni čudo da si onda policajci dozvoljavaju takvo besmisleno postupanje.

 

Pa nije to (lažna) prijava policiji za zlostavljanje djeteta, nego veterinarskoj inspekciji za zlostavljanje pesa.

A da je i ovo prvo, nisam siguran da prijava prvo šefu postaje a onda i unutarnjoj ne bi rezultirala nalogom da 'olabave ', pogotovo kad se pokaže da prijave nemaju nikakve osnove a podnosi ih maliciozni propalitet.

 

 

Opet je u proceduri zakon o prekršajima protiv javnog reda i mira, pa će valjda konačno i takvo besmisleno dojavljivanje (koje ne spada u lažnu prijavu kaznenog djela) biti kažnjivo, i to pristojno...

 

Nadam se.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nažalost, kod nas se čak i potiče kojekakvo lažno prijavljivanje, čak i od strane ministara u vladi . Bojim se da u takvoj klimi ništa od definiranja zakonskih sankcija - zasad.

 

Jasno, zakone donosi zakonodavac, a on je zadnjih 2 godine kompromitiran do bola, a to će se najvjerojatnije i nastaviti. U takvom "ćušpajzu", teško je raditi.

 

Ali, definitivno je za razmisliti, jer smatram da prekršajna odgovornost neće dovoljno preventivno djelovati. Kaznena je već druga stvar.

 

Opet je u proceduri zakon o prekršajima protiv javnog reda i mira, pa će valjda konačno i takvo besmisleno dojavljivanje (koje ne spada u lažnu prijavu kaznenog djela) biti kažnjivo, i to pristojno...

 

Problem s ovim zakonom je što se "donosi" već 20 godina, a nikako da se donese. I sumnjam u njegovu efikasnost, jer većina ovakvih prijavljivača nema prihoda, nema imovine i što im onda znači novčana kazna, koju niti će ikad platiti niti će se moći naplatiti?

 

Smatram kaznenu sferu boljim rješenjem, ali onda će se javiti "dušebrižnici" koji će reći da je to radikalno, pa im onda onako od srca, želim jednog takvog serijskog prijavljivača u vlastitu životu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Puno hvala na svima, malo kasnim s odgovorom jer uz posao i 4 djece sam malo u nedostatku vremena. Uglavnom, nije bilo kaznene prijave nego je prijavio veterinarskoj inspekciji. A najgore od svega je što taj inepektor, ako nas nema doma, ide kod mojih roditelja i njih također maltretira s tim budalaštinama. Zadnji put kad je bio, moj stari je "malo" poludio pa ga se dobro nakleo, jedno vrijeme je bio mir i evo ga sad prije par dana opet. A šta se tiče ove budale, ne znam šta reći za njega. Mislim, ne znam jel baš po cijele dane pred trgovinom, ali jako često ga viđam da pije pivu s lokalnim kronerima. I onda koji sat kasnije uredno vozi auto i bulji u moje dvorište da vidi jel pas ima vode, hrane... Možda ne bi bilo loše da ga prijavim za pedofiliju, pa nek dokazuje da je gledao psa, a ne moje klince dok se igraju na dvorištu. iako, ne vjerujem da bi i to prošlo.

I, felixx, slažem se s tobom, očito sam ovca za šišanje, kad sam ovom dopustio da dolazi 20-ak puta.

 

Ažurirano

 

Još nešto..imam li ja pravo tog inspektora istjerat van iz dvorišta kad dođe? Ili mu jednostavno zabraniti ulazak na privatni posjed?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Jasno, zakone donosi zakonodavac, a on je zadnjih 2 godine kompromitiran do bola, a to će se najvjerojatnije i nastaviti. U takvom "ćušpajzu", teško je raditi.

 

Problem je što sustav gotovo nikako ne sankcionira državne službenike koji su isto dio problema.

U ovom slučaju nije problem samo prijavitelj, nego i taj inspektor.

On očito ne radi svoj posao kako treba kad nije nakon dvije provjere u stanju razlučiti da se radi opet o 'onom bedaku'.

 

Moram reći da je moje iskustvo sa policijom u tom pogledu mnogo bolje. Policajci čini se bolje kuže da ima mnogo lažnih prijava, i u nastupu su mnogo pristojniji. Kažu da su dobili prijavu, i kad vide da je prijava potpuno neutemeljena čak se i ispričaju. Razni drugi državni inspektorčići često su u nastupu bahate frustrirane furije - a bez stvarnog razloga. Skoro kao da ti poručuju da si ipak kriminalac - aha, nismo ti ovaj put ništa našli, ali... Takvi ne shvaćaju da su oni tu da rade 'za građane', a ne protiv njih.

 

Kada bi zakon izrijekom definirao koju odgovornost i sankcije snosi službenik za takav nesavjestan rad ( jer to u stvari i jest ) , onda bi toga bilo manje.

A jednako i kada se prijave za očita kršenja dobiju, ali se po njima ne reagira - što je isto dio problema.

 

 

 

Problem s ovim zakonom je što se "donosi" već 20 godina, a nikako da se donese. I sumnjam u njegovu efikasnost, jer većina ovakvih prijavljivača nema prihoda, nema imovine i što im onda znači novčana kazna, koju niti će ikad platiti niti će se moći naplatiti?

 

Smatram kaznenu sferu boljim rješenjem, ali onda će se javiti "dušebrižnici" koji će reći da je to radikalno, pa im onda onako od srca, želim jednog takvog serijskog prijavljivača u vlastitu životu.

 

Jednostavno riješenje za početak bi bilo da se uvede neka evidencija takvih lažnih prijavitelja.

I neka procedura postupanja svih državnih službenika po takvim prijavama.

 

Naravno, nije svaka neutemeljena prijava bila sa malicioznom namjerom. Nekad se radi o nesporazumu, savjestan građanin koji će prijaviti neku sumnivu aktivnost ne smije biti sankcioniran ako se ispostavi da je pogriješio. Isto tako, ako se prijava pokaže makar i u malom djelu utemeljenom, ne može se smatrati lažnom i malicioznom.

 

Ali kad se očito lažna i maliciozna prijava ponovi treći puta, svaki državni službenik trebao bi primjerice imati obavezu da to prijavi policiji. Policija da (kad uhvati vremena) pošalje ophodnju da sa malicioznim prijaviteljem obavi razgovor i upozori ga da po slijedećoj malicioznoj prijavi ulazi u evidenciju malicioznih prijavitelja.

Ako se stvar ponovi, tada da dobije obavezu obaviti preventivni psihijatrijski pregled.Ogromna većina takvih prijavitelja jesu osobe sa psihičkim problemima. Sama mogućnost da budu poslani na takav regled mnoge bi smirila.

 

Ako se opet ponovi, kaznena prijava.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

A najgore od svega je što taj inepektor, ako nas nema doma, ide kod mojih roditelja i njih također maltretira s tim budalaštinama.

 

Tko je vlasnik psa?

Živite li u istom objektu, istom dvorištu?

 

A šta se tiče ove budale, ne znam šta reći za njega. Mislim, ne znam jel baš po cijele dane pred trgovinom, ali jako često ga viđam da pije pivu s lokalnim kronerima. I onda koji sat kasnije uredno vozi auto i bulji u moje dvorište da vidi jel pas ima vode, hrane... Možda ne bi bilo loše da ga prijavim za pedofiliju, pa nek dokazuje da je gledao psa, a ne moje klince dok se igraju na dvorištu. iako, ne vjerujem da bi i to prošlo.

 

Lažno prijavljivanje za pedofiliju ne bih preporučio.

Ali ako lik ispije par pivica i nakon toga vozi, možda bi napuhao preko 0.5 ?

 

 

I, felixx, slažem se s tobom, očito sam ovca za šišanje, kad sam ovom dopustio da dolazi 20-ak puta.

 

Ljudi jako, jako griješe ako na ovakvo iživljavanje službenika ne reagiraju na pravi način.

A pravi način je pisani dopis, pritužba na postupanje službenika njegovom šefu, i šefu njegovog šefa na rad cijele ispostave.

I to tako da se takva prijava urudžbira sa potvrdom primitka, a navede se i da očekujete odgovor kako biste sve mogli predočiti ekipi tv postaje s kojom ste dogovorili snimanje priloga o ponašanju dotičnog inspektora.

 

Zadnji put kad je bio, moj stari je "malo" poludio pa ga se dobro nakleo, jedno vrijeme je bio mir i evo ga sad prije par dana opet.

...

Još nešto..imam li ja pravo tog inspektora istjerat van iz dvorišta kad dođe? Ili mu jednostavno zabraniti ulazak na privatni posjed?

 

Savjetujem da načelno ne spriječavate inspektora u radu, i da se s njim ophodite bez vrijeđanja i agresije.

Vaš otac sve što treba reći jest da vi (ako ste vlasnik psa) niste kod kuće i da izvoli doći u vrijeme kada ste kod kuće.

 

Vrlo učinkovit način odbijanja ovakvih bezobraznih ljudi je da snimate događaj mobitelom. Poželjno je čak da više ljudi bude prisutno i snima. Kad vam kaže da ne smijete, jasno mu recite da se nalazi u vašem dvorištu, i da možete snimati i snimak objaviti na Youtube.

 

Kad sam napisao 'bez agresije i vrijeđanja', to ne znači da morate baš biti pristojni. Možete ga provocirati neugodnim pitanjima - "Zašto mi po 20. put dolazite provjeravati da ne zlostavljam psa? Koliko ste plaćeni po izlasku na teren? Svaki puta ste ustanovili da prijava nije istinita , prijavljuje me isti susjed. Kako ćete se braniti kada vas prijavim/tužim za zlouporabu položaja i maltretiranje? Znadu li vaši šefovi da mi dolazite po 20. put? Zar nemate pametnijeg posla? Ako nemate, možda država treba uštediti novac poreznih obveznika i dati vam otkaz... " itd...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...

Hvala svima na odgovorima, zasad je mirno, nema inspekcije vec neko vrijeme. Medjutim, prije 2 dana se moj "dragi" susjed zaustavio pored moje ograde i snimao mobitelom mog psa i moje dvoriste. Kad sam ga pitao sta radi, kaze mi lik da sad ide prijaviti me na policiju i da ima dokaz da, citiram, "pas nema hrane ni vode". Dakle, on je kao uspio vidjeti s 30-tak metara udaljenosti dal moj pas ima vode i hrane. E, sad, kakva je situacija s tim snimanjem mog dvorista? Po mom misljenju, to bas i nije legalno, ili se varam? 

Nekako si razmisljam da bi mozda najbolji lijek bio da ga negdje uhvatim i polomim, ali ne zelim imati problema sa zakonom, a i mogao bih ostati bez posla.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 33 undefined[?:minuta, Lika983 je napisao:

 E, sad, kakva je situacija s tim snimanjem mog dvorista? Po mom misljenju, to bas i nije legalno, ili se varam?

Neovlašteno slikovno snimanje je kažnjivo samo ukoliko vas se snima u stanu/kući ili prostoru posebno zaštićenom od pogleda, a toga u vašem slučaju nema.

prije 35 undefined[?:minuta, Lika983 je napisao:

Nekako si razmisljam da bi mozda najbolji lijek bio da ga negdje uhvatim i polomim, ali ne zelim imati problema sa zakonom, a i mogao bih ostati bez posla.

Dal se isplati radi "pacijenta" zaraditi kaznenu osudu, potencijalno i dodatne posljedice? Razmislite malo i vidjet ćete da smisla nema.

prije 10 undefined[?:minuta, stradivari je napisao:

On vas provocira kako bi ste ga napali.

To je i moja pretpostavka. Peca na ćorak, pa da vidi hoće li uloviti što.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 godina kasnije...

Živim na prvom katu dvokatne stambene zgrade. Prije 2 - 3 godine počelo mi je kapati u kupaonici. Iznad mene stanuje susjed koji ima identičan raspored prostorija u stanu kao i ja. Susjedu sam ukazala da voda curi iz njegove kupaonice. On je kao nešto reagirao, ali moja je pretpostavka da nije. Uglavnom ja smatram da se to događa zbog starih odvoda. Ljetos mi je susjed pokazao svoju kupaonicu /koja je još od cara Franje Josipa/ i rekao da je kod njega sve u redu. S obzirom da on radi u inozemstvu i dolazi na nekih tjedan dana svaki mjesec poslala sam mu poruku što će učiniti da riješim problem jer mi je sada već pao oveći komad žbuke s plafona. Odgovorio mi je NIŠTA kod mene ne curi, a ti imaš predstavnika stanara. Ja planiram pozvati vodoinstalatera, ali moje pitanje glasi: ŠTO AKO ON NE DOZVOLI ULAZAK U STAN. Naš predstavnik stanara i moj susjed iz pakla su također zbog curenja vode u svađi. Molim za savjet i pomoć.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija