Jump to content

Kada se netko služi vašom karticom tekućeg računa


samo upit

Preporučene objave

Što učiniti kada shvatite da se netko koristio maestro karticom vašeg računa i skidao novce s bankomata, a u banci su vam rekli da ne trebate karticu tekućeg računa, već da možete novce podizati u banci sa osobnom iskaznicom. Riječ je o računu na kojem su bila novčana sredstva i vlasnik računa nije hodao niti u banku, niti dizao novce na bankumatu (iako u Banci postoji uredno dokumentirano tko je i koliko dizao na kojem bankomatu), a niti si je uplaćivao novce na račun (što je u stvari evidentirano), kao što je evidentirana i jedna uplata nakon što je stanje na računu svedeno gotovo na nulu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Jeste li rekli u banci da je došlo do neovlaštenog korištenja računa? Što su vam rekli?

 

Ništa konkretno nam u banci nisu rekli, uputili su nas na policiju. Kako je osoba starija (81 god, teško se kreće), a i baš ne razumije (ja bih se usudila reći da je polupismena), ona teže komunicira. Nama je doma priznala da ju je susjeda vozila u banku, da je ona sjedila po strani dok su službenica banke i susjeda sređivale nešto (ona nažalost ne zna što), da je bila pozvana samo potpisati. Što, mi ne znamo. Kada je zatražila da joj se vrati kartica, dobila je objašnjenje da joj kartica više neće trebati, da novce može dizati i sa osobnom. Inače, bez obzira što ona ima taj tekući račun već 10 godina (dio sredstava je, koliko sam shvatila, čak bio i oročen na neko vrijeme, no u studenom 2015. ta su sredstva prebačena na tekući račun), ona NIKADA nigdje nije digla novac osim u banci i to još prije par godina, dok je bila pokretna. Nikada nije bila na bankomatu i ne zna se služiti njime. Interesantno je da je isti dan kada je na jednom bankomatu u studenom 2016. podignuto u dvije isplate (2.000 i 3.000 kn) susjeda koja ju je vozila u banku (gore sam ju spomenula) pretpostavljam u banci, svojim imenom uplatila 5.000 kn. U veljači o.g. je baka sama sebi uplatila (valjda u banci) 2.000 kn. No, koliko sam shvatila baku, ona ove godine nije bila u banci, niti je igdje išla osim u ambulantu, koja nije u nikakvoj blizini banke.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Policija i to je to.

Znamo, prijava policiji..........problem je što prijava košta, baka nema novaca jer joj je račun "počišćen". Jednostavno se bojimo da trošak prijave, suda, odvjetnika i dr. ne bude veći od količine novaca koji joj je ukraden. Naime, kako dokazati tko je koristio karticu, jer smo gotovo sigurni tko je podizao novac.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prijava na policiju ne košta!

 

odite tamo cim prije!! i ljepo njima sve objasnite kao sto ste ovdje napisali i oni ce vam dati odgovore na pitanja!!

 

Znamo, prijava policiji..........problem je što prijava košta, baka nema novaca jer joj je račun "počišćen". Jednostavno se bojimo da trošak prijave, suda, odvjetnika i dr. ne bude veći od količine novaca koji joj je ukraden. Naime, kako dokazati tko je koristio karticu, jer smo gotovo sigurni tko je podizao novac.
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Moja sugestija je otići do nadležnog Općinskog državnog odvjetništva, zatražiti prijam kod dežurnog zamjenika i podnijeti kaznenu prijavu na zapisnik. Kaznena prijava ne košta ništa, a svrhovitosti radi, sugeriram da sa bakom ide netko od njene obitelji, radi lakšeg obrazlaganja problematike predmeta.

 

Prema napisanome, u igri se potencijalno nalazi više kaznenih djela, a DORH će sam uvidjeti, prema podacima koje ćete im dati, koje ili koja kaznena djela će na kraju prevladati. Po meni, računalna prijevara je definitivno u igri, a moguća su i druga djela, jedino treba vidjeti postoji li prividan stjecaj među njima, pa se neće sva goniti. Ako DORH utvrdi da se radi o kaznenom djelu za koje se progoni po službenoj dužnosti, oni pokreću postupak i to baku neće koštati nijedne lipe.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prijava na policiju ne košta!

 

odite tamo cim prije!! i ljepo njima sve objasnite kao sto ste ovdje napisali i oni ce vam dati odgovore na pitanja!!

 

Bilo se u policiji............tamo je rečeno da treba uplatiti 3.500 kn (ili možda 3.200 kn, nisam ovaj čas sigurna). Tako da u startu košta, a tko zna gdje je kraj

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ne, ne košta. Na policiji se ništa ne plaća. To nije mišljenje, nego činjenica koju mogu potvrditi svi koji išta znaju o tome.

 

Ako ste s policajcima pričali o nekoj privatnoj tužbi, možda se tu baratalo s nekim ciframa, pa je došlo do nesporazuma, ali prijava i kriminalističko istraživanje (i eventualna povezana vještačenja) se ne plaćaju.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Bilo se u policiji............tamo je rečeno da treba uplatiti 3.500 kn (ili možda 3.200 kn, nisam ovaj čas sigurna). Tako da u startu košta, a tko zna gdje je kraj

 

Krivo ste shvatili čovjeka, nema drugog rezona.

 

Mogu samo ponoviti sugestiju da prijavu podnesete na zapisnik kod nadležnog Općinskog DO-a, a odluka je samo vaša.

 

I još jednom - podnošenje kaznene prijave se ne naplaćuje, kao ni kasniji eventualan angažman DORH-a.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija